Goodbyedpi Fakepacket Modu

Bu olayın daha çok konuşulduğu bi forum vardır bilirsiniz,14 sayfa konuşuldu orada paylaşacaktım ama beyfendiler telefon onaysız mesaj bile attırmıyorlar.

Ben de teknoseyir ne güne duruyor diyip burada paylaşmaya karar verdim.

Goodbyedpi'ın yapımcısı ValdikSS ile iletişime geçip testler yaptık sonunda çalışan bi araç oluşturduk.

http sitelere girişte bi sorun yoktu zaten livetv.sx,4chan.org'un http hali vs. fakat sorun https sitelerdeydi.Onu da hallettik.

https://anonfile.com/da59Zd89n8/goodbyedpi-0.1.5_fakepacket_experiment_rar

rarpass:teknoseyir

Kullanımı eskisi ile aynı simpledns+goodbyedpi

service_remove.cmd yönetici olarak çalıştırarak eski sürümü kaldırın.

En hızlı ayar

--wrong-chksum --set-ttl 5 ayarlı olan "service_install_turkey_experiment.cmd" bu servisi kurun olmazsa diğerlerini tek tek deneyebilirsiniz.

Zaten bildiğiniz goodbyedpi ama https sorunu için düzenlenmiş hali.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • altuntepe @altuntepe

  Çok teşekkürler hemen deniyorum, oris telekomda eski halide çalışıyordu ama ttnet kullanan bir arkadaşımda da denettireceğim umarım olur. Bunun openwrt için olanı zapret var P2812 modeme kurduğumda çalışıyor ama bir süre sonra çalışmayı durdurup internete girmemeye başlıyor. Keşke onunda düzgün çalışan bir halini yapabilsek..

  • nebula11 @nebula11

   https://github.com/LGA1150/netfilter-spooftcp Bu aracı da deneyebilirsiniz.Forumlarda bunu kullanarak engel aştığını söyleyenler var ama çok da strabil çalışmıyormuş anladığım kadarıyla.Goodbyedpi'ın modlusunu tek denediğim isp Turk Telekom maalsef ama gayet strabil çalışıyor.Eğer başka isp kullananlar varsa nasıl çalıştığını yorumlarlarsa güzel olur.Sıkıntılı bi durum olursa çözmeye uğraşırız.

Yorumların biraz hafiflemesi ile artık toplu yanıt verebilirim.

HGD bildiğiniz gibi canlı değil. Dolayısıyla video sırasında bir aksilik olduğunda baştan alıp, kesebiliyoruz. Mesela aşırı gürültülü bir araba geçiyor, durup baştan başlıyoruz, ambülans geçiyor baştan başlıyoruz, bir haberin içeriği tatmin etmiyor, montajda siliyoruz.

Eğer ki LP'nin lafı sorun olsaydı, o an devam edilse de sonradan kesilirdi. Montajı yapan arkadaşlar bile bir sorun görmediler. Çünkü LP bu lafı daha önce defalarca söyledi. Bazen bana söyledi ama en çok da kendisine söyledi. 2011 yılından beri gündemi takip edenler bunu doğrulayacaktır.

Hatta LP'nin klasik tavrıdır genelde kendisi lafı en çok uzatan kişi olduğundan, 'çok uzattık' der kendine kızar. İzleyici de lafı uzatmadığı için yorumlarda 'keşke uzatsaydın' der. TS ritüeli gibi bir şey.

Bunu bilmek için de sadece iki üç haftalık gündem dinleyicisi olmak bile yeterlidir. Dolayısıyla 'dinleyen kaldıysa' lafı onun daha önce defalarca yaptığı, uzun süren konuşmalara verdiği tepki. Konu Apple bile olsa 10 küsür dakikayı tek kişinin konuşması uzun bir süredir. LP bunu kendisi de yaptığında ki en çok yapandır, rahatsız olduğunu belirttiği gibi gündemin de 1 saati aşmaması konusundaki isteğini defalarca belirtti. İğneyi her zaman önce kendisine batırdı bu konuda.

Hatta LP'nin en meşhur 'atarlarından' birini Serhan Hepşen dostumuz şu şekilde resmetmiş.
https://teknoseyir.com/yuklemeler/ornek/lp.JPG

Bu haftaki gündemde E3 konusunda oyunlara değinmeden geçmemizin sebebi de oydu. Gündem bir saati aşacaktı. O yüzden sadece Xbox konuşup kapattık. Bu LP'nin görüşü, gündemin uzun olmasından yana değil. Ve rakamlar gösteriyor ki LP haklı. Sonuna kadar izleyenler hatta 2 saat olsun diyenler de var ama gündemin izlenme yüzdesi, YouTube'un kritik eşiği olan %30 seviyesinde. Daha ilginç bir istatistik, gündemi sonuna kadar dinleyenler listesinde Türkiye ilk onda bile değil. Yurt dışından dinleyenler sonuna kadar gidiyor, hatta geri alıp tekrar dinliyor. VPN ile bağlananlar da bu listede fakat Lübnan'ın favori VPN sunucuları arasında olduğunu sanmıyorum.

Dolayısıyla LP maddelerin uzamasına her zaman tepki gösterdi ve bunu kamera önünde yaptı. Dinleyen kaldıysa lafı da bu seride Hamdi'nin içeriğine söylendi çünkü bu hafta konuyu o uzattı. Konunun önemi burada etkisiz eleman. Gündemin formatında bunu yapmamaya çalışıyoruz. Aynı konu ve uzun olsa bile mutlaka diyalog olmalı.

Peki Hamdi Apple'ı 15 dakika konuştu diye yanlış mı yaptı?
Hayır çünkü aksi durumda hiç konuşulmadan geçilmiş olacaktı. Ancak maalesef bardak işleri ile ilgilendiğinden 2 saatlik ve şanssızlığına çok fazla dolu olan sunumu ayrı çekemedi. Çekseydi zaten gündemde ilgili videoya bakın denip geçilecekti. Kendisi de bu kadar yoğun geçeceğini beklemediğinden ki genelde donanım kısmı pek olmazdı, gündeme sarktı. Bu konuda en ufak hatası yok. Daha önce de ayrı çekemediğimiz için bazı önemli konular, Apple sunumu dahil, gündeme sarktı.

'TS ya da LP Apple düşmanı' 'siz ne biçim yayınsınız' gibi haddini aşan eleştirileri, bu kişilerin küçük yaşlarına bağlıyorum. Zira eski TS takipçileri asla böyle bir şey söylemez.

Eskiye gidersek işte bir Apple etkinliği. TS Apple konularını bu şekilde her zaman işledi. Podcast'te LP gözükmediğinden millete dert olmadı belkide. Ama bazılarını bizzat kendi hazırladı.

https://youtu.be/gH8vQkkF1d0?t=443

Daha da geriye gideyim. 'Apple düşmanı' LP'nin ağzından bir Apple etkinliği daha.

https://youtu.be/ZDqmbOGsiVA?t=1328

Hamdi'siz dönemi merak edenler için de link var. Videosu yok 3. dakikadan itibaren başlıyor.
https://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-14-26-ekim-2013

Apple'ın TS ile ilişkisi hiçbir zaman olmadı. Ama TS yayıncılık gereği her zaman Apple'a üstelik de artan bir şekilde yer verdi. Hamdi bu konuda da TS'ye önemli bir katkı sağladı. Hatta kullanıcısı oldu. Ancak esas teşekkür, ederinden pahalı satılan Apple ürünlerini, jelatini dahi açmadan bize gönderen TS izleyicilerinedir. Onlar sayesinde Apple TS'de geniş yer buldu. Bundan sonra da, Hamdi her ürünü alamayacağı için, böyle devam edecek. Apple etkinlikleri de mümkünse ayrı olarak ele alınacak değilse gündemde yer bulacak. Hamdi yokken de ele alındığı gibi.

