Yazılım Gündemi - 8 (2 - 8 Eylül 2019)

< Önceki Gündem     |   2 - 8 Eylül 2019   |     Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

IEEE Spectrum, popüler ilk 10 programlama dili listesini yayınlandı

Amerika'da yer alan Institute of Electrical and Electronics Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından her yıl yayınlanan "en popüler 10 programlama dili" listesinin 2019 sürümü bu hafta yayınlandı. Liste sıralaması bu şekilde:

Listenin filtrelenebilir hali ve devamı için bu sayfaya göz atabilirsiniz.

COBOL programlama dili 60 yaşında

İlk olarak 1959 duyurulan COBOL programlama dili bu hafta itibariyle 60.yaşını doldurdu. Ben dahil yazıyı okuyan herkesten daha büyük olduğu için hakkında pek bilgiye sahip değilim fakat konu başlığına eklediğim bağlantıdaki habere göre basit söz dizimi (syntax) sayesinde diğer programlama dillerinden öne çıkabilmiş. Haberde benim ilginçime giden programlama dilinin yaratıcılarının destek ve potansiyel müşteri bulabilmeleri için 41 bilgisayar üreticisi ile Pentagon'da Committee of the Conference on Data Systems Languages (CODASYL) isimli konferansta toplantı yapması ve programlama dilinin isminin de orada konulması. Yoksa COBOL bir Pentagon projesi mi?! 🙂 Neyse şaka bir yana, programlama tarihiyle ilgili arkadaşların konu başlığındaki yazıyı okumalarını tavsiye ederim. İleri bir okuma için de, COBOL'un 60 yaşına gelebilmesini sağlayan 6 neden başlıklı şu yazı okunabilir.

Laravel 6 sürümü yayınlandı

Popüler PHP web framework sistemi olan Laravel, 6 numaralı LTS (Long-Term Support - Uzun dönemli destek) sürümünü bu hafta içerisinde duyurdu. Ayrıca bir önceki LTS sürümü olan 5.5 sürümünün de 30 Ağustos 2019 itibariyle hata çözme güncellemesini almayacağını fakat güvenlik güncelleştirmeleri almaya 30 Ağustos 2020'ye kadar devam edeceği bilgisi de duyuru yazısında yer aldı. Laravel 6 ile gelen bazı özellikler ise şu şekilde:

 • Yetkilendirme cevapları geliştirilmiş: Önceden son kullanıcıya özel hata mesajları göstermek zormuş fakat bu sürümde Gate::inspect fonksiyonu eklenerek bu çözülmüş. Örnek kullanım için konu başlığındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.
 • Laravel 5.x numaralı sürümlerle birlikte gelen UI özellikleri artık laravel/ui isimli ayrı bir proje haline geldi. Kullanmak için özel olarak eklemeniz gerekiyor.
 • Job Middleware
 • Lazy Collections

Diğer değişiklikler ve yenilikler için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilir ya da bu bağlantıları inceleyebilirsiniz:

Mikrokontrolcüler için Qt kütüphanesi webineri düzenlendi

Yazılım Gündemi - 6 yazısında haberini yaptığım kütüphanenin bu hafta içerisinde webineri (sanal seminer) düzenlendi ve bazı detaylara yer verildi. Webinere kayıt olup izlemek istemiştim fakat kurumsal bir e-posta adresi ve şirket ismi gerekiyordu. Şu an bir şirkette çalışmadığım için kayıt olamadım fakat @cemkoc arkadaşımız kayıt olmuş ve şu şekilde bazı notlar almış:

 • Cortex-m için rtems üzerine Qt Lite kullanılıyor.
 • Cortex-a için Linux tabanı sistemler üzerine inşaa edilecek. Ama burada Qt Lite yerine Qt kullanılıyor.
 • Qt for MCUs sadece ticari lisanslanacak. Açık kaynak versiyonu yok. Üzdü açıkçası. 🙁
 • Webinar'da bir uygulama derlendi. Çok basitçe yaptılar gerçekten. Uygulamayı masaüstü programı olarak test edip direkt binary oluşturacak gibi sadece hedefi değiştirerek derlenebiliyor. Klasik Qt.

Yine @cemkoc arkadaşımızın Webiner'den aldığı bazı ekran görüntüleri:

@cemkoc arkadaşımıza katkılarından dolayı çok teşekkür ederim 🙂

Webiner kaydı daha sonra bu adreste yayınlanmış. Benim izleyecek vaktim olmadı fakat ilgili arkadaşları mutlaka bakmalarını tavsiye ederim.

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Geldi ama bu sefer gündem biraz durgun.

 • Synth @synth

  Bunları Git sitelerinden birinde md dosyası olarak paylaşsan süper olur aslında 🙂 Hem derli toplu bir repo altında durur, hem de TS topluluğu dışındaki insanlar da görür. Mesela ben şu an eski haberleri de okumak istedim ama profilde dolaşarak bulmak daha zor

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Bu yazıları Emacs içerisindeki org-mode isimli paket ile yazıyorum hocam. Org-mode da markdown gibi bir format. Bu yazıları zaten bilgisayarımda git deposu olarak tutuyorum. Uygun bir zamanda GitHub ya da GitLab'de yayınlayacağım hocam. Aslında yazılar arasında navigasyonu kolaylaştırmak için yazının en başındaki "Önceki gündem" ve "Sonraki gündem" bağlantılarını eklemiştim. Onları kullanabilirsin.

  • Synth @synth

   @erenhatirnaz Evet, şimdi gördüm bağlantıları. Çok iyi düşünmüşsünüz

 • Cem KOÇ @cemkoc

  Rica ederim hocam öncelikle eline sağlık yazı için.

  Listede C, C++ ve MATLAB 'ın olması sevindirdi açıkçası. Ekmek önemli 😁

  Qt for MCUs' un açık kaynak olmaması aslında üzmüştü başta ama sonradan düşününce çok da takılmadım. Son yıllarda Qt zaten otomotiv sektöründe gömülü sistemlere odakladı kendini. Gerek backend gerek frontend tarafta buna uygun geliştirmeler yapıyorlar sürekli. Burada parantez açıp Tesla araçlarındaki konsoldaki frontend 'in de Qt olduğunu belirtmek isterim.

  Durum böyle olunca zaten hedef otomotiv sektörüne hizmet veren şirketler oluyor.

  Ayrıca Qt' un çoğu modülü lgpl lisanslı. Bu da otomatik olarak herhangi bir gömülü sistemde kullanıldığında kaynağı açık tutma zorunluluğu getiriyor. Bu da zaten geliştirici şirketin işine gelmediği için ticari lisansa geçmesi gerekecekti. (normalde lgpl ile bazı şartları sağlarsa kaynağı açması gerekmez)

  Bu sadece lisans almadan kendi imkanlarıyla geliştirme yapıp deneyimini arttırmak isteyen senin benim gibi arkadaşları etkiliyor. Belli ki bizi düşünmemişler ve partnerlerinin buna destekvvermesini bekliyorlar.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Benim de bir bilgim yok maalesef. Qt kütüphanesinin mobil için bir sürümü olabilir diye tahmin ediyorum ama emin değilim. @cemkoc hocaya soralım. Hocam bilgin var mı konu hakkında?

 • Cem KOÇ @cemkoc

  @erenhatirnaz @komandonuz android ios dahil neredeyse her mobil ve masaüstü sisteme uygun çıktı verir. Kendim için yaptığım Android uygulamalarını hep Qt c++ ile yazıyorum. Hatta Qml kısmında kendi içinde material desing kütüphanesi bile var. Ve en önemli nokta tüm işletim sistemlerine native olarak derliyor.

 • Cem KOÇ @cemkoc

  @komandonuz Hocam androide özel çok spesifik birkaç ileri ayar var. Onun dışında Qt C++ ve QML üzerinden uygulamanızı yazmanız yeter. Cross Compile ile tanındığı için Qt özelikle yapılması gereken çok bir şey yok. O yüzden tasarım kısmı tamamen geliştiriciye açık. Kimisi 3D oyunlar yapıyor kimisi sadece terminal uygulaması yapıyor. Hepsine uygun.

  Aşağıdaki ekran görüntüsünde sol altta açtığım kısım hedef kısmı. Ben bu uygulamayı masaüstünde yazıp test edip daha sonra andoide derleyebiliyorum. Bunun için sadece orada androidi seçmek yetiyor. Debug modunda hem gerçek cihazda hem de sanal bir cihazda test de edebiliyorsunuz.

  Eğer elimdeki işletim sistemi macos olsaydı buraya ios'a derleyecek Kit'i de yükleyebilirdim. Aynı şey windowsda windows phone için de geçerli.

  Tabi eksikleri var. Zaten bu konuda da iddiali değiller. Fakat C++'ı bilen birisi için çok iyi uygulamalar çıkıyor.

Tüm blog yazılarını gör