Linus Torvalds'ın hayali "Linux'un Apple M1 işlemcisinde çalışabilmesi "

https://betanews.com/2020/11/25/linux-on-apple-m1-macbook-air/

Linus Torvalds wants Linux running on Apple's new M1 Macs

When Apple launched its new MacBook Pro, MacBook Air and Mac Mini systems, there was much excitement about the performance boost the M1 chips are bringing to the table. People who have been running…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Daha önceden internete sızmış kimlik bilgileriyle 350 bin spotify account'una giriş yapılabildiği görülmüş.
https://www.welivesecurity.com/2020/11/24/350000-spotify-accounts-hacked-credential-stuffing-attacks/

Up to 350,000 Spotify accounts hacked in credential stuffing attacks |...

Researchers have spotted an unsecured database containing 380 million data records, including logins that were used to take control of up to 350,000 Spotify accounts.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple'ın mac pro 16 larla gelecek olan bir sonraki işlemcisi için bir sızıntı.

https://twitter.com/leaksapplepro/status/1330417977662054400?s=21

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 38
 • Koray Üstüner @korayus

  M1 veya M1X kağıt üstünde şu anda bir önceki cihazlarından daha hızlı olabilir ama bunu iyi irdelemek lazım. Sorun İntel ve AMD'nin çok çekirdekli işlemcileri için mevcut küklü yazılım firmalarının bu çok çekirdekten doğru düzgün faydalanamaması idi. M1 ile Apple firmalara şart koştu ve eşşecik gibi optimize yazılım çıkartmaya başladılar. BENCE güncel intel ve AMD işlemcilerinden M1 beygir gücü açısından oldukça geridedir. Artık Intel ve AMD de profesyonel yazılım üreticilerine optimize yazılım için baskı yaparsa o zaman görün bakalım kim daha hızlı. Dikkatinizi çektiyse Applr hep bir önceki nesil işlemciler ile kıyaslama yapıyor. 11. nesil intel veya Ryzen 5000 serisi ile kıyaslama gördünüz mü? Arm mimarisi ile apple büyük bir başarı sağlayabilir ama bu başarı bence çok ileriye gidemeyecektir. Çünkü özellikle Ryzen 5000 serisinin kat be kat daha güçlü olduğunu fakat optimize olmayan yazılımlar ile mücadele ettiğini düşünüyorum. Yakında ak koyun kara koyun net olarak belli olur.

 • lterlemez @lterlemez

  Apple sektör bilgisayarı; Dünya'nın büyük bir çoğunluğu gene de ilgilenmeyecek. Ha, uyumlu olduğu sektörlerden biraz daha oyuncu çekebilir kendisine ama daha fazlasını çekebileceğini düşünmüyorum ben. Ayrıca, kapalı ve aşırı seçici bir ekosisteme de girmek istemem; Apple'ın bu konuda daha da fazla abartacağı beklentisindeyim.

 • thundermack @thundermack

  Apple'ın ilk sorunu "çok pahalı" olması.işlemci sorunu filan değil aslında.pc sektöründe daha windows xp kullanan milyonlarca kullanıcı varken asla apple gibi "yaptık oldu" olmaz.
  Risc mimarisininde sınırları var.x86 gibi.Ama şu an mobil platformlarda ve iş amaçlı pclerde iyi iş görecek gibi.Performans değerleri etkileyici.

Mandalorian severler için uyumlu cihazlara AR uygulaması geldi.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.ar.mandalorian&hl=en_US&gl=TR

The Mandalorian AR Experience - Apps on Google Play

This is the way. The Mandalorian's adventures arrive in your reality with this all-new immersive AR app. Become a bounty hunter and bring the world of "The Mandalorian" to life in your own space....
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • memedeath @memedeath

  Uyumlu Cihazlar:
  Pixel 4a 5G
  Google Pixel 5
  LG G9/Velvet
  LG K92
  LG V60 ThinQ 5G
  LG Wing
  Motorola/Lenovo Motorola Edge+
  Motorola/Lenovo One 5G
  Motorola/Lenovo Razr 5G
  OnePlus 7 Pro 5G
  OnePlus 7T Pro 5G
  OnePlus OnePlus 8
  OnePlus OnePlus 8 Pro
  OnePlus OnePlus 8T
  Oppo Find X2
  Oppo Reno 3
  Samsung Galaxy A51 5G
  Samsung Galaxy Note10 5G
  Samsung Galaxy Note20+
  Samsung Galaxy S10 5G
  Samsung Galaxy S20 Ultra
  Samsung Galaxy S20/S20+
  Samsung Galaxy Z Flip 5G
  Sharp AQUOS zero 5G
  Sony Xperia 1 II
  Xiaomi Mi 10 Lite 5G
  Xiaomi Mi 10/Pro

#HaftalıkGündemeMalzeme
Chrome eklentileri artık hangi dataları sizden topladıgını belirtecek!

https://blog.chromium.org/2020/11/transparent-privacy-practices.html

Transparent privacy practices for Chrome Extensions

Protecting users and their data is a fundamental aspect of the work we do on Chrome. Last year, as part of Google’s Project Strobe , we anno...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anroid'de Facebook Messenger kullananların dikkatine. Yeni bir güvenlik açığı giderildi. Güncelleme vakti ! 284.0.0.16.119 ve öncesi sürümler etkileniyor.

https://thehackernews.com/2020/11/facebook-messenger-bug-lets-hackers.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+TheHackersNews+%28The+Hackers+News+-+Cyber+Security+Blog%29

Facebook Messenger Bug Lets Hackers Listen to You Before You Pick Up the Call

A Bug in Facebook Messenger App for Android Could've Let Hackers Listen to the Person You Are Calling Before Even They Pick Up.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

LIDAR teknolojisi kullanan cihazların casusluk için kullanılabileceğine dair bir akademik çalışma yapılmış. Her gün daha çok eve giren Robot süpürgeler üzerinden bu çalışmanın özetinin anlatıldığı video.

https://www.youtube.com/watch?v=5qYbzykT4C0&feature=emb_title

Spying with Your Robot Vacuum Cleaner: Eavesdropping via LIDAR Sensors

sensys-s5-paper3: Spying with Your Robot Vacuum Cleaner: Eavesdropping via LIDAR Sensors Sriram Sami, Yimin Dai, Sean Rui Xiang Tan (National University of S...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mistergul @mistergul

  Şimdi cahillik edip bunu bilmek için akademik çalışmaya gerek yoktu diyeceğim ama gerçekten yoktu. 🙂

  • rawSecurity @rawsecurity

   Yan kanal analizi denilen bir alan var. Her şeyi yapabiliyorsun. Kaliroferinden bile seni dinleyebilirler. Ama pahalı araç ve gereçler ve de belli bir challenge gerektiriyor. Buradaki olay bunun pahalı olarak değil kolay ve ucuz olarak yapılabileceğini göstermesi. İşin sırrı bu. Levent abinin tabiriyle alt komşun da uğraşmak isterse yapabilecek biri alıp bu akademik çalışmayı basit bir uygulama haline dökünce.

  • mistergul @mistergul

   @rawsecurity Elinizde referans noktadan uzaklık bilgisi varsa ve bu datayı biriktirebiliyorsanız heryerin haritasını çıkarabilirsiniz doğal olarak. Çözünürlük/Doğruluk düşük olur orası ayrı. Görseldeki pahalı versiyonu.

  • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

   @rawsecurity bence buradaki asıl detay harcama kaleminin nereye harcandığı... milyonluk yada milyarlık CEO hedefse eğer kaynak bizzat operasyonu yürüten birime aktılır... mesela bir devlet başkanı izlenecekse bir özel ajana sınırsız kaynak akar... öte yandan amaç big-data elde etmekse eğer araya güzel bir perde inşa edilir... bu perdeye sen robot süpürge dersin öteki iot der... komplo teorisyeni olmaya gerek yok ama bugün son kullanıcının verileri elde edilmek için normalde ücretle satılan birçok hizmetin ücretsiz sunulduğu bir dünyada yaşıyoruz... bazen de perdenin masrafını da işte böyle bize ödetiyorlar robot süpürgeyi kimsenin boğazını sıkıp aldırmıyorlar sonuçta...

Joe Biden's 'Vote Joe' website defaced by Turkish Hackers

The Vote Joe site set up by Biden Presidential campaign was hacked this week and defaced by a Turkish group called RootAyyıldız. The defacement appears to have lasted for over 24 hours.
BeğenFavori PaylaşYorum yap