2020 Ağustos'ta aldığımız yazlık evin ait olduğu sitenin 2019'dan havuz davası varmış ve mahkeme sonuçlanmadan taraflar anlaşmaya varmış, avukat, dosya masrafı, yukarı yuvarlama derken 620*2=1240 TL ödememiz gerekiyormuş. Bunun yasal zeminde bağlayıcılığı nedir? zaten 2021 aralıkta 100 tl olan aidat, ocakta 130, haziranda da 300 tl oldu, şimdi bir de bu çıktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ilker @gilker

  davayı bilem ama ortak gider olduğu için maliklerin ödemesi gerekli

  • AB9 @sqn

   ortak giderlerin malikler tarafından ödenmesi gerektiğini biliyorum. 2019'da davaya konu olmuş, mantıken daha öncesinde borçlanılmış mevzunun mülk el değiştirirken bilgilendirilmeyip dava sonucunda yeni malike yüklenilmesinin yasal dayanağını soruyorum.

  • Mr.Bell @mr-bell

   @sqn Avukata sorup bilgi alırsanız daha kesin olur, kimden aldıysanız onunn ödemesi gerekiyorsa ve ödemiyorsa sizin de dava etmeniz gerekir ve uzun sürebilir.

 • Fullmoon @dolunay

  Ev aldığınızda içindeki kiracının sözleşmesini de alıyorsunuz, bu açıdan bakınca borç sizin borcunuz olmuş oluyor, ama bu konuda bilgilendirilmediyseniz belki dolandırıcılıktan dava açabilirsiniz eski ev sahibine diye düşünüyorum, o da dava açmayın parayı ödeyeyim diyebilir. Bir avukat ne der ben de merak ediyorum.

  • AB9 @sqn

   kiracının sözleşmesini kiracıyı mağdur etmemek üzere 6 aylık tahliye imkanı vererek alıyoruz, yeni ev sahibini bağlayıcı olsa kiracı 10 sene boyunca oturmaya devam edebilirdi. eğer böyleyse site yönetimini devralıp bir tanıdığa üfürükten borç davası açtırıp 10 sene üstüne yatıp 10 sene sonra "biz anlaştık, milyon lira borcumuzu ödeyeceğiz" kapısı da açılabilir gibi geliyor bana.

 • Johan @johan28

  Sizi bağlayıcı olması lazım yoksa satışta karşınıza çıkardı.

  Anlaşma olduğu için iş farklı olabilir. Yani dava bitse belki açıldığı tarihe bakarlar ama şimdi anlaşma sağlanmış bu nasıl bir anlaşma oldu, mahkrmeden çekildiler sona mı anlastilar vs. uzmanlar yazar yine.

  Aidat ise bu ekonomide maalesef normal

  • AB9 @sqn

   anlaşma kağıdı da şu şekilde. iki tarafın da davadan feragat ettiği yazıyor. kısıtlı hukuk bilgimle tertemiz dolandırıcılık yolu açılıyor gibi geliyor bana, nasılını da bir yukardaki yorumda yazdım.

   aidat için ise 6 aylık periyotta %200 zam bana normal gelmiyor, 3 katına çıktı. 108 bağımsız yapı var, ayda 32400 tl toplanıyor ve tahmin edeceğiniz gibi gelir-gider tablosunu görmek mümkün değil. malesef bu ülkedeki aidatlara güvenmiyorum, zira bir sürü vaka gördüm ve inanmam mümkün değil.

  • Johan @johan28

   @sqn ben bu anlaşma kağıdından anladığım siz ödeyeceksiniz ama dediğim gibi hukukçu değilim.

   Gelir gider paylaşılmaması suç olmalı. Bizim şirket o konuda iyi.

