Bir Amazon.de Macerası

Sanırım Kasım ortasında bulamadığım bazı plakları amazon.de üzerinden almaya karar vermem ile süreç başlamıştı. Önce Türkiye'de bulamadığım ama gerçekten arşiviminde olmasını istediğim albümlerin listesine çıkartarak başladım. Yaklaşık 25 albüm çıkınca hünk demiştim. Sonra Bunu 3 parçaya bölmeye karar verip 10+10+5 olarak 4-5 aya bölmeye karar verdim. Ve harcamalarımı kısarak ilk sipariş için kenara para ayırmaya başladım. Ve aralık sonuna doğru ilk 10 plağın siparişini verdim. Sipariş verdikten sonra içlerinden 1 plağın ayrı kargolanacağı bilgisi geldi, 1 tanesi de Türkiye'ye satılmadığı bilgisini aldım. Sipariş verirken bu uyarı yoktu. Sanırım Türkiye'ye gönderen satıcının stoğu bitmiş. Sonuçta 8 + 1 olarak sipariş geleceği bilgisini aldım. Sipariş toplamı ise yaklaşık 35 Euro ithalat ücreti ödedim. Ve beklemeye karar verdim. Verdiğim bazı siparişler içinde ön siparişler de olduğu için Ocak ayının ortasını bulacağı görünüyordu. Önce tek plağın kargoya verildiği bilgisi geldi "Queensryche - Empire". Plak sabahtan kargoya verildiğinde, ertesi gün İstanbul'a geldiğini görünce şaşırmadım dersem yalan olur. Gümrükten sorunsuz geçtiği ve ardından DHL tarafından Yurtiçi Kargoya verilmiş. 2 gün sonra da elime ulaştı. Diğer 8 plak ise daha çok merak etmeye başladım. Bir kaç gün sonra plakların da kargoya verildiği bilgisi geldi. Kargo İngiltere amazondan yola çıkıp 1 günde Almanya amazona, oradan 1 günde Türkiye giriş yaptı. Ancak bu sefer Kargo takibinde "Dış etmenler nedeniyle teslimatta gecikme" yazısı gelince bende amazon.de'ye sorduğumda bana gümrükte takıldığını gerekli işlemlerin yapıldığını söylediler. İçimden bir ses döner buradan dedi 🙂
1 gün sonra işlemlerin bittiği bilgisini aldım. Ardından Yurtiçi Kargo ile ürünler geldi. Kargoyu teslim aldığımda ilk göze çarpan kargonun açıldığı ve gümrükte içinin kontrol edildiği oldu. Çünkü yeniden paketlenmiş ve bantlanmıştı. Amazon.de işareti vardı.
Sonuç, 9 adet Türkiye'de bulamadığım plağım oldu. Hepsi de gerçekten çok istediklerim. Şimdi geriye ödemesinin beni sıkma sürecini atlatmak var. İçlerinden sadece 1 plağı satmak için aldım. Diğerleri arşivde kalacak. Aldığım gruplar, Death, The Cranberries, Iron Maiden, Bolt Thrower, Sepultura, Gun's Roses, Morbid Angel (satabilirsem satacağım).

Gönül isterdi ki Yurtdışında tanıdık nazımın geçeceği bir arkadaşım olsun diğer bazı istediğim albümleri benim için discog üzerinden alıp bana gönderebilsin. Sodom - Agent Orange, Entombed - Left Hand Path, Clandestine, Overkill - Horroscope maalesef amazonda bile bulamadığım albümler.

Yazı uzun oldu ancak en azından belki arkadaşlara yardımı olabilir yada fikir verebilir.

Saygılarla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler