#HaftalıkGündemeMalzeme #BilimGündemineMalzeme

Biontech in covid-19 aşısına ait veriler hackerlar tarafından çalınmış.

https://www.reuters.com/article/us-ema-cyber-idUSKBN28J2Q7?taid=5fd121245b1bc70001e4067d&utm_campaign=trueAnthem:+Trending+Content&utm_medium=trueAnthem&utm_source=twitter

Hackers steal Pfizer/BioNTech COVID-19 vaccine data in Europe, companies say

U.S. drugmaker Pfizer and its German partner BioNTech said on Wednesday that documents related to development of their COVID-19 vaccine had been "unlawfully accessed" in a cyberattack on Europe's...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HaftalıkGündemeMalzeme
Eski bir cisco çalışanı işten ayrılıyor ve 6 ay sonra şirketin clouddaki 456 sanal sunucusunu siliyor. Adama 2 yıl hapis vermişler.

https://www-mercurynews-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.mercurynews.com/2020/12/09/ex-cisco-systems-employee-sentenced-for-damaging-network/amp/

Ex-Cisco Systems employee sentenced for damaging network

Authorities say 16,000-plus WebEx Teams accounts were shut down for up to two weeks
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HaftalıkGündemeMalzeme

IBM odağını AI ve Cloud a yönlendireceği gerekçesiyle Avrupa'daki geleneksel IT ile ilgili bölümlerden 10 bin çalışanın işine son veriyor.

https://www.personneltoday.com/hr/ibm-to-cut-up-to-10000-jobs-in-europe/

IBM to cut up to 10,000 jobs in Europe - Personnel Today

The UK and Germany will be most affected, with cuts also planned in Poland, Slovakia, Italy and Belgium, according to sources.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HaftalıkGündemeMalzeme
Linux dan sonra Anroid de Windows 10'a bir alt sistem özelliği olarak gelebilir.

https://www.bleepingcomputer.com/news/microsoft/microsoft-is-working-on-an-android-subsystem-for-windows-10/

Microsoft is working on an Android subsystem for Windows 10

Microsoft is reportedly creating a subsystem, similar to the Windows Subsystem for Linux, that allows Android applications to run on Windows 10.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hindistan-Çin gerilimi sonrası Alibaba ya ait uygulamalarında olduğu bazı uygulamalar Hindistan'da engellendi.

https://edition.cnn.com/2020/11/25/tech/india-bans-chinese-apps-hnk-intl/index.html

India bans more Chinese apps as tensions remain high

India has banned dozens more Chinese apps, drawing a rebuke from Beijing and further straining already tense relations between the world's most populous countries.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elon Musk, geçen hafta Tesla hisselerinde yaşanan büyük artışla birlikte Amazon'un patronu Jeff Bezos'dan sonra en zengin 2. kişi oldu! Musk Ocak ayında 35. sıradaydı.

https://www.theguardian.com/technology/2020/nov/24/elon-musk-bill-gates-tesla-share-price-microsoft

Elon Musk overtakes Bill Gates to become world's second-richest person

Further rise in Tesla share price pushes entrepreneur past Microsoft co-founder
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Twitter, güvenlikten sorumlu birimin başına Mudge lakaplı hacker'ı getirdi.

https://siberbulten.com/efsane-hackerlar/twitterda-siber-guvenlik-artik-unlu-bir-hackera-emanet/

Twitter'da siber güvenlik artık ünlü bir hackera emanet > Siber Bülten

Geçen eylül ayında büyük bir siber saldırıya uğrayan Twitter’da, güvenlik biriminin başına ‘Mudge’ lakabıyla bilinen hacker Peiter Zatko’yu getirildi. Geniş yetkilerle göreve...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çin Hükümeti destekli Baidu'nun 2 önemli uygulaması güvenlik gerekçeleriyle Google Play'den kaldırıldı.

https://thehackernews.com/2020/11/baidus-android-apps-caught-collecting.html

Baidu's Android Apps Caught Collecting and Leaking Sensitive User Data

Baidu's Android Apps —Baidu Maps and Baidu Search Box—Caught Collecting and Leaking Sensitive User Data
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Chrome 87 sürümü ile birlikte adres çubuğundan ön tanımlı komutlar girilebiliyor!

https://www.bleepingcomputer.com/news/google/google-chrome-now-lets-you-execute-commands-via-the-address-bar/

Google Chrome now lets you execute commands via the address bar

Google is slowly rolling out a new feature to Google Chrome 87 that allows you to type commands in the address bar that perform specific browser actions.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Linus Torvalds'ın hayali "Linux'un Apple M1 işlemcisinde çalışabilmesi "

https://betanews.com/2020/11/25/linux-on-apple-m1-macbook-air/

Linus Torvalds wants Linux running on Apple's new M1 Macs

When Apple launched its new MacBook Pro, MacBook Air and Mac Mini systems, there was much excitement about the performance boost the M1 chips are bringing to the table. People who have been running…
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14
 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  Linux ARM cihazlarda calisabiliyor zaten.
  Bence cokta zor olmaz yani

 • arandur @arandur

  Açık Dünya ve Apple. Aynı cümlede iki düşman öğe.

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Ben bunu mümkün görüyorum açıkçası. Zira verimlilikte bu kadar çığır açmışken Apple sunucu pazarına girmek isteyebilir. Bu pazara girerse HP'ye, DELL'e, IBM'e, hatta NVİDİA ya sunucuları için işlemci tedarik edecek demektir. Neden olmasın?

 • Papa Emeritus @pope

  Apple el atmadığı sürece driver problemleri nedeniyle keyifle kullanılmaz. Ufak bir teorim var bu konu hakkında. Amazon’un AWS’te ARM’a verdiği önemi düşünürsek gelecekte ARM server’lara da hakim olacak. İçimden bir ses Apple’ın bu sektöre el atacağını söylüyor çünkü ARM’da rakipsizler üstelik inanılmaz paralar dönüyor cloud pazarında. Tabii bunun olması için Apple’ın Xeon ayarında bir SoC çıkartması lazım ve 1-2 seneye onları göreceğiz. Tabii ki server’larda Linux çalışması gerekeceği için Apple mecburen Linux için driver’ları yazacak. En azından belli distrolar için destek gelebilir böyle bir şey olursa.

  • qubit @qubit

   Xeon ayarı olmasına gerek yok, TDP-elektrik değerleri cazipse performans ve fiyat güzelse sunucu çiftlik sahipleri geçiş yapar. Zaten tekil işlemci performansı bile gayet iyi. Hele bir de yerden tasarruf filan olacaksa ki Graviton rack'i henüz görme şansım olmadı, daha da cazipleşebilir.

   Bu aslında çok derin konu. Neden? Çünkü bir açtın mı tüm PC pazarına açtın demek. MacOS Server çıkartacağım herkes bunda kullansın demek zor. Sadece donanımı versen bu sefer işletim sistemine kilitlemeden vereceksin, her şeyi çalıştırabilecek. Bu işlemciyi geliştiren firma kalkıp Server'ı iptal etmezdi. Henüz karar vermiş gibi değiller. Eh herkese işlemciyi açarsan bu sefer Mac'ten sonuçta az da olsa ciddi para kazanıyorlar bundan vazgeçmek zorunda kalırsın. Bu da zincir etkisi tüm Apple karını azaltır. Kişisel olarak işlemciyi PC pazarına açacaklarını düşünüyorum ama zor bir karar gibi gözüküyor. Gerçi Windows çalışması Microsoft'a bağlı demeleri bir ipucu.

  • lterlemez :) @lterlemez

   Apple, bireysel kullanımdan talep ettiği ücretler oranında sunucu kullanım ücreti talep ederse, kimse o limana yanaşmaz. Sunucu sektörü sadece kurulumun/kullanımın önemsendiği bir sektör değil. Bakımı ve işletilmesi de önemli unsurlar ve bunların maliyetinin mümkün olduğunca düşük olması gerekmektedir. Aksi taktirde, sunucu üreten marka sayısı ile bireysel üreten marka sayısı arasında dağlar kadar fark olmazdı.

  • Papa Emeritus @pope

   @qubit Ben Linux için destek bekliyorum ama Windows için gelmez. Genel halka satmak yerine Mac Pro’nun rack versiyonu gibi 7.000 USD’den başlayan fiyatlara toplu satım yapacaklardır bence.

  • Papa Emeritus @pope

   @lterlemez Enerji verimliliği çok yüksek olduğu için bakım masrafları, soğutma ve elektrik harcamasının çok altında kalır bence. Apple güzel bir denge tuttursa kartlar yeniden dağıtılır 😀

  • lterlemez :) @lterlemez

   @pope; Olay sadece enerji verimliliği değil. Sunucu dediğin zaman sadece sadece işlemci olayı olmayacak, Apple sizce sadece sunucu işlemcisi üretip satar mı yoksa, komple sunucu üretip de mi satar? Burada, marka davranışlarını da dikkate almak gerekir. Apple söz konusu olunca da sadece işlemciyi, M1'i satmak ile yetinmeyecektir. E, bir iPhone'u, bir Macbook'u, bir Mac'i ne kadar sattığını düşünür isek bir sunucu sistemini kaç dolara satmaya yelteneceği apaçık ortadadır bence. Bu durumda da Apple Sunucu Sistemi satın almış bir şirketin karşılaşacağı bakımları düşünemiyorum bile 🙂 😐 🙁 ...