Arkadaşlar kardeşime dizüstü bir bilgisayar almamız gerekiyor. Oyun oynayan biri değil, genellikle üniversite tezi, projeler, ödevler, slaytlar vs için kullanacak. Önerilerinize ihtiyacım var, neler tavsiye edersiniz ve sizce pişman olmamak niçin nerden alınmalı? #akış #TeknoYardım #laptopöneri

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • johan @johan28

  bütçe uygunsa macbook diyorum. Herhangi güncel bir model çok iyi olur

 • Koray @koraysuna

  matebook d14 ü önerirdim ama 1 önce 5 bin tl idi şuan 7 bine mi ne yaklaşmış indirimde bulursanız hemen alın

 • Halil @hcaktuna

  3700 e Amazon’da HP vardı ona bakın bitmediyse kampanyası iş görür.

 • lterlemez @lterlemez

  Şimdi bana kızacaksınız ama ortamda yaygın olmayan, uyumsuz, hem de üniversite ortamında kullanılacak bir cihaz için neden Macbook önerilir anlamıyorum. Zaten masraftan kaçınılmaya çalışılıyor, kullanıcısına bir sürü masraf çıkartıyorsunuz.

  • johan @johan28

   onu ben önerdim üstüme alınıyorum hemen 🙂 ''sizce pişman olmamak niçin nerden alınmalı? '' bunu yazmış ve bütçe belirtmemiş masraftan kaçınmaya çalışıyorum vs. de yazılmamış ben çok fazla notebook önerisi yaptım en az şikayet macbook da oluyor bahis edilen işleri yapacaksa sadece 10 yıl bile rahat rahat kullanır şuan ki malzemeyi. Ama ucuza kaçıp freedos notebook alıp ya bunu ne yapacağım diye gelende oluyor çok ondan dolayı win alıp canımdan gideceğine mac alırım cebimden gider mantığında yazdım. Uyum konusunda da bu dediği işlerde sorun yaşamaz ve çok fazla mac kullanıcısı da var aslında çevremde yarıdan fazla diyebilirim ,bizim bölümde bile (mühendislik, bazı uygulamalar olmadığından ve dediğiniz gibi ücret vererek almak daha düzgün olduğundan (alınabiliyorsa orijinalciyiz torrente karşıyız bizim bölümde bile dedim ). Yani işin özeti sorun çıkarmayacağını biliyorum sorun olsa bile çözecekler yoksa plastik kasalı bir hp önermek de olabilir tabii

  • lterlemez @lterlemez

   @type_writer; Sunum cihazları VGA soketli, buyrun sunum yapsın kullanıcı; Power Point, Word, Excel kullanacak, her okulda Mac versiyonu var mı (bırakın Windows versiyonu var mı)? Hocalar W tabanlı sistemlerden veri gönderecek, Mac versiyonu nasıl işleyecek bakalım?

  • lterlemez @lterlemez

   @type_writer; Office 365'te formül yazmayı denediniz mi mesela, ben en son baktığımda yoktu bu özellik...

  • lterlemez @lterlemez

   @type_writer; Excel formülü değil, Excel'i formülsüz verirler ise zaten hiç vermesinler. Ben Word'de (kusura bakma belirtmeyi unutmuşum) formül yazmayı kast etmiştim.

  • johan @johan28

   @lterlemez hocam dert o olsun yapıştır cambria math geç bizim proflardan biri libre kullanıyordu tüm windowslar sorun yaşadı o zamanda (tabii ki mac de olduğu gibi kolayca çözüldü günümüzde bunlar büyük sorunlar değil). Hepsini geçtim ben 2019 kullanıyordum bizdeki formula kısmı ile eskilerdeki farklı ve ufak tefek sorunlar çıkarıyordu. İki hocada bize cambria math kullanın olmuyorsa dedi geçti

  • lterlemez @lterlemez

   @johan28; İşte gerek var mı ama yeri gelecek makale yazılacak, yeri gelecek tez yazılacak ya da başka bir şey yapılacak; evet, kısadan bakarsan hal edilmeyecek şeyler değiller ama uzundan bakınca olay öyle değil. Bunun Hocası var, fakültesi var, enstitüsü var, bilmem neyi var. Yani, asıl işle uğraşmak yerine teraneden işle uğraşmak da var. Hadi, bu Hoca "iş hal olsun da gerisi önemli değil" demiş. Bu Hocanın titizi de var, "illa böyle yapacaksın, yoksa olmaz" diyeni de çıkar. Önemli olan kafa rahat olsun; işini eline alınca, MB'sini de alır, uğraşır. Parasını da düşünmez Air'ini de alır.

 • lterlemez @lterlemez

  Nerede kullanılacak, hangi bölüm için kullanılacak, okulu çevre birimlerini eksiksiz sağlıyor mu, yazılım desteği var mı?

 • Emir @ecy

  Bütçe olarak 6 bin liraya kadar çıkabiliriz. Oyun oynamayacak okul için kullanacak kısmını yazmamın bir sebebi de genel kullanıcı olacağı için söyledim, yani en fazla dizi-film izler, yıllar boyu asgari sorunla ya da sorunsuz kullanması en ideali.

  • lterlemez @lterlemez

   Yukarıda tartışıyorum zaten ama benim naçizane önerim. Intel bakacak olursanız, önce i7 olmasına sonra bellek miktarına sonra da diğer özelliklerine bakın. İşlemci, bence, uzun süre dayanmasını sağlayan özellik dizüstülerde; sonrasında ise bellek geliyor. Üzerinde 8 alınsa da, mesela 16 olabilecek bir cihaz bakın. Sonrasında ise gpu, ssd/hdd, çözünürlük bakın (hatta çözünürlüğü bu ikisinden önce de bakabilirsiniz). AMD için ise ben hangi modelini aldı isem memnun kaldım (ilk 64 bit mobil işlemcisi Turion 64 -HP Compaq NX6225- ve daha yakın zamanda çıkan A6 3400M'i -ASUS K52TA- kullanıyorum şu an).