Merhaba, 1 seneyi aşkın süredir kullandığım SteelSeries Rival 600 faremin tekerleği düzgün çalışmadığı ve sağ kısmındaki kauçuğun oynaması sebebiyle Amazon´dan aldığım destek sonrası iade ettim. Aynı farenin yenisini göndermeyi de teklif ettiler ancak muhtemelen aynı sorunları yaşayacağımı düşündüğüm için iade yöntemini değerlendirdim. Şu sıralar yeni bir fare arayışındayım.

Kablosuz oyun farelerine tekrar göz gezdirdim ancak Logitech G903 haricinde pil süreleri benim istediğim sürede değil. Razer Mamba ve Logitech G502 yaklaşık 50 saat pil süreleri sunuyorlar ancak uzun kullanım sonrasında ne kadar rahat olacağını kestiremiyorum. Bu nedenle tekrar kablolu farelere de gözümü diktim.

Benim için önemli olan geniş ve uzun olması. G903, Mamba ve G502 tatmin edici düzeylerdeydi rahatlık bakımından. Bir de Razer Viper´ı çok merak ediyorum ama mağazada yoktu ve deneme fırsatı bulamadım. Optical Switch, Mechanical Switch ve Omron Switch arasındaki farklar arasında kafam karıştı daha çok. Uzun kullanımda çift tıklama sorununa veya tekerleğin çalışmaması gibi sorunlara karşı en dayanıklı çözüm hangisidir? Birçok fare denedim mağazada ama hiçbirinde Rival 600´ün tuşlara tıklarkenki tokluk hissini bulamadım. Sanırım Omron bulunan fareler daha zayıf tıklama geribildirimine sahip lakin bu hep böyle midir emin değilim. Razer Viper´ın kendi “switch”lerine sahip olması ilgimi çekti ama bir türlü deneyemedim. Sizin tavsiyeleriniz nedir switch, sensor vb. teknik konularda?

#GamingMouse #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • moraral @moraral

  Logitech G604 pil ömrü 240 saat (sadece 1 pil takılıyor) , G603 'ün 500 saat (2 pil takılınca)

 • Mustafa Sakallı @swish41

  Razer Viper hafiflik furyasının meyvesi. Rival 600'de, G502'de görece ağır fareler, eğer böyle bir beklentiniz varsa Viper üzebilir.

 • emreCAN Bayrak @flagbearer

  g903 paranın alabileceği en iyi fare . yada razer mamba+ kablosuz şarjlı pad alabilirsin .g903 ünde pad i var.fiyat performans ürünü arıyorsanız bloody serisine bakın .

 • Orçun @orcnd

  logitech de sanki kalite düştü gibi. g300s almıştım 1.5 senede sol tuşu bozuldu. switch değiştirdim mecburen. önceki kullandığım microsoft sidewinder x3 fare hala sorunsuz çalışıyor. hatta ondan da önce kullandığım logitech mediaplay faremin alıcısını kaybetmedem çalışıyordu.

  bana şahsen Glorious Model O güzel geliyor. şu an ihtiyacım olsa düşünebilirdim.

  kablosuzdaki pil süresi uzun olursa fare ağır oluyor. kablosuz şarj mousepadleri bu sorunu ne derece çözüyor araştırmak lazım. en tepe ürünlerde gecikme diye bir sorun neredeyse kalmadı ama ağırlık ve pil süresi dengesi hala bir sorun.

  • M.Can @dogan_mcan

   Ben de seçimimi Razer Viper'dan yana kullandım. G903 Hero Lightspeed ile bence ağırlık ve pil olayını çok güzel çözdü ama Logitech'in Omron Switch kullanmasından dolayı bir süre sonra çift tıklama sorunu oluyor(muş). Benzer durumu Razer Ouroboros ile yaşamıştım. Sanırım o da omron kullanıyordu. Glorious Model O da omron kullanıyor. Sensörünü ve tasarımını da beğenmedim. Gerçi ölçüleri fena durmuyordu ama bildiğim markadan bir ürün almak istiyorum.

   Viper'ı teknik anlamda beğeneceğimden şüphem yok ama Rival 600'e göre küçük olmasından dolayı elim rahat etmeyebilir. 600'deki mekanik switch kullanımı çok hoşuma gitmişti, bu nedenle başka fare kullanırken aradaki geribildirim farkını çok net anlayabiliyorum. Çok dramatik bir fark değil ama monitördeki 60-120Hz farkı gibi. Bir de tabii diğer switchlere göre daha dayanıklı olduğu belirtiliyor. Haftaya ulaşacak. Genişlik ve yükseklik bakımından beğenmeme ihtimalim var. Neyse ki iade opsiyonu da var.

   https://www.reddit.com/r/MouseReview/comments/cvepk3/goodbye_double_clicking_gpw_hello_razer_viper/

 • M.Can @dogan_mcan

  Güncelleme: Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler. Perşembe günü satın aldığım Razer Viper bugün elime ulaştı. Kısa bir şekilde ilk günkü deneyimlerimi aktarayım:

  Elime iyi bir şekilde oturmayacağını düşünüyordum ancak şaşırtıcı derecede memnun kaldım ergonomi konusunda. Ambidextrous denilen simetrik tasarımı ve yanlardaki kauçuklar çok hoşuma gitti. Serçe parmağımın zemine değmemesine dikkat etmeme gerek kalmadı. Sanırım genişlik ve uzunluk ne kadar değişse de yükseklik daha önemli farelerde. Rival 600 rahatlığını net bir şekilde yakaladım Viper'da da.

  Bilgisayara takar takmaz sürücülerini yükledi ve otomatik olarak Razer Synapse yazılımınının kuruluşunu açtı. Ouroboros kullandığım zamanki Synapse'a göre çok daha iyi görünüyor. Çok fazla kurcalamadım ama zaten yalın bir arayüzü var, karışık değil. Yazılımın hoşuma giden kısmı yüzey kalibrasyonu oldu. Hâlihazırda Razer fare altlıkları için ön ayarlar var. Ben Roccat Sense kullanıyorum. Bunun için yeni yüzey oluşturup farenin kullanıldığı altlığa göre yeni kalibrasyon ayarları da yapılıyor. Varsayılan ayarlarda da pek bir fark göremedim. Daha çok farklı masalarda, yüzeylerde vs. kullanmak istersem bu ayarı kullanacağımı düşünüyorum, yine de gerekli bir özellik kesinlikle. Rival 600 ile orta tuş ile kalibrasyon yapılıyordu ancak farklı yüzeylere ön ayar atanamıyordu, bence bu şekilde daha kullanışlı olmuş.

  DPI ayarının tuşunun farenin altında olması yerine üst orta kısmında olmasını tercih ederdim ama ne kadar kullanışlı olduğunu veya olmadığını kullandıkça anlarım herhalde. G903 gibi Hem solaklar hem de sağlaklar için uygun olması için sağda ve solda ikişer adet ek tuşlar var. Şimdilik varsayılan ayarlarda tarayıcıda vs. ileri-geri olarak kullanıyorum ama bir tarafına DPI değişim ayarını atayacağım muhtemelen. Makro vs. kullanmadığım için çok fazla bir ayar bilmiyorum zaten.

  Tuşlar ve geribildirimlerinden de memnun kaldım. Sol ve sağ tık istediğim toklukta. Tekerlek ise çok ses çıkarmıyor, yumuşak bir basışı var. Özellikle tekerlek konusunda Rival 600'den daha iyi olduğunu söyleyebilirim. "Optical Switch"lerin ne kadar dayanıklı olduğunu ve çift tıklamaya karşı ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenmek ancak zamana bağlı. Hissiyatı güzel ama dayanıklılığı da umarım söylendiği kadar iyidir: https://www.razer.com/eu-en/razer-optical-mouse-switch

  Aslında kablosuz versiyonunu almak istiyordum ancak arada 100 Euro fark var. Kablosuz Viper Ultimate 20.000 DPI ve 70 saat pil ömrüyle daha iyi teknik özelliklere sahip ama bana pahalı geldi.

  Son olarak tekrar tasarım konusunda dikkatimi çeken şeylerden birisi ışıklandırma oldu. Yalnızca farenin üstündeki Razer simgesi RGB aydınlatmaya sahip. Geri kalan kısımda böyle bir şey yok. Kapatılabilmesinden öte ışık konusunda da varsa bile olabildiğince sade olmasından yanayım. Aydınlatma konusunda da üsturuplu bir iş çıkarılmış. Kablo Rival 600 gibi çıkarılabilir olsaydı daha iyi olurdu bence. Kablonun kendisi oldukça kaliteli, kabloyu toparlamak için de plastik kemer konulmuş lastik falan koymak yerine. Kablonun kalitesini ve fareyi kullanırken kendini hissettirmemesini beğendim ama bence çıkarılabilir olmalıydı. İlk günden çok da fazla gözüme takılan bir tarafı olmadı. Kısacası rahatlık anlamında bu kadar beğeneceğimi düşünmüyordum, en beğendiğim kısım kesinlike ergonomi. Diğer teknik özellikler ise bekleneni veriyor.

  • Umut Can Kalay @umutcankalay25

   Merhabalar. Ürünün uzun zaman sonunda sağ click tuşunda herhangi bir sıkıntı oldu mu? İnternette araştırırken bu sorunla karşılaştım.

  • M.Can @dogan_mcan

   @umutcankalay25 Merhabalar. Bu konuda maalesef bir bilgim yok zira Viper'ı çok sevmeme rağmen birkaç hafta içinde iade edip Logitech G603 aldım. Sebebi ise kablolu fare kullanmak istemiyordum ve kablosuz olunca da zırt pırt şarja takmak da istemiyorum.

   Viper'da click sıkıntısı olması çok mümkün değil çünkü optik/mekanik switch kullanıyor. Öte yandan G603 gibi Omron switch kullanan farelerin bozulma ihtimalleri daha yüksek. 6 aydır G603 kullanıyorum ve sıkıntı yaşamadım, Viper ile de kuvvetle muhtemel yaşamazdım.