SES İYİLEŞTİRME 5 - DAĞITICI - DIFFUSER

DAĞITICI - DIFFUSER

Dağıtıcı - diffuser, dinleme odasının ses kalitesini arttırmak için oda akustiğine etki eden, ama en çok göz ardı edilen bir bileşen. Ses iyileştirmeyi incelediğim bu serideki ilk yazımda belirttiğim https://youtu.be/BroP_iFVJvo videosunda bu konu ile ilgili temel bileşenler çok iyi özetlenmiş. ayrıca, aynı sitenin https://youtu.be/akiWq97dSBA başta olmak üzere diğer videolarına da bakmanızı öneririm. Oda akustiğinde, istenmeyen seslerin emilmesi tabi ki iyidir, ama gereğinden fazla emilen seste odak kaybolur, ses basıncı iyice azalır, bu da dinamik aralığı küçültür ve müziğin tadı iyice kaçar. Bu olumsuz etkinin ortaya çıkmasını engellemek, ama ses gücünü ve dinamik aralığını hiç değiştirmemek için "dağıtıcı - diffuser" kullanılır. sesteki etkisi, canlılık, sahnenin genişlemesi, ferahlama olarak özetlenebilir ve etkisi yadsınamayacak kadar etkilidir.

Dağıtıcının yerleştirileceği yerler, stereo hoparlörlerin ortasındaki boşluk başta olmak üzere bu hoparlörlerin sizin müzik dinleme konumunuza göre ayna yansıması olan duvarlardır. Dinleyicinin arkasına konumlandığında da oldukça etkili olduğunu söylemeliyim. Dağıtıcının iç yüzeyine ses yutucu malzeme konulması ile eko oluşturabilecek sesleri de emmesi bu cihazın bir diğer faydası.

MALZEMELER: Dikdörtgen çıtalar, çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar, 3 mm MDF / formika plaka (50cmX100cm), iki adet 3 cm kalınlıkta ses yutucu piramit, silikon, ahşap tutkalı, ahşap için kağıt kaplama (renk sizin seçiminiz), ince testere, çelik metre. Bir dağıtıcının maliyeti 180 TL.

UYGULAMA: Burada amaç, 100 cm MDF plakayı eğerek 91 cm'e indirmek. Bunun için tahta çıtalardan çerçeve oluşturulacak. Çerçeve sağlam oldun diye köşelerden çıtalarla ek destek yapın. Çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar ise bu plakayı yanlardan tutacak çerçevenin yanlarını oluşturacak, ama bunu yaparken de estetik bir görünüm kazandırmak için kullanılacak. Çerçeve oluşturulduktan sonra, plakayı kağıt ile kaplayınca mobilya parçası gibi duruyor, sesi yansıtması daha iyi oluyor ve WAF oldukça yükseliyor. Piramitli plakaları da levhanın içe gelecek yüzeyine silikonla yapıştırın. Sırada artık plakanın çerçeveye oturtulması var. Sağlam olması için, plakanın çeyrek veya yarım daire kesitli çıtalar tarafından tutulan kısmına yerleştirme öncesi silikon sıkmak gerekli.

RESİMLER: 1- çerçevenin yapım aşaması, 2- çerçeve kurudu, plaka esnetilerek yerine giriyor mu denemesi yapılıyor. Çerçeve sağlam dursun diye yapıştırdığım ek çıtalara dikkat, 3- plakanın dış yüzeyini beyaz renkli ahşap kağıt ile kapladım ve iç yüzeyine de piramitli süngeri silikonla yapıştırdım, 4 ve 5- çerçevenin yanını oluşturan eğik kesitli çıta ve montaj ayrıntısı, 6- dağıtıcı - diffuser bitti. Duvara çaktığım çivilere asmaya geldi şimdi sıra, 7 ve 8- sonuç: Ses çok canlı ve sahne imajı oldukça belirgin. enstrumanların dağılımı hoparlörleri aşıyor, sanki hoparlörler yok oldu! 9- televiyon gibi gereksiz bir cihazın önüne tasarladığım "hareketli dağıtıcı" (mobile diffuser).

Değişik bir çalışma oldu, eklemek, sormak istediğiniz bir şey var ise memnun olurum. #akış #hifi #DIY

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 22
 • des_955 @des_955

  Selam Tunç Bey güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık bu arada stereo amfi gitmiş yerine başka amfi gelmiş yeni gelen nasıl ? birde kablolar elden geçirmişsiniz eminim ses şimdi daha iyi olmuştur birde bu düzen çok daha şık ve sade olmuş eskisine göre

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   Yeni amplifikatör, "küçük 300B" olarak bilinen FU50 lambalı, kendinden DAC'lı, sesi billur gibi bir ampli. 300B lambası da lambaların kralı diye bilinen pahalı bir lamba. Bu FU50 ise pek ucuz ve 2x13 w gibi 300B'lerden çok daha güçlü. Sağolsunlar, lambaları da NOS (depoda kalan eski, yani olgun) olanlardan göndermişler. Kabloları da PEF izolasyonu üstüne Alüminyüm folyo ile ekranlayıp silikon elyaf ve üsüne de kadife diktirdim; hanımın eline sağlık. Seste ayrıntı artışı oldu, iyi oldu. Nihai durum da görüldüğü üzere pek sade ve WAF değeri bayağı yükseldi.

 • des_955 @des_955

  Tunç Bey amfiye baktım daha önce görmemiştim değişik bir ürün birçok versiyonu mevcut pahalı bir modelmiş dediğiniz gibi sizdekinin marka ve modeli ney ? kabloların kadife olması çok şık olmuş güzel fikir olmuş
  bende smsl sa-36 pro aldım yanınada 15 volt 7 amper adaptör aldım adaptörü bağlanacak onun içinde bir kutu yapmam lazım ondan sonra kullanıma hazır hale gelecek
  yıl sonuna doğru hoparlör ve kablo ve ayak işini halledeceğim

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   Bu ampli, sweetpeach serisinin FU50 lambalı olan türü. Kendinden dac'lı bunlar ve smsl 24bit olan ile aynı kalitede. Ayrıca EL 34 ve KT 88 modelleri de var ama hepsini dinledim, FU50 modeli, KT 88'den bi gıdımcık daha iyi gibi geldi. Kadife fikri de kumaşçılar çarşısını gezerken ortaya çıktı. Dedim esnek ve etli bir kumaş ver, kumaşçı da bunu verdi. İyi oldu hakikaten şık oldu. Bu aldığın smsl'nin kendi adaptörü yok mu bu arada?

 • des_955 @des_955

  amfiye baktım içinde dahili dac olmasıda çok iyi pre çıkış tüpleride iyi mm pikap girişi de var tam bir combo cihaz olmuş el 34 ve kt 88 tüpleri biliyorum ama fu 50 ye ilk defa denk geldim kadife işi tam tadında olmuş şimdi seste kadife gibi olmuştur bu upgradelerden sonra 🙂 kendisi alan adam adaptörsüz almış zaten yanında iyi adaptör göndermiyorlar bende meanwell adaptör aldım hem daha stabil ve güçlü besleme elde edeceğim diye düşünüyorum bakalım Q Acousticsler gücü seviyor bakalım birleştirince nasıl bir 2 li olacaklar

 • EnesBio @enesbio

  Başarılı https://youtu.be/LNGSNqz7-rs geçen söyle bir videoya denk geldim adam baya emek verdi.

  • Tunç Karesioğlu @tunc-karesi

   Duyduğum kadarıyla sesi kötü olmuş. Seste ekolanma var ve şahıs kendince transmisyon hatlı bir kabin yaptı, ama hoparlör buna pek uygun değil gibi. Transmisyon yoluna gevşek yün koysaydı belki bir miktar ses toparlayabilirdi. Transmisyon hatlı kabinler en zor ikinci kabin türü olup, eskiden bıktırıcı bir deneme yanılma mesaisi gerektirirken, onca ilerleyen teknolojiye rağmen hesap teknikleri yeni keşfedilen bir hoparlör kabini türüdür.

Yeni bir kampanya hazırlıyoruz. Sitemizden 700 TL üzerinde ürün satın alan kullanıcılarımıza Teknoseyir anahtarlık hediye edeceğiz. TS anahtarlık 10 adetle sınırlıdır.
https://bilendenal.com/

Bilendenal.com doğru ürünü, konusunu iyi bilendenal

Bilendenal.com 21 yıldır Ram ( Bellek ) , Server ( Sunucu ) yedek parça ve depolama ürünleri ( Kingston, Samsung ve diğer 8 marka'nın) distribütörü olan Asnet'in e-ticaret kuruluşudur.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yarın TeknoSeyir'e özel güzel bir etkinlik düzenleyeceğiz. Takipte kalın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni TeknoSeyir bardakları, dün canlı yayında söylediğimiz gibi, Konsol Üssü girişimi olan fenomen.shop'ta satışta. İlk duyuruyu burda yapıyorum siz kapın 🙂 Bu arada Serhan Hepşen'in hazırladığı tasarımlar için de çalışmalar devam ediyor. Yüksek ihtimalle onlar da bu mağazada olacak.

https://www.fenomen.shop/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 42
 • Burak Melih Temir @burakmelihtemir

  Bu termos bardak fikrini çok beğendim diğerine göre çok daha iyi dışarda da kullanılabilir. Ama beni yanlış anlamazsanız tasarım olarak TeknoSeyir'i ön plana çıkaran bardaklar gelecek mi? Şimdi evli barklı adamız bunlar evin içinde pek olmaz gibi geldi bana 🙂

 • ÖMER FARUK VAROL @omer-faruk-varol

  Ödeme Sayfasında bi kitlendi ekran yenilenmedi vs. Anlamadım...

 • Hryggjarsula @hryggjarsula

  Sizlere hiç benzemiyor ki yapan arkadaşın eline sağlık ama olmamış. İkinci nesilde alırız artık.

 • godzilla87 @godzilla87

  Açıkçası huawei'nin lanse ettiği yapay zeka olayı farklı bir çekim modu olmaktan öte hiç bir şey değil ve tamamen kandırmaca http://www.parlakekran.com/yazilar/akilli-telefonlarimizin-iqsu-artik-daha-mi-yuksek/

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Bu çok yanlış bir yorum. Fotoğrafı algılamak yapay zeka bile sayılmaz aslında. Ama işlemci içinde yapay zeka işleri için ayrı bir bölüm var ve bu bölüm uygulama üreticilerine açık. Yani Huawei'nin bir şey yapması gerekmiyor. İsteyen, uygulamasını o işlemciden faydalandırabilir. Olur olmaz o ayrı konu. Ama fiziki olarak orada duran bir şey için kandırmaca demek, o yorumu yapanı zor durumda bırakır.

  • godzilla87 @godzilla87

   @gamsizm ben ortada bu iş yapılmış bir donanım yok demiyorum. İyi de sonuç veriyor olabilir. Ama yapay zeka denen şey makine öğrenimi ile eş anlamlı. Eğer gerçekten yapay zeka olsaydı bir süre sonra o telefonun kendi kendine en iyi kareleri yakalaması gerekir. Yani üreticinin; pozometrede şu kadar ışık varsa diyaframı bu kadar aç diye önceden tanımladığı algortimaların devre dışı kalması. Zamanında anakartlardaki kuzey ve güney köprülerinin işi nasıl işlemciye geçtiyse görüntü işleme biri ayrı bir birim olarak kalır yada kalmaz. Ama bu teknolojik gelişme değil. Yazıda da buna vurgu yapılıyor. Şu an gerçek manada yapay zeka kullanan cihaz Google Clips. Diğerleri algı yönetimi biraz. Hani @leventp diyor ya 1 tane yerine 2 lens koymak gelişme değil diye. Bu da aynı mantık.

   Huawei'nin attığı bu adım fotoğraf kalitesi olarak karşılığını aldı mı? Evet. Ama yapay zekasız Samsung da aynı başarıyı yakalıyor. İşin özü görüntü işleme algoritmalarındaki iyileştirme ve donanım desteğinin yapay zeka olarak insanlara lanse edilmesinin doğru olmaması

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @godzilla87 Tamam da o yapay zeka işlemcisinin neden sadece fotoğraf için olduğu yanılgısındasınız? Huawei'nin kendi albümü de buluta vs gerek kalmadan fotoları kendi içinde sınıflandırabiliyor örneğin. Ana işlemciyi kullanmadan ya da az kullanarak yapıyor. Yapay zeka kelimesinin gaming gibi içi boş bir pazarlama terimi olduğunu biz de hep söylüyoruz. Ancak bunu Huawei örneği üzerinden giderek yaparsanız derdinizi anlatmak zorlaşır çünkü buna adanmış bir donanım var. Bunu dahi koymadan AI var bizde diyenler üzerinden gitmek daha sağlam olur.

  • godzilla87 @godzilla87

   @gamsizm o konuda haklısınız. Sık kullanılan uygulamalrı cache belleğe alıp telefonu hızlandırmak da bir AI örmeği. Telefonlar bu teknolojiden yoksun demiyorum. Fotoğraf çekimi konusunda içi boşaltılan bir kavram sadece

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

Windows Spot Işığı'ndaki resimleri bulma

Herkese merhaba.

Bildiğiniz gibi Windows Spot Işığı uygulaması kilit ekranına gayet hoş resimler ekliyor. Bazen bu resimleri alıp masaüstü arka planında ya da başka bir yerde kullanmayı isteyebilirsiniz. Bu yazıda bunu nasıl yapacağımızı göreceğiz. #akış

 

 

Bunun için sırasıyla şu işlemleri yapmak gerekiyor:
 • Başlat + R kombinasyonu ile Çalıştır uygulamasını açın.
 • Şu komutu yazarak devam edin: %localappdata%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets

 

Şu şekilde bir klasör görünecektir.

 

 • Klasörde boş bir yere Shift tuşuna basılı tutup sağ tık yapın.
 • Komut penceresini burada aç seçeneğini seçin.
 • Komut ekranında şu komutu verin: Ren *.* *.jpg

 

Artık tüm resim dosyalarınız kullanılabilir halde 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 19