Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/50

9 - 14 Aralık 2019 #50

- Türk kredi kartlarının satışa çıkması ile ortaya çıkan çalınma haberi ile ilgili sessizlik sürüyor.

- BKM, çalınan kartlar hakkında bir açıklama yaptı.

- Japonyada vatandaş bilgilerinin yüklü olduğu diskler ikinci el pazarında satılmış.

- Yeni bir hafta, işlemci temelli yeni bir güvenlik açığı: PlunderVolt (detaylı bilgiler)

- Nginx geliştiricileri yasal sorunlarla karşı karşıya. 

- Intel’in işlemci planları: 2029’da 1.4nm üretime geçilecek.

- nic.tr devir süreci başladı.

- Wunderlist, Mayıs 2020’de kapanıyor. 

- Microsoft Office uygulamalarının Linux sürümleri yayınlanmaya başlandı.

- YouTube: Çocuklara yönelik yeni düzenleme, içerik üretenleri belirsizliğe itti.

- AMD, Radeon RX 5500 XT ekran kartlarını duyurdu.

- AMD ekran kartları için Radeon Adrenalin 2020 sürücüleri kullanıma sunuldu.

- WD: Sabit disklerde önce 24 ve 30TB, sonra da 50TB düzeyine ulaşacağız.

- Windows 10 Mobile için destek süresi bitti. Windows 7 kullanıcılarına da tam ekran uyarı mesajları çıkacak.

- Çin, devletin tüm birimlerinden yabancı bilgisayar donanım ve yazılımlarının 3 yıl içinde kalkmasına karar verdi.

- Sony: Başka taşınabilir PlayStation olmayacak.

- Steam 2020’de çıkacak bazı oyunların demolarını iki günlüğüne oynama şansı verdi.

- Yeni Xbox’ın adı Xbox X Serisi olarak duyuruldu.

- Hellblade 2, Xbox X Serisi için duyurulan ilk oyun oldu.

- Resident Evil 3 yeniden yapımı duyuruldu.

- Yeni Commandos oyunu geliyor.

- Yeni BioShock oyununu geliştirecek stüdyo Cloud Chamber kuruldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 90
 • Osman @timfx

  Arkadaşlar bu videoda Levent beyin yorumlarını es geçin (çalınan kartlardan bahsetmiyorum) . Özellikle sanal kart olayı ve kredi kartı sistemi konularını kendiniz, başka kaynaklardan araştırın. Sanal kart, kullanımının burada ima edildiği gibi deveye hendek atlatmak gerekmediği, çok daha pratik olduğunu bilin. Murat beyin bahsettiği, "3D security" şifresi girdiğiniz siteleride, güvenli gibi algılamayın. O uygulama sizi değil işletmeyi koruyor. Konuyu araştırın. Kendinizi güvende hisettmek ve işleriniz aksamasın istiyorsanız, bankaların ödeme uygulamlarına göz atın. Gerekirse bankanızı değiştirin. Hayatınızı hangi banka kolaylaştırıyorsa, onu kullanın. Kafanızı, eski alışkanlıklara gömerseniz, böyle durumlarda panikler, saçmalar ve sinirlenirsiniz. Zamana ayak uydurun. Burası bir teknoloji sitesi değil mi ?

  • Erdinç B. @erdincb

   Sanal kart kullanmanın pratik bir yolu var sanırım. Açıklar mısın? SMS şifresi geldiğinde telefonu dahi açmadan bildirim ekranından gelen şifreyi okuyorum. Öyle bir şey söyle ki uygulama açmadan, telefona dokunmadan limiti artırayım, üstelik hesabımda para olmadan artırayım, öyle ya kredi kartı kullanıyorum sonuçta hesabımda para olmasına gerek olmasın.

  • Osman @timfx

   @erdincb Araştırın beyefendi, armut düş ağzıma düş yok. Zaten ben bunu eleştirdiğim için yazmadım buraya nasıl, ne olduğunu 🙂 ben gerekli bilgileri önceki mesajımda verdim. 😊

  • Erdinç B. @erdincb

   @timfx Tamam yok öyle bir şey anladım. Ben sanal kart kullanmıyorum çünkü her alışverişten önce sanal karta limit yüklemekle uğraşmak istemiyorum. Uygulama açmak istemiyorum, hesabımda parayı bunun için kullanmak istemiyorum. Levent Bey'in şikayeti de bunlar zaten. Varsa pratik bir çözümün yaz, biz de kullanalım. Yoksa da rica ederim üçüncü kez araştırın yazma. Çok daha pratik olduğunu bilin yazmışsın işte neyse o pratiklik paylaş, bilgini benim gibi bir cahilden saklama

  • ersoy @ersoy

   bir başka konu da her bankanın yükleme aşaması farklı olabiliyor. mesela benim bir banka sanal karta para yüklemek için başka bir uygulamadan konfirmasyon istiyor, yani cepten para yükleyebilmem için bilgisayarın yanımda olması gerekiyor. bu durumda örneğin seyahat halinde isem bilgisayarı da yanımda taşımam lazım, yoksa yüklememnin imkanı yok.

