#cokcekirdek Herkese selam. Bu konu hakkında düşüncelerimi dile getirmek istedim.

Öncelikle; durum gözüktüğünden ciddi bence. Çünkü kitle TS’nin kemik kitlesi. Siteye katkısı en fazla olan insanlar. Benim başka bir platformda devam etmem hiçbir şey değiştirmez. Ben;2014’te “Sosyal” icat edildiği zaman üye olmuş,4 sene hiçbir şey paylaşmamış,son 6-7ay’dır aktif bir meraklıyım. TS’ye birkaç 15tl dışında hiçbir katkım olmadı 🙂 Ancak siteyi terk edeneler;sadece “Sosyal”e değil, video incelemeye ürün yollayanından tut, duayenine kadar. Evet;bir forum,donanım sitesinin kemik kadrosunun olgunlaşıp,ayrı bir muhabbet başlatmaları kadar doğal bir şey yok. Bu yıllardır var.

Ve bu üyelerin çoğu “+” üye. Bu demek ki Teknoseyir’in ayakta kalmasını sağlayan sistemde çok ciddi soru işaretleri bulunmuş. Bu kitlenin gitmesi sadece “Sosyal”i değil,video içerikleri de tehdit ediyor.

Teknoseyir bir forum sitesi olsaydı,bu değişimden çok etkilenmezdi ancak video içerikle beraber bir bütün olmasının daha büyük bir etki yaratabileceğini düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nostromo @nostromo

  Burası herhangi bir partinin seçim bürosu değil, burası teknoloji-bilişim sitesi ''Biz böyle istiyoruz, bizim dediğimiz olur,bak gideriz haaa'' gibi zorbalıklarla, tehditlerle kimse bir yere varamaz. Herkesin kendi tercihi sonuçta kalmak isteyen kalır da, yani giderken bile bir gürültü ''bak biz gidiyoruz ha'' Zamanında eski hesabımı silip teknoseyirden uzaklaştım ama hiç böyle gürültü çıkarmadım. Yeter artık bitsin bu tatava
  https://youtu.be/Tm-PzrVXdZM?t=65

  • Emre @emre64

   Burdaki ayrımı doğru yapmak lazım. Biz bu siteyi "Kalkın, gidiyoruz." diyerek açmadık. Yönetimden beklediğimiz ilgiyi göremeyince daha özgür paylaşım yapabileceğimiz bir sosyal kurduk. İnsanları boşa galeyana getirmeye gerek yok, kimsenin kolundan tutup götürmüyoruz. Kimseyi tehdit de etmiyoruz, bu insanlar bizim düşmanımız mı tehdit edelim?

  • Nostromo @nostromo

   @emre64 Bilen biliyor hocam sizin derdinizi, yemeyin beni şimdi burada. Talha'nın dini hassasiyetlerinin olması, böyle bir insanında burada olması hoşunuza ( senin değilse ötekilerin ) gitmedi hiç bir zaman. Hazır o malum şahıs da ölmüşken konu da hazır sıcakken ''sitedeki bazı eksiklikleri beyan ediyoruz umursamıyorsunuz'' kamuflajıyla saldırdınız adama. Küfürler hakaretler havada uçuştu. Siz istiyorsunuz teknoseyir sadece tek bir siyasi ideolojiye sahip zümrenin mekanı olsun, hep böyle düşünenler konuşsun aksi düşünenler sitede barındırılmasın. O açtığınız sitede dini siyasi konuları tabi ki kavgasız gürültüsüz konuşacaksınız, çünkü oraya gelenlerin hepsi sizinle aynı ideolojide olacak ne olcaktı ki başka ? Sevmediğiniz birinin bahsi geçince senkron bir şekilde küfür edecek, sevdiğiniz birisi olunca da senkron bir şekilde alkışlayacaksınız. Körler sağırlar birbirini ağırlar !!!
   Buranın ilk takipçilerinden biri olduğumdan mütevellit yaşanan tüm mini krizleri bizzat gördüm. Kimin ne mal olduğunu biliyorum

  • Melburg @melburg

   @nostromo Yo öyle bir şey yok mesela alipektaş yeni sitede kadir mısıroğlunun nasıl düşündüğünü anlattı kimse de adamı banlamadı

  • Emre @emre64

   @nostromo Hocam sen ne dediğinin farkında mısın? Bu nasıl bakış açısı? Bahsettiğin adamın olayı Kadir Mısıroğlu öldükten sonra mevzu bahis oldu, biz aylardır plus sisteminin ne kadar yetersiz olduğundan ve yönetimin sosyale değer vermediğinden bahsediyoruz. Senin bu dediklerini sadece eski yorumlarıma bakarak bile çürütebilirim, tabi o yorum yazdığım durumlar silinmediyse. @electric bir açıklama yazısı yazmış ama müsait olduğum zaman ben de yazacağım bir yazı. Böyle konuşan herkes susacak.

