Seyahat Kiti(m)

 

Bugün teknoseyir'in https://teknoseyir.com/tablet-ile-calismak-microsoft-designer-klavye-mouse-seti videosunu izleyince ben de kendi çözümümden bahsedeyim istedim. Ben de artık özellikle kısa seyahatlerimde laptopa ihtiyaç duymuyorum. Onun yerine isteklerimi karşılayan şu kiti kullanıyorum.

Apple Ipad Air 2

Hafif ve hızlı. 64 GB bellekli olan, Wifi modelini kullanıyorum. Internet bağlantısını Iphone 7 Plus üzerinden çözüyorum.

Amazon Kindle Paperwhite 2 6. nesil

Tüm kitap arşivim bunun içinde meritrokrasi sağolsun. Ipad güzel cihaz olsa bile kesinlikle onunla kitap okunmuyor.

https://www.amazon.com/Amazon-Kindle-Paperwhite-eReader-Previous-Generation-6th/dp/B00AWH595M/

Logitech K810 bluetooth aydınlatmalı klavye

Bu klavyeyi seçmemde en büyük etken, hem kolayca taşınabiliyor. Yüzeyi metal ve kaliteli malzemeden üretilmiş. 3 ayrı bluetooth cihazı arasında geçiş yaptırabiliyor. Aydınlatmalı olması ve çok uzun şarj ömrüne sahip olması artısı. PC' de uzaktan erişimde 2. klavye olarak, Ipad'te, Iphone'da ve Apple TV'de de kullanılabiliyor. Android cihazlarla da tam uyumlu. Amazon'dan almıştım. Aldığım zaman Black Friday dönemiydi ve fiyatı çok iyiydi. Dezavantajı türkçe olmaması.

https://www.amazon.com/Logitech-Bluetooth-Illuminated-Keyboard-Smartphones/dp/B0099SMFVQ

WD Passport Wireless 2 TB Taşınabilir Disk

Bir diğer ürün. Teknoseyir'de incelemesini görüp almaya karar vermiştim. Türkiye'de maalesef 1 TB'lık modelleri var. Bu yüzden amazon'dan aldım. Kablosuz olması, SD karttan direkt kopyalama yapabilmesi, sorunsuz çalışması artıları.

https://www.amazon.com/Passport-Wireless-Portable-External-Drive/dp/B00M9B4482/

Sony 10.000 yedek batarya(beyaz)

http://www.hepsiburada.com/sony-cp-v10-10000-mah-tasinabilir-sarj-cihazi-beyaz-pm-telsarjscpv10beyaz

Bunu özellikle diski ve tableti şarj etmek için kullanıyorum.

Sony 3.000 yedek batarya(siyah)

https://www.amazon.com/Sony-CP-V3-External-battery-Li-pol/dp/B00LW3LB8E

Bunu da daha çok cep telefonunu şarj etmek için kullanıyorum.

Amazon Basic Lightning Kablo(10cm)

https://www.amazon.com/AmazonBasics-Apple-Certified-Lightning-Cable/dp/B010U3XJNG/

Apple'ın bildiğim kadarıyla bu uzunlukta bir kablosu yok. O yüzden amazon'dan kampanya döneminde getirtmiştim.

NewlineNY Klavye Taşıma Çantası 

https://www.amazon.com/gp/product/B009CI97G4/

Klavye'nin amazon'da satılan daha iyi saklama çantaları mevcut. Ancak bunlar hardshell yani sert ve koruyucu çantalar olmasına rağmen fiyatları gereksiz yere yüksek ve ağırlar. Üstelik Türkiye'ye de gönderilmiyorlar.

THY Porsche Design Çanta

Uçuşumuzda hediye etmişlerdi. Diskin orjinal WD çantasını bulamadığımdan bunun içindeki uçuş kitini içinden alıp yerine disk, bataryalar, kabloları koydum. Oldukça kaliteli olduğundan çok iyi koruma sağladı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Zibrokan paylaştı.

Asustor AS-7004T

Evimde fotoğraf ve videolarımı saklamak için uzunca bir süredir NAS cihazı kullanıyorum. İlk göz ağrım olan Zyxel ‘in iki diskli modelini uzun bir süre kullandım. Performansı hayal kırıklığı yaratmıştı. Sonra WD’in My Cloud Live’ı ile tanıştım. Tek diskli olan modelini evimde uzun bir süre kullandım. Çok memnun kaldım; bu yüzden iş yerinde de RAID-1 modu ile My Book Live Duo’yu tercih ettim. Özellikle evde kullandığım tek diskli modelin Twonky DLNA yazılımı ile filmlerimi ağ üzerinden herhangi bir medya oynatıcıya ihtiyacım olmadan seyretme imkânım olmaya başladı. Tek endişem, cihaz içinde tek disk olduğu için verilerimin güvende olmaması konusuydu. Tam o sırada TeknoSeyir’de WD EX-4 tanıtımı yapıldı. Biraz da kurcalama imkânım oldu. Çok beğendim ve 16 TB modelini evime kurdum. Cihazın içinden 4 adet 4 TB kapasiteli WD Red disk çıktı. Hemen RAID-5 olarak ayarladım ve ev ağıma dâhil ettim.
WD’ın arayüzü çok güzel tasarlanmış, çok sade ve her şey yerli yerinde. Kafa karıştıran hiç bir şey yok. Üzerine bir de torrent ve dropbox uygulamalarını da kurunca tam ihtiyacımı karşılayacak duruma geldi. Mobil uygulamaları sayesinde FTP ile uğraşmadan, ev dışından dosyalarınıza ulaşıp yedekleme yapabilmek çok büyük rahatlık. Dosya yazma hızı 50-60 MB/sn; okuma hızı ise 80 MB/sn civarlarındaydı. Piyasada daha iyi rakamlar mevcut, bu bakımdan WD EX-4 ortanın üstü seviyelerde diyebilirim.

2015 yılında ise daha profesyonel bir ürün olan Asustor AS-7004T NAS cihazına terfi ettim. 1 yıldır Asustor AS-7004T kullanıyorum; Deneyimlerimi ve EX-4 ile kısa bir karşılaştırmasını paylaşmak istedim.

Dış görünüş olarak EX-4’den daha iri. Buna karşılık arka tarafında daha fazla USB portu var. EX-4’de olmayan e-sata, optik ses ve HDMI çıkışları mevcut. HDMI çıkışı 4K (2160p) görüntü verebiliyor. HDMI portuna TV veya monitör bağladığınızda Asustor Portal adı verilen ekran ile karşılaşıyorsunuz. Kurduğunuz bazı programlar bu ekrana ekleniyor ve yalnızca TV/Monitör bağladığınız zaman kullanabiliyorsunuz (Örn: Kodi, Chrome, Spotify, VitualBox). Ön tarafında 4 adet çekmeceli disk yuvası, 2 satır ekranı, menü tuşları, 1 adet USB 3 portu ve bildirim ledleri mevcut. RAID yapınız uygun ise diskleri sistem çalışırken çıkarıp takmanız mümkün. Arka tarafta gigabit ethernet (x2), HDMI, S/PDIF (7.1 ses), e-sata portları var. Ethernet portlarını yedekli veya yük dağılımı şeklinde kullanmak mümkün. WD EX-4’ün ethernet portlarında da aynı özellik vardı fakat onda yük dengeleme için Link Aggregation desteği olan switch gerekiyordu. Asustor’un yük dengeleme işini özel switch gerektirmeden yapabildiği 2 farklı modu daha var. Her iki markada da Jumbo Frame desteği mevcut.

WD EX-4 üzerinde çift çekirdekli 2.0 GHZ işlemci bulunduruyordu. Asustor AS-7004T ‘de ise işlemci olarak Intel i3 4330 işlemci kullanılmış. EX-4 512 MB DDR3 bellek ile gelirken Asustor AS-7004T kutudan 2 GB DDR3 bellek ile çıkıyor. RAM slotlarının teki hemen kapağın altında. Böylece tek slotu upgrade etmek pek sorun olmuyor. Diğer slot ise anakartın işlemci tarafında ve üzerinde 2 GB modül takılı. Bu slotun modülünü değiştirmek için anakartı sökmek gerekiyor ve cihazı garanti kapsamı dışında bırakıyor. Bunu göze alırsanız cihaz 16 GB belleğe izin veriyor. VirtualBox ile işletim sistemi kurmayacaksanız bu kadar belleğe gerek yok. İşlemci üzerinde pasif soğutma kullanılmış. Buna karşılık arka tarafa yerleştirilen fan son derece güçlü ve işlemciyi yeterince zorlamanız durumunda inanılmaz derecede ses çıkartabiliyor. Film seyretme, kopyalama gibi rutin işlemlerde ise fan sesi zor duyuluyor. Yazılım üzerinde fan devrini ayarlama imkânı mevcut. WD EX4’de ise fan sesi çok daha az. Öyle ki çalışıp çalışmadığı belli değildi.

Arayüzü Türkçe hazırlanmış, kullanması kolay. Birçok ekranda açıklayıcı notlar var. Dahili FTP, VPN, SQL, web, iTunes, DLNA sunucusu var. Apple için Time Machine desteği mevcut. En büyük özelliği içerisindeki Uygulama Merkezi sayesinde cihaz bir çok özellik kazanabiliyor. VirtualBox ile sanal işletim sistemi kurup TV/monitör bağlayarak erişilebiliyor. Bir sürü download ve torrent yazılımı mevcut. Uygulamalar kurarak Nintendo ROM’larını çalıştırabilir, Plex Medya Oynatıcı ile film arşivinizi yönetebilir, Avast Antivirus ile NAS üzerinde anlık virüs koruması sağlayabilir, e-posta sunucusu ile kendi e-posta servisinizi oluşturabiliyorsunuz. Php BB, Joomla vb sunucular, hatta kullanıcıların online mağaza açılabilmesini sağlayan uygulamalar mevcut. Bunlar cihazın kullanım alanını çok genişletiyor. WD EX-4 ‘ünde uygulama merkezi var fakat Asustor’un yanında çok zayıf kalıyor. Bazı uygulamaları kullanmak için lisanlarını satın almanız gerekebiliyor (Örn: owncloud).

RAID 0-1-5-6-10 ve JBOD dizilerini destekliyor. iSCSI desteği mevcut. Aynı diziler WD EX-4 tarafından da destekleniyor. Dosya sistemi olarak EXT4 biçimini kullanıyor. Online, bulut, harici, dahili yedeklemeler yapılabiliyor. Zamanlı yedekleme yapmak mümkün. Uygulama mağazasındaki yedekleme yazılımları ile daha birçok kombinasyon mümkün olabiliyor.

İşlemci gücü sayesinde okuma ve yazma hızları inanılmaz rakamlara çıkıyor. Özellikle sıralı okuma ve yazma hızları konusunda en hızlı NAS’lar arasında. Büyük dosyaları okuma hızı 110 MBPS, yazma hızı ise 100 MBPS altına düşmüyor (RAID-5 dizisi ve TP-Link Archer C7 router kullanıyorum). Tercihimde en önemli nedenlerden biri bu olmuştu. Birçok inceleme sitesinde ilk 5’e giren NAS cihazları arasında yer alıyor. USB portuna Wifi dongle takarsanız kablosuz ağ özelliği de kazanıyor.

WD EX-4’de olduğu gibi klasör erişimlerini yetkiye bağlayabiliyorsunuz. Yetki grupları oluşturmakta mümkün oluyor. Ağınızda Active Directory kullanılıyorsa aynı şekilde entegre çalışabiliyor.

Appstore ve Play Store üzerinde birçok mobil uygulaması var. Bunlar sayesinde herhangi bir yerden dosyalarınıza erişmek mümkün. Aynı zamanda Asustor Portalı kolay kullanmak için mobil cihazınızın ekranını Mouse pad’e çeviren bir uygulaması da mevcut. Daha kolay olsun isterseniz piyasadan Asustor AS-7004T için uzaktan kumanda bulmanız da mümkün. Bu kumanda kutu içerisinden çıkmıyor.

Güç tüketimi WD-EX4’ e göre biraz daha yüksek. Bunu zaten cihazın genelde sıcak olan üst kısmına dokununca tahmin edebiliyorsunuz. EX-4 daha soğuk çalışıyordu. Bu arada EX4’de çift adaptör girişi vardı. Kutudan çıkan tek adaptörü bu güç girişlerinden birine bağlamak yetiyordu. Asustor’da ise tek giriş var o da 220V. Güç kaynağı kasa içinde, yani cihaz dışında ayrıca bir adaptör bulunmuyor.

Özetlersem eksi olarak fan sesini ve ekstra kart ile genişletilememesini sayabilirim. NAS cihazına göre fiyatı biraz yüksek. Bu yüzden takılacak ek kartlarla yeni özellikler kazanabilmesi gerekirdi diye düşünüyorum (Örn: 10 Gbit ethernet). Fiyatı yüzünden tek yıldızı vermiyorum.

Kafanıza takılan sorularda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Görüşmek üzere.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Denizmavisi @denizmavisi

  Özgür Bey, incelemeniz mükemmel. My Cloud bu serinin sanırım en hesaplı parçası. My Cloud'da 3. parti eklentileri konusunda hangi seçenekler var? Örneğin bir Utorrent tarzı bir eklenti var mıdır? Bu arada aktarım hızları anlamında my cloud live ile Asustor'u nasıl kıyaslarsınız?

 • ozgurcaliskaner @ozgurcaliskaner

  Merhaba, My Cloud Live 'da herhangi bir uygulama veya eklenti kurma imkanı yok. Aynı şekilde My Cloud Live Duo için de geçerli. Yalnızca "Media" başlığı altında bulunan DLNA özelliğini aktif hale getirirseniz önceden yüklenmiş Twonky Media Server aktif oluyor.
  Aktarım hızı olarak Tek diskli My Cloud Live için büyük dosyalarda saniyede 60-65 MB civarında aktarım hızı gördüğümü hatırlıyorum. My Book Live Duo için net bir şey diyemem çünkü sürekli 100 Mbps hızındaki bir ağda kullandım; hiç gigabit ağ üzerinde kullanma imkanım olmadı. Olsa da büyük ihtimalle My Cloud Live Duo ile yakın bir sonuç vereceğini tahmin ediyorum çünkü RAID-1 modunda kullanıyorum ve iki model içerisinde de aynı disk kullanılmış (WD Red).
  Asustor'un tek veya iki diskli modellerini kullanmadığım için karşılaştırma yapmam mümkün değil. Buna karşılık WD EX-4 ile Asustor 7004 arasında açıkça fark edilebilir düzeyde hız farkı olduğunu söyleyebilirim.

 • ozgurcaliskaner @ozgurcaliskaner

  Cihazı 3 yıldır kullanıyorum, bir güncelleme geçmek istedim.
  1) Cihazın belleğini 16 GB'a (2x8) yükselttim. Normalde tek yuvada toplam 2 GB RAM ile geliyor. Dış taraftaki modülü çok rahat değiştirebiliyorsunuz ancak iç tarafta kalan bellek modülünü sökmek için anakartına kadar her şeyi sökmek ve cihazın garanti etiketini yırtmak gerekiyor. Anakartı sökünce bir sürpriz sizi karşılıyor; Bellek modülü sokete silikon benzeri bir madde ile yapıştırılmış. Bir yandan söverken, maket bıçağı ile ufak ufak kazıyarak çözüme ulaştım. Halbuki dokümanlarda ve youtube videolarında böyle anlatmıyor.
  2) Uygulama marketinden indirdiğim VirtualBox’ta ki sanal makineme 12 GB bellek ayırdım. Hayatımın bir parçası oldu. RDP ile herhangi bir yerden bilgisayarıma erişebiliyorum. Ancak 3-4 ay önce bir güncelleme sonrası VirtualBox bir ay kadar çalışmadı. Zor bir aydı, güncelleme ile düzelttiler. Oyun için PlayStation tercih ediyorum, dolayısıyla performansı her işime yetti.
  3) ADM 3.0 versiyonundan sonra işlemci ısısında ciddi bir artış oldu. Önceden 400-500 rpm çalışan fan, güncelleme sonrası sık sık 1500-1600 devirlere çıkmaya başladı. Ses rahatsız edici boyutlara ulaşmaya başladığı için cihazı yaşam alanından uzak bir yere taşımam gerekti.
  4) Nedenini bilmiyorum ancak HDMI portu artık görüntü vermiyor. Çok kullandığım bir özellik değildi ancak artık istesem de Kodi kullanamıyorum. Neyse ki Plex harika çalışıyor.
  5) Uygulama marketinde 14 Mart 2018 itibariyle 231 uygulama var.
  6) Halen İstanbul’un saat dilimi +2 görünüyor. Düzeltmediler.
  7) Kendi içindeki yedekleme özelliği iyi çalışıyor. İstediğim klasörlerin incremental yedeklerini USB diskime belli aralıklarla kopyalayabiliyorum. Telefonumda kullandığım FolderSync uygulaması ile güzel bir ikili oldular.
  8) Disk olarak 4x4GB WD Red disk kullanıyorum. Garanti süresi kapsamında diskin teki bozuldu, ücretsiz değiştirdiler. RAID 5 olduğu için verilerime bir şey olmadı.
  Sonuç olarak fan sesi dışında halen çok memnunum.

Zibrokan paylaştı.

Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 Compact Değerlendirme

Merhaba arkadaşlar size bir hafta deneyimleme şansı bulduğum Sony Xperia Z3 Compact hakkında bilgi vereceğim. Bi’nevi inceleme tadındaki bu yazımda, telefon hakkındaki kişisel görüşlerimi ve telefon performansını aktarmaya çalışacağım.
Sony’nin atom karıncası diye tabir edebileceğimiz Z3 Compact, Android dünyasındaki kendi sınıfı ve boyutlarındaki en güçlü global telefon modeli olma özelliğini taşıyor. Telefonun kısaca teknik özellikleri;
Teknik Özellikleri
Chipset: Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801
CPU: 32 Bit 2,5GHz hızında 4 adet Krait 400 çekirdeği
GPU: 578MHz hızında Adreno 330
Modem: CAT4 tipinde 150 Mbps 4G LTE/ 3G(nano SIM)
Ram: 2GB LPDDR3 bellek
Depolama: 16GB dahili ve 128GB’a kadar micro SD kart desteği
Ekran: 4.6 inch 1280×720 piksel IPS HD Ekran (319ppi) (Telefon gövdesine oranı%70.64)
Ses: 3,5 mm kulaklıklı mikrofon girişi ve Çift Stereo Hoparlör
Kamera: Ana Kamera; 20.7 MP BSI IMX220 kamera Sensörü Otofokus, , ISO12800, HDR özellikli ve Tek LED Flaş ile desteklenmiş.4K 30Fps/1080p 60-30Fps ve 720p 30-120Fps video kaydı yapabilmekte.
Ön Kamera;2.2 MP HDR destekli ve 1080P vedo kaydı yapabilmekte.
Pil: Dahili 2600 mAh Li-Ion Batarya
Bağlantılar: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac Dual-Band, DLNA, Bluetooth 4.0, GPS, Glonass, NFC, Miracast, OTG,
Ek Özellikler: 30 Dk 1,5 metreye kadar su geçirmezlik ve tıaza dayanıklılık (IP65 ve IP68 sertifikası)FM Radio desteği, Cyber-shot, Handycam, DSEE HX, Hi-Res AUDIO, Triluminos, X-Reality Mobile, Live Colour LED ekran teknolojileri ve PS4 Remote Play özelliği
Boyutlar:127 x 64.9 x 8.6 mm Cam/Pilastik ve metal karışımı kasa.
Ağırlık: 129 gram
Renk: Beyaz, Siyah, Kırmızı, Yeşil

İlk olarak kutu içeriğinden bahsedeceğim. Telefonun kutusunda kullanım kılavuzları, 1,5 Amper adaptör, USB kablosu, ön için Mat, arka yüzey için Parlak cam filmi ve Stereo mikrofonlu kulaklık çıkmakta. Kulaklık kalitesi çok kötü. Oldukça basit yapıdaki kulaklık keşke çıkmasaydı diyorsunuz. Size tavsiyem daha kaliteli bir kulaklık ile müzik ihtiyacınızı gidermek olur.

Sony’nin özellikle Xperia ailesinde vurgu yaptığı Omni-Balance tasarım anlayışına sahip. Yuvarlatılmış hatlara sahip telefonun alüminyum çerçevesi plastik ile kaplanmış. Telefon ön ve arka yüzeyi cam yapıda. Oldukça şık tasarıma sahip telefonun kalınlığı 8,9mm. Diğer Xperia Z modellerine kıyasla daha ince çerçeve sahip telefonun ön üst ve alt yüzeyinde stereo hoparlör yer almakta. Telefonun sağ orta kenarına konumlandırılmış güç tuşunun altında ses tuşları yer olmakta. Telefonun tuşlarının konumunun ve basma geri bildiriminin olduk iyi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca telefonun sağ tarafında deklanşör tuşu da yer almakta. Üst sol kısmında kulaklık girişinin yer aldığı telefonun micro USB girişi ve SIM ile Micro SD kart girişleri telefonun sağ kısma konumlandırılmış. Telefonun USB ve kart girişleri su ve toza karşı kapakçıklarla korunmakta. Micro USB girişinin keşke alt kısımda kapaksız bir yapıda olarak konumlandırılmasını isterdim. Kapakların bağlantıları zamanla zarar görüp kolayca kopabilecek yapıda. Telefonun sağ kısmında ayrıca Sony’e özel şarj ve çeşitli bağlantılar için tasarlanmış dock girişi yer almakta. Telefonun alt tarafında ise kayış takmak için yuva ve mikrofon yer almakta. Telefonun boyutları, malzeme kalitesi ve tasarım hatları çok hoşuma gitti. Ama USB girişinin kapaklı yapıda olması sizi biraz uğraştırıyor. Bide telefonun sadece metal çerçeve ve Z2 benzeri hoparlör tasarımı ile gelmesini isterdim. Telefonun ön üst kısmında yer alan RGB LED bildirim ışığı şarj, düşük pil durumu vb. senaryolarda farklı renkler ile kullanıcısını bilgilendirmekte.

4.6 720p İnç IPS ekran 1280x720 piksel çözünürlüğünde. Sony özel Damperli cam ile korunan ekran oldukça parlak ve canlı renkler göstermekte. Telefonun ekranında Triluminos, X-Reality Mobile, Live Colour LED teknolojileri yer almakta. Gün ışığı altında herhangi bir problem yaşamadım ve parlaklık profili(seviye aralığı) oldukça geniş ve iyi. Gece düşük parlaklıkta rahatsız etmiyor. Ön kısımda ekranın üst ve alt kısmına konumlandırılmış stereo hoparlörler oldukça kaliteli ses vermekte. Kasa boyutlarından olsa gerek çok fazla ses çıkarmayan(HTC One M8’e nazaran) hoparlörlerin tasarımı pek de hoşuma gitmedi. Kendine özel teknolojileri barındıran telefon kulaklık ses çıkışı kalitesi de oldukça yüksek. PS Vita kulaklığı(Önceden inlemiştim http://goo.gl/BOnUX1 ) ile kullandığım telefon içerisinde yer alan kulaklık profilleri, gelişmiş ekolayzır ve ClearAudio+, xLoud gibi teknolojiler ile müzik zevkini bir üst seviyeye çıkarmakta.

Telefonun kamerası da üst seviyede. 1/2.3" İnç Exmor RS 20.7 MP Arka aydınlatmalı BSI IMX220 CMOS sensöre sahip ana kamera auto focus, 12800 ISO, HDR desteğine sahip. G-Lens ile gelen kamera tek LED Flaş ile desteklenmiş. Ana kamera 5dk 4K 30Fps video kaydı yapabilmekte. Ayrıca 60 ve 30 FPS 1080p video kaydı destekleyen telefonda 120 kare 720 yavaş çekim özelliği de bulunmakta. Sony bu işlemler için özel geliştirmiş olduğu BIONZ-X işlemcisini kullanmakta. Çeşitli yazılımlar ile desteklenmiş kamera en iyisi olmasada iyi kalitede fotoğraf çekmekte. Video kalitesini de beğendiğim telefonun ses kaydı da oldukça yeterli. Basit kullanışlı kamera arayüzü ile gelen telefonun bence en büyük eksikliği otomatik modda maksimum 8Mp resim çekmesi. 20.7 Mp çözünürlük için Elle manuel modu açtığınız telefon tam çözünürlükte ne yazık ki HDR çekim yapamamakta. Telefonun kamerası ile Youtube canlı yayını, Portre, Selfie , Panaroma çekim, Artırılmış Gerçeklik(AR) gibi modlar yer almakta. Telefonun öz çekim kamerası ise HDR destekli 2,2Mp ve 1080p video kaydı yapabilmekte.

Performansa değinmek gerekirse Snapdragon 801 işlemci, 2 GB Ram ve 720p ekranı göz önüne aldığımızda özellikle oyunlarda performans canavarı telefonu çok beğendim. Yüksek detaylarda tüm oyunları akıcı oynatan telefon kullandığım sürece herhangi bir takılma veya hıçkırma ile takılmadım. Kompakt yapıdaki telefon rahatsız edecek bir sıcaklığa da ulaşmadığını belirtirim.

Android 5.1 güncellemesini alan telefon Timescape arayüzü ile gelmekte. Oldukça basit ve sade bu arayüz ayrıca özel temalar ile desteklenmekte. Telefonun arayüzü konusunda bence tek kötü taraf durum çubuğunun yapısı. Keşke Samsung veya HTC benzeri bir yapıda olsa. Telefon ile gelen Albüm, Filmler ve Walkman uygulamaları olduk güzel ve kullanışlı yapıda. Walkman uygulamasını çok beğendiğim telefon 3GPP, MP3, MP4, FLAC, ADTS, AMR, Matroska, SMF, XMF, Mobile XMF, OTA, RTTTL, RTX, iMelody, WAV, OGG, ASF ses formatlarını oynata bilmekte.

Son olarak pil ömrüne değinirsek.2600 mAh Li-On bataryalı telefon normal kullanımda 2 gün pil ömrü vaad etmekte. Kullanımım süresince rahatlıkla 1 günün üstünde pil ömrü sunan telefon beğenimi kazandı. Yaklaşık 3,5 saat tam şarj olan telefon beraberinde gelen Düşük Pil Modu, Stamina, Ultra Stamina gibi yazılımsal araçlar ile günlük kullanım ömrünü uzatmakta.

Telefonun Artıları: *Performans
*Tasarım(Ekran kasa oranı)
*Ses Kalitesi
*Pil Ömrü
Telefonun Eksileri: *Sarj yuvasının kapaklı olması
*Beklenilen kalitede fotoğraf çekimi yapamama
*LED Flaş yetersiz
*Beraberinde gelen kulaklığın kötü olması

Video testler: https://www.youtube.com/watch?v=ww_OoC3oL0A

#Sony #Xperia #z3compact #XperiaZ3Compact #inceleme #telefoninceleme #Snapdragon #Snapdragon801AC #Android #ceptelefonu #Compact #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sony SWR30 SmartBand Talk Aktivite Bilekliği

Ürünü bir süredir kullanıyorum. Bu ürün aslında akıllı saat ile spor için üretilmiş bileklerin karışımı. Yani aslında bunu aldığınızda akıllı bileklikten daha çok gelimiş bir ürün alıyorsunuz ama akıllı saatten de daha az gelişmiş bir ürün almış oluyorsunuz (pil süresi istisna)

Ürün son derece hafif, yani kolunuzda unutabileceğinizi söyleyebilirim. Kayış kısmı çok başarılı, kesinlikle bileğinize zarar vermiyor. Aksesuar olarak çok şık diyebilirim.

E-ink ekranı olduğu için batarya süresi çok iyi. 3-4 günde bir şarj ediyorsunuz. Tıpkı Xperia telefonlarda olduğu gibi bunda da stamina modu var. Lifelog uygulaması ile sorunsuz çalışıyor. Stamina modu açıkken sadece lifelog uygulamaları ile çalışıyor. Uygulamalar telefonunuza indirdiğiniz Sony uygulaması ile eklenip çıkarılabiliyor. Sony uygulamaları olduğu gibi 3. Parti yazılımlar da mevcut.

Ses ile kontrol mümkün. Arama dahi sesle yapabiliyorsunuz. Bu özellikten yararlanmak için ingilizce bilmeniz şart. (Call diyip numarayı söylüyorsunuz) Gelen aramaları ise rahatlıkla cevaplayabilirsiniz. Üzerinde hem mikrofon ve hem de hoparlör var. Yani ekstra bir kulaklığa ihtiyacınız yok. Arabanızda bu nedenle direksiyon çevirirken rahatlıkla konuşabiliyorsunuz. Toplam konuşma süresi 1 saati biraz aşıyor. Gelen telefona cevap vermek için sağ alttaki tuşa basmanız yeterli. Uzun süre basarsanız da telefonu sonlandırıyorsunuz. Ya da baştan uzun basarsanız gelen telefonu reddediyor. Sağ üst tuş ise ses açıp kapamaya yarıyor. Uygulamalarından biri de mesela en çok konuştuğunuz(aradığınız) kişinin numarasını cihaza ekliyorsunuz ve tek tuşla onu aramanız mümkün oluyor. (Eşiniz, sevgiliniz, anneniz, babanız vs)

Cihazın e-ink ekranı çok başarılı. Amazon Kindle ekranından hiç bir farkı yok. Eksisi ise karanlıkta kesinlikle görünmüyor. Sony herhangi bir ışık eklememiş. Ekrana sertçe vurarak seçimlerinizi yapıyorsunuz.

NFC ve bluetoothla bağlantı yapıyorsunuz.

Uygulamaları arasında hava durumu, sesle kontrol, sesle google da arama, sesle hava durumu öğrenmek, günlük aktivitelerinizi görmek(yürüme, koşma, uyuma,), walkman’i kontrol etmek, telefon ve cihazın batarya durumunu görmek vb. gibi uygulamalar var. Cihazda kalp atış sensörü bulunmuyor. Bunu ben eksiklik olarak görmüyorum, çünkü olan cihazlar zaten doğru ölçüm yapamıyorlar.

Telefona bağlı olmayan alarmı çok başarılı. Telefon kamerasına ulaşıp cihaz üzerinden yönetmek çok güzel bir özellik.

Açıkçası 1 gün evde unutunca eksikliğini hissettim. Çünkü Xperia Z3 kullanıcısıyım ve her dakika saate bakmak için telefonu çıkarma derdinden kurtardı beni. Üstelik hafif olduğundan kolumda ekstradan birşey taşıdığımı hissettirmedi. Arabada zaten büyük kolaylık sağladı.

Cihaz su geçirmiyor. IP68 sertifikası ile geliyor. Suyun altına kasten sokmadım ama elimi yıkarken kolumdan hiç çıkarmadım. Hiç sorun olmadı. Sadece su temasında 2-3 saat boğuk bir ses alıyorsunuz tıpkı su geçirmez telefonlarda olduğu gibi.

Bildirimler konusunda da facebook, twitter vb. gibi uygulamarın hangisinin size bildirileceğini cep teldeki uygulamasından seçiyorsunuz. (Ben mesela twitter’ı seçmiyorum sürekli bildirim gelmesin diye.) Bildirim geldiğinde kolunuz titriyor. Bildirimleri bu şekilde almanın faydası önemli birşey geldiğinde direkt ekrandan anlık görebilmeniz. Önemsizse telefonu çıkarmak zorunda kalmıyorsunuz.

Ürünle beraber gelenler: 2 adet kayış ve tırnaklar. Bunlardan bileğinize uyanı seçiyorsunuz. Ben siyah renk kayışlı aldım. Daha sonra da Türkiye’de satılmayan amazon.co.uk’den SWR310 kodlu kırmızı ve mavi kayış ekstralarını da satın aldım. Sonuçta saat bir aksesuar ise kayışlarını da kıyafetinize uygun olarak değiştirmeniz gerekiyor. Kayış değişimi son derece pratik. SWR310 ekstra kayışlarla beraber ekstra tırnaklarda geliyor.

Cihazın fiyatı 360 TL. Ekstra kayışları ise 19 pounda satılıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap