Yabancı Borsalardan Bitcoin - Altcoin Nasıl Alınır?

Not: Linklerde referans kodu falan yok, zaten siteler referanslı siteler değil market hacmi en geniş olan Türk ve yabancı borsa siteleridir.

Bununla ilgili internette çok fazla soru var, cevap ise kıyıda köşede kalmış ve eski sitelerden oluşuyor. En güncel hâliyle açıklayacağım. Hiçbir uzmanlığım yok, tamamen kendi deneyimlerimle ve deneme yanılma yoluyla yaparak başardım. Kısaca anlatacağım, çok detaylı bilgi isteyenlere ayrıca söylerim.

Öncelikle yabancı borsalardan direkt olarak kredi kartıyla bitcoin almak çok zor. Hem masraflı, hem de yapan site çok az. O yüzden farklı yöntemle yapacağız.

Öncelikle Paribu adlı Türk borsasına kayıt oluyoruz. Hesabı onaylatıyoruz. Daha sonra Bitcoin satın alıyoruz.

Ardından Bitfinex sitesine üye oluyor ve hesabı onaylıyoruz. Sitedeki Deposit kısmına tıklıyoruz ve Bitcoin yazan yere basıyoruz. Bize Exchange Wallet kodu verecek. O kodu alıp Paribu'daki Bitcoin çekme yazan yere yapıştırıyoruz. Bitcoin çek dediğimiz zaman telefona 10 dk sonra falan bir kod gelecek, o kodu onaylayınca bitcoin transfer işlemi başlamış oluyor.

Bitfinex'te görünmesi birkaç saati bulabiliyor. Bitfinex'e bitcoin geçtikten sonra Trading kısmından Bitcoini seçiyoruz. Artık Bitfinex'te bitcoinimiz oldu. Artık istersek Exchange Sell butonuyla hesabımızdaki Bitcoini dolara çevirip bitcoin düşünce tekrar alabiliriz. İstersek de dolara çevirdikten sonra sitede bulunan diğer altcoinleri trading kısmından tıklayıp satın alabiliriz. Iota satın almak için kullanılabilecek bir yöntem.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Peki nakti paribu üzerinden mi geçireceğiz kendimize?

 • makesome @makesome

  bitcoin için paribu, yabancı borsa olarak ise bitfinex kullanmıştım.
  Paribuda hem çekim hem alım-satım yaptım. Memnunum.
  Bitfinex'ten pişmanım. İşlem hacmi yüksek olsada beğenmiyorum.

  Yeni başlayanlar araştırmadan girmemeli, daha bitcoini nasıl alacağını veya bozacağını bilmeyenler alım-satım yapmaya çalışırken boşu boşuna fazladan işlem ücreti ödüyorlar. Alp ışık'ın videoları oldukça açıklayıcı önce baştan sona onları izleyin.

  Cüzdan olarak elimde tutmak istiyorum onu ellemek bana haz verir diyorsanız paperwallet oluşturun. İnternete bağlı olmadan önce şifreleyin ardından bastırın. Yanmayacak, yırtılmayacak, yazıları silinmeyecek şekilde muhafaza edin. Elektronik kullancaksanız, ben bitpay ve blockchain kullanıyorum. İlla bunları kullanacaksınız diye bir şey yok. Playstore'dan veya appstore'dan bakın, hoşunuza gidecek wallet'lar olabilir. Scam walletlardan uzak durun. Geliştiricilerine bakın.

  Bitpay, Blockchain, İkisi de bitcoin cash ayrımından uzun süre sonra eklediler fakat sonuç olarak eklendi. (Bu olaydan aslında sizlerin birer küçük balık olduğu sonucu çıkabilir. Şu en son bitcoin cash artışını tahmin edebilselerdi daha uzun süre bu coinleri hesabınıza tanımlamazlardı. Kendileri yemeye devam ederlerdi.) Bitpay ve blockchain cüzdanları elektroniktir, seedlerinizi kaybetmeyin.. Uygulama silinse dahi bu seed ile başka cihazlarda cüzdanınıza erişebilirsiniz.

  Litecoin, koinim destekliyor, iyi bir yatırım aldı bizim ülkemizde de. Tercihlerinden biri litecoin olanlar için paperwallet veya loafwallet seçenekleri bulunmakta. Paperwallet mantığı bütün coinlerde her zaman aynıdır. Loafwallet ise bizzat charlie lee tarafından yayınlanmakta, breadwallet'ın litecoin için özelleştirilmiş halidir. Kullanımı basit. Breadwallet bitcoin destekliyor. Ayrıca coinbase indirip btc,eth,ltc yi tek bir uygulama ile kullanabilirsiniz.

  Bütün coinler için kaliteli bir internet altyapınız ve boş disk alanınız var ise, core programlarını tercih edebilirsiniz. Nedir bu core, coinlerin ana programıdır. Bu programın boyutu indirip kurduğunuzda az gibi gözükse de eşleşme başlayıp veri çektiğinizde bitcoin için ilk gününden bugününe yapılan bütün işlemlerin kopyası sizin pc'nize de kopyalanmış olacak. Büyük bir veri inecek falan filan.

  Bir diğer mesele. Altcoin'in açılımını iyi bilmekte fayda var. Alternatif coin'dir esas açılımı. Bunu bilerek hareket ederseniz çoğu kişinin bu coinleri neden tercih ettiğini anlarsınız. Bu kişiler bu altcoinlerin dolar cinsinden değeri ile ilgilenmezler btc karşısındaki değerini izlerler.

  Tecrübe ile sabit:
  -Paranızı çöpe attınız unutmayın. O parayı bilerek ve isteyerek hiç elinizle dokunamayacağınız bir veri karşılığında verdiniz.
  -Elinizdeki coinin miktarını ve TL/USD karşılığını unutun bakmayın.
  -Uzun süreli yatırımcıyım diyerek girip her saat başı coininizin değerine bakıyorsanız geçmiş olsun büyük düşüşlerde panik yapmamaya çalışın. Böyle düşünenler ilk düşüşte elindekileri çıkarıp kaybettiği paraya üzülmeye başlar.
  -Çok anksiyözlere önerim, telefonunuza bitcoin programı indirin alarm kurun. Ne kadar zararı kaldırabilirsiniz bunu hesaplayın ve alarmınızı kurun. Alarm çaldığında borsanızdan işlemleri hızlıca gerçekleştirip bu işten paranızı alır çıkarsınız.
  -Bitcoinin değerinin normal olmadığının farkında olun.
  -Bitcoinin asıl amacının yatırım değil para yerine geçmesi için çıktığını unutmayın.
  -Bitcoin veya benzerlerinin adını kullanarak saadetzinciri oluşumları türemeye başlamış uzak durun. Biri sizin üzerinizden %bilmem kaç kazanıyor ve sizden üye getirmenizi istiyorlarsa o ortamdan kaçın.
  -Oluşturduğunuz elektronik walletler her işlem sonrası size yeni adres yaratır. İlk adresinize birden fazla işlem yapılmışsa onlar yok olmaz, adresleri tarayın seçeneği ile eski adreslerinize bir 'fund' girmişse bakiyenize eklenir.
  -Borsalara çok komisyon vermemeye çalışın. Az komisyon alan veya almayan borsaları bulun.
  -İngilizce bilin. Yabancı kaynakları takip edin.

  -En önemliside bitcoin aldığınızda değer kazandığında dolar cisinden kazandığınızı unutmayın. Bu (usd/tl 3.9) çok kazandım hayaline kapılıp çevrenizdeki insanları yatırıma teşvik ederseniz, olası bir tersten girme durumunda suçlu siz olursunuz. Yapmayın. Kişiler yatırımlarına kendileri karar versinler.

  -Balon ihtimalini unutmayın.

  • NocturneEminor @nocturneeminor

   @makesome hiç bilmeyenlere nacizane tavsiyem bitcoin'leri paribu'dan alıp, blockchain'e aktarmalarıdır.

  • Mertonghenn @mertonghenn

   Altcoin yatırımları için önere bilceğiniz başka site var mı ?

  • makesome @makesome

   @mertonghenn en çok kullanılan siteleri kullanabilirsiniz, aldığınız altcoinleri'de cüzdanlarında muhafaza edin. borsada coin bırakırsanız borsa kapandığında veya hacklendiğinde paralarınız yok olur.

  • Mertonghenn @mertonghenn

   @makesome Yani yapmam gereken bitfinex den altcoin aldıktan sonra blockhaine aktarmam mı gerekiyor uzun yatırım için ?

  • makesome @makesome

   @mertonghenn

   hiç bilmiyorsanız önce youtube ta alp ışık diye aratıp baştan sona izleyin.
   Her coinin kendi cüzdanı olur. O cüzdan da muhafaza etmek her zaman daha mantıklıdır. Blockchain yanlışım yok ise ether ve btc destekliyor. Bunların dışında hiç bir coini zaten blockchain hesabınıza aktaramazsınız öyle bir şey imkansız.

   Ben yerli borsalardan birini kullanıp bitcoin alıyorum yabancı borsaya göndererek altcoin'e çeviriyor ardından cüzdanıma aktarıyorum.

   Yerli borsa (aldık maker-taker fee)--
   yabancı borsaya gönderdik (fee)---
   yabancı borsa (çevirdik maker-taker fee)-----
   cüzdana gönderdik (fee)---
   aldığım alcoinin cüzdanı...

   Bu altcoinlerin cüzdanlarını nasıl erişirim derseniz. Coinmarketcap sitesinde alacağınız altcoin'e tıklayın (örneğin şuanda gözüme lisk çarptı) açılan sayfada (website) bağlantısına tıkladığımızda coinin sitesine yönlendiriyor. Oradan bakıyoruz. Bunlar zaten direk download wallet diye bir link koymuşlar.

   Başka coinlerde de genelde bu şekilde kendi sitelerinden cüzdanlarına ulaşabilirsiniz.
   Eğer ki çok para gömüp çok uzun süre tutarım ben diyorsanız. hardware wallet almanız sizin için daha garanti olur. bu cüzdanlar usb şeklindedir ve fiyatı 500 tl civarındadır.

  • Mertonghenn @mertonghenn

   @makesome İlginiz için çok teşekkürler

 • NocturneEminor @nocturneeminor

  @ermanyurdakann Çünkü bu bitcoin satıcılarının cüzdanları alıp kaçma olasılığı tartışılıyor. Bu yüzden kendi cüzdanına aktarmanı tavsiye ederim. Bitcoin yükselince TL cinsinde daha da fazla yükseliyor zaten. Bitcoin satan Türk mağazaları TL cinsinden alım satım yapıyor.

 • NocturneEminor @nocturneeminor

  @ermanyurdakann bunlardan güvenlik konusunda en iyi önlemleri alacağın ama barındırması en zahmetli olanı bitcoin çekirdeğini kendisi olan "bitcoin core" 250gb civarında boyutu var ve büyük paralarla oynayacaksan kullan, yoksa gerek yok.

  Electrum'da güzel tercih. Ancak private key'ini mutlaka kaybetmemen gerek. Ayrıca 12 kelimelik anahtarını da mutlaka kaydet.

  Ancak hiç uğraşmak istemiyorsan ve güvenli olsun istiyorsan sana tavsiyem https://blockchain.info
  2fa güvenlik önlemi var. Yani sms doğrulaması ekleyebilirsin. Ben blockchain.info'yu kullanıyorum. Zaten en çok kullanılan bitcoin hizmeti olması lazım. Ayrıca güvenlik önlemi olarak her transferden sonra sürekli cüzdan adresin değişir.

 • NocturneEminor @nocturneeminor

  @ermanyurdakann komik değil, herkesin belirli bir alım gücü var 🙂 alım için paribu'yu tavsiye ederim. Mutlaka bu sitelerde sms doğrulamasını açın. Yalnız 100 liraysa paribu cüzdanında tutun. Paribu'nun (15 TL=0.0005btc) Transfer ücretlerinden sonra 100 liradan eser kalmaz 🙂

 • NocturneEminor @nocturneeminor

  @ermanyurdakann Aslında transfer ücretleri sadece paribu'da yüksek. Muhtemelen küçük bir kısmını transfer işlemini yapacak olan madencilere yollayıp geri kalanını cukkalıyorlar 😀

 • Mertonghenn @mertonghenn

  @nocturneeminor Paribu ve bitfinex üyeliklerimin onayını bekliyorum şuan. Onay aldıktan sonra 1000TL lik bi giriş yapmak istiyorum alt coin alarak uzun vade bekleme planım var. Aklıma takılan şu paribudan btc yi çevirip bitfinexe aktarırken ne kadar kesinti yaşarım. Her 2ay da bir 100 yada 200 liralık yatırımlar yaparak uzun vadeyi desteklemek istiyorum. Biraz bilgilendirebilir misiniz ?

 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  Bahsettiğiniz yöntemleri denedim ama ciddi anlamda masraf alıyor paribu bunu aşmanın bir yolu yok mudur ? Btc alıp bitfineks yada başka borsaya aktarırken cok ciddi kesintiler yapıyor

Tüm blog yazılarını gör