  • Nostromo @nostromo

   @melburg Ne manevralarla anlattığını gördüm. Banlanmaması normâl. Sırf adamı linç etmeyesiniz diye anlattığı yazıda '' bak aslında ben de sizin gibi düşünüyorum ama '' minvalinde sözleri kaç kere sarfetti sayamadım. Demokrat- özgürlükçü bir ortamda kimse böyle önden yol yapıcı ifadeler kullanmaz/kullanmak zorunda kalmaz. Düşüncesi ne ise çıkar tak tak söyler

  • Yekta F. @electric

   @nostromo diyelim ki senin dediğin gibi bu bizim hakkımız size ne bu durumdan? TS'ye ben abone olurken site aşamazsın kuralını görmedim.

  • @merakli

   @nostromo Abi kafanı yorma böyle kişilerle. Ben siteye üye oldum olalı bunlar kadar siyaset yapmadım, bir ara Savunma Sanayii paylaşımı yapıyordum ve ona bile tahammül edemeyip bunların hepsi bana engel attı. Şimdi gelmişler özgürlük, tartışmadan bahsediyorlar. (Tüm üyeleri için demiyorum) Hakaret edip engel atan mı, normal tartışma sürerken engel atıp kaçan mı... Kimin ne olduğunu herkes biliyor.

  • Echo @echo

   @merakli Ülkenin Cumhurbaşkanı umarım bir gün muhalefet liderleriyle karşılıklı oturup seviyeli bir tartışma yapmaya karar verirse burada emin ol daha az siyasi tartışma görürüz. Yapılmayan şeyin gazı buralar da birikiyor. Hesap verilemeyen o kadar çok şey varki.

  • @merakli

   @echo Muhalefet liderleri umarım gerektiği gibi muhalefet yapar hale gelir de, o zaman yalan ve iftiralar ile değil de gerçekler ile tartışma yapılır.

  • Echo @echo

   @merakli Eminmisin Turkuvaz ve tüpçü medya dışında takip ettiğin bağımsız yayınlar var mı ?

  • Nostromo @nostromo

   @electric Site tabi ki açarsınız ancak bir yerden sonra bu gürültüler kesilir sular durulur, sizinki bitmek bilmedi. Hep bir taşınma hali, gittik, gidiyoruz...
   Haa, isterseniz kalın da, kimin gitmesi kimin kalması noktasında söz söylemek haddim değil.
   Haddini bilmek demişken; tıpkı sizler gibi, ben gibi, Talha turhal'ın da bu sitede özgürce varolma hakkı vardı, siyasi bir şey paylaşmıyordu, kimseye saygısızlık yapmıyordu, siz onun hakkına saygı duydunuz mu ? Kendi özgürlük alanınıza saygı duyulmasını istiyorsanız sizlerin de aynı şekilde başkalarının özgürlük alanına müdahale etmemeniz gerekirdi. Adama yapmadığınız taciz küfür hakaret zorbalık kalmadı. Buranın Ali kıranı baş keseni sizler misiniz ? Site editörlerinin sitede olmamasını ben de hep eleştirmişimdir ancak sizin tepkiniz tabir-i caizse düğünde ateş açan magandanın ki gibi bir şey, yanlış hedeflere rastgele ateş ediyorsunuz

   @emre64 Talha turhal'a olan nefret burada göründüğü ilk videodan beri var. Siz çok şeyi kaçırmışsınız. Malum zatın vefatıyla zuhur eden bir nefret değil çokkk öncesi var yani

   @echo Burası İgdaş doldur boşalt tesisi değil. Sizin siyasi ideolojik arzularınız ilgili makamlarca yerine getirilmedi diye homurtularınıza maruz kalacak değiliz. Burada din siyaset yasak, bu kurala riayet edelim lütfen. Arkadaşların eline sağlık ne güzel site yapmışlar. Oraya gider sabahtan akşama kadar doyasıya devlet yıkıp devlet kurarsınız

  • Yekta F. @electric

   @nostromo Talha'ya ne hakaretler yapıldı? Bunların içerisinde ben var mıyım? Zamanında Talha'yı savundum mu savunmadım mı herkes bence iyi baksın. Hatırlayanlar mutlaka çıkacaktır.

   Talha konusunda 2 tane şikayetim oldu:

   1- Sitede böyle bir arkadaşın editör vasfıyla bulunması platforma zarar veriyor.

   2- Talha'yı, platformu yahut kendinizi savunma enerjisiyle keşke en azından spoiler özelliği getirseydiniz.

   Talha'nın burada olması, içerik paylaşması beni en ufak enterese etmiyor, kimseyi de etmemeli.

   Yorumu kime ne için yaptığınıza bence dikkat edin. Şunu da unutmayın bizim de özgürce site kurma hakkımız var neden bu kadar bilendiniz anlamadım.

   Bakın ben Plus aboneyim. Site ilk açıldığından beri Plus'ım 1 ay bile almamazlık yapmadım ki sadece gündem videolarını izlememe rağmen.

   Siz, sizin karar veremeyeceğiniz, sizin söz hakkınızın zaten olmadığı ve sizin içerisinde bulunmadığınız bir grubun aldığı kararı eleştiriyorsunuz. Anlamsız bu tutumunuz umarım anlatabilmişimdir.

   İnsanların kararı bu şekilde eleştirilmez saygı duyulur.

  • Echo @echo

   @nostromo Olayı uç noktara çekiyorsun. Bu şekilde haklı çıkamazsın. "Talha'nın dini hassasiyeti" , "devlet yıkıp devlet kurmak" diyip suyu bulandırmayın. Kimse Talha siteden gitsin demedi.

  • Emre @emre64

   @nostromo Nefretle alakası yok. Bu ülkenin çatısının altında yaşayıp da Atatürk'ten nefret eden adamı kimse sevmez. Bu durumun mevzusu daha önce çok açıldı ama herkes bu kişinin yeşil tik almasına karşıydı sadece. Biz de Discord'da bu konuyu tartışırken, "Ts'de içerik üretmiş kişiler ile editörlerin tiki farklı olsun, TS gibi bir oluşuma böyle düşünce yapısına sahip bir kişi yakışmıyor." dedik.

   Yeni site kurulmadan önce ben gayet uzun bir yazı ile TS'nin eksikliklerini belirttim, çokça olumlu geri dönüş de aldım. Ama Murat Bey bize destek olmak yerine çoğunluğun hemfikir olduğu konuları görmezden gelmeyi seçti. @gamsizm "Fikir özgürlüğünü kaldıramazsınız." dedi. Biz de "Kaldırırız." dedik ve gerekli ayarlamaları yaparak normal akışa düşmeyecek şekilde kapalı Siyaset grubu oluşturduk. Bizim yakındığımız noktalar yönetimin Teknsoyir Sosyal'e gerekli ilgiyi göstermemesi, Plus vaatlerinin yerine getirilmemesi ve kullanıcılara özgür tartışma ortamı sunulmamasıydı. Burda olan olay o kişiden çok daha farklı bir konu yani. Ama gördüğüm kadarıyla bakış açınız kendi fikrinizin ötesine geçemiyor. Biraz daha geniş açıdan bakıp eski yazılanlara bir göz atarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Ayrıca bu olay yönetim tarafından da sadece malum kişinin konusuymuş gibi gösterilip sitede olan problemler arka plana atılmaya çalışıldı. Olay böyle değilse bile bizim sorularımıza gerekli cevaplar verilmedi ve sadece malum kişi hakkında yazıldı; dışardakiler tarafından olay böyle görüldü.

  • Nostromo @nostromo

   @echo Safa yatmalım lütfen ama, sitede bazı kendini bilmezler Talha'nın profilindeki yeşil tik alınsın dendi. Siz olsaydınız yerinde, sizden yeşil tik kaldırılsaydı ne yapardınız ? Gururlu bir adamsanız giderdiniz değil mi, işte bu arkadaşlar alenen gitsin diyemiyordu ama onaylı hesap tiki kaldırıldığında ne olacağını çok iyi bildiklerinden dolaylı yoldan gitmesini bekliyorlardı. Murat gamsız karakter sahibi ilkeli bir adam, kendiyle aynı görüşe sahip olmamasına rağmen fikir özgürlüğüne saygı duydu tam bir demokratlık örneği gösterdi. Bu sefer de kendisi paratoner oldu bir nevi. Herkes bu sefer Murat gamsız'ı linç etmeye kalktı. Umarım sizlerde bir gün gerekli olgunluğu gösterirsiniz

  • Echo @echo

   @nostromo Safa yatmayalım. Bahsedilen kişinin durumu, püsküllünün deli raporu olmasa suçu ve suçluyu övmek idi. Bu ülkede yasalar bazı kişilerin keyfine göre uygulanıyor diye susacakmıyız.

  • Nostromo @nostromo

   @emre64 Kendi adınıza konuşun bence, Atatürk dahi olsa kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Kaldı ki bu ülkede herkes Atatürkçü değil. Atatürk'ü sevmiyor olabilir ancak burada onunla ilgili yazmış olduğu tek satır var mı ? Yok. Konu kapanmıştır o zaman.
   "Ts'de içerik üretmiş kişiler ile editörlerin tiki farklı olsun, TS gibi bir oluşuma böyle düşünce yapısına sahip bir kişi yakışmıyor."
   O sizin bileceğiniz iş değil kusura bakmayın.Burası ne benim ne de sizin babanızın sitesi değil. Tamamen site sahiplerinin tasarrufunda bir konudur. Haa, baktınız hoşunuza gitmiyor, arzu ettiğiniz yenilikler de uygulanmıyor, bunu hazmedemiyorsunuz diyelim, plus almazsınız olur biter. Ya da tıpkı bir zamanlar benim de yaptığım gibi çekip gidersiniz. Bunu sakın yanlış anlamayın işinize gelmiyorsa gidin demiyorum

  • Nostromo @nostromo

   @echo Tabi ki susmayacaksınız. Bir vatandaş olarak arzu ettiğiniz/hoşlanmadığınız her şeyi dile getirmek pek tabi hakkınız. Amma ve lâkin yeri burası değil. Ben bunu demeye çalışıyorum

  • @merakli

   @echo Işte siz busunuz. İnsanları hemen yaftalanmakta üstünüzde yok. Ha çok merak ediyorsanız cevap vereyim. TV izleyen birisi değilim. Sosyal Medya'da bu dediğiniz grubun hesapları takip etmiyor, aksine muhalif medya ve bireysel gazetecileri takip ediyorum. Bu yüzden neyin yalan, neyin doğru olduğunu sizden daha iyi biliyorum.

  • Echo @echo

   @merakli Biz kimiz ? Bu dediğim medya grupları ve onun türevlerinin görevi insanları iktidara karşı hoş tutmak ya da muhalefeti itibarsızlaştırmak.. Muhalefet bir den çok parçadan oluşuyor sizce hepsi yalan mı söylüyor. Kimseyi savunacak durum da değilim. En azından herkesin görüşüne bakıyor musunuz. Muhalefeti yalan ve iftira ile suçlayınca insanın aklına ister istemez bu geliyor. Ben iktidar patisine başlarda karşı çıkmadım karşı çıkanlara da durum bakalım ne olacak iyi şeyler de yapıyorlar dedim. Bu iktidar çevresinin topluma entegre olup ve ekonomik olarak seviye de yükselirse birlikte yaşama duygusunun artacağını düşünüyordum. Sonra ne oldu nepotizm, iktidar kaygıları, kötü ortakları ve dava kaygıları bizi bu noktaya getirdi. IMF ve Derviş zamanın da alınan ekonomik tedbirlerin ve Türkiye'ye akan sıcak paranın etkisiyle hızlı büyüdük. Parayı herkes harcadı vatandaş ucuz kredi aldı, araba aldı, ev aldı. Sanayici kendine yatırım yapacağına faizlerin de düşmesiyle emlaka yatırdı. Devlet betona, çılgın projelere. Bugün de o parasını buraya getiren ve bizim de parasını çatır çatır yediğimiz diş güçler parasını alıp gitmek istiyor. Niye çünkü güvenmiyor.
   Siz burada kalırsanız ben diğer sitede kime anlatacağım.

 • T A H A @ctg10

  Olay ne ben anlmadım. Beni çok çekirdek diye steam gurubuna davet etmişsiniz o mu ?

 • BraVe @brave

  Ben kimseyi tehdit etmedim. Ayrıca siyaset ya da din konuşmak için de bu işe girişmedim. Bu sitenin sahipleri fazla umursamaz olduğu için böyle bir yola başvurdum. Zaten hiç geliştirme yok site adına. Sitenin sahiplerinden biri sitesine girmez. Diğeri... Neyse sustum.

 • dusunuyorama @dusunuyorama

  Çok ta tınnnnnnn 🙂 ne ağladınız ya sanki bulunmaz hint kumaşı

 • Bora @boraa

  Destekleyen ve karşı çıkan kişilerin üsluplarına bakarsak ne kadar haklı bir oluşum olduğu görülüyor. 👏 Emek verenlerin emeğine sağlık. Umarım siteyi istediğiniz noktaya getirirsiniz. Arık bu tür sosyal mecralarda aktif değilim. Buna karşın destek vermek için üye olacağım. 👍

  • OLDBoy @oldboy

   Şimdi ben de aynı şeyi yazacaktım, biri itli bitli konuşur bi başkası tınlatır. Arkadaş ben bu muhabbetleri duymak istesem mahalle kahvesine giderim.

  • Yekta F. @electric

   @oldboy insanlar maalesef ki şunu anlayamıyor. Biz cebimizden site kurulumu için 2400₺ küsur para verdik. Durup dururken vermedik tam da bu sebeple verdik.

   Bir topluluk bu yola girdiyse sebebi tek değildir altında yatan çoklu sebep vardır. Tutturdular siyasete, fesliye bağladılar ne alaka yahu.

   Neyse kapımız herkese açık. Burayı da bırakmadık.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Panik olacak bir durum yok. Yeni ve bilgi paylaşımı odaklı her girişimi desteklemek gerekir. DonanımHaber varken TS'ye ne gerek vardı diye düşünmedik zamanında mesela. Ben gayet memnunum. Zaten buradaki kafa dengi birçok kişi telegram gibi ortamlarda konuşuyordu. Şimdi kendi yaptıkları platform üzerinden paylaşım yapacaklar. Buradan da kimseyi kovmuyoruz ya da orada yazanlar buraya bakmayacaklar gibi bir durum yok.

  Bir güzel yanı da bu sayede benim anlatıp da inandıramadığım birçok konuyu yaşayarak görecekler. Ama tabii buraya bu kadar söz söyledikten sonra gerçekten de yönetim anlamında bir fark göstermeleri gerekecek. Bizde yasak olan konularda ifade özgürlüğünü koruyarak saygılı bir ortam kurarlarsa biz de onlara sorarız nasıl yaptıklarını. Ben Mesut'a soruyorum mesela. Aldığım cevaplar benim açımdan ürkütücü oluyor. Ama elbette DH çok büyük onun da sonucu.

  Bizim siyasi ve dini konuları yasaklama sebeplerimizden biri insanlar ayrıştırıcı konuları konuşmazlarsa birbirlerine yardımcı olma ihtimalleri artar diye düşünmemizdi. Misal, şu adam bucu diye düşünüp cevabı bildiği halde paylaşmazlık olmasın istedik.

  Bu sayede gerçek hayatta birbiri ile konuşması mümkün olmayacak insanlar yıllarca bilgi paylaştılar.

  Ama tabii ülkenin şartları her sene bu anlamda daha kötüye gitti ve gerçek hayattaki bölünme baskısı her yere sıçradı. Biz artık bilgi paylaşımını geçtik taraflar kavga etmesin diye uğraşıyoruz.

  Bu arkadaşlar da benzer durumlarda artık kendi yollarını çizecek. Başarılarını da zaman gösterecek çünkü başarı istikrarla olan bir şey. Anlık başarımlar bir anlam ifade etmiyor. Bir sene sonra TS'den büyük sosyal oluşturup bir de idare ederler ise kim niye şikayet etsin bu bir başırıdır kutlamak gerekir.