BeğenFavori PaylaşYorum yap

T.VST29.03 TV KIT DIY Notebook Panelini TV'ye dönüştürmek

Mod çalışmalarımız devam ediyor.

 

GÜNCELLEME: Fat32 formatında USB 2.0 bir flash hazırlayın. https://drive.google.com/file/d/0BxSj_zgPes0yLVE5cGFGR0pKbjA/view

Buradaki 400mb'lık panel FW'lerini indirin. Panelinizin kodunu ve çözünürlüğünü öğrenin. Panelinizle birebir uyan koda ait FW'yi veya aynı çözünürlüğe ait FW'yi (BIN uzantılı ISO kalıbında) flash'a atın. Anakartın adaptörünü sökün, anakartta güç yokken USB'ye flash'ı takın. Sonra adaptörü takıp güç verin. Kumanda sensörünün led'i yanıp sönmeye başlayacak. Işık sabitlenince panel açılacak. Görüntü hala sorunluysa kumandadan menü tuşuna basıp 1147 tuşlayın, net görüntü alana kadar renk modlarını deneyin. Olmazsa aynı çözünürlüğe sahip diğer fw'leri flash'a atıp ilk başta saydığım işlemleri tekrar edin.

 

Benim güncel favori satıcım burada: https://tr.aliexpress.com/item/free-shipping-V59-Universal-LCD-TV-Controller-Driver-Board-PC-VGA-HDMI-USB-Interface-7-key/32619651621.html?spm=2114.13010708.0.0.FVBUgc

Sonunda bir video çekerek Notebook panelini TV'ye nasıl dönüştüreceğinizi kısa bir video ile sizlerle buluşturmayı başardım. Olayın iki aşaması var. Birincisi doğru ürünü en uygun fiyatla, güvenilir bir satıcıdan satın almak. İkincisi ise montajını basitçe tamamlayıp keyfinize bakmak.

Bağlantılar:
VGA
HDMI
USB
12V 2A Adaptör
Speaker (Anten girişinin üstündeki 4 pin soket, herhangi bir elektronikçiden alınacak dahili spekaer bağlamanızı sağlıyor. Bunu yaptıktan sonra HDMI ile görüntü aktardığınızda bu speaker'lardan ses almanız mümkün) Buna karşın ses entegresi fazla ısındığı için dahili hoparlör kullanmak sorun yaratıyor.
Kulaklık + Hoparlör
TV Ses
Anten

Kit ile ilgili ilk montaj denememde, 2.5TL'ye satılan dandik bir adaptör yüzünden inventer'i yakmıştım. Anakart voltaj korumasına sahip ancak inventer de bu iddiaya sahip olmasına rağmen, + - ayarlı olan ucuz adaptör tarafından bozuldu. Ben de bunun üzerine http://www.aliexpress.com/item/10-28V-Wide-voltage-single-sips-of-high-pressure-AVT1028A-Single-small-mouth-of-general-high/32249773796.html universal - her tek floresanlı paneli tetiklemek için kullanılabilen linkteki inventer'lardan iki tane aldım. Dedim ki ne olur ne olmaz, elimin altında bulunsun. Çünkü voltaj oynamalarında anakartın bozulma ihtimali çok düşük ancak inventer bu konuda daha hassas. Elektronikçilerde de bulunabiliyor ama benim tecrübelerim en ucuz 25 TL civarında oldukları. Bu arada Doris bana gönderdiği ikinci kitte bu inventer'dan 1 ve bu linkteki inventer'dan http://www.aliexpress.com/item/Universal-CCFL-Inverter-LCD-Monitor-Inverter-Board-10-28V-4-Lamp-for-15-22-Widescreen-090724/527844105.html bir tane daha eklemişti. Yani mağazanın yaptığı kıyak çok ciddi idi 🙂

Üstüne benim aldığım 3 adet inventer'ı da eklersek elimde fazladan 5 inventer var. Elektronikçilere satsam yaptığım masrafı çıkaracağım neredeyse... Dikkat edeceğiniz tek unsur alacağınız adaptörün düzgün bir şey olmasına dikkat etmek. Adaptör kitle gelmiyor. onu da ekletebilmeniz için daha kapsamlı bir ürün linki bulmanız lazım. Ben adaptör işini eldeki atıl notebook adaptörlerinden biriyle hallettim. Ayrıca 2 adaptör daha aldım ki diğer panellerde de kullanabileyim diye...

Lafı daha fazla uzatmadan bu ürün, çöpe gitmek üzere olan notebook için muazzam faydalı bir kit. ben 7 yıllık Core 2 notebook'tan bir adet harici disk bir adet de harici optik sürücü elde etmiş oldum.

Eskimiş teknoloji çöpe gidince içim cız ediyor. Bunun yerine hem hobi edinip merak gidermek hem de o eskimiş üründen farklı bir alanda başka bir performans elde etmek çok çekici geliyor.

Söylemeyi unuttum. Inventer hem yüksek voltaj hem de ısı ürettiği için plastik bir koruyucu içinde gelir. Bendeniz ilk inventer'i yaktıktan sonra kılıfı da söküp tekrar çalıştırmak için uğraştığımda, tam da göbeğinden tuttuğum iki parmağımın uçlarını yarı pişmiş hale getirdim. Aman dikkat 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 308

Niyazi Saral ile bilişim sohbeti

Konuğumuz Niyazi Saral ile bilişim sektörü üzerine sohbet ediyoruz. Hangi alana yatırım yapmalı, hangi programlama dillerini kullanmalı, nasıl bir iş modeli oluşturmalı konuları üzerine konuşuyor, sorularınızı yanıtlıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 116
 • hardrock @homerhardrock

  programın ilk bölümünü daha çok psikopat anne ve babaların izlemesi gençlerimiz için daha faydalı olur kanımca

 • Daviance @daviance

  Bana böyle sohbetler biraz boş geliyor çünki ,sizin bir işte gelişip pişmeniz birazda çalışacağınız yerle alakalı bir yerde sizden C++ isterken öbür işte hiç bir değeri olmayabilir ,iş yerinde kullanılan sistem neyse ona adapte olunmalı öğrenmeli aksi takdirde 10 lira aylık bile alamassınız ,çünki adamın kendi sistemini yürütebilecek üstüne ekleyecek insana ihtiyacı var ,Niyazi beyin kader dediği şey kesinlikle doğrudur herkes için bir yol yok malesef.

 • Kalyon1510 @kalyon1510

  Söyleşi çok başarılı. Herşeyden önce içtenlikle fikirler beyan ediliyor. Örgün eğitimin önemine inanıyorum. Azimle çalışarak bilgisayar dünyasında ilerleyebileceğimize inanıyorum. Siber güvenlik ve zararlı yazılımlara karşı savunma konusunda araştırma yaparak zamanla ilerleme sağlayabiliriz. Ayrıca C++ vb. yazılım dili de öğrenilebilir...Programı hazırlayanlara ve konuşmacılara teşekkürlerimi arz ediyorum...

 • UgurEfendy @ugurefendy

  Bilişim sektöründen bahsedilmiş, gerçekten başarılı keyifli bir sohbet olmuş fakat önemli bir eksik var keşke birazda Sistem Yöneticisi, Network Uzmanı, Bilgi Güvenliği Mühendisi gibi meslek gruplarına da değinilseydi, Bilişim Sektörü denilince konunun önemli bir bölümünü de belirttiğim meslek grupları kapsıyor, piyasada bu konuda tecrübeli personel açığı var. Bilişimci denilince sadece yazılımcı ve donanımcı olunur gibi iki ana başlığa ayırmak bir yere kadar mantıklı ama örnek vermek gerekirse günümüzde tecrübeli bir Sistem Admin bu iki başlığa da belirli oranda hakim olması gerekir mesela yazılım tarafında Database yönetimine hakim olması gerekir WEB sitesine veya ERP yazılımına belirli bölümlerine müdahale konfigürasyon veya implementasyon yapabilmek için bununla birlikte donanım tarafında Network cihazlarının konfigürasyonu(Router, Firewall) veya Projelendirmesi gibi konularda uzman olması, Data Server, Mail Server, Aplication Server bunların hepsini kurabilir yönetebilir olması gerekir. 5 sene öncesine kadar sistem admin donanım ağırlıklı çalışırdı fakat günümüzde iki başlık altında da tecrübeli olması şart oldu.
  Bu önemli iş dalına da kendimce değinmek istedim kafasında soru işareti olan arkadaşlar bu konudada kendilerini geliştirebilirler, yayında da bahsedildiği üzere Bilişim Sektöründe Sertifika Programları kesinlikle şart, hem tecrübe edinme açısından hemde iş görüşmesinde sertifika herzaman sorulur bu zaruri bir durum oldu diyebiliriz.