#Findeks #KKB

Bol bol kredi kartı başvuruları veya limitleri konuşuluyor, ben de eksik kalmayım dedim. Findeks puanım 8. ayda 1786 idi, 2022 Ocak'ta 1300'dü. Daha önce hiç kredi kullanmamıştım fakat kredi kartım vardı (2002 yılında İş Bankası'ndan maximum üniversiteli gibi bir kart almıştım, bir de HSBC'den bir kart almıştım fakat onu 15 yıl önce kapattım. Bu arada 16 yaşımdayken 1999 senesinde İş Bankası'ndan hesap açtırmıştım velimle beraber). İş Bankası kart limitim yıllarca pek yükselmedi, hep 200 liraydı. 10 sene önce 400 lira oldu. 3-4 yıl kadar önce de 2000 lira oldu. Arada asgarisini ödediğim ya da kart borcunu aksattığım durumlar da oldu. Hiçbiri 1 haftayı geçmedi. 2 sene önce borçlarımı düzenli ödemeye başladım, kartımla taksitli alış veriş yapıp taksitleri hep erken kapattım. Ayda bir kere limit artışı talebinde bulunuyordum. Yaklaşık 7 ay önce kart limitim 24bin liraya çıktı (bu ay 10 bin lira harca 100 lira maxipuan gibi bana özel kampanya vardı. Onu ziyadesi ile harcadım) kart limitim 4 ay önce 52 bin lira oldu. Bu arada findeks puanım da 1786'ya kadar çıktı. 2 ay önce de Yapı Kredi Bankası'ndan kredi kartı istedim, 3600 TL limitli bir kart gönderdiler. Yalnız bu arada İş Bankası'ndan da sürekli 1000 liralık kredi istiyordum, sonunda müşteri temsilcim aradı ve 1000 liraya çok mu ihtiyacınız var diye sordu :). Ben de durumu anlattım, beni şubeye çağırdı. Tanıştık, konuştuk. 1000 lira kredi için hesaba bloke koyup verelim, kredi girişiniz olsun dedi. Neyse denedik ama olmadı çünkü o sırada bi elektrik gitti geldi sistemleri de açılmadı birdaha. Ben de başka işlerim olduğu için ayrıldım bankadan. Kredi puanım 1786 bu arada. Aradan 3 hafta kadar geçtikten sonra baktım ki kredi puanım 1400'e düşmüş fakat banka bana bu arada 13 bin TL ek hesap ve de ön onaylı 87100 lira kredi tanımlamış (krediyi çekmedim ek hesabı kabul ettim). O ay kredi kartı limitimi sonuna kadar kullanmıştım, banka da 20bin lira harca 200 lira maxi puan gibi bir kampanya yapmıştı. Onu 50 bin lira harcayarak yerine getirdim :). Bundan 1 hafta önce 13 bin lira olan ek hesap limitim 20 bin liraya çıktı. Bu arada 13 bin liralık ek hesabımdan 12 ay vadeli para çektim. Fakat dün baktım ki findeks puanım 1300e düşmüş, bu arada ödemelerimi düzenli yapıyorum, hatta erken taksit kapatıyorum, son ödeme günü 28 Aralık olan ek hesap taksidimi 29 Kasım'da ödemişim. Ben de sinirlendim, otomatik limit artışı talebini kapattım. Bir kaç saat önce bankadan mesaj geldi kredi kartı limitinizi 96400'e çıkartalım diye, ben de kabul ettim. Bu arada herhangi bir maaş bordrom, resmi gelirim falan yok. İsteğe bağlı sigortalıyım, her ay 2100 TL ödüyorum. Yani resmiyette işsizim. Tecrübelerimi paylaşmak istedim, artık kim ne gibi bir sonuç çıkartır bilemem. Az önce de Yapı Kredi'ye limit artış başvurusu yaptım fakat şube veya e-devlet üzerinden gelir belgesi bekliyorlarmış. Önceden olsa reddederlerdi. Bu da bir gelişme.

Not: Dün Findeks'ten 12 aylık rapor ve danışman hizmeti satın almıştım. Pazartesi danışman arayacak, bakalım neler söyleyecek. Gerekirse güncellerim.

14.12.2022 güncelleme:
Kredi Kayıt Bürosu'ndan arandım, 25 dakikalık bir görüşme oldu. En az 3, mümkünse 5 tane kredili hesabımın olması gerektiğini öğrendim. Bunun üzerine İş Bankası'ndan 1000 tl 3 ay vadeli kredi çektim (artık İş Bankası kredi isteyince veriyor. Bu arada Kredili mevduat hesabım önce 25 daha sonra 30 bin liraya kadar çıktı). Mevcut olan ek hesap borcumu ödeyip yeniden çeksem nasıl olur diye sorduğumda gereksiz olacağını, güncellemenin en az 3 ay süreceği söylendi. Bu sebepten taksitli olan borcumu boşuna erken kapatmama kararı aldım. Bir bankadan daha kredi kartı alıp mümkünse kredili mevduat hesabı açtırmayı düşünüyorum. 1380'e düşen kredi puanımın ödemeleri aksatmama ve de en az 3 mümkünse 5 kredili hesabım olması sayesinde 1 sene içerisinde 1800 üzerine çıkabileceğini öğrendim. Bu arada ilginç bir bilgi olarak ta Turkcell Financell gibi bir çok harcamanın da kredi kayıt bürosunca değerlendirilip artı puan olarak eklendiğini de söylediler. Bu arada puanımın düşme sebebi de kart limitimi sonuna kadar kullanmam ve de kredili hesaplara yenisi eklenmediğinden artı puan getirisinin kalmamış olmasıymış. Yani size söyledikleri düzenli olarak kredi çekin, borcunuzu zamanında ödeyin, kredi puanınız yükselir. Çok fazla kredili hesabınız olursa daha hızlı sonuç alırsınız. Burada kredi miktarı önemli değil. 100 bin lira ile 1000 lira kredi aynı etkiyi yapıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap