BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • oniki @oniki

  Kod adının yanında bir A harfi görmüşler, hemen ucuza yormuşlar, belki daha pahalı premium versiyon geliyordur 😀

 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Ucuz derken ne kadar ucuz o önemli. Atıyorum Z fold 5 80bin lira ucuzu 70binse yine almayacak olan almaz. Ama atıyorum S24 ile aynı fiyatta ucuz bir foldable telefon akıl çelebilir.

 • AB9 @sqn

  update kısmında "belki kalemi çıkarıp ucuz bir versiyon çıkabilir" demişler, kısacak ancak bunu bulduysanız demek ki böyle bir şey olmayacak. flip ve fold modelleri maliyet olarak normal modellerden pahalıya geldiği için zaten ucuzlayamaz, samsung da niye böyle bir şey istesin anlamıyorum. tüketici yana yakıla katlanır veya açılır telefon aramadığına göre demek ki niş bir kitleye pahalı bir şekilde devam edecek ürün bunlar. ucuzlatsan da mekanizmada sıkıntı vardır şüphesi yaratıp yine pazar payı elde edemeyecek. dolayısıyla olduğu şekilde devam edecek. ne zaman katlanır telefonların pazar payı %20'yi geçer, ancak o zaman ucuz versiyonları çıkabilir, bugün değil.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Çünkü orijinalini satamıyor, bu şekilde satmaya çalışıp daha fazla göze batmasını sağlamayı amaçladı, muhtemelen.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Ama kalemsiz bir anlamı yok bence. Sanırım benim dediğime geliyor olay, Note serisini yerinden edemeyecek sanırım, Fold modeli (katlama izini 0'a indirseler bile...) Note'u unutturamayacak gibi duruyor.

  • AB9 @sqn

   @lterlemez büyük firmalar en tepede kaliteli ürünleri dursun isterler, bu yüzden oradan kısması samsung için fayda sağlamadığı gibi zarar da getirir. note serisini kaldırması talihsizlikti, fold ve flip'i ucuzlatması da talihsizlik olacak. samsung yıllar önce beni dinleseydi bugün bambaşka bir noktada olabilirdi.

   4 yıl önce yazmışım, o gün samsung'da s10 vardı, yazıdan sonra s20'ye geçtiler 🙂 yine yazdıklarımı fena dinlememişler, segmentasyon konusunda hala kafaları basmıyor yalnız.

   "yahu rakibin yıllardır 2, son bir kaç yıldır 3 model çıkarıyor. yapman gereken basit, tüketici kitlesini altıya bölecek, ona göre segmentasyon yapacak, düzgün zamanlarda tanıtımını yapacak, ürününün arkasında duracaksın. fiyat konusunda bir şey diyemem, onu da sen düşün, taşın, hesapla. hatta al model isimlerini de vereyim. s20, a20, m20, u20, n20, g20, seneye çıkaracağın modelleri de 21 diye isimlendirmeyi akıl edersin heralde. s serisini şubat'ta, n serisini ağustos'ta duyurup piyasaya sürecek şekilde, diğerlerinin lansmanını da 2 ay aralıklarla yap, hem piyasada reklamın yapılsın, hem müşteri kitlesi canlı tutulsun. bir de gözünü seveyim, şunlara en hızlı şekilde minimum 3 sene güncel yazılım ve güvenlik desteği ver. Yılda 6 modelle (7 değil, plus yok, Max yok, lite yok) 2 sene içinde pazarın %50'sini almazsan gel konuşalım."
   https://teknoseyir.com/durum/1219137

  • oniki @oniki

   @lterlemez Note'u hiç bilmeyen yeni nesiller geliyor, onların unutamaması sorun olmaz Samsung için 😀

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @oniki: Öyle diyorsunuz da modellerin nerelerden nerelere geldiğine bakıyorlar (detay incelemeseler bile), artık. Koleksiyoncuların elinde de görüyorlar. @sqn Note'un gitmesi ve Fold'un gelmesi erken oldu zaten; daha zaman vardı ama işte satış ve gelir devamlılığını sağlamak için feda ettiler. İkisini birden üretemeyeceklerdi, Note'un popülerliliği nedeniyle. 🙁

  • AB9 @sqn

   @lterlemez tepe seviyeye fold koymak için note'u yaktı, halbuki n serisini tepeye çıkarıp fold'u niş bir ürün olarak pazarlayabilir, daha fazla avantaj bile sağlardı. note'un gidişini toparlamak için s ultra çıkardı, bu sefer de segmentasyon için düz ve plus modellerini çolak bıraktı. iyice sıvadı yani. oneplus'ın t serisiyle 6 aylık iterasyon yapmasını taklit edecekti halbuki, birbiriyle de rakip olmayacaktı.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @sqn: S serisini entegre kalemli yapmasına hiç gerek yoktu aslında, destek verilip hariçten kalem satılarak çözülürdü ki ben bunun bile Note'u etkilemeyeceğini düşünüyordum. Kalem yüzünden S'in ekran boyutlarını büyütmeye de gerek olmazdı. Bu arada S'in standart boyutuna resmi kalem desteğini en çok isteyenlerden birisiydim (Note 5'e kadar neredeyse aynı ölçüdeydiler zaten). Olmayınca Note 8 aldım.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @sqn: Kaldı ki Fold'u gerektiğinde biraz daha büyüterek (Fold, + ve Ultra takıları ile) tabletler arasında seçim yapılabilir hale de getirilebilirdi.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  Z-Flip tasarımı ve taşıma kolaylığı dışında bana pek bir şey vaad eytmiyor ama z-foldun büyük ekranında oyun ve film işi iyi olmalı. Bir de kameralrı s serisiyle aynı yapsalar güzel olacak ama o sensörl ve optik elemanların o kasaya sığması pek mümkün değil.

  • AB9 @sqn

   6:7 ekran formatıyla olacak iş değil. fold film için uygun değil. 2 yıl önce yazmışım, 21:9 formatlı içerikte sunduğu alan flip serisine göre bile daha küçük kalıyor hatta.

   "katlanabilir telefonların açıldığındaki alanıyla ilgili aklımdaki çalışmayı gsmarena yapmış. özetle 21:9 formatındaki video için flip 3'ün görüntü alanı (96.75 cm2) fold 3'ten (96.37 cm2) daha fazla çıkıyor, note 20 ultra (107.17 cm2) , s21 ultra (106.75 cm2) ise bu ikisinden de en az %10 daha fazla alan sunuyor. fold 3 farkını 16:9'da koyuyor ama yeni videolar youtube'da dahi bu formattan gitgide uzaklaşıyor."
   https://teknoseyir.com/durum/1459600

 • Afsinyus @ufo

  Ucuz Samsung için yapmanız gereken tek şey beklemek 😀
  Samsung'da fiyatlar kaya gibi düşüyor.