The night of dizisi üzerine

   özellikle son bölüme dair bir yazı olduğu için diziyi izleyenler okursa yazıyı anlayacaklardır.

Bu kadar ağır tempoluymuş gibi görünüpte son dönemde izledğim çoğu diziden daha akışkan bulduğum çok nadide  bir dizi olan “the night of” dizisi dün itibariyle final bölümünü yaymladı.(devamının gelip gelmeyeceği  şüpheli.)

Suç , dram türündeki 8 bölümlük bu mini dizi daha ilk bölümüyle sizde bir gerilim duygusunu oluşturuyor.Riz ahmed adlı karakterin karakolda ki sahnesini izleyenler ne demek istediğimi daha iyi anlayacakalardır.

Dizi Riz ahmed adlı baş karakterin babasının taksisini izinsiz almasıyla başlayıp daha sonrada takisine yabancı bir kızı almasıyla devam edip daha sonrada o kızla dışarıda ve evde eğlenip ve en sonunda da kızı öldürmekle suçlanmaya doğru akan bir süreçle başlıyor.Dizinin geri kalan 7 bölümü ise karakterin soruşturma ve dava sürecini anlatmakla geçiyor.

Diziyi izlemeyenlere kesinlikle tavsiye edip asıl değinmek istediğim son bölüme dair spoiler içerecek kısmına gelmek istiyorum.

Dizi boyunca riz ahmed’in malum kızı öldürmesinden dolayı ona yapılan suçlamaları ve buna ilişkin dava sürecini izledik.ilk başlarda da ben cinayeti işleyenin riz ahmed olduğunu düşünmüştüm ama daha öne sürülen çeşitli argümanlar neticesinde riz ahmed’in bu cinayeti işlemediğini de düşünmüştüm.Özellikle  final bölümünde detektif box’ın bulduğu deliller riz ahmed’in suçsuzluğunun açık  deliliydi.Hal böyle olunca ben de final bölümünde asıl suçlunun bulunduğunun ve riz ahmed artık suçsuzdur denmesini bekledim ama olaylar o şekilde gelişmedi.

Sonuçta yine riz ahmed özgürlüğüne kavuştu ama asıl suçlunun bulunmasıyla olmadı.jüri kararı veremeyice ve riz ahmedin suçluluğunu savunan tarafında kovuştarmaya devam etmemeyeceğini söylemesiyle Riz ahmed serbest kalmış oldu.karakter serbest kaldıktan sonra asıl suçluyu aramaya giriştiler.Yine dizinin sonunda bari suçlu yakalansaydı da öyle bitseydi dedim ama o da olmadı.

Dizi boyunca gerçekten katil kim? Sorusuna cevap aramak yerine dizinin başka konuları odak noktası yapması  diziyi daha özel kıldı.klasik bir katil arama dizisi değildi çünkü.bu yüzden ağır temposu insana hiç koymuyordu.

Dizi bana göre sonuçta olan oldu ve kız öldü o yüzden katil o yada bu olmuş önemli değil demeye getiriyordu.Dizinin asıl odak noktası adaletin nasıl işlediğini göstermek,nispeten normal bir insanın hapishanede geçirdiği değişime göz atmak ve henüz yargıya varılmadan, gerçek ortaya çıkmadan insanların birisini yargısız infazla suçlu bulmasıydı.Bu yargıya son bölümde ki özellikle gerçek suçlunun üzerinde durulmamasından vardım.

Gerçekten farklı, iyi ki izlemişim dediğim nadir bir diziydi.Özellikle John Turturro  ve Bill camp’in oyunculukları göz doyurucuydu.Dizinin pek de aydınlık olmayan ortamları, havanın hep bulutlu oluşu güzel bir detaydı. #akış #dizi #thenightof #suç

30.08.2016

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör