Yazılım Gündemi - 9 (9 - 15 Eylül 2019)

< Önceki Gündem     |   09 - 15 Eylül 2019   |     Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

Python 2'nin 3 aylık ömrü kalmış

Bildiğiniz gibi Python programlama dili uzun bir süredir iki ayrı sürüm üzerinden geliştirilmeye devam ediyor. Fakat Python 2.x numaralı sürümler için yolun sonu gözüktü. Python takımı, 1 Ocak 2020'den itibaren Python 2 sürümünün geliştirilmeye devam edilmediğini duyurdu. Buna güvenlik güncelleştirmeleri de dahil. Yani Python 2 artık tamamen ölüyor.

Açıkcası pek üzüldüğümü söyleyemem. Yarattığı gereksiz "Python 2 mi, 3 mü?" kafa karışıklığını da düşününce bu kadar uzun süre destek verilmesine bile şaşırıyorum. Neyse, ölünün arkasından kötü konuşulmaz ama Python takımı şöyle bir web sitesi açarak, Python 2 sürümünün ölüm gününe geri sayım başlatmış. Bu biraz ağır olmuş sanki...

Python 2 ile yazılmış projelerinizi Python 3 sürümüne geçirmek için Python takımı tarafından yayınlanan şu rehberi inceleyebilirsiniz: Porting Python 2 Code to Python 3. Son son helallik almayı da unutmayın Python 2'den.

TypeScript 3.7 ile gelecek yenilikler

5 Kasım'da yayınlanması planlanan TypeScript programlama dilinin 3.7 sürümü ile gelecek olan birkaç özellik bu şekilde:

Null Coalescing

Bu özelliğin benzeri aslında JavaScript'in kendisinde mevcut fakat bazı durumlarda sorun olabiliyor. Örneğin:

const final_sonuc = sonuc1 || sonuc2;

gibi bir ifadede, sonuc1 değişkeni eğer boş string ya da sıfır gibi falsy ifadeler varsa, bunları tanımlı değildir olarak kabul edip sonuc2 değişkenini sonuc_final 'e aktarabiliyordu.

TypeScript 3.7 ile gelecek olan ?? ifadesi ile bu sorunun önüne geçilmiş oluyor. Şöyle ki:

const final_sonuc = sonuc1 ?? sonuc2;

şeklinde kullanım sayesinde artık sonuc1 değişkeni falsy ifadeler içerse bile tanımlı olarak kabul edilecek, çünkü öyle bir değişken mevcut.

Optional Chaining

Bu özellik sayesinde artık uzun ve iç içe if sorguları yapmak zorunda kalmayacağız. Önceden şöyle uzun bir ifade ile yaptığımız şeyi:

let sonuc = veri ? (veri.anahtar1 ? veri.anahtar1.anahtar2 : undefined) : undefined;

veri.anahtar1.anahtar2 değerini getirmek için değişkenin tanımlı olmama ihtimaline karşı böyle bir kullanım yapıyorduk.

Fakat artık bunu şu şekilde sadeleştirebileceğiz:

let sonuc = veri?.anathar1?.anahtar2;

Yeni eklenecek diğer özellikler için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

Oracle, JDK indirmeleri için artık üyelik istiyor

Oracle elinde tuttuğu Java teknolojisinin suyunu sıkmaya devam ediyor. Şimdi de lisans değişikliğine giderek, artık Java SE Development Kit indirmeleri için üye olmayı zorunlu kıldı ve kişisel (ticari olmayan) projelerde kullanırken de proje hakkında detayları istemeye başlayacakmış. Yani Oracle firması hoşuna gitmeyen projelere JDK vermeyebilir. OpenJDK tarafında bir değişiklik yok, GPL lisansı ile jdk.java.net adresi üzerinden dağıtılmaya devam ediyor.

Nedir bu Oracle'dan çektiğimiz?!

Dünya Programcılar Günümüz kutlu olsun!

Her yılın 256'ıncı gününde kutlanan bir günümüz varmış, ben de yeni öğrendim. 256.gün olmasının nedeni de, hem 8-bit ile yazılabilecek toplam 256 sayı olmasından (0 dahil), hem de 2'nin 365'den küçük en büyük katı olduğu içinmiş. Bu yıl da 13 Eylül tarihine denk gelmiş. O hale günümüz kutlu olsun arkadaşlar;

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • bosu @bosu

  PHP ile ilgili haberlere daha fazla yer verilmesini isteyruk.

  • bosu @bosu

   @phantom unutmayın ki, JS ve TypeScript ayrı PHP ayrı kodlama dilidir. İnteraktif bir web sitesi yaparken ASP yada PHP ikisinden biri kullanılmak zorundadır. Cgi ve bir kaç dili ise fazla kullanılmadığından saymadım.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @phantom @bosu, İlk yazılım gündemi yazısında da belirttiğim gibi bu yazılar, "ilgili haftada olan her olayı kapsama garantisi vermiyor". HackerNews ve Reddit gibi platformlardan olayları takip ediyorum, bazen de takip edemiyorum. Başka işlerim oluyor, bir gün boyunca hiç bakamadığım da oluyor. PHP ile ilgili bu hafta karşıma çıkan tek olay mail grubundaki o tartışma. Sizin de gördüğünüz gibi çok uzun bir tartışma var orada, hepsini okumaya vaktim yok elbette. O yüzden bu şekilde "X dilinden daha çok haber isteriz", "X dili var da, Y dili neden yok" gibi programlama dili taraftarlığına gerek yok. Sizin karşılaştığınız haberler varsa sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz, konusu ve tarihi uygunsa gündeme alırım. Gönüllü olarak yaptığım bir şeyde benden her şeyi kapsamamı beklemeyin lütfen.

  • bosu @bosu

   @phantom işin doğrusu kim neyi neden icad etmiş. Yok o varmış, bu yokmuş tartışması ikimiz içinde anlamlı olmayacak. Bu programlama dilleri var mı ? var, kullanılıyor mu ? kullanılıyor. Geriside insanların yetenek ve becerilerine kalıyor.

Tüm blog yazılarını gör