#akış #YouTube Youtube burada ne demek istemiş? Oyun kanallarının sonu mu geliyor yoksa ? Kazançtan çıkarılmış mı oluyor ? @gamsizm @cantugsahiner @hkellecioglu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür @ozgurg

  Galiba oyun videolarında da kanıt standart olacak. Ben oyun videosu attığımda Nvidia Shadow Play ile çektim dedim. Ekran kartının faturasını istediler. Yolladım, para kazanmaya açıldı.

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Her oyun sanırım youtuberlar için ayrı ayrı izin belgesi hazırlayacak sanırım. Ya da hazırlamayacaklar. Bu iş de burada bitecek sanırım.

 • Alper DEMİR @computercase

  O zaman youtube un bir anlamı kalmazki yanında yazılım falanda yazmış hadi resimler neyse de çünkü video sitesi ama yazılım ve oyunun uygun olmamasının sebebini anlamadım zaten biz bişeyler öğrenmek için giriş yapıyoruz o siteye.

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Oradaki açıklamada şu var: Kendi üretmediğiniz içerik. Yani sanırım kendi ürettiğimiz oyun videosu içeriğini yine kullanabileceğiz. Ama bunun için sanırım artık kanıt göstermek gerekli. @ozgurgorgulu dediği gibi ekran kartının faturası, oyunun faturası vb.

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  O konudaki işleyiş çok yavaş ilerliyordu. Sanırım bu düzenlemeden sonra daha hızlanacak bir sistem gelecek. oyun içeriğinin youtube gaming çerçevesine girmesine itirazım olmaz. Bence platformların ayrılma vakti geldi zaten. Gaming kısmında Türkiye' de bağış sistemi vb. gibi birkaç şeyin iyileştirilmesi lazım acil şekilde. Ben bir yayıncı olarak baktığımda, canlı yayın konusunda twitch bana hala daha cazip görünüyor. İstediğim butonları koyup istediğim gibi kendimi, kanalımı, sosyal medya hesaplarımı promote ediyorum. Ayrıca bağış toplayabiliyorum. Youtube gaming hala biraz bu konuda geride.

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Oyun sektörünün gelişmesinde katkısı büyük olan ve artık başlı başına bir sektör olan oyun videosu olayının bu kadar kolay ipi çekilemezdi 😀 Tebrik ederim 🙂

 • Halid @abdhbal

  Benim anladığım eğer oyunun haklarına sahip olan şirket isterse, oyundan görüntüler barındıran içeriği kaldırtma hakkı var. Zamanında Total Biscuit'in çok kötü hazırlanmış bir oyun hakkındaki kritik videosu telif hakları nedeniyle kaldırılmıştı. Yayıncı oyunlarını kötüleyen incelemeyi kaldırmak için başvuruda bulundu ve Youtube'un otomatik sistemi videoyu hemen kaldırdı. Sonrasında Total Biscuit aşağıdaki videoyu yayınladı ve videosu geri geldi.

  Bu videoda sordugunuz soruyla ilgili şeyleri de açıklıyor: https://youtu.be/QfgoDDh4kE0

 • Barış Özkök @baris_ozkok

  Değişmeyen tek şey değişimdir. Oyun Sektörü de bir yerde bu değişime ayak uyduruyor. Birkaç örnek dışında demo olayı bitti. Fifa hala her sene demo çıkartmaya devam etse de, artık demolar kapalı ve açık betalara dönüşmüş durumda. Üstelik demodan daha zararlı bir sistem türedi. Bence önce onunla mücadele etmek gerek. o da Early Acsess sistemi. Tamamen para tuzağı bir düzen haline geldi. Bitmeyen ve hatta daha yolun çok başında olan binlerce oyun, para karşılığında insanlara satılıyor. Neticesinde artık hiç bitmeyen ve atıl durumda kalan binlerce oyuna insanlar bir de para ödeyip mağdur oluyorlar. Mesela Asetto Corsa bunun en bariz örneğidir.
  Yayıncılık kısmında ise denetimsizlikten dolayı insanlar dediğiniz gibi gereksiz hayallere kapılıyor. Özellikle de internette gördüğü her şeyi doğru zanneden çocuklar buna örnek. Bunun en yakın şahitlerinden biri de benim. Her gün gelen onlarca "abi kanalım istediğim gibi gelişmedi, bana yardımcı olur musun ? Kanalıma bir göz atar mısın ?" konulu mesajı hiç okumadan direkt silen biri olarak bunu söylüyorum.
  Bunun belli başlı sebeplerine girmek gerekirse, para kazanma olayından dolayı işi cazip hale getirmek isteyenler genelde partner firmalar oluyor. Hatta ellerindeki büyük Youtuberlar' a "Youtube' dan nasıl para kazanılır" konulu ve kapak fotoğraflarında binlerde dolar simgesi olan videolar çektiriyorlar. Bu sayede daha çok partnere sahip olup, kazan-kazan sistemi gibi gösterdikler ama aslında sen kazan-biz yiyelim sistemine daha çok av çekmek.
  Denetim bu tarz firmalar ile başlayıp, Youtube ya da diğer yayın organlarının da dahil olması ile kurulabilir. Ama tabi burada şu anda akademik olarak bunun çözüm solisyonunu verecek kadar bilgiye veya birikime sahip değilim.
  İzleyici kitlesinin oluşma sebebi ise farklı nedenlere bağlı olsa da, temelde eğlenceli muhabbet veya tamamen kafa dağıtmak için Youtube 'u tercih etmeleri diyebilirim. Sonuçta ben de bu işe başlamadan önce bir Youtube izleyicisi idim. Tekno Seyir ile tanışmam hepinizinki gibi oldu. Oyun videolarında izleyici için tercih edilen içerik, oyuna şov katmak, eğlence veya bilgi katmak diyebiliriz. Nihayetinde gençler veya yetişkinler, kendilerine hitap etmeyen TV den veya radyo dan sıkıldığı için bu mecraya kaydı. Kendi açımdan baktığımda, ben teknoloji, belgesel ve oyun ile ilgilenen bir insan olarak, oturup da Seda Sayan' ın evlilik programını mı seyredeceğim ? Ama tv de tamamen içi boş ve gereksiz içerik var. İnanın youtube' da ki içerik, o bahsettiğiniz çocuk kanallarına rağmen, TV den daha büyük ve daha kaliteli 🙂
  Sonuç olarak, Denetim mekanizması kurulduğu takdirde, bence gayet yararlı bir sistem. Bu saatten sonra da "gereksizliğini" kabul edemeyeceğim...

 • Cantuğ Şahiner @cantugsahiner

  Başkalarının yaptığı -hazırladığı- görsellerini veya videolarını almak konusu sadece abi. Yani tutupta başkasının videosunu alıp para kazanmak için koyamazsın diyor ama senin benim gibiler için zaten önemi yok bunun her şey bizden çıkıyor, başkasının videolarını kullanmıyoruz 😀

 • TuNCaY @tuncay

  Oyunlarda film gibi oyun içerisinde hikaye barındırıyor bunu baştan sona yayınlamak pek doğru değil satışa faydası olduğu gibi zararıda olabiliyor bu yüzden yapımcı şirketler haklı. Fragman veya tanıtım tarzında kesik, kesik oyun videosu sorun olucağını sanmıyorum. Yani uzun lafın kısası oyun şirketine faydası olmayan görüntüleri istediği şekilde youtube'dan kaldırabilirler.

 • seramik_demlik @seramik_demlik

  Bence toptan bir yanlış anlama var . Başkasının videosunu kendinin gibi yayınlamak zaten yanlış bir davranış ve bu maddeyle alakası yok onun. Burada denilen fuarlarda ,gizli odalarda falan gösterimi yapılan oyunların yayıncının izni olmadan yayınlanması. Arada çıkıyor ya Fifa16 ilk oynanış videosu diye cep telefonuyla tv'de oynayanları çekip youtube koyanlar onların tarzında videolar burada bahsedilen.

 • emirclio @emirclio

  Belkide sadece bir teraffuz hatasıdır. Yani oyun içeriğindeki videolardan bahsetmiş olabilirler ki bu yüzden bir çok kanala sorun çıkarttıkları bilinen bir gerçek.