arkadaşlar selam. bilişimden anlayanlar lütfen yardım.. lenovo marka laptobum vardı ve birisine ödünç verdim. daha sonra istediğimde kendisinde laptop olmadığını söyledi ve geri vermedi. ben de şikayetçi oldum. mahkeme BTK'dan 02/12/2017-14/02/2018 tarihleri arasında bağlantı yaptığı yerin adres tespitini istedi. eğer o kişinin adresiyle uyuşursa laptobun onda olduğunu ispatlamış olacağım. faturasından laptobun seri numarasını ve Lenovo teknik servisten MAC numarasını alarak BTK'ya gönderdik.
BTK cevap olarak fiziki MAC adreslerinin / seri numaralarının internet ortamında dolaşmadığını bu nedenle tespit edilemeyeceğini söylemiş. ayrıca evdeki kendi masaüstü bilgisayarımın da ip numarasını göndermiştik. cevap olarak hedef İP ve port bilgisinin de gönderilmesi istemişler.
böylelikle gereksiz yazışmaların önüne geçileceğini belirtmişler.

1-BTK her ne kadar olmuyor dese de mac adresinden İP bilgisine ulaşılıp oradan da adres tespiti yapılabiliyor diye biliyorum. bilen birisi cevaplarsa sevinirim.

2-laptobun İP numarası elimizde olmadığı için kendi masaüstü bilgisayarımın İP sini yazdık. Avukat mac numarasından elde edilecek laptop İP'si ile bizim masaüstü bilgisayarın İP'si
yuşmayacağı için laptobun bizde olmadığı açığa çıkmış olacak dedi. ancak şu anki durumda BTK mac ve seri no dan İP/adres tespiti yapılamadığını söylediği için bu durumda benim evdeki kendi masaüstü bilgisayarımın İP'sine bakılacak, o da bizim ev çıkacak zaten. sizce bunun kendi masaüstü bilgisayarım olduğunu ayrıca belirtmem gerekir mi?

3-karşı tarafın adresini BTK'ya bildirsek o adresten bu seri/mac numaralı laptobun bağlanıp bağlanmadığını bulamaz mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap