Selam arkadaşlar,
Uydunet (KabloNet) kablosunu uzatmak için nasıl bir kablo/bağlantı ucu almalıyım, nereden bulabilirim, bilgi paylaşabilecek olan varsa sevinirim.
Bir kablo aldım, üzerinde KabloTV uzatma kablosu yazıyordu ancak internet bağlantısı sağlamadı, belli ki başka bir gereksinim söz konusu.
Şimdiden teşekkürler.
#TeknoYardım #kablo #tavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • marquis @marquis

  F konnektör (2 adet), F ara konnektör (1 adet)

 • Emre @emre64

  Ben direkt anten kablosu aldım uyducudan, çalışıyor. Birebir aynı zaten. Koaksiyel kablo dediğin zaman verirler. Bağlantıları düzgün yapmak lazım ama splitter'ın üstündeki çıkışlara dikkat edin.

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Cevaplar için teşekkürler. Benim denediğim kablo resimdeki gibi. RG6 olduğu yazdığına göre sorun olmamalı ama hiçbir şekilde bağlantı alamadım. Kabloların arasına taktığım erkek bağlantı parçalarında mı sorun oldu acaba?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   kalitesiz bir şeyse onun sorun olma ihtimali var

   geçmişte çalıştığım bir ofiste araya T atarak ekleme yapmışlardı, biri tv kutusuna biri modeme gidiyordu, ama kablonetin kendisi ek yapmıştı sanırım, ne kullandılar hatırlamıyorum şu an

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @gurkan-atilgan 10-12 TL'ye aldığım bir kablo, kalitesi konusunda bir şey diyemeyeceğim çünkü pek anladığım bir konu değil. F Ara Konnektörleri de 3 TL'ye almıştım. Garanti olsun diye 2 tane aldım hatta ama ikisinde de aynı sonucu aldım; başarısız. Modemin ışıkları dahi yanmıyor bağlayınca. Belki kabloda arıza vardır, nasıl test edebilirim fikriniz var mı? Voltmetre ile yapılabilir mi? Yoksa gidip başka bir kablo daha almak mı daha sağlıklı olur?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @rj0lnir uyducudan kablo yaptırıp denesen daha iyi olur, digitürk f konnektör istiyorum uçlarına dersin, kaliteli bir ara bağlantı parçası da sorarsın gitmişken 😀

  • marquis @marquis

   Kaliteli bir kablo ve RG6 Splitter'da kullanılabilir. En az 2way olanları var. Benim evimde 3 adet splitter var, internetim 100/10 şeklinde. Ping 8-9ms arası. Splitter olmasa idi 5-6ms arası alabilirdim. Büyük ihtimal kablo sorunlu.

  • BURAK A. @brkadgn

   Benzer durumda Rg6 Ara Birleştiriciyi (gri aparat) ters taktığımda sinyal gelmişti. Sanırım bakırın uzunluğundan sorun yaratıyor.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @gurkan-atilgan Yakınımda uyducu ya da benzeri bir dükkan ne yazık ki yok. Bu kabloyu da marketten almıştım zaten, hazır satılıyordu. E-ticaret sitelerine bakayım en iyisi. Teşekkür ederim.

   @marquis Ben doğrudan modeme gelen kabloyu modemin yerini değiştirmek istediğim için uzatmayı planlıyorum. O yüzden splitter'a ihtiyacım olmayacak diye düşünüyorum.
   Ancak yeri gelmişken şunu sorayım; Uydunet'in kendisinin takıp TV ve Modem'e giden kabloyu ayırdığı noktada bir splitter var ve üzerinde 1 tane boş Çıkış mevcut. Bu boş Çıkışa kendim bir kablo takıp ikinci bir televizyona standart KabloTV yayını alabilir miyim? Bilginiz var mı? (hanım ne zamandır mutfağa TV istiyor da 🙂 )

  • Emre @emre64

   Ben bu kabloyla hem internet hem görüntü alabiliyorum.

