Mobil Fotoğraf Yedekleme

Ortalama 5 mb lik fotoğraflar Google Fotoğraflarda 1 mb küsura düşüyor. Yandex'te ise 4mb'a filan düşüyor. Yandex'te kayıp oranı az fakat Yandex te bir dengesizlik var. bazen 5 kat küçültüp Google ile yarışabiliyor. Flickr ise ortalama %20 civarı boyutu küçültüyor.

Hepsinin mobilde ayarlarını kurcaladım, kayıpsız ayarı göremedim. "Kayıpsız yedek tutmak için" öneriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Full Frame- Crop İkinci El Makine Seçimi

Fotoğraf tutkusu olanlara selam olsun. Makine ve lens konusunda karasızım.3-4 aydır.Yapmak istediklerim:
- Düşük ışık altında iyi pozlar
- Meşhur ay fotografı

- Manzara çekimi
- Bokeh
- Videoyla işim olmaz.
1. Öncelikle neye göre 36*24 oranı belirlenmiş? Atıyorum insan gözü bu açıdan görüyor gibi bir nedeni var mı?
2. Fotoğrafçılığa girişte "3000-3500 tl bütçeyle" ne yapılmalı?  İkinci elde "5d mark ıı" mi düşünülmeli yoksa croplu "Canon 200d- Nikon d3400/5500- Sony a6000" gibiler arasından mı seçim yapılmalı?
3. Yapmak istediklerime göre hangi lensle başlamalıyım? Yeni başlayacak olsam da boşuna 18-55 ve türevlerine para vermek istemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
 • Arkeolog @arkeolog

  Senin durumunda olsam şu lens şu makineyle başlardım tarzı bir öneri istiyorum. Sorumluluk öneriyi isteyene aiittir, ki zaten araştırmadan almayacağım. Vay sen dediydin tarzı bir dönüt olamaz bu yüzden öneri yapmada çekiniliyor sanırım.

 • eaydogan @eaydogan

  İkinci el 5D ii ile ikinci el 24-70mm veya 24-105 (bunlardan biri 4 diyaframlı idi ama epey daha ucuzdu) L serisi bir lens epey güzel ikili olacaktır, düşük ışık için büyük sensör ve yüksek ISO başarımına sahip gövdelere ve geniş diyaframlı lenslere bakmakta fayda var.

 • altuntepe @altuntepe

  Ben aynasız m4/3 makine kullanıyorum, Panasonic GF3 modelini ve çok memnunum.Makine 2011 model oldukça eski, ikinci el 350 liraya sadece body olarak aldım. Sonra manuel eski lensleri almaya başladım sovyetler döneminden kalma lensler çok ucuza geliyor ve aşırı keskin, bokehleri efsane. Ablamın düğün fotograflarını fotografçı ile birlikte bende farklı açıdan çektim şunu söyleyim benim çektiğim fotograflar daha çok beğenildi. Fotografçının 10-20 bin liralık
  makine ve lensleri benim tek helios lens ve makinemden daha kötü, daha ruhsuz çektiğini gördüm. Bence aynasız makine ve eski manuel lensleri denemelisin.

 • Taner SAKA @tnrskk

  Mark 2 temiz bulabilir misin bilmiyorum 6d daha iyi secim olur iso acisindan tatmin eder, guncel croplar da iso acisindan fena degil gibi ama ff yerini tutmaz, lens olarak tamron 18-400mm al herseyi cekersin 🙂