Türkiye'yi haritada gösteremeyecek sitelerden USD ile alışveriş yapabiliyoruz. Steam de şu anda ona döndü. Bir şirketin bir ülkede var olup olmamasını ne belirler? Ofis? Türk Lirası? Temsilci? Türkçe arayüz? Ülkede var olmak nedir?
https://twitter.com/ejderha/status/1732109461546840563

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak Özyürek @burakozyurek

  Bu tweet'e takıldıysan Murat Abi laf çakıyor.

 • hudson51 @hudson51

  Benim için TL gayet iyi bir ölçek eğer mağaza ise. En azından para birimimiz var, kaale alınıyoruz hissini oluşturuyor. Şimdi Steam TR den çıkmasa bile dolarla alım yaptırdığı için ben çıktı kabul ediyorum. Birçok kişi de bankasıydı, kuruydu, makasıydı, kesintisiydi vs ile uğraşınca kabul edecektir. Uzun vadede müthiş aptal bir karar bu arada TL'i bırakmak.

  • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

   Ne olunca çıktı olarak nitelendirebiliriz peki tam olarak?

  • Mafyasus @bobrekus

   Hocam bizim paranın onların gözünde ne kadar değersiz ve satılmasının anlamsız olduğunu anlamak için envanterinizdeki ürünlerin dolar kurundan değerlerine ve TL zamanındaki oyunların değeri ile şimdiki değerlerine bakmanız yeterli. Adamlar başka ülkeden 10 kişiye satsa tüm ülkeye sattıkları karı alıyorlardır sanırım, bunun işçisiydi aracısıydı vs personel ücretini bile karşılamıyor olabilir buradan kazandığı para 😀 😀

  • hudson51 @hudson51

   @ozgurg Para birimi hocam işte. Bırakınca çıktı oluyor benim için. Diğerlerini bilemem.

  • hudson51 @hudson51

   @bobrekus E ne yapalım yani hocam? Ok paramız değersiz o zaman ne kadar firma varsa çıksın zaten kazandıramıyoruzdur, bu mu yani? Anlıyorum bu arada suç büyük oranda para birimimizin oynaklığı ve değerinin düşüklüğü ama senden daha aşağıda değeri olan para birimlerini desteklerken, yahu tanımadığın adaların bile para birimini desteklerken TL desteklememesini haklı çıkarmam kusura bakma. Paramız değersizdir ama TL bırakmadan yapılacak başka önlemlerde vardı. Steam bunları yapmayıp bizi direk kur ve banka makası rezaletine bıraktı. TR de ki kitle onlar için önemli ise orta vadede bu karardan döneceklerdir diye umut ediyorum. Değilse zaten bu hamlelerini yine çekip gitme olarak değerlendirebiliriz.

  • Mafyasus @bobrekus

   @hudson51 Umarım geri gelirler hocam. Cs de haftalık aldığım kasayla bir oyun alabiliyordum eskiden. Şuan 1 ayda kastığım kasa bir tane en ucuz oyun ediyor anca.

 • Housedakitopal @housedakitopal

  Türkçe arayüzü Steam'deki diğer çoğu dil desteği gibi community translation şeklinde bu arada 😀

  TL yoğ ise bir bakıma benim için bitmiş oluyor çünkü hiçbirşey olmasa beni bankanın kur makasının kucağına atıyor. Zaten pahalı olan oyunlar bir de ekstra külfetli hale geldi.

  Var olan oyunlarımı oynuyorum, aşırı derecede uygun bir fırsat vs gelmezse Steam'de kuruş harcamam artık sanırım 😀

 • akif @pauselife

  Destek kısmı nasıl? Sorun yaşayanlar Türkçe cevap alabiliyor mu?

 • anıl @anil_

  Cem Yılmaz'ın bir esprisi vardı gösteride. Bu kadın şimdi ölmediğini mi iddia ediyor diye. Steam'in durumu da o. Çıkmadı diyene fiyatları göstermek lazım. Bu şimdi çıkmadığını mı iddia ediyor diye. Habercilik olarak yapılan manşet yanlış, onu anlıyorum ama. Bu durum da yeni değil tabii ki. Dolar 7 - 8 iken çok diyordum, şimdi neredeyse 30. Firmalara da bir şey diyemiyorum. Oyunculara destek veriliyor diye indie şirketler zarar ediyordu. Şimdi de bizim için kötü oldu.

 • Orcun @orcun

  Bence bir firma ürünlerini yerel olarak satıyorsa bu online hizmet olur veya ürün olur o zaman bu ülkede var demek. Ha yok hizmet satıyor online hizmet ama ürünleri yoksa burada yok demektir. Mesela steamdeck yok. Steam online servis olarak bakarsak aslında hiç fiziken var olmadı.

 • Unreal Mannequin @mannequin

  Steam zaten Türkiye'de yoktu ki. Sadece yerel para birimiyle satış yapıyordu ve saçmalıklarla daha fazla uğraşmak istemediği için bıraktı.

 • Tunahan Avsallı @awsalli

  Bir firmanın ülkeden çıkması demek, o ülkede ürün satışını tamamen durdurması demektir. Fiyatlar türk lirası olarak kalsa, dolar kurunu güncelleseler çıkmamış mı olacaktı? Clickbait başlık atıp, insanları çekmeye çalıştılar.

 • muytek @muytek

  Ülkeden çıkmak tabiri Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında Rusya'dan firmaların çıkmasıdır. Bütün desteği, ürünleri, hizmetleri bırakıp ülkeden ayrılmak.