Bu bir kaç kere daha gündeme gelmişti. Umarım doğru dürüst bir sistem olur. Yani ürünlere zammı basıp bize ödetmesinler de sistem masraflarını. Bunların geri toplaması da bir maliyet çünkü bilmeyenler varsa. ( Yine hatırlamayanlar varsa yıllardır bugün kullanılanın kat ve kat fazlası poşeti ödeyen marketler şuan bazı yerlerde kese kağıdı bazı yerlerde de ikram bez çantalara geçmek yerine plastik dönüştürülmüş poşetleri satmaya devam ediyor, yine bir rant kapısı olmasın diyorum kısaca)

Ek: 2,5 litre cola https://www.migros.com.tr/coca-cola-25-l-p-7a3f50 8,45 kuruş. Şimdi bunun fiyatı 9 TL olup 50 kuruş verirlerse iyi sayılır ama fiyatı 9 yapıp bundan 25 kuruş verirlerse. Çok az geri dönüş olur. Bu cam gazozlara çocukken gelen depoztitoda 1 birim zam gelmişti geri götürünce 2 birim veriyordu yani rakamları hatırlamıyorum ama 2 TL lik mal 2,25 kuruş oluyor götürünce 50 kuruş alıyorsun gibi veya biraz daha eksik. rakamlar tahmini

Kağıt, plastik ve metal ambalajlı ürünlere depozito sistemi geliyor

Ambalaj iade edildiği takdirde ücreti geri verilecek
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • PhoeniXim @phoenixim

  3 liralık içecek için kasada +0.25 veya +0.50 vereceksin ürünü geri getirince fazla ödediğin parayı alacaksın. İndirimli olacağı gibi bir hayal kuran yoktur diye düşünüyorum.

 • Batuhan @achfighter

  Ben pilleri atmak için BİM'e giriyorum. Pilleri atmak için bir çikolata alıp çıkıyorum. Kazanan BİM oluyor. Pil geri dönüşüm kutuları çıkış kapısının orada.

  • Johan @johan28

   Geri dönüşüm otomatları da aslında benzer mantıkla çalışabiliyor yanlış hatılamıyorsam lidl böyleydi sana yemek çeki veya mağaza çeki mi ne veriyor. Yani migros diyecek ki senin migros kartına money olarak yükleyeyim o dönüştürdüğün şişeleri. Win win sen bozukluklarla uğraşmıyorsun ara ara atıyorsun hesabında da paran birikiyor mis gibi sistem, veya istanbulkarta mı ne yüklenecek diyorlardı o da olur.

 • Ölücü,Bedavacı,Beleş Efendisi @automatik2000

  Sokakda kağıt ,plastik toplayanlar o sistemi bozar yada sustimal etmez umarım.

  • Johan @johan28

   @cansimit asıl o kişilere is kapısı olur diye ummak lazım. Çünkü öyle 50 kuruş ekleriz sonra da getirene 50 kuruş veririz bitti gitti değil by is. Bunun toplanması makine bakımları vs. Vs. Var bu kişiler sigortasız kötü şartlarda çalışacağına düzgün meslekler edinseler ne iyi olut

  • umitt @umitt

   @cansimit inşallah kazançlarını ellerinden alırda onlardan kurtuluruz. zincir marketler kendi dönüşüm sistemlerini kurup kartonları çöpe atmazsa kağıt toplayıcı diye bir şey kalmaz.

  • umitt @umitt

   @cansimit bu haliyle de hırsız uğursuzlar. yerel yönetimlerin geri dönüşüm tesislerinde dönüştürülüp bütçesine gelir olarak kaydedilecek atıkları çalıyorlar, mazgalları çalıyorlar trafikte sorun yaratıyorlar.

 • seda @seda

  Ben kuzey ülkelerinde bununla çok karşılaştım.
  örneğin: cam veya pet şişeli, teneke ürünleri alırken fiyatı ambalaj (teneke, pet, şişe) farkı ödüyorsun.
  Daha sonra bunları marketlerin girişindeki otomatik geridönüşüm makinalarına atıyorsun. Makina bunları alıyor ezip parçalıyor ve size ekranda şu kadar iade hakkınız var diyor. Para olarak indirim kuponu mu istersiniz yoksa bu miktarı örneğin çocuk esirgeme kurumu gibi kuruluşa mı bağışlamak istersiniz opsiyonu veriyor. Bağış yapanlar arasında piyango ile binlerce lira kazanma ihtimali doğuyor.
  Geri alacağım rakamlar çok düşüktü genelde kurumlara bağışladım. Bir keresinde kupon olarak alıp o kuponu bir sonraki alışverişte kullandım.
  Sokakta yaşayanlar, çöp kutularını karıştırıp bulduklarını bu makinalara atıp para/kupon kazanıyorlar.
  Bir ayrıntı:
  örneğin a marketinden aldığınız kupon b marketinde geçmiyordu