  • BURAK A. @brkadgn

   @rj0lnir Kablo üstünde Ulusal SD yayın mevcut. Boş uçtan, klasik anten girişinden yayın alabilirsiniz.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @emre64 Tamam, aklımda olsun, teşekkürler.

  • marquis @marquis

   @rj0lnir Ben eve girişte 1 splitter (3way) bağladım, 1tanesi internet diğeri mutfak tv, salon tv. Modeme giden sabit. Daha sonra salon tv ye 1 splitter (3way) daha ekledim, onu da yatak odasına uzattım. Daha önceleri çocuk odasına da giden bir splitter vardı. Onu iptal ettim, F konnektör ile ekledim. Daha önce dikkat etmedim fakat splitter üzerindeki yerlerini değiştirirsem internet gidebilir. Deneme yanılma ile çözülür o iş. Fakat bende modem hattı ayrı onu da belirteyim tekrar.

  • Rj0lnir @rj0lnir

   @marquis Tüm eve hat çekmişsiniz yani 🙂 Anladım, teşekkürler. Normalde bu iş için Turksat ücret alıyor yanlış bilmiyorsam, ama haberi olmazsa herhalde sorun çıkmaz, değil mi?

  • marquis @marquis

   @rj0lnir Bir ara internetim yavaşlamıştı (3yıl olmuştur) 1mbps falan alıyordum, Servisi çağırdım, fazla bölmüşsün dediler. Yıllardır çalışan sistem halbuki, daha sonra binanın kutusundan bir ayar yaptı düzeldi. Çok bölmemek lazım fakat o durumda bile çalışıyor sonuçta benimki. Çalışıyor diye dokunmuyorum. Aslında bu kadar TV hattına ihtiyacım yok şimdi.

  • BURAK A. @brkadgn

   @marquis Kaça bölmüştün? 1-2 tv data -> 1-4 \ 5-1000 bölünmüş ağda dört tv ve modem çalışıyor.

  • marquis @marquis

   @burakadagun Giriş 1 data, 2tv, 2tv den sonra 2 tv daha, ondan da 2 tv daha şeklinde. Benimki biraz kara düzen, 2 tane teledünya ve kablo tv kullanılıyordu önceden, Şimdi 1 teledünya kullanılıyor. Üşenmesem düzeltecem aslında, fakat çalışmasında da bir sıkıntı yok. Şu an evde online ders var, upload normalde 9½ üzeri olur.

  • BURAK A. @brkadgn

   @marquis Aynen düzen biraz kötüymüş. Aynı hattı bir iki kez bölünce sorun çıkabiliyor. Benzer bir yapıyı önceden kullanıyordum, iki tv çalıştığı için sorun azdı. Servis "sinyal güçlendirici" diye yarım parmak soket vermişti ama etkisini görmedim. Apartaların kalitesi de etkiliyordur.

  • marquis @marquis

   @burakadagun Aparatlar en az 18 ila 10 senelik. TV - Data şeklinde bir ayrımı da yok. Galiba ben şanslı olanlardanım. 18 sene önce almıştım evi, arada 1 kere tadilat yaptırdım.

 • BURAK A. @brkadgn

  Kullanılan kablo RG6, genelde "uydu kablosu" olarak tanınır. Bölücü olarak 5-1000 kullanılıyor, ayrıca hat üzerinde TV - Data diye ayrı bir bölücü daha bulunur. Bu aparat bildiğim kadarıyla tv ve net yayınını bir birinden ayırıyor. Eğer TV kanalından gelen kabloya modem bağlanırsa net sinyali alınamıyor.

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @superzademehmed bence demişsin ben de öyle olduğunu onayladım seni tasdikledim yani 😀

  ağ için cat6 kullanıyoruz, uydu için de rg6 var 🙂

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Fikir ve öneri veren herkese teşekkür ederim. RG6 U4 kablo ve 2 tane F uç alarak uzatma işini hallettim. Sorunsuz çalışıyor. Marketten aldığım herhalde çok düşük kalite veya sadece TV sinyali içindi, ondan çalışmadı. Tekrar teşekkürler!