  • Mert @mert567

   Yapıkredi kullanıyorum, sanal karta limit ayarlaması yapmak uygulama girişi dahil maksimum 1 dakika sürüyor, Levent abi öyle bir anlatmış ki sanki bankaya dilekçe veriyorsun, faks çekiyorsun 🙂 kafam rahat olsun diyenler kullanabilir bence.

  • altalena @altalena

   @mertcansezginer Tek tuşla sipariş verme gibi bir lükse kadar gelmişken her alışverişte uygulamayı açıp limit ayarlamak zahmetli iş. Her bankada da o kadar kısa sürmüyor. Hadi üşenmeyip bunu yaptık, abonelikler için de mi her ay hatırlayıp limit ayarlayacağız?

  • Osman @timfx

   @altalena işbankasın'da uygulamaya girip, kısayollar sayesinde limit eklemek 5 saniye. (kredi kartı limitinizden , sanal karta limit aktarımı gerçekleşiyor. ) sanal kart hesabınızda bir miktar limit bırakın olsun bitsin. Dert edilcek şeyler degil bunlar. Misal 20 binlik kartınız var, hayatınızdan 5 saniye eksilmesin diye bu kartın bilgilerini her siteye yazmak ne kadar mantıklı 😊 kısaca bankanızı değiştirin size kim daha iyi hizmet veriyorsa o bankaya geçin. Ayrıca sanal kartı kapatıp açmak ve değiştirmekte saniyelik olay. Bu arada kredi kartı sistemi ülkemizle ilgili değil. sistemi biz tasarlamıyoruz. şifreli alışveriş tüm dünyada opsiyonel . İşletmeler 3d Secure kullandığında, alışveriş sırasında çalıntı kart ihtimalini yok etmiş oluyor. Firmanın bundan doğacak anlaşmazlıklar için geri ödeme yapması gerekmiyor. Eğer bir şekilde çalıntı kart ile alışveriş gerçekleşmişse, kredi kartı sisteminin, sigortasından karşılanıyor.

  • Mert @mert567

   @altalena Benim abonelikler için bi sanal kartım var, istediğim bedelde her ay limiti sıfırlanıyor, her ay hesap kesim tarihinde 100 tl oluyor, örnek olarak, bunu istersen günlük de yapabiliyorsun, her gece 00:00 da belirlrdiğin bedele yükseliyor, 10 bin tl limiti olan kart yerine 500 tl limiti olan bi sanal kart açıp bu şekilde kullanılabilir mobil uygulamadan gayet kolay, en azından yapıkredi de.

 • altalena @altalena

  İnternet alışverişleri için öneri: Ayrı bir kart ayarlayın. Düşük limitli, sadece internet alışverişlerinde kullanacağınız, ekstre takibi kolay bir kart. Ara ara kontrol edersiniz, bir yamuk çıkarsa hem kaybınız çok olmaz -limit düşük- hızlıca görüp müdahale eder paranızı geri alırsınız hem de diğer alışverişlerle karışmaz hem de her alışverişte sanal kartla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

  • Erdinç B. @erdincb

   @altalena Şimdilik en mantıklı çözüm bu gibi duruyor. Ben ise kartımı online alışverişlere kapattım. Güvenli oldu ama iki tane problem ortaya çıktı. Birincisi her alışveriş için uygulamaya girmem gerekiyor ki hiç istemediğim bir şey bu. Diğeri ise kredi kartından otomatik alınan ödemeler alınamıyor, herhangi bir abonelik olabilir, Türknet'e abone olurken kart bilgilerimle abone olmuştum bu ay çekemediler parayı mesela, bireysel emeklilik de çekemeyecek. Onlara otomatik ödeme talimatı vereceğim ama işte bu da ayrı bir takip gerektiriyor.

  • Osman @timfx

   Buna gerek yok sanal karta istediniz kadar limit koyabilirsiniz 1 ay boyunca o limit orada kalabiliyor. zırtbırt uygulamaya girmeniz gerekmez. 😉 bunu yapamıyorsa bankanızı değiştirin

 • Mechanix @mechanix

  Sanal kart kullanmanın neresi zor ki 4-5 yıldan fazladır sanal kart kullanıyorum alışveriş yapacağım zaman mobil uygulamadan 30 saniyede limit belirleyip internet alışverişine açıyorum oldu bitti kafam rahat.

 • ventiol @ventiol

  Açıkçası sanal kart hakkındaki yorumlara ben de katılmıyorum. Videoda bir çözüm önerisi olarak kartlarınızı hiçbir siteye kaydetmeyin dendi. Bunu yapmaktansa sanal kart kullanıp alışveriş sitelerine kaydetmek çok daha mantıklı ve pratik oluyor.
  Sanal kart nasıl pratik kullanılır diyen arkadaşlar olmuş onlara birkaç öneride bulunmak isterim. Ben yapıkredi ve iş bankası kredi ve sanal kartlarını kullandım ikisinde de bu dediklerim yapılabiliyordu.
  Birincisi abonelikler için zaman ayarlı limit tanımlayabilirsiniz. Örneğin 13 ünde Spotify ödemeniz var, garanti olsun diye her ayın 11 inde 1 hafta süreyle 30tl limit belirle diyebilirsiniz. Böylece ay içinde ne yaparsanız yapın o tarihte o limit kartınızda bulunuyor.
  İkincisi ufak bir limit belirleyip bırakabilirsiniz sürekli. Örneğin 100 200 TL sürekli durur siz yapacağınız ufak alışverişlerde uygulamaya girmeden alırsınız. Bu şekilde oldukça pratik bana kalırsa. Ha eğer 1000TL lik bir alışveriş yapacaksanız da uygulamaya girip limit belirlemek çok sorun olmaz sanıyorum ki.
  Günümüzde telefonlarımız sürekli cebimizde hayatımızı zaten oldukça kolaylaştırıyor. Bu limit belirlemelerde kabul edelim hiç zor degil.Güvenliğimiz için bu 1 dk sürecek işlemden bu kadar korkutucu bahsediyorsak o zaman evden çıkarken de kapımızı kilitlemeyelim sonuçta o da bir 30sn alıyor. 🙂
  Bunların dışında sanal kartın yararlarından biri diyelim bir süre sonra çok fazla yere verdiniz kartınızı ya da mecburen güvensiz bir bilgisayara bir yere yazmanız gerekti hemen kapatıp yenisini alabilirsiniz. Kredi kartı gibi bir süreç yok. Yine aboneliklerde iptal etmeyi unuttunuz ya da iptal süreciyle ilgili sorun yaşıyorsunuz limiti sıfırlayın sizden hiçbir türlü parayı alamazlar. Kısacası videoda konuşulan asıl çözüm bence sanal kart kullanımıdır.

VIVE Cosmos ile VR Deneyimleri

TeknoSeyir'de daha önce yer verdiğimiz VIVE yenilendi ve VIVE Cosmos adıyla piyasada. Biz de bu yeni VR başlığı denedik ve hem eskisine kıyasla nelerin değiştiğini hem de yeni başlığın yaşattığı deneyimi konuştuk.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 49

TeknoSeyir 5 yaşında!

TeknoSeyir'in beşinci yaşını birkaç istatistik ve çekim hataları ile kutluyoruz.

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ► https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 154
 • BÜLENT SARIKAYA @bulent-sarikaya

  vallahi müthiş bir video izledim 5 yılımız kutlu olsun gerçekten emeklerinize sağlık en son hastayım girip. hanım mutfakta güle güle kıp kırmızı olmuşum ateşim çıkmış kıpkırmızı kesilmişim içeri girip ne oldu neden bu kadar gülüyorsun dedi 🙂 dedim yok bir şey aaa sen kıpkırmızı olmuşsun eteşime baktı gerçekten çıkmış 🙂 ellerinize sağlık nice mutlu yıllara yaşlara diliyorum iyiki varsınız benimde hemen hemen 3 yılı geçti umarım hep beraber oluruz sizler bu ekranların samimi mütevazi insanlarısınız teşekkürler.

 • aet330 @aet330

  madem kargo hazırlığını siz yapıyorsunuz abiler, bardakların kutulanma videosuyla siparişlerde hem bi hareketlenme hem de bir yeni heyecan yaratılabilir.

 • FreeRun @freerun

  gidicem sakal traşı olcam daha ahahaha levent abi ya 😀

 • zaferce @zaferce

  Facebook'taki üye sayısının düştüğünü duyunca ben de kendimi kontrol ettim. Ben de önceden üye olup sonradan bırakanlardanmışım. Sanırım youtube kanalına abone olunca her videodan haberdar olduğum için Facebook Teknoseyir sayfasını takip etmeyi bırakmışım. Oradaki üyelik biraz anlamsız oluyor bu açıdan. Eğer Facebook Teknoseyir sayfasının ayrıca bir misyonu olmasına dair bir plan yoksa oradaki üye sayısının artırılması gibi bir hedefe ihtiyaç yok gibi.

TeknoSeyir bardakları satışa çıkıyor

TeknoSeyir'in uzun zamandan beri beklenen bardakları nihayet satışa çıkıyor. Videoumuzda önemli detayları aktarıyoruz.

Satın alma linki burada.

Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY

TeknoSeyir Ailesi Kanalları:
Oyun Kanalımız: Gamende ► https://goo.gl/MN4ExT
Otomobil Kanalımız: Otoseyir ► https://goo.gl/ZXgxLT

Sosyal Medya Hesaplarımız:
Twitter ►https://twitter.com/teknoseyir
Facebook ► https://www.facebook.com/TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 382