OnePlus Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Görsel Kaynağı: ANDROIDPIT

 • Merhaba. Uzun bir süredir blog/inceleme yazmıyorum ve kalem incelemesi bekleyenleri de ağaç ettiğimin farkındayım. Öncelikle kalem bekleyen arkadaşlardan özür dilemek istiyorum; ancak söz verdiğim gibi 4 adet kalem incelemesini aynı gün yayınlayacağım. Gününü şu an söyleyemem çünkü şu sıralar çok vaktim yok.

 

 • Geçelim esas konuya. Aslında bu blogu da yazmak istemiyordum zira ne TeknoSeyir'i telefon çöplüğüne dönüştürmeye katkıda bulunmak istiyorum ne de sürekli telefonlar hakkında konuşmak. Bir de @umtk isimli üyeyi özel isteğinden dolayı kıramadım.

 

 • Ancak bu sefer durum biraz farklı. Bu yazımda fütursuzca övülen OnePlus markasının ve OnePlus 5 modelinin aslında söylendiği kadar masum ve iyi olmadığını açıklamaya çalışacağım. Normalde takındığım üsluptan daha alaycı bir üslup takınacağım çünkü markanın bunu hakettiği düşüncesindeyim. Başlayalım.

 

 • Öncelikle bu noktaya kadar nasıl geldiğimi anlatmam gerek. Daha önceki bir durumumda Samsung'un nasıl saç baş yoldurduğunu anlatmıştım ve Galaxy S6'dan sonra bir daha Samsung kullanmamaya karar verdiğimi söylemiştim. Aslında benim problemim Galaxy S6 ile değil, daha çok Samsung'la idi. Sinirlendiğim şey, 2 sene güzel güzel kullandığım telefonun yazılım güncellemesiyle Windows Phone vari özelliklerinin azalmasıydı. Çok fazla bahsetmeme gerek yok, yazıda detaylıca anlatmıştım.
 • Oldukça olumlu yorumları ve fazlasıyla iyi donanımından dolayı OnePlus 5 almaya çok heveslenmiştim ve yaklaşık 3 ay önce almıştım. İlk günlerde hiçbir problem yok gibi görünüyordu ve oldukça memnundum; ancak yaklaşık 1 ay sonra bazı şeyler göze ciddi bir şekilde batmaya, beni markadan ve cihazdan soğutmaya başladı. Sonuç olarak birkaç gün önce telefonu 2. elden sattım. Gelin birer birer markaya neden gıcık olup telefonu bıraktığımı anlatayım.

 

 • 1) "Washed Out Screen" Sorunu

Sanırım Amoled ekrana sahip bir telefonda yaşamak isteyeceğim son sorun budur. Anlatması çok kolay değil. Ekranın bir kısmının ya da tamamının sanki yıkanmış ve rengi atmış gibi görünmesi oluyor. Bölgesel olduğu zaman fark etmesi zor oluyor, hem de hareketli veya birden çok rengin olduğu görsellerde fark etmek pek mümkün değil; ancak telefonumda Chrome kullandığım ve Chrome'un arkaplan renginin koyu lacivert ve tek renk olmasından dolayı her gün bu sorunlu ekranı görmek zorunda kalıyordum. Benim OP5'imde bu problem ne ekranın tamamında ne de bölgeseldi, arada bir şeydi ve can sıkıyordu. Bu sıkıntıdan dolayı TeknoSeyir'de bir durum paylaştım ve daha sonra telefonu servise göndermek için başvurdum, başvurmaz olaydım. Servis ekibi benden bu sorunu kanıtlamam için üç defa video ve fotoğraf istedi ve hiçbirinde tatmin olmadılar. Uzun yazışmalar sonunda ablamdan profesyonel fotoğraf makinesini ödünç alıp  ZTE Axon 7'nin ekranıyla yan yana koyup karşılaştırarak birkaç fotoğraf daha çektim. Dördüncü denemede tatmin oldular ve telefonu servise çağırdılar. Gönderdim. 3 gün sonra elime geldi. Üzerinde "telefonunuzda bir sıkıntı saptayamadık, bazı sıkıntılarda hard-reset atmak işinize yarayabilir" yazan bir raporla. Şaka gibiydi ve servisle hemen tekrar iletişime geçtim ve bana "eğer videolarda fark etmiyorsanız sıkıntı yoktur" dediler. Zaten o uzun yazışmalarda ben bu sorunu sadece "flat, plain", yani düz renklerde gördüğümü söylememe rağmen gerekçe olarak bunu gösterip telefonu da tekrar servise kabul etmediler.

 

 • 2) Performans

İnsan 128GB depolama ve 8GB Ram'e sahip bir telefonu kullanırken tahmin edebileceğiniz üzere belli başlı şeyler bekliyor o cihazdan. Açık konuşayım, ben telefonda neredeyse hiç oyun oynamam. Ancak 128GB depolama, 8GB Ram, Snapdragon 835 işlemci bilmem ne derken birazcık oynayayım dedim. İlk olarak Asphalt 8 oynamakta karar kıldım. Sonuç: Oyun takılıyor. Asphalt 8 o kadar takılıyor ki FPS mi düşüyor yoksa oyunda mı lag oluyor anlamıyorsunuz. Neredeyse birkaç saniyede bir oyun takılıp duruyor sürekli ve hiçbir zevk alamıyorsunuz. Forumlarda aynı problemi yaşayan başka insanlarda gördüm ve birkaç kişi Asphalt 8’in Snapdragon 835 için optimize edilmediğini, o yüzden böyle olduğunu söylemiş. Bana ne? Optimize etseydi o zaman. Diğer S835’e sahip telefonlarda nasıl oynanıyor o zaman? Bir kullanıcı olarak beni hiç âlâkadar etmeyen ve OnePlus’ın bir şekilde çözmesi gereken bir durumdu. Kaç güncelleme geldi geçti, hiçbir şey değişmedi.

Cihazın oyun performansı kesinlikle istikrarlı değil. Kimi oyunu, mesela Real Racing 3’ü canavar gibi çalıştırırken kiminde de durduk yere takılmalar yaşanıyor. Bu mudur bu donanımın bana verdiği performans?

Sonuç olarak birkaç defa Chrome'un çökmesiyle karşı karşıya kaldım. Evet yanlış duymadınız. Arkada hiçbir uygulama açık değilken TeknoSeyir’de yorum yazarken 2-3 defa Chrome karanlığa gömüldü. Benim kişisel bilgisayarım da 8GB Ram'e sahip ve Chrome'un bugüne kadar çöktüğünü hatırlamıyorum.

Yiğidi öldür ama hakkını yeme. Arkaplanda 20'den fazla uygulama açıkken bile uygulamalardan herhangi birine döndüğümde hiçbirini tekrar yüklemiyordu. Tabii ki burada biraz gerçekçi olmak gerekirse hiçbir zaman arkaplanda 8-10'dan fazla uygulama açık bırakmadığım için bu konuda hiçbir sıkıntım olmuyordu. Ancak arkaplan uygulamasını bekletmeden açmayla olmuyor bu işler. Başka birçok şey için optimize gerekli.

 

 • 3) Arayüz ve Yazılım (OxygenOS)

Bu konuda sanırım herkesle fikri ayrışan tek kişi olabilirim. Bu noktada şunu sormak istiyorum: Bir telefonun yazılımını ve arayüzünü neredeyse saf Android gibi tasarlamak yerine direkt saf Android yüklü olarak gelse daha iyi olmaz mı?

Bu sorunun cevabının çok net olduğunu düşünmekteyim. Direkt olarak Google'dan düzenli olarak güncelleme almak varken neden atanamamış bir Google Play Edition kullanalım?

Ama sanırım ben OnePlus'ın neden kendi Android versiyonunu kullandığını anladım. Bu konuya son sebeplerde değineceğim.

 

 • 4) Kamera

Herkesin ağzından bir tek kelime çıkıyor: OIS. Hayır kardeşim, konu OIS falan değil. Ortalık top sakallı ve gözlüklü adamların her dediğine inanıp gelip orada burada onların lafını satmaya çalışanlarla doldu. Kamera kötü çekiyor. Demek ki yeterince iyi donanım kullanamamışlar veya yazılımını doğru düzgün yazamamışlar. Fotoğraf konusunda detaylı eleştiri yapacak kadar yetkin ve bilgili değilim ama birkaç şey söylemek gerekirse, yeterince ışık almadığını, odaklanmada sıkıntı çektiğini, yeterince ışık alsa bile yeşil alanlarda ciddi bir şekilde pastel boyayı andırdığını düşünüyorum.

 

 • 5) Tasarım ve Malzeme Kalitesi

Tasarım konusunda almadan önce de farkındaydım ancak iPhone 7 Plus ile fazlasıyla benzeşiyorlar. Maalesef kılıfsız kullanmak istemiyorsunuz çünkü ergonomik değil ve çizilmeye çok müsait. Aldığım ilk günden beri Karbon Bumper Case ve ekran koruyucularla korumama rağmen Alert Slider kısmında ve Kameranın çerçevesinde çok belli belirsiz bir çizik (veya renk atması) oluştu. Neyse ki kolay kolay görünmediği için fiyatını çok düşürmedim satarken.

 

 • 6) Aksesuar

Üçüncü parti aksesuarlar yetersiz ve zayıf. Firmanın kendi sitesinde  sattığı orijinal aksesuarlar ise aşırı pahalı. Karbon Bumper Case için 30 Euro verdim. Kim kime bu devirde 30 Euro vermiş? Mağazalarda aksesuar bulmak diye bir şey yok, çıkarın onu aklınızdan. Yalnızcan online olarak sipariş verebilirsiniz.

Aksesuar demişken, OP5 ile yaşadığım "ekran koruyucu film/cam" maceramı anlatayım. Tamı tamına 9 farklı ekran koruyucu satın aldım. Hiçbiri kesinlikle tam olarak tatmin edemiyor. En sonunda bu işle hem zaman harcamamak hem de daha fazla çer çöpe para vermemek için birinde karar verdim; ancak tam olarak memnun kaldığımı söyleyemem. Sıkıntı ise şu, telefona ekran koruyucuyu taktıktan sonra kenarlardan ve üst ve alt kısımdan ekranın bir kısmını taktığınız ekran koruyucu kaplıyor ve görünüş olarak kimi zaman da işlevesel olarak can sıkıcı. İşin daha da komik tarafı ise, OnePlus'ın tamı tamına 20€'ya satıyor olduğu ekran koruyucuda da aynı sıkıntının olması. Bu arada kulaklığa da değineyim kısacası. Telefonun kutusundan çıkmıyor onu da ayrı satıyorlar 20€ civarına. Paranıza yazık, tek diyebileceğim bu.

 

 • 7) Son Zamanlarda Çıkan Haberler

"OP5 Mining yapıyormuş abi!" lafına çok inanasım gelmese de daha büyük sıkıntılar olduğu ortada. İzinsiz bilgi toplamalar ve arka kapı bırakmalar bu işin daha başlangıcı gibi görünüyor. Kim bilir daha neler ortaya çıkacak?

Dürüst olalım, Çinli bir firmadan telefon aldığımın farkındaydım ve bazı şeyleri kendimce kabullenmiştim. Ancak bu kadarı fazla. Firmanın takındığı hem suçlu hem güçlü tavırları oldukla irite etti zaten.

Sanırım burada OnePlus'ın neden CyanogenMod ile arasının bozulduğunun farkına varmış ve neden saf Android değil de OxygenOS diye uyduruk bir şey kullandığını çözümlemiş olduk.

 

 • 8) OnePlus 5T

Bu telefonu net bir şekilde "sineğin yağı" olarak tanımlayabilirim. Aynı telefonu daha iyi ekran/kasa oranıyla (Oneplus 5T'ye çerçevesiz diyorsanız bir göz doktoruna görünmenizi öneririm.), hem de tasarımı zerre kadar değiştirmeden ve bire bir aynı donanımla 4-5 ay sonra aynı fiyatla satmaya çalışan adama dolandırıcı demek istiyorum. 5 ay sonra kendi amiral gemisi telefonunu eskiten firmayla bundan sonra işim olmaz diye düşünüyorum.

 

 • Benim OnePlus ile üç ay boyunca edindiğim tecrübeler kısaca bu şekildeydi. Umarım açıklayıcı olmuşumdur. Telefonu sattıktan sonra, bir süre boyunca almayı düşündüğüm Nubia Z17S (Avrupa'da Archos ile anlaşmışlar, Archos Diamond Omega olarak satılıyor.) siparişini verdim ancak elime henüz ulaşmadı. Çok büyük beklentilerim yok zaten sadece memnun kalmayı umuyorum. Uzunca bir süre kullanıp Android maceramı sonlandırmaya karar verdim.

 

#OnePlus #Telefon #Bilgi #Blog

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Olmayan(lar) yazıda belirtilmiştir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır. 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Sequoia @sequoia

  Telefon alacağım zaman mi6 p10 ve ya şu telefonu düşünüyordum. Arayüzünü beğenmediğim için one plus ı eklemiştim, mi6 yı da fiyatı düşmediği için eleyip p10 aldım. Çünkü o paraya çıktıktan sonra p10 resmi Türkiye garantisi kamerası vs ile öne çıkmıştı.
  İyi ki o zaman one plus önerenleri dinlememişim.

  • eSa @esa

   şimdi ciddi anlamda düşünüp öneri yapanları katmıyorum ama bir kesim var en çok duydukları cihaza takıntıları oluyor genelde geçen x mi 8p mi diyen adama mi6 önereni gördüm. bazen gelişine öneride bulunuyorlar. Adama diyorsun ki ben Resmi marka garantisi olsun onu istiyorum o diyor ki e bunda da var garanti ithalatçı ne fark eder oda garanti buda 😀 ama garantilik olunca ben sürüneceğim haberi yok sadece kağıt üzerinde fiyat 3-5 ucuza geliyor diye onu öneriyor ben ithalatçı vs alacak olsam direkt yurt dışından garantisiz alırım

  • mcan @dogan_mcan

   İyi ki P10 almışsınız. Ben de P10 Plus ve OnePlus 5 arasında kalmıştım ve o yanlış seçimi yapmıştım 😀 Şayomiciler neye güvenerek öneriyorlar hâlâ anlamış değilim. Daha geçen sene kaç defa saçma sapan açıklar bulundu.

  • Sequoia @sequoia

   @dogan_mcan OP5 stok android arayüzü ile baştan kaybetmişti benim gözümde. Sevenler vardır tabi ama ben sevmiyorum stok arayüzü.

 • supernova @supernova

  Nubia ile ilgili deneyimlerini de paylaşırsan sevinirim.

 • XYuNuSX @yenigeceben

  Arkadaşım oneplus 5 128gb versiyonunu ilk çıktığı hafta aldım ve aylardır kullanıyorum bu yaşadığın sorunların en ufağını bile birkez yaşamış bir insan değilim bundan öncede oneplus one kullanıyordum ve ondanda oldukça memnundum. Sanırım sana sorunlu bir üretim denk gelmiş

  • eSa @esa

   Yav hep aynı muhabbet xx kullanıyorum bende yok sana gelmiş kardeş adam bak eklemiş arka kapı demiş bilgiler gidiyor demiş o da mı yok sizde ?

  • mcan @dogan_mcan

   Öncelikle mesajınız için teşekkürler. Yazımda ben yalnızca 1 tane spesifik sorundan bahsettim, geri kalanlar kişisel zevke göre değişen durumlar ve genel olarak son kullanıcının fark edemeyeceği sıkıntılar.

   1. sorun spesifik. Sizde olmayabilir. "Washed out" problemi her telefonda olacak diye bir şey yok. Daha önce kullandığım Galaxy S6'da da hiçbir problem yoktu renkleri çok iyiydi. Benim burada sinirlendiğim şey, firmanın servis ayağının hiçbir iş yapmaması ve bu olağan bir şeymiş gibi lanse etmeye çalışmalarıydı.

   2. sorunu yaşamak için Asphalt 8 oynamanız yeterli. Asphalt 8 oynadıktan sonra Real Racing 3 oynanıp işin dramatikliğini hissedebilirsiniz. Öte yandan Chrome'dan TS'ye girip uzunca bir yorum yazmanız yeterli. Belki de çökmeyecektir. Bunun garantisini ben veremem. OnePlus'ın vermesi gerekir.

   3. şey bir sorun değil. Aksine fikir. Ben burada OxygenOS'un yavaş olduğundan veya kötü optimize edildiği gibi bir durumdan bahsetmedim. Yani burada ben herhangi bir sorundan bahsetmedim. Sadece firmanın neden "saf Android" bir deneyim sunmaya çalışması yerine direkt olarak "neredeyse saf Android deneyimine yakın" kullanmasıydı. Burada eleştirdiğim şey firmanın garip seçimi.

   4. şey yine bir sorun değil. Kişisel zevk. Siz belki bu telefondan önce Galaxy S2 kullanıyordunuz ve bunun kamerasını çok beğendiniz. Ya da başka sebeplerden ötürü. Ama benim tarafımdan bakacak olursanız bundan önce Samsung Galaxy S6 kullanıyordum ve kamerasından fazlası ile memnundum. OP5'e geçince kamyon çarpmışa döndüm.

   5. şey de bir sorun değil. Olay tamamen telefonun tasarımı ve malzeme kalitesi ile âlâkalı. Tasarım dendiğinde de tamamen kişisel zevklerin rol oynadığı bir alandayız. Burada seçim size kalmış.

   6. şey yine bir sorun değil demek istiyorum ama aslında bir sorun. Bunu sizin de yaşamamanızın mümkünü yok. OnePlus 5'in hangi aksesuarı ucuz? Ayrıca ekranın kenarlarından aşmayan bir cam ekran koruyucu önerirseniz bütün OP5 camiasının en büyük problemini çözmüş olursunuz.

   7. durum hakkında bir şey demeyeceğim. Bunu yaşamadığınızı iddia ediyorsanız görsellerle kanıtlamanız gerekir.

   8. durumun ise zaten OP5 ile bir âlâkası yok. OP5T diye bir telefonun da neden olduğunun bir açıklaması yok.

  • XYuNuSX @yenigeceben

   @dogan_mcan Hocam öncelikle mesajımı dikate alıp emek verip yazdığın güzel mesaj için teşekkür ederim. Önemli husus firmanın savunucusu değilim benim için fiyat / performans oranı hangi üründe yüksekse onu seçerim. Gelelim maddelere:

   1: Dediğiniz gibi “Washed out” problermi her markanın telefonunda görülebilecek hatta led tvlerde bile görülebilen ve insanın canını sıkan bir sorun ama teknik servis olayına gelince sizde biliyorsunuzki bu telefonun satışını türkiyede Oneplus yapmıyor ithalatcı firmalar yapıyor ve garantiyide kendi bünyelerinde sağlıyor. Benim kişisel görüşüm ise ithalatcı firmaların verdikleri garantinin hiç bir zaman doğru düzgün işlemediği ve insanların hiç bir zaman randıman alamadığıdırki buna çevremde bir çok kez şahit oldum

   2: Telefonumda Asphalt 8 aldığım zamandan beri ilk yüklediğim oyun ve uzun zaman sorunsuz bir şekilde oynadım ki halada oynuyorum hatta belki extrem bir örnek olacak ama yeterli düzeyde bir bilgisayarım olmadığı için full hd video projelerimi bu telefon üzerinden editleyip ve render edip çıkış almaktayım

   3: Oxygen os meselesine gelince uzun yıllar cm mod kullanmış biriyim cmde olupta burdada
   olmasını istediğim özellikler var ama performans olarak cm den aşağıda diyemem asla

   4: Kamerasını şu ana kadar note8, note 5, s6, s7, iphone 7 plus, vivo xplay, lg g5 ile kıyaslama şansım oldu ve telefon sahipleri ve bende bariz fotoğraf performansının önde video performansının ise bazı telefonlarla kafa kafaya iken bazılarından aşşağıda olduğunu gördük. Şu notuda önemle düşeyim note 8 fotoğraf konusunda one plus 5 tek bir tık geride özellikle az ışıklı ortamlarda ama videoda birebirler neredeyse iphone 7 plus ise hem fotoğrafta aynı iken özelliklede renk profilleri video konusunda daha başarılı

   5: Tasarım konusunda bir şey diyemem tamamen zevk meselesi ben daha çok klasik tasarım ve sadelikten yanayım. Kapasitif tuşların her zaman ekran dışında olmasını isteyen biriyim

   6: Ben aksesuarları Banggood üzerinden aldım ve gerçekten de uygun fiyatlı kaliteli ürünler cam koruyucu ise asla taşmadı sorunsuz bir şekilde oturdu linklerini veriyorum fiyatlarını görebilirsin
   Cam koruyucu ve kaymaz plastik kılıfa (kalitesi beklediğimden çok iyi çıktı) 30 lira gibi bir ücret verdim
   https://www.banggood.com/Ultra-thin-Silky-PC-Hard-Back-Cover-Case-For-OnePlus-5-p-1178972.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN
   https://www.banggood.com/Nillkin-Super-Clear-Anti-scratch-Soft-Screen-Protector-For-OnePlus-5-p-1171388.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

   7: Bu konuda bahsettiğiniz durum hakkında yaşamadım diye bir iddam olmadı asla ilk yazımdanda böyle bir şey yazmadığımı görebilirsiniz. Eğere yaşıyorsamda bu benim yada bir başkasının gözle görüp fark edebileceği bir durum değil

   8: Oneplus 5t yi görüp deneyimlemedim o konuda söyleyebileceğim bir şey yok. Zaten şu an tasarım haricinde kağıt üzerinde donanım olarak işlemcideki hız farkından başka bir şey gözükmüyor

  • mcan @dogan_mcan

   @yenigeceben Cevabınız için teşekkürler. Sanıyorum ki bazı noktalarda tam olarak açıklayıcı olamadım. Tekrar üstünden geçmek isterim. Fiyat/Performans benim için de önemli. OnePlus 5 128GB be OnePlus 5T 128GB 560€'ya satılıyor. Ben Nubia Z17S'yi 128GB (8GB Ram) 500€'ya aldım. Kamerasını henüz test edemedim. Diğer yazdığım sorunların hiçbirini yaşamıyorum şu an.

   1. durumda Avrupa'da yaşadığımdan bahsetme iletim. Avusturya'da yaşıyorum ve telefonu tamamen yasal bir şekilde OnePlus'ın kendi sitesinden aldım. Yani burada halt yiyenler OP'nin Avrupa'daki servis ayağı.

   2. durumu sizin yaşamamanız bu durumun olmadığı anlamına gelmiyor maalesef. YouTube'dan örneklerini bulabilirsiniz. Ayrıca OnePlus Community'de birden çok bu konu ile alakalı açılmış başlık var.
   https://youtu.be/yrsqq5L11kU

   3. Ben burada OxgenOS'un performansı ve özellikleriyle ilgili hiçbir şeyi eleştirmedim. CM ile de karşılaştırmasını. Sadece firmanın neden bu seçimde direttiğini eleştirip 7. sebep ile bağdaştırdım.

   4. Fotoğraf konusunda Note 8, S7 be S8 ile kıyas kabul etmez. S6 ise daha iyi ışık alıyor. Videodan zaten hiç bahsetmedim çünkü umurumda değil. Benim eleştirdiğim kısım fotoğraf ve memnun kalmadım. Yeşil alanlar pastel boya ile çizilmiş gibi çıkıyor.

   6. Benim bahsettiğim kırılmaz cam o değil. Şu yanlardan kıvrılmış olan camlar. Ekranı tamamen kaplaması gerekiyor ve tamamen adhesive olması gerekiyor. Örnek olarak vereyim bir tane.
   https://oneplus.net/at/oneplus-5-3d-tempered-glass-screen-protector

   Yazdığınız kılıf bende var. Kılıf konusunda Karbon Bumper Case dışındakileri ciddiye almıyorum. Çoğu dediğim camlarla doğru düzgün çalışmıyorlar, camı sıkıştırıp "pop-out" olmasına sebep oluyorlar.

   7. Burada size karşı bir lafım yok. Lafım tamamen firmaya karşı.

   8. İşte bu yüzden bu telefonu süper gereksiz buluyorum.

 • eSa @esa

  Geçenlerde bir listede en üst sıraya kondurmuşlardı 🙂

 • Centurion @burakdogn

  Eline sağlık güzel inceleme olmuş..

 • bi adam @biadam

  Tam da Oneplus 5T alma arifesindeyken...

 • altalena @altalena

  Yeri gelmişken değinmek isterim, günümüzde telefon incelemesi çekenler aslında inceleme falan çekmiyor. Teknoseyirin güncel videoları da dahil. Ürün tanıtımı yapıyorlar. Alıyorlar ellerine maksimum birkaç gün kullanıyorlar, iki fotoğraf çekiyorlar ve özellikleri üzerinden konuşup "inceleme" diyorlar.

  Şu adamın bahsettiği şeylerden birini bile incelemelerde görmek zor. Biz telefon almaya geliyoruz, telefonu kullanmamış adamlar özellikleri üzerinden konuşup inceleme yapmış oluyor. Ha bir de doğrudan göze çarpan bir sorun varsa bile onu da söylemiyorlar firmayla ters düşmemek için. İnceleme adı altında yayımlanan videoların çoğu çöp.

 • altalena @altalena

  Yaşadığınız sorunlar için üzüldüm, telefon almadan önce youtube daki çöp kanalların çöp incelemelerini izlemek yerine birkaç blog yazısı ve o telefonun forum başlıklarında yardıma gelen insanların sorunlarını okumak çok daha faydalı aklınızda bulunsun. Ben bu şekilde yaparak "op5" daha iyi diyen bizim teknoloji (!) kanallarının aksine mi 6 yı tercih ettim, şimdilik sorun yaşamadım. Geçmiş olsun tekrardan.

  • mcan @dogan_mcan

   Şaşırırsınız, benim OP5'i alacağım zaman etrafta inceleme pek yoktu. Genel olarak OnePlus firması gazlanıyordu. Maalesef eleştirilen şeyler telefonda olup da sorun yaratabilecek şeyler değil, aslında telefonda hiç olmayanları. Mesela kameranın kendisini eleştirmek yerine, OIS olmaması eleştirildi. Malzeme kalitesi veya tasarımı değil de, telefonda suya dayanıklılık olmaması yada bezel-less tasarıma sahip olmaması...

   Kimisi de firmanın reklam politikasını eleştirdi. Ancak bunların hiçbiri benim umrumda değildi. Sonuç olarak 560€ verip sonuçlarına katlandık. Tecrübe olmuş oldu.

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  öncelikle emegin icin cok tesekkürler,güzel bir yazı ve yönlendirme, kullanım tecrübelerini bekliyoruz.saygılar.

 • MRK @raashed21

  Arka kapı muhabbeti hangi telefonda yok? Sorun bilginin Amerika ya değil de Çine gitmesi mi? Apple kaç kere patladı, icloud hesapları kaç kere çalındı yayınlandı? Google konum kapalıyken bile sizi takip ediyor sürekli bilgi paylaşıyor, bu arka kapı konusu hikaye bence, kalanı için hem 5 hem 5t kullandım bariz farkları ekran ve kamera başka farkı yok ve evet size katılıyorum pazarlama kazığı resmen, aynısını 3 ve 3t de yaptılar,

  Diğer konular note 8 kullandım gerçekten normal kullanıcıya göre sadece bir tık geride kamera, kamera yeşil tonlarda değişik haklısınız ama çöp değil

  Tasarımı oneplus one dan beri sevemedim ama bu tamamen kişisel, bir sorun değil

  Yazılım gayet performanslı, yazılım konusunda bence tek eksiği tema, saf android olması neyi değiştirecek? Daha performanslı olamaz dı

  Samsung note 8 orjinal kapaklı kılıfı 300 lira şeffaf kılıfı 200 lira, fiyatlarda onları baz alıyor olabilirler, hakeza iphone orjinal aksesuar ları da ateş pahası, ama fiyatı uygun olan telefonun aksesuarı da uygun olmalı o konuda size katılıyorum

  Malzeme ile ilgili de bir iki şey söylemek isterim, u11 var şu an elimde ve samsung lar dahil hepsi gayet kolay çiziliyor, Malzeme kötü değil

  Yazdıklarınızın %80 i karalama gibi geliyor buradan bakınca

  İyi günler

  • mcan @dogan_mcan

   Yorumunuz için çok teşekkürler. En sonda da belirttiğiniz gibi yazdıklarımın %80'i karalamadır, kabul ediyorum. Hâttâ %90 da olabilir bu oran. Benim bu yazıda bahsettiğim belki de tek şey, umduğumu bulamamak. Nasıl karalama yapmayayım?

   Arka kapı olayı belki de en az değindiğim konu. Bu konu benim telefon almamı değiştirecek kadar ciddi bir olay değil. Zaten mining konusuna inanmadığımı da söyledim. Yalnızca başlıkta da yazdığım gibi "almadan önce" bilinmesi gereken durumlardan biri. Bildiğiniz gibi bu firma topluluktan geldiğini iddia etti bu kadar sene boyunca. Doğal olarak insanların beklentisi kullanıcı dostu bir firma, yada güvenliğe önem veren bir firma yönünde oluyor. Bunların hangisini yerine getirdi acaba OnePlus? Geçen haftalarda kullancııların kredi kartı bilgilerini ben çaldırmadım.

   Öncelikle kameraya bir cümlede bile "çöp" demedim. Kamerası bence kötü. Kısaca anlattım. Detay verecek kadar yetkin biri olmadığımı da belirttim. Oldukça kişisel bir deneyim. Şu an Nubia Z17S kullanıyorum ve gece çekimlerinde açık ara önde Z17s. Ayrıca bir önceki Galaxy S6 telefonum da çok daha iyi performans sunuyor kamerada. Gündüz güneşin altında uğraşarak telefonu titretmeden özen göstererek zaten bir tık geride olur. Neredeyse iki katı fiyatına satılan Note 8 ile veya iPhone telefonlarla karşılaştırmadım ben. Kullanıcı deneyimi olarak S6'dan birden çok tık geride olduğunu vurgulamak istedim. İnternette yapılan karşılaştırmalara zerre önem vermiyorum. Önemli olan benim deneyimim. Ben tripod kullanmıyorum, yada hergün güneşin altında fotoğraf çekmiyorum, yada ellerimi titretmemek için özel çaba harcasam bile istediğim kadar sabit duramıyorum. Ben o internetteki fotoğrafları çeken kişi değilim kısacası. Ben başka biriyim ve kamerayı beğenmedim.

   Tasarımın kişisel olduğunun ben de farkındayım. Zaten almadan önce de farkında olduğumu belirttim yazıda. Benim burada bahsettiğim şey malzeme kalitesi. Kılıfla kullanmama rağmen çizilmiş olması beni çok rahatsız etti. Kamera çevresinde ve Alert Slider kısmında renk atması veya çizik olduğundan bahsettim. Tasarım iyi veya kötü olabilir; ancak malzeme kalitesi iyi değil. Samsungların, U11'lerin çizilmesi malzeme kalitesinin kötü olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu konuda kendimizi avutmaya gerek yok.

   Saf Android kısmını tamamen yanlış anlamışsınız, yada ben doğru düzgün aktaramadım. Benim telefonların saf Android ile gelmemeleri ile ilgili hiçbir problemim yok. Benim problemim, OxygenOS. Saf Android'den neredeyse hiçbir farkı olmayan bu arayüzü niye kullanıyor bu firma? O kadar hızlıysa neden uygulamalar çöküyor? Yazıda da telefonun arayüzünün hızlı olduğundan bahsettim. Kimse yavaş demedi. Yavaşlık arayüzde değil, uygulamalarda. Telefonun hızından bahsederken yiğidi öldür hakkını yeme dedim. Ne gibi bir argüman kullandım da bu konuda saf Android istedim? Eğer kendi arayüzünü bu kadar saf hâle getireceksen, hiç uğraşma saf Android kullan dedim. Yazıyı tekrar gözden geçirmenizi öneririm. Bir anlık telaştan yanlış okumuş olabilirsiniz 😀 Bilmiyorum bunu sadece ben mi duydum; ancak bu telefon en hızlı Android telefon olarak lanse edilmedi mi? 5T'de hâlâ böyle sunuluyor. Ben bu telefonda Asphalt 8'i neden oynayamıyorum, ya da Chrome neden çöküyor?

   Garanti olayını anlatmama bile gerek yok. Amoled ekranda gözle görülür bir "washed out screen" problemi var ve garanti bırakın kabul etmeyi, böyle bir sıkıntının olmadığını iddia edip telefonu geri yolluyor. Bu arada haberiniz olsun, Avrupa'da yaşıyorum ve telefonu resmî olarak Avrupa'dan aldım ve direkt resmî garanti servisine yolladım. Tabii ki gönderene kadar videolar, fotoğraflar, kısacası telefonun ifşasını atmış kadar oldum. Yine de kapının önüne konuldum. Bu olaydan sonra bu telefonu bırakmak benim için kaçınılmazdı.

 • Haşim Sakin @hasimsakin

  Kullandığınız telefon veya telefonlarda sorun var sanırım. Yukarıda bi arkadaş %80 i karalama yazmış yazınız için. Bence %99 u karalama olmuş. Oyunlarda takılma oluyor deyince bi gülme tuttu zaten 🙂

  • mcan @dogan_mcan

   Hiç sormayın beni de öyle bir tuttu ki bir baktım telefonumu değiştirmişim 😀

  • Haşim Sakin @hasimsakin

   @dogan_mcan Yazık olmuş gerçekten. Kaç hafta kaç ay kullandınız bilmiyorum ama güncellemeler ile her geçen gün daha iyiye gidiyor. Eğer sizin kullandığınız telefonun donanımı problemli idiyse bilemem. Ancak yazılım kısmı problemli idiyse acele etmişsiniz daha piyasaya çıkalı 4,5 ay olmuş bir telefonu yazılımsal hatalar yüzünden değiştirmek için. Neyse ne herkesin kendi görüşü. Ben 1 ay kadar önce açıp da, aspahlt 8 oynarken bile kasma yapmadığı için arka planda açık unuttuğum 40 küsur uygulamanın her birini kaldığım yerden devam ederek kullanabildiğim telefonum ile mutluyum. Size de mutluluklar dilerim.

  • mcan @dogan_mcan

   @hasimsakin Hocam gerçekten artık dilimde tüy bitti. Telefonun hızına gerçekten tek bir lâfım bile yok. Asphalt konusunda ise kaç kere belirttim. Ben telefonda oyun falan oynamam. Ama bir kere oynayayım dedim ve o da oynanmayacak seviyede olunca dolayısıyla oyun zevki çöpe gitmiş oldu. Telefon hızlı. Ben de şu an yüklü olan bütün uygulamaları açsam bile arkada çalışmaya devam ediyor. Seninki mi benimki mi büyük diye olmuyor bu işler. Önemli olan yazılımın nasıl optimize edildiği. 3 ay boyunca kullandım ben bu telefonu. Bir 3 ay daha OnePlus'ın keyfini mi bekleyeyim? Bu nasıl mantıktır?

 • Haşim Sakin @hasimsakin

  Sizin daha iyi bilmemiz lazım ki belli başlı yazılımsal sorunlar güncellemeler ile gideriliyor. Bu tüm telefon şirketleri için geçerli. O kadar övülen Apple dahi saçma sapan sorunlarıyla birlikte piyasaya sürüyor telefonlarını ama zaman içinde gideriliyor bu sorunlar. Neyse ne. İşinizde kolay gelsin.

  • mcan @dogan_mcan

   Nedir bu kısa kesme çabanız ? 😀 Size de kolay gelsin, size de mutluluklar dilerim 😀 Tartışmaya mı geldiniz, selam vermeye mi anlamadım. Sizin telefonunuzla mutluluğunuz sizin mutluluğunuzdur. Benim mutsuzluğum da benim mutsuzluğumdur. Sizin beklentilerinizi karşıladı diye başkasının beklentilerini de karşılamak zorunda değil herhangi bir ürün.

   Apple'ın yaptığı saçma hareketler OnePlus'ı haklı çıkarmaz. Benim kurduğum argümana karşı zaten öbürleri de aynı şeyi yapıyor derseniz, çalıyor ama çalışıyor demeniz ile aynı anlama gelir. Bir de üstüne firmanın hatasını kabul etmiş oluyorsunuz. Fikrimce insanların kullanıcısı olduğu cihazları, ürünleri daha sert eleştirmesi lâzım. Sonuçta parasını ödeyip alıyoruz. Benim telefonum bozuksa garanti servisi değiştirseydi. Adamlar göndermeden önce 4 defa video ve fotoğraf istedi. Sorunu kabul etmelerine rağmen telefonu geri gönderdiler. Belki garanti servisi akıllanır diye 3 ay daha beklesem daha iyi olurdu sanki 😀

  • Haşim Sakin @hasimsakin

   @dogan_mcan Zaten sorun da bu. Sizin kişisel yaşadığınız sorunları genel sorunlar olarak yansıtmanız. Sizin beğenmediğiniz yönlerini veya eksik gördüğünüz kısımlar inceleme bazında değerlendirilemez. Mesela Android Authority veya Micheal Fisher incelemelerinde veya uzun kullanım testlerinde "ya benim tel aspahlt 8 i açmadı o kadar da övdüydüler" gibi birşey duyamazsın. Çünkü bu kronik bir sorun değil. Kısa kesmemin sebebi ise sabaha kadar yazsak ne siz ne de ben farklı şeyler söylemeyeceğiz. Garanti olayına katılıyorum. Ki zaten resmi garantisi de yok telefonun şu an için. İthalatçı garantili iPhone da alsanız uyduruk bir teknik servis ile karşı karşıya olacağınız aşikar.

  • mcan @dogan_mcan

   @hasimsakin Kendi deneyimlerimden bahsettiğim bir yazıda neyin genel sorunlarını anlatmışım anlamadım. Asphalt olayı ise sadece 1 cümle. Diğer hiçbir kelimeyi okumamış gibi davranıyorsunuz. Saydım ve tamı tamına 7 satır yazmışım bu oyunla ilgili. Ayrıca sizi OnePlus forumuna da davet ederim. Benim yalnızca 7 satırda yazdığım şeyi bir konu olarak açanlar var. Bu konuda yalnız değilim. Yani benim kişisel yaşadığım şeyleri genel olarak yansıtmam gibi bir durumu düşünmüş olmanız bile komik. Bunun için başka bir firmanın satış temsilcisi falan olmam lazım. Benim bu durumdan elde ettiğim bir kuruş yok. Zaten firmayı eleştirdiğim için olamaz da. Gelip de bana Android Authority'i savunmayın lütfen. 5 dakikalık incelemede 2 dakika boyunca telefon kılıfı reklamı yapanlarla burada kendi görüşlerini sunan insanları bir tutmayın.

   Garanti olayında ise resmi garantisi var. Ben Avusturya'da yaşıyorum ve OnePlus'ın kendi sitesinden aldım telefonu. Garantiye gönderirken de direkt olarak kendileri ile temasa geçtim.

   Yazdığım sorunların hiçbirini diğer bütün kullanıcıların da yaşadığını iddia etmedim. Ancak yaşanmaması için de bir neden yok. Zaten bu yazıyı "OnePlus sahiplerinin dikkatine!" diye yazmak yerine "almadan önce bir bakın" niyetiyle yazmış olmamı fark ettiğinizi umuyorum. Ne clickbait çabam var, ne de firmaya karşı bir tavır aldırmak. Bu yazıyı okuyup bunun üstüne OnePlus 5T alan arkadaş da oldu, hayırlı olsun dedik, güle güle kullansın. Sizi de anlıyorum bu telefonu kullandığınız için fazla kişisel almışsınız olayı. 8 maddeli koskoca yazıdaki tek bir cümleye takılmış olmanızı saymıyorum bile. Yukarıda güzelce tartıştık arkadaşlarla. OP5 sahibi ile de tartıştık. Gelin fikrinizi sunun tabii ki. Ben bu sorunları sizin de yaşadığınızı iddia etmedim. Gelip de burada bu sorunları yaşamadığınızı söylemeniz bile çok önemli diğer kullanıcılar ve benim için. Belki de OP5 veya OP5T almak istemeyenlerin fikri değişir, neden olmasın? Ancak ne gibi sorunlarla karşı karşıya gelebilecekleri konusunda da belki benim yazdığım yazıyla bir fikir edinirler. Bu şekilde her türlü kullanıcı kazanmış oluyor.

  • Haşim Sakin @hasimsakin

   @dogan_mcan Tamam hocam senin dediğin gibi olsun. Hayırlı işler.

 • MRK @raashed21

  Siz şu anda ne kullanıyorsunuz çok merak ettim?

 • Mert Karasu @babamert10

  Oneplus sizin canınızı baya yakmış sanırım yazınızı gülerek okudum hahahahaha yukarda yazanlarla ilgili bitane bile problemim olmadı nedense asphalt 8 takılmadan kasmadan bi gram eser yok sizin kullandığınız cihaz replika falan olabilir mi? hahahahaha not 5T kullanıyorum

 • Umut Harbelioğlu @uharbeli

  Hortlatmaya geldim 😂 ben çok sık telefon değiştiririm neredeyse kullanmadığım bişey kalmadı. 2 ay bile bende durmaz normalde telefon ama 3t aldım bir gün benim için herşey değişti. Oneplus'ı çok çok eskiden beri takip ederdim almamıştım Oppo mu oneplus mı diye çok tereddüt etmiştim almadım ama en sonunda karar verdim aldım ve iyi ki almışım dedim. Ben ileri düzey telefon kullanıcısıyım oyun çok oynamam ama benim telefonum tüm özellikleriyle çok iyi olmalı kullanmasam bile. Günün birinde lazım olabilir belki. Beni özellikleriyle tatmin etti bir senedir değiştirmiyorum. Radyo olmaması biraz canımı sıkan bişey ama olsun. Kameranın pro özelliğinin olması elle Manuel ayarlanabilmesi çok profesyonel fotolar çıkarmaya yarıyor. 6 gb ram abi 250 tane yüklü uygulamam var canavar gibi ne ısınma ne de kasma. Ayrıca bir çok firma eski cihazlarına güncelleme vermezken 3t bile Android 9 güncelleme aldı.
  Özet olarak 5 ve 5t kötü galiba kullanmadım ama özelliklerini kıyasladığımda bile bu farkı gördüm almadım. Şu an 6t ya da porche design alıcam profesyonel dergi çekimleri bile yapıyorlar o telefonun kamerasıyla.

Tüm blog yazılarını gör