Yerli cep'e teşvik taleplerini değerlendiren Erdoğan, "Yerli cep telefonuna destek verilmeli. Bunun yöntemi nasıl olur bilmiyoruz ama bir şekilde yapılmalı. Bu toprakların teknoloji üretiminde cazibe merkezi haline getirilmesi gerek" dedi. Sanayi Bakanlığı ile Venüs'ün yerli sayılması gerektiği üzerine görüştüklerini, yetkililerin Vestel City'yi gezdiğini ve görüşlerinin olumlu olduğunu anlatan Erdoğan, "Çipi 2 dev üreticiden birinden almak zorundasınız. Mühim olan, o çipi alıp etrafındaki anakartı üretip onun tasarım ve üretimini yapabilmek. Venüs özgün bir cihaz" diye konuştu. Şimdiye kadar 200 bin adet Venüs telefon satıldığını vurgulayan Erdoğan, henüz cep telefonu üretiminden kâr edemediklerini de belirtti.
http://www.teknokulis.com/Haberler/Mobil/2015/10/04/vestelden-kriptolu-telefon-geliyor #akış

Vestel

Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, ''Yerliye destek şart''
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Çok basit çözüm yerlide ötv kaldır 🙂

 • BraVe @brave

  Sanırım o fabrikada çalışıyor.

 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Tersine mühendislik de şart değil. ARM'den lisans alınıp yapılır, MediaTek falan böyle yapıyor zaten. Ama yatırım çok masraflı. Mantıklı olması için çok sayıda üretim yapmak gerek, Çin'de olup bizde olmayan da bu.

 • Kadir Gündüz @kadirg1976

  Japonlar ve Koreliler gelsin teknoloji üretsinler... Vestel üretmesin kim üretirse üretsin... Koç grubu neyse Vestelin adı var kendi yok...:=))) Yerli veya Global sömürü hep aynı nasıl olsa...

 • Emre Arat @emrearat

  @azim_bey Çoğu kampanyadır. Kuzenim koltuk takımı aldığında Vestel televizyon veya telefon hediyesi vardı. Bizimki TV'yi seçmişti.

 • ycgurdal @ycgurdal

  Teşvik verilse bile o telefon muadillerinden daha pahalıya satılmazsa ben de vesteli tanıyamamışım derim 😛

 • Fırat ➕ @frt

  once bi düz mühendisliği halledelim de tersine sonra bakarız 🙂

 • prometrik @prometrik

  Başlangıçta işlemcinin dışarıdan alınmasını anlarım ama anakart ve telefonun kalan tüm tasarımlarını ve üretimleri yapılabilmeli. Madem destek var bunu yapabilmek o kadar zor olmasa gerek. Zaman içinde para kazandıkça işlemciyi de üretmekten bahsedilebilir. Ancak böyle bir yol haritaları olduğunu sanmıyorum. Hep günü kurtarmaya yönelik hamleler görüyorum bu yerli sektöründe. Madem böyle teşvik vs var; donanım ve tasarımı ile güzel bir telefon yapılır, kar'dan kısılır f/p olarak piyasaya sürersin (tıpkı gm discovery de olan gibi). Piyasada yer edinirsin hemde ürün kendi reklamını kendi yapmış olur. Akıllarda unutulan gm, discovery ile piyasayı nasıl salladı? Reklam yapmasına bile gerek kalmadı. Bugün bile birçok kişi kullanmaya devam ediyor(ellerinde görüyorum). Böyle bir çıkış ürünü yaparsın fazla kar gütmeden. Ondan sonrası zaten gelir. İnsanlar kullanıp memnun kaldığında devam eden serileri de takip eder. Sonra kar edince işlemciyi de üreteyim dersin ama o vizyon nerede?

  Geçenlerde buzdolabımız arıza yaptı. dışarıda iken birkaç model bakalım dedik. Arçelik baktık, fiyatlar fena değil, kalitesi de öyle, tasarım güzel. Sonra hadi vestele bakalım olduk(ben vergi olayından dolayı halen soğuğum), fiyatlar yine benzer (belki 100-200 daha ucuz) ama dolabın kapısını tutunca bir olmamışlık hissettim(arçeliğe göre). Beğenmedim. Bu alınana kadar arçelik daha iyi dedim doğrusu bakınca. Profilo da vardı aklımdada buzdolabı kolayca halloldu, yenisine gerek kalmadı şükür.

  Ek: Piyasaya dediğim gibi gm tarzı bir yaklaşım yerine ek vergi falan isteyerek, ben yerliyim beni alın, almalısınız mecbursunuz şeklinde bir tutum içinde olursanız...teşvikler yetmez de birde tüketiciyi zorlayıcı,cezalandırıcı "önlemler" aldırırsan, sempatik değil anti sempatik olursun. İnsanlarda inatla almaz.

 • Çağatay @backflip

  Ben devletten destek görecem varya uzay aracını sıfırdan üretmezsem namertim!!! İşin kolayına kaçmayı empoze çabalarından başka bir şey değil...

 • Jay Freeman @cydia

  Asgari 50.000 tanesi Manisa'da satıldı,Vestel çalışan ve yakınlarına