Monitörden anlayanlara bir sorum olacak. ViewSonic VX2458-C-MHD monitör kullanıyorum birkaç gündür. Monitörde parlaklığı kıstığım zaman sol alt taraftan rahatsız edici derecede çok tiz bir ses geliyor. Hoparlörden gelmediğinden eminim. Bilgisayara hem Displayport hem de HDMI ile ayrı ayrı bağladım yine bir şey değişmedi. Sorunun neden kaynaklandığını anlamadım. Full parlaklıkta böyle bir ses gelmiyor ama parlaklığı kısınca bu ses geliyor. İnternette high pitch noise şeklinde vs. arattım ama bir şey bulamadım. Ekran kartı sürücüsünü tekrar kurdum, monitörün güç bağlantısını söküp tekrar taktım, Windows'ta bulunan görüntü ayarlarıyla da oynadım. Windows ayarlarında monitörün ekran tazeleme hızının 144Hz olup olmadığını kontrol ettim. Ayrıca monitörün kendi görüntü ayalarıyla da bayağı oynadım, sıfırladım ama bir sonuç alamadım. Her şey normal görünüyor ancak bu ses durumu sinir bozucu. Monitöri iade etme hakkım var ancak hediye olduğu için hemen de aceleci ve kaba davranmak istemedim. İade edersem de yenisiyle değiştirmektense AOC 24G2U/BK modelini düşünüyorum. Siz böyle bir sorun yaşadınız mı? Daha önce kullandığım bir Samsung monitör vardı onda böyle bir şey yoktu. #TeknoYardım #Monitör

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BoJack Horseman @bojack

  İlginçtir postu okuyunca hatırladım. Aynı monitöre sahibim. 1ms modunu açtığım zaman ben de aynı şeyi yaşıyordum. İnceden bi ses. Hep freesync açık olduğu ve zamanına göre ucuza alınca dert etmemiştim. Bir ara bakayım hala devam ediyor mu. İade edin hocam siz ne olur ne olmaz.

  • M.Can @dogan_mcan

   Sağ olun bilgi için. Bende de tam tersi 1ms açınca düzeliyor çünkü parlaklığı 100'e sabitliyor. Şimdi de ekranda ani gidip-gelmeler başladı. Evet ucuz falan ama koskoca Viewsonic dedim ne kadar kötü olabilir, adamların işi monitör sonuçta. Bugün iade edeceğim sanırım.

 • reducto @protego

  Coil whine donanımsal olarak bir sorun teşkil etmez. Coil whine denen şey bobinin titreşmesidir. Her bobin titreşir, titreşimi engellemek için bobinin üstüne yapıştırıcı dökülür, bobin karta sabitlenince titreşimi azalır ses yapmaz. Bazen yapıştırıcıyı döken işçi az dökmüş olabilir. Bazen zamanla da yapıştırıcının etkisi kaybolup veya kuruyup çatlayınca bobin ses yapmaya başlar. Monitörün parlaklığını kıstığın zaman binen yük azalır, bobin farklı frekansta titreşir. Bunu şey gibi düşün, araba durduğu yerde boştayken motorunun titreşmesiyle 50'yle giderken yarattığı titreşim gibi düşün. Ses çok rahatsız ediciyse değişim istenebilir ama rahatsız edici değilse de korkacak bir şey yok bir sorun yaratmaz

  • M.Can @dogan_mcan

   Coil whine'ın ne olduğunu biliyorum ve zararlı olmadığını da biliyorum ancak işitsel olarak rahatsız edici bir durumda olduğu için, en azından benim kullanım alışkanlığımda monitör ile önümde 50-60 cm bir mesafe var ve yüksek parlaklıkta kullanmak gözümü çok yoruyor artık. Parlaklığı düşürüp kullandığımda da ses yaptığı için haliyle rahatsız bir kullanım oluyor. Bugün de nedense ekranda anlık gidip-gelmeler yaşamaya başladım. En iyi yol iade/değişim gibi görünüyor.

  • reducto @protego

   @dogan_mcan Bende Viewsonic 2476 modeli var öyle bir sorunu yok neyse ki 🙂 Yapıştırıcı az gitmiş, aslında çok basit bir şey, çok basit bir üretim hatası ama işte ürünü değiştirmeye sebep oluyor... Ses rahatsız ediciyse en iyisi değiştirmek tabi, umarım değişim sürecinde sıkıntı çıkartmazlar

  • M.Can @dogan_mcan

   @protego Sağ olun. Evet bu tür üretim hataları oluyor maalesef. Amazon'dan aldığımız için tek tıkla iade sorunsuz bir şekilde yapılıyor. İade etmesi sorun değil benim için ama monitör hediye olduğu için direkt kestirip atmak istemedim, belki kaçırdığım bir şeyler vardır diye sorayım dedim. Monitördeki çoğu ayarın zaten ne işe yaradığını bilmediğim için onlardan kaynaklı olup olmadığı sorusu vardı kafamda. Bu şekilde daha rahatladım en azından, bilgi için teşekkürler. Ayrıca 2476 da bayağı güzelmiş güle güle kullanın.

  • reducto @protego

   @dogan_mcan Amazon'sa bir sıkıntı çıkmaz muhtemelen.

   Teşekkürler, 2476 çok da iyi bir model sayılmaz aslında, 2 sene önce 900'e aldığım zaman IPS'lerin en ucuzlarındandı 😀

 • cgdincer @cgdincer

  pwm flicker free olanlardan bakacaksın.

 • M.Can @dogan_mcan

  Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Biraz önce monitörü iade edip yerine AOC 24G2U/BK modelini aldık. Flicker-Free özelliği var ve IPS panel. Geldiğinde buradan mini bir karşılaştırma yaparım.

  https://eu.aoc.com/en/gaming-monitors/24g2u-bk

 • M.Can @dogan_mcan

  Aoc bugün geldi ve ilk izlenimlerim Viewsonic'e göre çok daha olumlu. Daha doğrusu aralarında 50 Euro fark olan iki ürün arasında bu kadar fark olacağını bilseydim kararımı daha farklı verirdim. Aoc'nin en büyük artıları tam ergonomi ayarı ve IPS panel. Ayrıca ekstra görüntü portunun yanı sıra birisi şarj portu olmak üzere 4 tane USB var. Monitörün ekstra güç adaptörü yok direkt güç kablosuyla bağlanıyor bu da büyük avantaj. Genel olarak renklerde ve siyah renklerde çok daha kaliteli göründü gözüme. Henüz görüntü ayarlarıyla oynamadım ama FreeSync açık olarak geldi. Menü ve ayar tuşlarının ayrı ayrı olması pek hoşuma gitmedi ama. Viewsonic joystick koyarak daha akıllıca bir seçim yapmış ama her gün monitörün görüntü ayarlarıyla oynamadığım gerçeğini düşününce çok da dert etmedim. Tabii ki en önemlisi parlaklığı kısmama rağmen flickering olmadı. Monitörün parlaklığı bayağı yüksek ama ben düşük parlaklıkta kullanmayı tercih ediyorum ve Viewsonic nedense en düşük parlaklıkta bile gözlerimi fazla rahatsız ediyordu. Aoc daha parlak görünmesine rağmen ayarlardan parlaklığı kısınca gözle görünür bir değişim oluyor. Çerçeveler de çok ince ve genel olarak üretim kalitesi çok daha kaliteli geliyor ele. Sonuç olarak şimdilik iyi ki değiştirmişim dedirtti bana. Daha çok az kullandığım için çok net şeyler söyleyemiyorum ama kalite olarak tatmin edici. Özellikle kullandığım dizüstü bilgisayarın ekranı oldukça kaliteli (Asus GL703VM), onun renklerine ve parlaklığına benzeyen bir monitör olmuş.