Yazılım programlama vs. konusunda hiçbir bilgisi olmayan biri web programlamaya nereden başlamalı? Aklımda fikirler var fakat nereden başlayacağımı bilmiyorum. PHP'den mi başlayayım HTML'den mi başlayayım nasıl devam edeyim? Örneğin WordPress üzerine istediğim özellikleri ekleyebilecek kadar kendim kod yazmak istiyorum, gibi... Eğer direkt kurs öneriniz olursa da (udemy, youtube vs.) çok memnun olurum. @hkellecioglu Hamdi Abi özellikle senin deneyimlerinden dolayı verebileceğin öneriler benim için çok değerli olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alper212 @alper212

  Önce HTML/CSS ile başlayın. Bi tasarım nasıl yapılırı en azından basitçe öğrenin. PHP'ye sonra geçersiniz zaten.

 • rafa @nadal

  Youtube'da emrah yüksel kanalına bakın. PHP için.

 • Bulut Fırat @kurabi

  Bilgem Çakır'ın alakalı yazısını okuyabilirsiniz:
  https://link.medium.com/sJzTzQ7qFU

 • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

  İngilizce biliyorsun. Bi bak dökümanlara veya ing kanallara yeterse hiç Udemy'e para harcama derim.

 • Yunus @yunus

  Hedefiniz ne olduğuna göre gidişatta farklı olacaktır ama ben programlama ile uzaktan yakından alakalı olmayan kişilere hep HTML ve CSS ile başlamalarını öneriyorum. Bu sayede programlama dillerine geçmeden önce yazılım genelinde hem jargon hem de araştırma yetisi kazanılabilir diye düşünüyorum. Sonrasında JavaScript ile devam etmenizi tavsiye ederim. Elbette tek bir programlama dili idare edemezsiniz. İhtiyacınıza göre çeşitli diller de öğrenmeniz gerekecek.

  Programlama öğrenirken en önemli hususun dilin işleyişini öğrenmek olduğunu düşünüyorum. Bir değişkenin dilde ki karşılığı tam olarak nedir? Hangi işlemlerin ardından o değişken oluşuyor? Bu denli temel bir eğitim çalıştığınız dili tam olarak anlamanızı ve gördüğünüz kodların dildeki karşılığını bilmenizden dolayı kopyala yapıştırdan öte daha temiz, net bir haritasına sahip olmanızı sağlar.

  Yani önünüze sunulan bilgilerden ziyade o bilgilerin oluşmasını sağlayan yapı da önemli. Çoğu kişi bunu kaçırıyor ve belli bir noktadan sonra aslında ne yaptığını bilmeden bir şeyler yapma evresinde takılıp kalıyor. Bu kritik noktayı kaçırmayanlar ise genelde kullandığın framework'ün yaratıcılarından oluyorlar.

  İngilizceniz var ise temelden, ayrıntılı ve bir o kadar da basit bir anlatışa sahip aşağıda bağlantısını vereceğim kursa bakmanızı tavsiye ederim. Sonrasında You Don't Know JS serisine de bakabilirsiniz.

  https://www.udemy.com/understand-javascript/
  https://github.com/getify/You-Dont-Know-JS

 • Ömer Özgür @omc43

  Her şeyin başı İngilizce. İnternette hata arayınca ne dediğini anlayacak kadar bilmelisin. Bir elinde sözlük açık olabilir diğer türlü zaten biliyor olursun.

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Yukarıda gayet güzel cevaplar verilmiş. Öncelikle HTML ve CSS öğrenerek başla. En kolayı bunlar zaten web sitesi yapacaksan bunlar olmadan olmaz. JavaScript son zamanlarda yükselişte. Sadece frontend olarak değil backend olarak kullanmak da mümkün. PHP'nin yapacağı işleri JavaScript'le yapabilirsin. Ama sadece web sitesiyse amaç ve temel olarak WordPress üzerine geliştirme yapacaksan PHP bilmen şart. Kısacası HTML, CSS, JS ve PHP öğrenmeyi düşünebilirsin. Aşağıdaki bağlantılar başlangıç için seni baya idare edecektir.

  https://www.learn-html.org/
  https://www.learn-js.org/
  https://www.learn-php.org/

 • Umut @umut

  https://eksisozluk.com/entry/74576141
  kod yazmaya başlayacaklara tavsiyeler
  "
  bootstrap diye bir şey var, bunu kullanarak çok rahat web sitesi yaparım ben dedim. bootstrap dersleri izlerken html öğrenmem gerektiğini anladım. o dersi kapattım html derslerine baktım. sonra css öğrenmem gerektiğini anladım. css derslerini izledim. işin back-end kısmını hiç unutmuşum, php öğrenmem gerektiğini anladım. php derslerini izlerken aslında lise düzeyinde bile olsa biraz matematik bilmenin yararlı olacağını anlayıp matematik dersleri izlemeye başladım. php'de karşılaştığım hataları çözemeyince ingilizce kaynaklara baktım. bir bok anlamadım. ingilizce öğrenmem gerektiğini anladım. ingilizce derslerine baktım. ne sıfatı biliyorum, ne zamiri biliyorum amına koyim. kod yazayım derken gittim ortaokul kitabı alıp türkçe derslerine bakmaya başladım. allah belasını versin. alt yapınız bok gibiyse başlamayın arkadaş. ama pes etmedim bu yıl bitmeden bu işi çözeceğim.
  "

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  HumbleBundle'da şu bundle'ı görünce bu gönderi geldi aklıma, haber edeyim dedim. Maddi durumuna göre bir paketi seçip edinebilirsin. O'REILLY kaliteli bir yayıncıdır. https://www.humblebundle.com/books/web-programming-oreilly-books