Bir Amazon.de Macerası

Sanırım Kasım ortasında bulamadığım bazı plakları amazon.de üzerinden almaya karar vermem ile süreç başlamıştı. Önce Türkiye'de bulamadığım ama gerçekten arşiviminde olmasını istediğim albümlerin listesine çıkartarak başladım. Yaklaşık 25 albüm çıkınca hünk demiştim. Sonra Bunu 3 parçaya bölmeye karar verip 10+10+5 olarak 4-5 aya bölmeye karar verdim. Ve harcamalarımı kısarak ilk sipariş için kenara para ayırmaya başladım. Ve aralık sonuna doğru ilk 10 plağın siparişini verdim. Sipariş verdikten sonra içlerinden 1 plağın ayrı kargolanacağı bilgisi geldi, 1 tanesi de Türkiye'ye satılmadığı bilgisini aldım. Sipariş verirken bu uyarı yoktu. Sanırım Türkiye'ye gönderen satıcının stoğu bitmiş. Sonuçta 8 + 1 olarak sipariş geleceği bilgisini aldım. Sipariş toplamı ise yaklaşık 35 Euro ithalat ücreti ödedim. Ve beklemeye karar verdim. Verdiğim bazı siparişler içinde ön siparişler de olduğu için Ocak ayının ortasını bulacağı görünüyordu. Önce tek plağın kargoya verildiği bilgisi geldi "Queensryche - Empire". Plak sabahtan kargoya verildiğinde, ertesi gün İstanbul'a geldiğini görünce şaşırmadım dersem yalan olur. Gümrükten sorunsuz geçtiği ve ardından DHL tarafından Yurtiçi Kargoya verilmiş. 2 gün sonra da elime ulaştı. Diğer 8 plak ise daha çok merak etmeye başladım. Bir kaç gün sonra plakların da kargoya verildiği bilgisi geldi. Kargo İngiltere amazondan yola çıkıp 1 günde Almanya amazona, oradan 1 günde Türkiye giriş yaptı. Ancak bu sefer Kargo takibinde "Dış etmenler nedeniyle teslimatta gecikme" yazısı gelince bende amazon.de'ye sorduğumda bana gümrükte takıldığını gerekli işlemlerin yapıldığını söylediler. İçimden bir ses döner buradan dedi 🙂
1 gün sonra işlemlerin bittiği bilgisini aldım. Ardından Yurtiçi Kargo ile ürünler geldi. Kargoyu teslim aldığımda ilk göze çarpan kargonun açıldığı ve gümrükte içinin kontrol edildiği oldu. Çünkü yeniden paketlenmiş ve bantlanmıştı. Amazon.de işareti vardı.
Sonuç, 9 adet Türkiye'de bulamadığım plağım oldu. Hepsi de gerçekten çok istediklerim. Şimdi geriye ödemesinin beni sıkma sürecini atlatmak var. İçlerinden sadece 1 plağı satmak için aldım. Diğerleri arşivde kalacak. Aldığım gruplar, Death, The Cranberries, Iron Maiden, Bolt Thrower, Sepultura, Gun's Roses, Morbid Angel (satabilirsem satacağım).

Gönül isterdi ki Yurtdışında tanıdık nazımın geçeceği bir arkadaşım olsun diğer bazı istediğim albümleri benim için discog üzerinden alıp bana gönderebilsin. Sodom - Agent Orange, Entombed - Left Hand Path, Clandestine, Overkill - Horroscope maalesef amazonda bile bulamadığım albümler.

Yazı uzun oldu ancak en azından belki arkadaşlara yardımı olabilir yada fikir verebilir.

Saygılarla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tidal

Sanırım bir çoğumuz online music dinleme programı kullanmışızdır. Spotify, Itunes, Youtube music, deezer, soundcloud gibi. Bunlardan bir tanesi de Tidal. Tidal programını ben geçenlerde keşif ettim. Açıkcası ilk ay ücretsiz üye olurken kredi kartı bilgisi istemesi ise bana biraz sıkıntılı bir durum gibi geldi. Biraz şüphelenmedim değil açıkcası. Ancak okuduğum yorumlardan sonra sanal bir kredi kartı oluşturup bununla üye oldum.
Öncelikle şunu belirteyim sitesi üzerinden " http://tidal.com/ " örnekler dinleyip bir fikir sahibi olabilirsiniz. 50 mb. olan programı indirip programın ayarlar kısmına baktım. Akış kısmında "Normal / Yüksek / HiFi (Kayıpsız Ses.) / Master (En iyi ses deneyimi)" var. Master'ı işaretledikten sonra yanında "M" işareti olan şarkıları dinlemeye başladım. Açıkacası şunu söyleyebilirim. Müzik konusunda iddalı bir kulağa sahip değilim ancak "M" olan şarkılarda gerçekten ses çok fark ediyor. Ve şarkı gerçekten sanki başka bir boyuta geçiyor. En azından benim düşüncem bu. Tidal'ın 2 farklı üyeliği mevcut. Bunlar Premium ve HiFi. Sitesinde yazdığına göre 58 milyon şarkı ve 240.000 video var. Eğer evinizde iyi bir ses sistemi veya iyi bir kulaklığınız var ise sanırım üye olmak isteyebilirsiniz. Ben masaüstünde Creative SB X-Fi ve Z906 sistem ile gerçekten ses deneyimini çok daha iyi yaşadım diyebilirim. Masaüstü programının bazı eksikleri olduğunu gözlemlesem bile açıkcası büyük eksiklikler değil. Kısaca bence en azından bir şans verebileceğinize inanıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CVS DN 9002 8 IN 1 Akıllı Kumanda (DN 9002)

Yaklaşık 5 yıldır kullandığım Logitech Harmony 650 universal kumandamın ekran tuşlarından önce 3, sonra 4, ardından 1 numaralı tuşlarının arızalanıp, tamir konusunda da maalesef bir sonuç alamadığım için yeniden bir universal kumanda arayışı içine girdim. Logitech her yönü ile mükemmel olsa da maalesef fiyatının (bana göre) uçmasından dolayı başka bir kumanda almaya karar verdim. Bu konuda maalesef çok net bilgiler bulamadım.
Sonunda fiyatının ucuz olmasından dolayı "CVS DN 9002 8 IN 1 Akıllı Kumanda (DN 9002)" denemek için almaya karar verdim. Alırken açıkcası pek fazla bir beklentim yoktu. Sonuçta fiyatı Logitech ile karşılaştırıldığında bedava resmen.

Tanıtmaya çalıştığım cihazlar;
Tv : LG 55" LW5500
Uydu : Next
Ses Sistemi : Logitech
Vantilator : Ufo ATTFI-01
Led : Şerit Led Uzaktan Kumandalı

Kumandaya elinizde bulunan kumandaya tanıtmanın 3 farklı yöntemi var.
1. Kullanma kılavuzunda ki kodları deneyerek. Doğru kodu bulduğunuzda sorunsuz olarak çalışıyor
2. Akıllı kumanda ile kumandanızı karşılıklı olarak getirip bırakıyorsunuz, cihaz test ederek buluyor
3. Manuel olarak tek tek tuşları kendiniz tanıyorsunuz.

Tek tek kodları deneyerek tv ve uydu cihazını 5 dakika da tanıttım. Sorun çıkmadı.
Ses Sistemi, vantilator ve led kumandasını ise tek tek manuel olarak girdim. Ses sistemi 6, vantilator 6, led ise 8 (farklı renkler için) tuş bulunmakta idi.

Artıları:
+ Kullanım kılavuzunun açıklaması çok yeterli hatta fazla yeterli bile diyebilirim.
+ Hafif ve 2 küçük pil ile çalışıyor
+ Pil bitse bile hafızaya alınan tuşlar bozulmuyor.
+ Fiyat / Performans olarak hakkını veriyor.

Eksileri
- Birde ufak bir ekran olsa bile güzel olurdu. O anda ki aktif olan kumanda görebilir
- Kumanda biraz daha büyük olabilirdi. Tuşlar bana göre ufak ve çok yakın olması
- Kumanda bozulduğunda yeni bir kumanda aynı işlemleri yapma zorunluluğu.
- Yazılımsal olarak hafızaya aldığınız tüm bilgiler bilgisayara aktarılamaması

Benim gibi fazla kumandanın ortalarda durmasından hoşlanmayanlar için "Universal Kumanda" olayı olmazsa olmaz bir cihaz.

Ürün Bilgisi :https://www.cvs.gen.tr/cvs-dn-9002-8-in-1-akilli-kumanda-439
Kullanma Kılavuzu : https://dinc.com.tr/KK/DN9002kk.pdf

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap