Arkadaşlar aranızda amazondan g930 sıparıs veren ıllakı vardır.Urunu 70 dolara aldım.DHL ıle hızlı kargo ıle geldı.Urun gumrukte takılmıs gıbı gozukuyor.Sizce neden olabılır?Nasıl kurtarırız gumrukten?Urunun fıyatı yasal sınır olan 75 euro nun altında olmasına ragmen neden takıldı bu urun ya?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  Dünyanın öbür ucunda kalk, 2-3 günde gelen ürün gümrükte takılıyor. Başka bir çözüm bulunması lazım buna en acilinden.

 • Ahmet Tokyüz @atokyuz

  @headbanger_kerry alıntıdır;

  1- Kesinlikle air courier (DHL, UPS, TNT, FEDEX vs) ile göndertmeyin. Bunların kendi gümrük depoları vardır. Gümrükçüleri de atmaca gibi elektronik mal bekler ve yakalarlar. Sonra size bildirim gelir. Sizden kafadan 150 TL konşimento bedeli ve üstüne günlük bazda depo işgaliye parası alırlar. Sonra HAvaalanı gümrüğe gönderirler, orada beyanname açar, vergileri yatırır, uğraşır durursunuz. Belli sürede alınmayan mallar da hazineye devrolur ve sonra satışa çıkar. Sonra da kimin kaça alacağı bilinmez ama birileri alır ve nemalanır.
  2- Onun yerine Amerika için USPS, Ingiltere için Royal Mail, Uzakdoğu için EMS vs bir sıradan posta şirketi kullanın. Bunların TR deki partnerleri PTT dir. Malınız yavaş gelir ama barcode numarası ile takip edebilirsiniz. Mallar Topkapı ya gelir, orada ayrılır ve gümrüksüzse kapınıza kadar teslim ederler. Gümrüklüyse size bir hafta içinde içinde bir bildirim yollarlar, onunla gider vergisini yatırır malınızı alırsınız. Gümrük memurları daha makldür, anlayışlıdır. Depolama veya konşimento ücreti filan ödemezsiniz. Malınızın degeri, fatura bedelinin dogru olup olmadığı vs gibi konularda sizinle tartışmazlar.
  3- Her durumda da mal bedeli 100 EUR dan (eskiden şimdi 75 EUR) ucuzsa gümrüğe tabi değildir ama 1. maddedekiler bunu pek uygulamaz ve elektronik malları hep gümrüğe tabi diye ayırırlar.
  4- Mal bedeliniz ne kadar ucuzsa o kadar az vergi ödersiniz. Bu nedenle malınızı hediye olarak sembolik degerle getirtmek faydalıdır. Aklınızda olsun malın içinden fatura çıkarsa size veya uzerinde yazan "gift" ibaresine degil faturaya itibar ederler.
  5- Buradan düşük bedelli faturalama işlerini tavsiye edenler olabilir ama bunlar kanunsuz uygulamalardır. Abartılmamalıdır, gümrük memuru malın degerine ikna olmalıdır, degilse deger takdir edebilir.

  malınız gümrüğe takılırsa 10% vergiye ilave olarak KDV yi de tahsil ediyorlar sanırım. Biz resmi ihracatla malzeme getirirken Malın AB menşeyli olduğu ispatlanırsa (ATR1 diye bir belge var) KDV alınmıyor. Belge yoksa veya başka ülkelerden geliyorsa alınıyor. Ama paket posta gümrüğüne gelen mallar için tam uygulamayı sormak lazım.

 • KontDRACULA @kontdracula

  DHL zaten direkt gümrüğe bırakır. DHL UPS kargo ile almayın....
  uğraştırıp durular. Şanslıysan gidip faturayı ibraz edip alabilirsin. Şanssızsan DHL gümrükten çıkartmak için senden 300TL gibi bir rakam isteyebilir.

 • Efe Özer @headbanger_kerry

  Hocam urunun parasını amazon.comdan gerı alabılır mıyız?Urunu teslım almasam gerı amerıkaya doner mı?Ben ankaradayım urun ıstanbulda takılmıs.Ben nasıl ugrasıpda alacam sımdı?50tl vergı vs ısterse verıyım lanet olsun ama 300 tl derse alsın bır yerıne..

 • Fatih @fatihy

  sen parayı hazırla şimdiden, mesaj at parayı nereye yatırcaz diye en azından beklemez fazla kargon 😀

 • Emre @emre1393

  Almanlar bizi kıskanıyor(!), ondan dolayı para koparıp ekonomimizi sarsmak için boyle paralel gumrukculerle çalışıyorlar.
  Sakası bir yana arayıp konuş dhl i, sor bu is nasıl çözülür diye, benim paket UPS ile geldi, iki gün gümrükte kalıp ertesi gun teslim ettiler

 • cestlavie @cestlavie

  Hocam gümrük belgeleri tamamlanmış demek. Takılmış demek değil. Takılma olmaz zaten.

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Hocam sana email ile gümrükten geçirtme vekaletnamesi gönderdiler mi? Emaillerini kontrol et. Eğer yapmadıysan http://gumruk.dhl.com.tr/Kategori3.asp adresdeki belgeyi doldur. Bu belge ile kimliğinin fotokopisini ya fax ile ya da email ile göndermelisin.

  Eğer bunlar da olmazsa ve senden ekstra para isterlerse Amazon'a bildir. Çünkü Amazon senden gümrük parasını zaten alıyor. Senden ekstra istenen parayı Amazon geri verecek mi diye sormalısın.

 • Efe Özer @headbanger_kerry

  Ogrencıyım cok ıhtıyacım var dedım adamlar kargoyu sılmekle kalmadı kurye kargo ıle gonderdıler.)