Sevgili Teknoseyir takipçileri. Yardımınıza ihtiyacım var, kafayı yemek üzereyim.

Geçen sene iş için Lenovo Yoga Slim 7 Pro aldım, 5800H işlemcili bir makina, görüntü işlemcisi de dahili AMD Graphics. Eve geldim, 2K 144hz ekrana taktım, kullanmaya başladım.

Ben bunu sadece monitöre bağlı kullanıyorum, HDMI çıkış yok, USB-C to Displayport adaptörü ile kullanıyorum. Aradan bir kaç hafta geçti, bir baktım ekrana görüntü gelmiyor. Kendi ekranında görüntü var ama monitörde yok. Kabloyu çıkartıyorum tekrar takıyorum yok, PC yeniden başlatıyorum yok. Monitöre başka PC takıyorum görüntü alıyorum, bunda yok. İnternette biraz araştırdım, monitörün fişini çek 15 sn bekle tak olur diye birbilgi buldum ve gerçekten de işe yaradı.

Bu tamamen rastgele, ayda 2-3 kez olmaya başladı. İş için PC'ye oturuyorum hayda kablolarla uğraşıyorum sinirim bozuluyor. Bundan önce aynı ekranı 10 yıllık Casper laptop'la kullanıyordum hiç sıkıntı yoktu. Onun yanında arada MacBook'u bağlıyordum onda da sorun yoktu. Bundan neden vardı??

Neyse ben yapacak bir şey yok bir ton para bayıldık daha da AMD chipset'li makina almam diyip yoluma devam ettim. Ayda 2-3 küfürbaz oluyorduk ama yapacak bir şey yoktu.

Geçen hafta annemin yanına kalmaya gittik. Ben de bu bilgisayarı da götürdüm tabi çalışacağım. Çok güzel çalıştım ettim derken tekrar eve döndük ama o da ne? Yine ekrana görüntü gelmiyor. Hayda dedim tekrar uğraştım ama tık yok, her şeyi kapadım açtım yok olmuyor. 1 saat uğraştım, kafayı yedim yok olmuyor. Dedim ki artık ya monitör bozuldu ya kablo. Aldım laptop'u diğer monitöre bağladım yine tık yok. Aha dedim portlar mı bozuldu acaba. Şarja taktım şarj oluyor iksinden de. USB-C to USB-C ile ekrana bağladım görüntü geldi. Aha dedim kablo bozulmuş durduğu yerde ama kafama da yatmıyor yani. Giderken ne güzel çalışıyordu, durduğu yerde kablo mu bozulur. Ama her şey ona işaret etti.

Ertesi gün gittim yeni bir USB-C to Displayport kablo aldım geldim taktım.. Yine tık yok. Aynı kabloyla diğer monitöre bağladım yine tık yok. Kafayı yiyeceğim.

Özet olarak,
Kablo 1 ile monitör 1'e USB-C to Displayport bağladığım zaman görüntü yok.
Kablo 2 ile monitör 1'e USB-C to Displayport bağladığım zaman da görüntü yok.
Kablo 1 ile monitör 2'ye USB-C to Displayport bağladığım zaman görüntü yok.
Kablo 2 ile monitör 2'ye USB-C to Displayport bağladığım zaman da görüntü yok.
Portlar çalışıyor, şarj oluyor ve USB-C to USB-C ile görüntü veriyor ama monitörde öyle tek giriş var ve başka pc kullanıyor o girişi.

Dedim ki yazılımsal bir sorun olabilir. Laptop'a Lenovo Premium Care almıştım ama haftasonumu çalışmıyorlarmış.

Windows'u güncelledim. AMD sürücülerini güncelledim. Hem Windows Update'de hem de Lenovo Vantaga programında girdim BIOS'a kadar her şeyin güncel olduğunu teyit ettim.

Aygıt Yöneticisinden USB portlarında sürücüyü güncelle dedim zaten güncel dedi.

Tek yol format atmak kaldı ama bu iş bilgisayarı ve dosyalar, programlar ve programların hafızası benim için önemli. Artık yapacak bir şey yok dedim ve dosyaları tutarak sıfırlama işlemini başlattım. Bilgisayar sıfırlandı, açıldı bir baktım touchpad çalışmıyor, aygıt yöneticisi klavyeye hata veriyor. Lenovo sitesinden driver çekiyorum olmuyor kendi auto update'ini çalıştırıyorum olmuyor, her şey güncel diyor. Asıl sorun olan kabloyu taktım ve yine görüntü yok. Yok ya kıracağım laptop'u az kaldı.

Ben hayatımda böyle bir şey yaşamadım. 1 hafta önce çalışan şey 1 hafta içinde nasıl hiç çalışmayacak şekilde bozulur. Nasıl olur kafam almıyor. Yıl 2023 internet bilgi denizi ama ben ne Türkçe ne İngilizce bu işin çözümünü bulamadım.

Yardımınıza ihtiyacım var hem de çok. Bu işlerden anlayan biri varsa aranıza rica ediyorum yardım etsin. Bursa'nın en iyi restoranında yemek sözü.

Yardım etmek istiyorsunuz ve bilgiye mi ihtiyacınız var, dilediğiniz gibi sorun hemen cevaplayayım. PC'ye mi bağlanacaksınız, TeamViewer kurayım. Ne isterseniz ya yeter ki çözelim şunu.

İyi akşamlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap