İtham Ediyorum (1972-Türk Filmi)

#TürkFilmi #yesilçam Bu filme ilk defa denk geldim. Türkiyede hele hele 50 yıl önce böyle bir senaryo yazılması büyük başarı. Yeşilçamın bir zamanlar ne kadar güçlü olduğunu ve bu film işlerine ne kadar kafa yorulduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Filmde kısaca savcı Kartal Tibet bir kadının(Melda Sözen) işlediği bir cinayetten ötürü idamını istiyor. Kadın ilk davalarda iddiaları kabul etmesede sonraki davalarda yeni deliller ve yeni tanık ifadelerinden sonra ölen kişiyi tanıdığını itiraf ediyor ancak cinayeti yine kabul etmiyor. Filmin sonlarına doğru ölen adamla nasıl tanıştığını, ölen adamın ona hangi tehditlerle nelere zorladığını tek tek anlatıyor.

 

Bu itiraflardan sonra her davada kadının idamını isteyen savcı Kartal Tibet büyük bir sinir krizi geçirip bayılıyor, davadan ayrılmak istiyor ve olaya bakış açısı bir anda değişiyor. Bu ani değişimin sebebini ve asıl katilin kim olduğunu merak ediyorsanız hele hele yeşilçam filmlerini seviyorsanız bu filmi hemen izleyin. Önerdiğim nadir Türk filmlerinden. Dram, suç, insan psikolojisi, katil kim temalarında dönemine göre çok iyi işler başaran bir film. Keşke günümüzdede osurdum herkes gülsün, filmin sonunda mutlaka düğün var, böö dedim 2de ayet okudum korksanıza seviyesindeki filmler yerine İtham Ediyorum ağırlığında başarılı işler görebilsek.

 

Türkiyede eşine eser miktarda rastlanan güzel bir senaryo. Oyunculukların ve senaryonun bazı yerlerde altı doldurulamamış ama zamanına göre iyi düşünülüp kafa yorulmuş, zamanının benzer kafa filmlerinden ayrılan başarılı bir film. Senaryoyu sevsemde finalini beğenmedim. Film boyunca büyük işler başaran ve izleyiciyi merakla kendine bağlayan senaryo final kısmında abi bu yeşilçam filmi çokta şeyetmeyelim, hayat bayram olsa la la la kafasından çıkamamış. Bu sebeplede final kısmı filmin en büyük mantık hatasını barındırıyor veya senarist burası Türkiye yeğenim, burda adalet herkese farklı işler alt mesajını vermiş olabilir.

Erler film yapımı olan filmde Kartal Tibet, Hale Soygazi, Melda Sözen ve eser miktarda Hulusi Kentmenle bir miktar Yıldız Kayhanoğlu gibi oyuncular var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap