#TeknoYardım Arkadaşlar merhaba. Telefon önerilerinden istediğim tarzda bir telefon bulamadığım ve aramam sonucunda da kafama yatan bir cihaz bulamadığım için yazıyorum. Halihazırda Nokia 8 kullanıcısıyım, aslında memnunum da cihazdan. Fakat bir iki sıkıntıdan dolayı alternatif cihaz arayışındayım diyebilirim. Şöyle bir takım ihtiyaçlarım söz konusu ve Nokia 8 de bunlar ne yazık ki yok.

-VoWifi. Üç aylık periyotlar boyunca yurtdışındayım. Normal şebeke hattım da sürekli açık. Wifi kullanarak normal çağrı alabilmek benim için oldukça işe yarayabilir bir özellik.
-Yüksek performans. Yani Nokia 8 alma sebebim de öncelik olarak performanstı, Snapdragon 835 platformunu kullanıyor ve hala daha performansı yüksek. Yine yüksek performanslı olması kesinlikle önceliklerimden.
-Güncelleme desteği. Yani güncel sürümü en azından 1-2 sene almasını bekliyorum.

Olsa kesinlikle fikrimi değiştirebilecek özellikler;
-3.5 MM jak girişi. Bluetooth bir kulaklığım olmadığı için ve acil durumlarda ekstra kablo taşımak istemediğim için 3.5mm jak girişi gerçekten bir artı.
-Saf Android. Gereksiz bir takıntı gibi dursa da, saf android deneyimini ben çoğu geliştiricinin kendi arayüzlerine tercih ediyorum.
-Çift Sim desteği. Eskiden ucuz cihazlarda çok olsa da tek tük üst segment cihazlarda da bulunduğunu gördüm. İleride eğer lokal bir hat almak gibi planım olursa iki telefon taşıma eziyetinden kurtaracağı için oldukça faydalı.
-Tasarım tarafında, yani bana kalsa ekran deneyiminin bozulmadığı bir deneyim daha çok hoşuma gitse de kaçışım yok gibi, en azından sadece kameranın ekranı böldüğü bir tasarım olmasını tercih ediyorum. Kılıf kap gibi gereçler kullanmamam dolayısıyla kaliteli bir kasa çok daha işime gelecek şeylerden biri. Amoled ekranlı bir cihaz da kesinlikle artılardan.
-Pil performansı, yani 3000 mAh elimdeki cihaz ve artık bir kaç yaşına geldiği için bazen üzüyor pil konusunda. Bir tık daha üstüne çıkabilirim.

Gerçekten benim için hiç bir anlam ifade etmeyen şeylere gelirsek
-Kamera. Günümüzün standart kamera kalitesi benim beklentimi yeterince karşılıyor.
-Ekranda kıvrım gibi şeyler kesinlikle ilgilendiğim şeyler değil.

Yani üst segment bir telefon aradığım ve bütçenin ciddi olması gerektiğinin farkındayım. Burada yurtdışına sık sık çıkabilmem avantajı ile niyetim eğer mantıklıysa yurtdışında alıp pasaportuma işletmek. Önerileriniz var ise alabilirim. Mi 11 ve Note 10+ gibi cihazlar en yakın bulabildiğim şeyler ama onlar da tam anlamıyla aradığım şeyler değiller.

Teşekkürler şimdiden.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • sawgent @sawgent

  Özellikle üst seviye cihazlarda 3.5mm biraz zor artık. One Plus modellerine bir bakmanı tavsiye ederim. Nord modellerinde 3.5mm soketi de vardı hatta. Saf android deneyimine yakın pek cihaz kalmadı. Bence saf android daha kullanışsız şu anda. Üreticilerin kendi launcher uygulamaları ile çok daha fazla fonksiyonel ayarlara sahip oluyorsunuz.

 • hey @hey

  Xiaomi sakın almayın yazılım kötü, mi8,m9,mi10t pro vardı bende vowifi sağlıklı çalışmıyor.

  Xiaomi bütçeden dolayı alınıyor ama yazılım ne yazık ki iyi değil. O yüzden birçok öneride öncelik verilmesine karşıyım artık. İnceleme yapanlar kullandıkları ölçüde öneriyorlar ama mi10t pro yu az daha yere fırlatıp kıracaktım sonra sattım. Yahu bir telefon konferans görüşmesini yapmaz mı? Biriyle görüşüyordum ikinci kişiyi ekleyemedim kapatıp durdu tam bir rezillik..

  Android tarafında sizin alacağınız model oppo reno 4 pro olabilir. Müthiş kararlı herşeyi çalışan bir cihaz, 720g olduğuna bakmayın yazılımdan ötürü performans iyi,pil süresi çok iyi.. Ha ben kullandığım cihazı yazdım tabi alternatifler çok.

 • Alpi Ironside @alpi350

  Yurtdışına çıkıyorsanız Pixel alın derim.

 • Root61 @root61

  https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_a52s_5g-11039.php
  Yurtdışından alınacaksa bakılabilir ama vowifi var/yok bilgisi burada belirtilmemiş.