  • AB9 @sqn

   @johan28 başa gelsem apartman, kooperatif kanunu çıkarırım, kimin sorumluluğu ne, neler suç açık seçik yazılmalı, maddelerden biri de "yönetici, panoda güncel gelir gider listesini sürekli bulundurmak zorundadır" olacak.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  uuu kooperatif, en sevdiğim. herkes kendi istediği yapılsın istediğinden havuz gibi büyük işler mutlaka davalık olur. aynı şey arkadaşın başına gelmişti, onun evde kooperatifti. havuz yaptırdılar ama her kafadan ses çıktığı için yapan firma işi tamamlamadan aldı parasını çekti gitti. mahkemelik oldular. kooperatif yönetimi yine bu süreçte her kafadan ses çıkması ve benim avukatım iyi, hayır benimki iyi gibi saçma sapan sebepler yüzünden birlik olamadı ve yüzde yüz kazanacakları bir davayı da kaybettiler. kooperatif işinden koşarak uzaklaşan ömrüne ömür katar bu ülkede. ha arkadaşım sonunda sattı evi kurtuldu o salaklardan.

 • salihcln @salihcln

  Evi alırken bir avukata gidip “ya bu evi alıyoruz biz ama gelecekte başımıza ekstra ödeme ve/veya sorumluluk çıkma durumuna karşı durum tespit raporu hazırlar misiniz?” Demeniz gerekiyordu.
  Avukat olarak söyleyeyim size, evet mecburen ödeyeceksiniz. Çünkü mala bağlı bir borç olarak ödeme talep ediliyor. Kolay gelsin.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   durum tespit raporu nasıl çıkarılacak? bilgi vermiyorlar.

  • salihcln @salihcln

   @hamitozlu Avukatlık yaptığım dönemde ben bilgi alıyordum. Ben avukatlığı bıraktım fakat geçen ay kendi avukatımda inceleme yapıp raporu hazırladı.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @salihcln bizim bir arkadaşın başına gelmişti. Yönetim kurulu (koop.) denetim kuruluna KVKK dan dolayı bilgi vermiyor. İçinde avukat mali müşavirler var denetimde 🙂 KVKK dan istisna bu insanlar.

  • AB9 @sqn

   @salihcln Tesekkurler, tam olarak bunu öğrenmek ve bilmeyenlerin de öğrenmesi için paylaştım aslında, yoksa buradaki her soruya "uzmanına sorun" cevabının verilebileceğini ben de biliyorum. peki anlaşma tutanağında Eylül denmesine rağmen Ağustos ve Eylül olarak iki taksit istenmesine, avukatların söylediği tahmini değerlerin ve çıkan son toplamin yukarı yuvarlanıyor olmasına dair yorumunuz var mıdır? Açıkçası bu detay kisimlariyla birleşince usulsüz gibi gozukmustu gözüme. Bir soru daha, odenmediginde yasal faizden mi işler yoksa aidattaki gibi aylık %5'ten mi?

  • salihcln @salihcln

   @sqn size lafım yok. insanlar sonuçta burada yazılanları okuyor, en azından gelecekte ev alacak birinin aklına gelir. Belki gidip kontrol eder diye yazdım durum raporunu alma gerekliliğini. Bir nevi kamu hizmeti oldu.

   Ödeme icin verilen son güne icra dosyasından bakmak lazım.
   Yukarı yuvarlama hukuki degil.
   Yasal faizden isler fakat icra durumu olduğundan ekstra vekalet ücreti ile astarı yüzünden pahalıya gelir.

  • AB9 @sqn

   @salihcln estağfurullah, ben de size dememistim aslında, tam olarak aynı noktadayız, kamu bilinci için sorup cevaplandiriyoruz. Mahkeme değil, anlaşma olduğu için icra dosyası yok, ben de bu noktada şüpheye düştüm, yukarda da bir tanıdığa dava açtırıp 10 sene sonra anlaştık diye para kaçırma yolunun da açık gözüktüğünü ifade ettim.

 • RockandRage @rockandrage

  Bir ara sitede yöneticilik yaptım buna benzer durumlar başıma geldi.Avukatımız söyle demişti "Yeni ev sahibi taşınmazı alırken ona ait olan tüm hakları ile devir alır. Bu durumda taşınmazın bir alacağı veya borcu varsa onu da devir almış sayılır "

  Sizde de benzer bir durum söz konusu örneğin bu davadan size verilcek bir para çıksaydı onuda siz alacaktınız ama borç çıktığı için ödemeniz gerekecek.