Samsungcuğumla çıldırmaca. 2 sene önce S6'yı aldığımdan beri sadece bir defa Root attım, atmaz olaydım. Attığım Root'tan beri hep orijinal Firmware kullanıyorum, OTA güncellemelerini alıyorum, ama Rootlu diyor hâlâ. Rootlu değil kardeşim anlamıyor musun? Ne yapayım daha, amuda kalkarak mı Firmware yükleyeyim? Knox sayacı diye rezil rüsva bir bok çıkardınız, ne işe yaradı? İşte bu işe yaradı. Android 7 güncellemesiyle birlikte artık saçmalığın nirvanasına ulaşıldı. Telefonum Windows Phone'a döndü. Özellikler birer birer gidiyor. Önce SHealth'i kullanamazsın dedin, şimdi de kendi İnternet tarayıcında gizli sekme açamazsın diyorsun. Zaten Knox güvenlik uygulamasını da çalıştırmıyorsun Rootlu diye. Bu ne ya!? Ya arkadaşım daha önce telefonumu Rootlamış olabilirim. Sen de Knox Sayacı denen şeyi aktif etmiş olabilirsin. Ama ben şu an Rootlu mu kullanıyorum? Hayır. E niye o zaman benim uygulamaları kullanmamı engelliyorsun? Bunun tek bir cevabı var, t*ş*k geçiyorsun. Ben de seninle t*ş*k geçip bir daha da senin telefonunu almayacağım.

Bilmeyen arkadaşlar için anlatayım. S Health sayesinde telefonun arkasındaki kalp atış sensörü, kandaki oksijen miktarı ve bir tane daha sensör vardı hatırlamıyorum, onları kullanabiliyorduk. Ayrıca çok güzel bir sağlık uygulamasıydı. Google Fit falan komik geliyor onun yanında. Ha bir de adım sayacı vardı, onu da en azından Google Fit kullanarak hallediyorum. Diğer sensörleri falan kullanamıyorum.

Samsung Browser hakkında da hafif bahsedeyim. Son zamanlardaki aldığı güncellemelerle ve reklam engelleme desteğiyle Android'de kullanabileceğiniz en iyi ve hızlı tarayıcılardan birisi. Gizli sekme açtırtmıyorsun. Bunu da elimden aldın.

Knox sistemi de dosya kilitlemeydi yanlış hatırlamıyorsam. Dosyalara, klasörlere ve uygulamalara şifre koyuyorduk. O da yok.

Bu gizli sekme açamama olayı da bardağı taşıran son damla oldu. Orijinal Yazılım kullanalım güncelleme alalım güvenlik açığı olmasın falan diyoruz ama nafile. Bir de hata verirken "Güvenliğiniz için" bilmem ne yazıyorsunuz. Sokayım öyle güvenliğe. Bir sonraki alacağım telefon ne olacak bilmiyorum ama, Samsung olmayacağına adım gibi eminim.

#Samsung #GalaxyS6 #Pişmanlık #Almayın #Root #Knox #akış #VeDiğerSaçmaHashtagler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ofpoyraz @redmaner

  Root her ne kadar özgürlük de olsa zararları da var demek ki

 • 4ever @joe

  Samsunglarda bi sayac oluyordu sanirim. Onla ilgisi var mi bilmiyorum.

 • mcan @dogan_mcan

  Bilemiyorum hiç girmedim daha o camiaya 😀

 • xyz @xyz

  Hepsi knox'un ucubeliği. 🙁 Keşke root atmasaydınız

 • Uğur Doğan @infoman

  Samsung kadar uyuz bir firma yok. Herkes ölüp bitiyor ama olumsuz yönlerini dile getiren yok.
  Knox kadar iğrenç bir zorlama olamaz.

 • Uğur Doğan @infoman

  iOS'ta geri dönüşü var ve tekrar yasal yazılım yüklendiğinde hiçbirşey demiyorlar. Hatta gidip son ios güncellemesini yükleyin gelin dediklerine şahit oldum.
  Herhangi bir cihaza para verip satın alıyorsunuz yani artık sizin cihazınız ve sizin sorumluluğunuzda ama çöp ve reklam uygulamaları kaktırıp sizin olan cihaza her türlü müdahaleyi yapabiliyorlar.
  Garantisi bittiğinde bile güvenlikle alakası olmayan uygulamalarda bile sorun çıkarıyor.
  Rootlanmış bir cihaza neden güncelleme verilemiyor orası muamma. Güncelleme esnasında root yetkisini kaldırsınlar o zaman. Daha önce rootlanmış cihazda Knox sayacı artsın ama sadece garantisini roottan kaynaklanan bir arıza sebebiyle sona erdirsin. Haaaa tespit edemiyorum diyorsa arızanın roottan kaynaklandığını da ispat etmek zorunda.
  Sadece ve sadece çamura yatma yöntemi bu knox.
  USB soketi bozuluyor "eee cihazınız rootlanmış" diyorlar. Ses tuşu bozuluyor "eeee cihazınız rootlanmış" diyorlar. Rootla ne alakası var Allah aşkına?
  Üstelik servis kabul formuna olmadığı halde muhtelif çizik ve darbe diye yazıyorlar ki servisteki çizik ve darbeleri veya bir arızayı bu çizik ve darbelere bağlamak istiyorlar.
  Note 2'ye güncelleme verip Knox illetini eklediklerinde hiçbir mecradan sayaç artarsa garanti dışı kalır demediler. Herkes servise gittiğinde bu şoku yaşadı.

 • supernova @supernova

  Sony de müzik kalitesini ve kamerasını bozuyordu root atılan cihazına o da kötü orijinal firmware yükleyince düzeliyor mu bilmiyorum.

 • mcan @dogan_mcan

  @bozdener82 Tabii ki Samsung öyle diyor en başta. Ancak onu Knox Kilit ve Güvenlik uygulaması için diyordu. Android 5 ve 6 sürümlerindeyken S Health ve Samsung Browser çalışıyordu. Fakat Android 7 güncellemesi geldiğinden beri iyice acayipleşti. Ayrıca zamanında Root atıp Knox sayacını yükseltmiş olabilirim, ve bu yüzden de Knox Güvenlik uygulamasını kullanamıyorum. Okey. Sıkıntı değil benim için, çünkü o uygulamayı zaten kullanmayacaktım. Ancak bu Nougat güncellemesi ile birlikte Windows Phone gibi özellik kaldırıyorlar. Telefonum Rootlu olup olmadığına neden Knox sayacı karar veriyor? Ben adamların kapı gibi orijinal son Firmware'larını kullanırken neden Rootlu muamelesi yapıyor ki? Ben neden Android sürümünü güncelledikçe telefondan özellik azalıyor? Tekrar belirteyim, Root falan yok neredeyse 2 senedir. Şu an olmayan bir Rootu neden Rootlu kabul ettiğine izah yok. Telefonun sapasağlam orijinal yazılımda olduğunu anlamayacak kadar aptal olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu düpedüz şarlatanlık değilse nedir? İstiyor ki yeni Galaxy S8 bilmem ne al ve o özelliklere tekrar sahip ol. Benim telefonumdan bu özellikleri kesmeye ne hakları var? O zaman ben de kalp atış sensörüne verdiğim paranın iadesini istiyorum. Samsung Browser ve S Health uygulamalarına verdiğim ücreti geri istiyorum o zaman. Bunu Samsug'un apaçık yaptığını gördüm ya, artık zerre güvenmiyorum. Bir daha da Samsung telefon alırsam ne olayım.

 • mcan @dogan_mcan

  @infoman Hocam düşüncelerime tercüman olmuşsunuz çok sağ olun.

 • mcan @dogan_mcan

  @bozdener82 Hocam ne bile bile ladesi lütfen yani. Şu konuda firmanın en ufak bir hakkı olduğunu düşünmüyorum. Madem Root olunca kullanamayacaktım o uygulamaları hiç kullanamasaydım. Buraya gelip sitem de etmezdim. Samsung'un o verileri çaldırmak veya o verilerin üzerinde oynanmasını düşünmesi neden 2 sene sonra aklına geliyor onu anlamıyorum. Bu işi en baştan doğru düzgün anlatsalardı tamam derdim. En azından bunu çözmenin bir yolu olmalıydı. Yani bir şey yapalım telefonu servise verelim o sayacı kaldırsınlar kontrol etsinler geri versinler. Adamların direkt uygulamaya erişim engellemesini çok düşüncesiz ve mantıksız buluyorum. Durumun asıl komikleştiği yer ise benim bu hatayı aşmamın yolunun da Root olması. Rootlayıp bir program yardımıyla bu uygulamaları tekrar kullanabilir hale getirebiliyorum. Ancak normal yollarla hiçbir şey elde edemiyorum.