Hamdi LP'nin tepkisi yüzünden mi gündemden çıktı?
Ben bunu kendisinin söylemesini beklediğimden pek dillendirmedim, gündemde de söylemedim ama hayır. Kendisin de daha sonra söylediği gibi konunun bununla en ufak alakası yok. Bazılarınızın haddini aşarak terbiyesizlik gibi kelimeler kullandığı 'dinleyen kaldıysa' ifadesi eğer gerçekten Hamdi'yi bu derece kırmış olsaydı, o gündem devam etmez ya da o kısım yayınlanmazdı. LP'nin tepkisi Apple haberlerinin uzamasınadır. Apple'ı sevmeyişinden değildir. Apple yerine hangi konu bu kadar detaya girilerek monolog olarak anlatılsa aynı tepkiyi göstermiştir. Dediğim gibi genelde bunu kendisi yapar. Belki ilk defa ikimizden birine bu şekilde yorum yaptığına şahit olduğunuz için şaşırdınız. Ama ilk değil ve son da olmayacak.

Burada, eskisi kadar tahammüllü davranmadığı eleştirisi gelebilir. Eğer eski zamanlara dikkat edilirse genelde LP'nin de katıldığı Apple haberlerinde Apple'ın özellikle donanım anlamında sunduğu yeniliklerin çok olduğu ve çok yer verildiği görülebilir. TS'nin çizgisi yazılımdan ziyade donanım kısmına oldu çoğunlukla. Apple da bu konuda tatmin edici iken, artık yazılıma ve hizmetlere odaklanmış ve gelirini buradan kazanan bir firma olma yolunda. Bu da LP'nin ve benim dahil olmadığım Apple ekosisteminde Hamdi'nin maalesef monolog şeklinde konuşmasına neden oluyor. Verdiğim örnekler incelenirse, Apple'a geçmişte ayrılan süre Hamdi'nin konuşmasından az değil ama üçümüz de sohbet edebilmişiz ve zaman akıp gitmiş. Hamdi WWDC konusunda bence zoru başarıp iki saatlik etkinliği çok güzel özetledi. Ama keyifli bir sohbet oldu mu? Alıştığımız gündem gibi miydi? Örnekler yukarıda.

Hamdi neden HGD'de olmak istemiyor?
Hamdi'nin HGD'ye girdikten sonra en çok aktif olan kısmı bilim haberleri, gördüğü ilgi üzerine artarak yer buldu ve en sonunda kapladığı süre neticesiyle gündemden çıkarılıp ayrı bölüm yapıldı. Fakat bu bölüm de maalesef istikrarlı şekilde sürdürülemedi, üstelik bilim kısmı HGD'den de çıkmış oldu. Dolayısıyla birçok gündemde Hamdi'ye düşen cümle sayısı, parmakla sayılabilir hale geldi.

Dünyanın en geçerli nedeni olan 'artık keyif almıyorum' cümlesini bizzat bana kurmuş ve gündemi bırakmıştır. Zaten bu keyifsizlik, 'küsler mi kavgalılar mı' şekilde yorumlara neden oluyordu. Kötü gözüktüğü için de çözülmesi de isteniyordu. Hamdi çözüm olarak Bilim Gündemini yapmayı tercih etti zira iki gündeme zaman ayıramadığı ortada.

Öte yandan, hem LP hem de Hamdi şirketin eşit sahipleri olarak, uygun gördükleri şekilde işlere yön verme hakkına sahipler. Kendileri ve site için neyin uygun olduğuna karar verip uygulama yetkisi sadece onlarda. Yarın sadece ikisi program çekmeye karar verebilecekleri gibi, ayrı da devam edebilirler hatta canları isterse TS'yi bırakıp başka iş bile yapabilirler. Bu kendilerinin profesyonel kararıdır. Her ikisi de aile babasıdır. Sorumlulukları önce ailelerine sonra diğerlerinedir.

Olumlu ya da olumsuz sonuçlarını hesaplar adımlarını atarlar. Atılan hiçbir adım sadece tek bir kişiye yarar sağlamaz ya da zarar ettirmez. İşin sahipleri eşit şekilde etkilenir.

Burası bir iş yeri ve varlığı, ticari varlığını sürdürebilmesine bağlı. Kimsenin eğlence ya da hobi sahası değil. LP'nin hep dediği gibi, 'görülecek bir şey yok, cenaze evi gibi yer'.

Burada üzücü olan şey, olayların iç yüzünü bilme imkanı olmayaların işi hakaret boyutuna taşımasıdır. Hamdi'ye destek olacağız derken aslında TS'ye zarar verip Hamdi'nin de zarar görmesine sebep olmaktalar ki bazılarının derdi de gerçekten fırsat varken TS'ye zarar vermeye çalışmak.

TS Özkan'ın eski şirketinde iken resmi olarak bir kere iflas edip yok oldu ve yeniden kuruldu. Her ay da var olma mücadelesini bir sonraki aya taşıyarak devam ediyor. Yoksa elbette Hamdi de bardak paketlemek yerine Bilim Gündemi yapmayı tercih ederdi. Var olma çabasının getirdiği baskı insanların bazen sinirini bazen moralini bazen de iş yapma isteğini bozar. Bunların hepsi doğaldır. Hamdi TS 2.0'da zannettiğinizden çok daha fazla emek sahibidir. Ve bizim gibi o da fazlası ile kafa yorup enerji harcıyor.

TS macerasında zaman zaman LP'nin ortadan kaybolmasına da şahit oldunuz, birçok editör işi tamamen bıraktı gitti, Hamdi de HGD'de olacak enerjiyi kendinde bulmuyorsa, çok daha açık söyleyeyim bizle gündemi yapmaktan artık keyif almıyorsa, çekilme hakkını kullanır. Çünkü aksi, kesinlikle daha kötü bir manzaraya yol açar. Kimseden izin almak zorunda değildir. Bize durumu bildirip HGD'den sessizce çekilmeyi tercih etmiştir. Önemli olan bu kararı neticesinde daha mutlu olması ve daha fazlasını yapmak üzere gerekli moral ve motivasyonu tekrar elde etmesi.

Aynı masada yemek yiyen insanlar hakkında daha fazla atıp tutulmamasını rica ediyorum. Bu yorumların en ufak fayda sağlaması mümkün olmadığı gibi, durumu sadece daha kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaları da mümkün değil. İş gereği insanlara dokunarak çalışan bu insanlar görüldüğü üzere moralle çalışıyor ve en ufak bir mutsuzlukta iş yapma heveslerini kaybediyor. Bu The Verge'de de böyle TS'de de böyle. Genç arkadaşlar iş hayatına atıldıklarında sadece para ile mutlu olamayacaklarını görecekler.

Burada, Türkiye'de internet üzerinde bilişim yayıncılığını başlatan insanlara ayarsızca edilen hakaretler, kendilerine iş hayatlarında umarım edilmez.

TS'nin nasıl bir yol çizeceğini hep beraber göreceğiz. Dediğim gibi, bizde uzun vade yok. Her ay sıfırdan yeni bir macera, yeni sıkıntılar, yeni isimler ve yeni çözümler. Gittiği yere kadar.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2015/37

7 - 12 Eylül 2015 Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi http://bit.ly/1Kgig0c - Apple Eylül Etkinliği iPhone 6S ve 6S Plus iPad Pro, Pencil ve Klavye Appl...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 179
 • Uğur Doğan @infoman

  @gamsizm Her insan oğlunun yaptığı gibi doğal olarak sizde bir hata yapmışsınız. Bence haftalık gündem değerlendirmesinin başında 30 saniyelik küçük bir açıklama bu yazıya gerek bırakmazdı.
  Biz HK'yi göremeyince "ne oldu sorusuna?" cevap arayışına girdik. Gündemi dinlerken uyumazsak her cümleyi, tepkiyi dikkatle dinleyen insanlarız. Bazen nefes verişinizle o habere olan öffff tepkinizi hissediyoruz.
  Bazılarımız gündemde HK'yı göremeyince aklımıza hemen LP'nin Apple'a bakan ekşi yüzünü ve HK'ye söylediği söz aklımıza geldi. Defalarca HK bu sefer az konuştu dediğimiz HGD'ler oldu
  Ek olarak biz TS'de kimin rolü nedir bilmiyoruz. Ne yalan söyleyeyim ben HK'yı "azıcık arkada dur" denilen maaşlı bir çalışan sanıyordum. Meğer ailenin bir üyesiymiş. Sevindim.
  şahsen ben TS'yi işini layıkıyla yapan ama kapalı kutu olan iOS gibi görüyorum. Bir linux yapısında olmanızı beklemiyorum ama Windows gibi orta yol bir sisteme sahip olmanızı temenni ederim.
  Hepinizi bir birinizden ayırmadan çok seviyordum hala da seviyorum, bir üye olarak kırgınlığım yok. Kredi kartımı nasıl ödeyeceğim diye düşünürken, olan olsun deyip olmayan paramla size yardım etmek için bardak ve anahtarlık aldım. Bu gün olsa yine alırım.
  Ek olarak @can ile yapılan son TBN çok hoşuma gitti 😀
  Dedi kodu olmasın herkesin bilgisi olsun :@leventp @hkellecioglu

 • z4732 @z4732

  o yurt dışından tekrar tekrar dinleyen benim 😀

 • hnartgun @hnartgun

  Kısa cevap yazınca da yalancı diyorlar adamlar ne yapsa yaranamıyor arkadaş!

 • AykutTah @aykuttah

  "Sonuna kadar izleyenler hatta 2 saat olsun diyenler de var ama gündemin izlenme yüzdesi, YouTube’un kritik eşiği olan %30 seviyesinde. Daha ilginç bir istatistik, gündemi sonuna kadar dinleyenler listesinde Türkiye ilk onda bile değil. Yurt dışından dinleyenler sonuna kadar gidiyor, hatta geri alıp tekrar dinliyor. VPN ile bağlananlar da bu listede fakat Lübnan’ın favori VPN sunucuları arasında olduğunu sanmıyorum."

  Haftalık gündem değerlendirmesini podcast olarak indirip öyle dinliyoruz biz hep.
  Youtube deki izlenme süresinin ve izlenme sayısının az olması ondan dolayıdır.

Adnan008 paylaştı.

Öylesine. #LP

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • supernova @supernova

  Ben bu siteye @leventp için üye olmuştum (bunu söylemek için fırsat bekliyordum) ilk zamanlar sonra bizi yalnız bıraktı. İncelemelerde bazen çıkmaya başladı canı sıkkın dı sonra iyice uzaklaştı unutturmak için çalıştı belki ama başaramadı. Olmaz usta sensiz olmaz.

 • Jay Freeman @cydia

  Buraya takılan en genç insan 45 yaşına geldiğinde döner geri.Adam laubali çocuk ergen zekalılarla muhattap olmak istemiyor.Olgun nerede ne konuşacağını bilen sulu muhabbetler yapmayan dengi insanlarla sohbet etmekten hoşlanıyor.Eminim ki burada dönen muhabbetleri başından beridir ara ara bakıp takip ediyor ve istediği ortamın oluşmadığını görüyor ve uğramıyor 2 yıldır.

GSM shield kartların imei kaydı nereden nasıl yapılıyor bilen var mı? Normal telefonlar 150 lira civarı ve pasaportla kayıt ediliyorken bu geliştirme kartları 1-2 liraya ve evrakla kayıt ediliyormuş. Yurt dışı fiyatıyla Türkiye fiyatı arasında 100 lira civarı fark var, imei kaydı olayı söylendiği gibi 1-2 liraysa dışarıdan almayı düşünüyorum..

https://www.adafruit.com/product/2636

#Arduino #adafruit #GSM

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Mafia3 Mafia III işlemci ve gpu testleri yayınlanmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8
Adnan008 paylaştı.

Bravo Erdi Bey onlar dalga geçmiş ama sen yanımızda durarak kalbimizi kazandın ordaki muhabir diye geçinen şakşakçılarda ayıp etmiş o bambaşka bir mevzu. O koca ceo soruna cevap veremeyip saptırdı kıvrandı ya o bize cevap oldu işte. Haberciliğin için teşekkürler.

Erdi ÖZÜAG soruları

1 -Operatöretörlerin hızlarının ne kadarı atıl durumda ? Neden bunlar hız olarak kullanıcılara yansıtılmıyor

2 - (kendilerinin sunumda söylediği; ülkemizin her yerine yüksek hızlı ve ekonomik internet ulaşacak.)

Türkiyenin her yerini yüksek hızlı internet veriyoruz deniliyor reklamlarda, acaba öyle degil mi?

3 - şirket satın alımıyla ilgili

(Zaten cevap verilmedi. Yada verecek cevapları yok)

ceo cevapları

Soruya soruyla cevap vermek lazım ( soruda soru olsa, biz kullanıcıyı ne kadar da ilgilendirdi)

- şu anda evinde sabit 100mb hız olan var mı?

( Ben evde akk dolmadan önce max. 25-27mb hız görüyorum. Testler öyle diyor)

Ceo ile birlikte 4 kişi el kaldırdı.

Sonraki konuşması pek anlaşılmıyor.

Şu anki ilgilendikleri sabit internet miş. Ev/iş yeri.

Bu da mobil internete yansırmış.

En sağdaki ceo cevabı;

- ben sizin konuşma hızına yetişemedim.

Erdi ÖZÜAG

- Tekrar edebilirim isterseniz

En sağdaki ceo;

- bu cevap eksik mi kaldı

( Sanki 3 soru ya net cevap gelmiş, bide eksik kalmış )

Sonuç olarak, ev lerdeki sabit internet için uğraşmaya başlamışlar.

Türkiye mobil de en hızlı interneti kullanıyor muş.

Operatörlerin cevaplamadığı sorularımız

Türkiye'nin önde gelen operatörleri genişbant interneti ülke genelinde daha hızlı yaygınlaştırabilmek adına ortak şirket kurarak işbirliği yapmaya karar verdi, biz de merak ettiklerimizi sorduk.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13

Anytek AT66 Araçiçi Kamera

Trafikte dolaşan ehliyetsiz, sigortasız, insafsız sürücüler sebebiyle araç içi kamerayı ihtiyaç olarak görüyorum. Önceden eski bir android telefona dash cam uygulamalarını yükleyip kullanıyordum. İş görüyordu ancak dar lens açısı, şarj sorunları, manuel başlatma, durdurma, video hataları ve reklamlar gibi sorunlar sebebiyle bu iş için yapılmış bir kamera aldım.

Kameram bir Çin markası olan Anytek'in (http://www.szanytek.com/anytek_en/) AT66 modeli. Anytek araştırdığım kadarıyla kaliteli bir firma. En azından gerçek lens ve gerçek çip kullanıyorlar. Araç içi kameralarda Novatek çipsetler çok yaygın. Ancak ucuz araç içi kameralarda Novatek'in NT96620 çipseti yaygın. 96620 en fazla 720p görüntü destekliyor ve HDMI çıkışı, gece görüş(WDR) ve GPS desteği sunmuyor. 96650 diye satılan markasız kameralarda 96620 çıkıyor. HDMI çıkışı tanıma açısından en kolayı. 96632 çipset de yine uzak durulması gereken bir başka seri. 720p çözünürlük destekliyor ve h.264 sıkıştırma desteği eklenmiş ancak 140 dereceden fazla görüş açısını kaydedemiyor. Gece görüş desteği de yok. 96650 çipsette ise HDMI, 1080p 30fps çekim, WDR(gece görüş desteği diye geçiyor. Aslında bir çeşit HDR çekimi. Oldukça fark yaratıyor. youtube'da örneklerini gördüm) ve GPS desteği mevcut. Ayrıca çekim açısı da 170 dereceye çıkıyor. Yani hangi kamerayı alırsanız alın NT96650 ve Umbrella A9'dan düşük çiplilerden uzak durun.

Anytek AT66 kutu içeriği
- Kamera
- USB kablosu (mini usb)
- Araç şarj kablosu (2 m'den uzun)
- Cam vantuzu
- Kullanma kılavuzu (İngilizce, Çince)
- Garanti belgesi

http://i.hizliresim.com/yRoNVL.jpg

Kameranın kutusu sert kartondan. Kutulama özenli yapılmış.
http://i.hizliresim.com/gyVql0.jpg
http://i.hizliresim.com/qR8bqZ.jpg

Kameranın üst yüzeyinde GPS modül girişi, analog TV çıkışı, mini USB data ve şarj bağlantısı mevcut. Kamerada dahili GPS yok. İsterseniz opsiyonel olarak GPS antenini alabiliyorsunuz. Ancak konum bilgisiyle birlikte hız bilgisini de videoya eklediği için 51km/h'lik hızla giderken kaza yaparsanız görüntü aleyhinize kanıt haline gelir. Bu yüzden GPS modülünü satın almadım. Kameranın tutacak kızağı da üstte yer alıyor.
http://i.hizliresim.com/MWg0YM.jpg

Kamerada 2.7"'lik TFT ekran var. Mavi ton ağırlıklı ama zaten acil durum olmadıkça kullanılmaz. Ekran yüzeyinde menü tuşları mevcut.
http://i.hizliresim.com/QWYaXj.jpg

Kameranın menüsü çok basit. Türkçe desteği de eklenmiş. Mevcut ayarlar:
- Çözünürlük (1920x1080 tercih ettim.)
- Sürekli Kayıt (kaç dakikalık videolar halinde görüntünün saklanacağını seçiyorsunuz. 3 ya da 5 uygundur. Hafıza dolunca bu parçaların üzerine yazmaya başlayacaktır.)
- Time laps Fotoğraf (kaç dakikada bir fotoğraf çekip saklayacağını seçiyorsunuz. Ben kapattım)
- Gece Görüşü (WDR. Ben açık bıraktım)
- Hareket Algılama ( Hareket olmayınca kayıt duruyor. Belki ışıkta dururken kayıt durur, tam o anda biri gelip çarpar diye hareket algılamayı devre dışı bıraktım. Çok hassas olduğunu belirteyim. En ufak bir harekette kayda başlıyor. Oldukça da hızlı tepki veriyor.)
- Kapatma Ertele (şarj bağlantısı kesildikten 10-20-30 saniye sonra kapanmayı ya da hemen kapanmasını seçebiliyorsunuz. Ben 30 saniye açık kalsını seçtim.Bu sürenin daha uzun olmasını isterdim açıkçası.)
- Açmayı erteleme (Şarj başladıktan kaç saniye sonra açılıp kayda başlayacağını seçiyorsunuz. Ben kapalı tuttum ki şarj başlar başlamaz kayda başlasın diye)
- Ses kayıt (ben kapattım ama deneme amaçlı açtığımda çok net ses kaydı yapıyordu. Araç içinde vites değişim sesini bile kaydetmiş)
- Tarih damgası (tarih ve saati saniyesiyle videoya yazıyor. Örnek kayıt görüntüsünde göreceksiniz)
- Hareket sensörü (Hareket sensörü şiddet hassasiyeti ayarlanabiliyor. Hareket sensörü darbe ya da ani fren hissedince o görüntüyü kilitliyor. Böylece üzerine tekrar kayıt yapmayarak delili silmiyor. Ben orta'da tuttum. Dilenirse kapatılabiliyor.)

İkinci ayar menüsü teknik ayarlar için
- Tarih saat
- Film için numaralandırma
- Zaman Dilimi
- Otomatik kapanma (0-10 dakika arası. Ben 5 dakikayı seçtim.)
- Bip sesi (tuş sesi)
- Dil
- TV mod (pal / NTSC)
- Frekans (50 - 60 Hz. Bende 50 Hz seçiliymiş. 60 yaptım.)
- Ekran (ekran kapanma süresi)
- Pozlama (0.0'da tuttum)
- Beyaz Dengesi (oto'da)
- Görüntü Döndürme (Açık tuttum)
- Format (kart formatlama)
- Varsayılan ayarlar
- Versiyon (Bendeki AT-20141124 v3.0 Sitesinde daha yeni firmware yoktu)

Kamerayı arabaya bağlamak çok kolay oldu. Beraberinde gelen çakmak adaptörünün usb kablosu çok uzun. Çakmaklıktan aynaya kadar uzatınca yarım metreden fazla arttı. Çakmak adaptörleri topuz gibi olduğundan kestim ve normal usb ucu bağladım. Kesince kablonun kalın telli olduğunu gördüm. Tronsmart çakmak adaptörüne bağlayınca sorunsuz güç aldı. Kameranın pili 400mAh'lik ve inceleme boyunca yetti. Ama kayıt için şarj şart tabi ki. 5V 1500 mAh'lik güç önerilmiş. Kablolamayı da ekleyeyim.
http://i.hizliresim.com/LEgnRG.jpg
http://i.hizliresim.com/rR82NN.jpg
http://i.hizliresim.com/7PXN1W.jpg
http://i.hizliresim.com/PB6raN.jpg

Kamera 1080p/720p ya da düşük çözünürlükler destekliyor. 5MP'e kadar resim çekebiliyor. 170 derecelik lens açısına sahip. MOV formatında video kaydı ve jpeg formatında fotoğraf kaydı yapıyor. Maksimum 32 GB mikroSD kart desteklediği belirtilmiş ama tahminen üstünü de destekler. Ancak 8 ya da 16 GB çok uzun yol seyahatleri çin bile yetecektir. 4 GB'lık hafıza kartını takınca 40 dakikalık kayıt yapabileceği ekranda beliriyor. 3 dakikalık 1080p video kaydı 281 MB yer kaplıyor. En az Class6 kart önerilmiş. Elimdeki tek microSD kart Class2 olunca (kart desteği olmayan G2 yüzünden) görüntüde titreme meydana geldi.

Kamera ayrıca webcam olarak kullanılabiliyor. Windows otomatik tanıyor.

Örnek çekim videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=B2TK9nEJwsY

Youtube'a eklemeden önce windows movie maker ile ses ekledim yani görüntü biraz işlendi. Youtube da biraz işledi. 1080p izlemenizi öneriyorum.

Kamerayı Aliexpress'ten aldım. (Ancak Türkiye'de faturalı, garantili satışı başlamış. Teknoseyir'e de üyeler.) http://aracicikayitkameralari.com

Kameranın ederinden uzun bir inceleme oldu yine. Kusura bakmayın.

Eksileri
-plastik yerine metal gövde olsa daha hoş olurdu
-az kullanılacak olsa da ekran mavi ton ağırlıklı
-Hareket sensörü devredeyken 30 saniye hareketsiz alanda kapanması (devre dışı bırakılabiliyor)

Artıları
+Kaliteli lens ve gerçek çipset
+hafif ve ısınmıyor
+görüntü kalitesi
+kaliteli kablo ve kutulama
+gece görüşü ve ekstra algılayıcılar
+Fiyatı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 33
 • Recai @recai

  Ellerine saglik cok guzel bir inceleme olmus.
  Kabloyu tavana kadar cekmek akillica olmus ama tavandan indirdigindeöncami ortadan ikiye ayiran bir göruntu hos degil dikkat dagitir en azindan benim acimdan. Aynin hemen arkasina monte edilebilse hem kamera hemde kablo görunmez ayrica daha genis bir aci sunabilir sanirim. Mumkun mu sence?
  Birde icerden öncami ve kamerayi alan resimde koyar misin?

  • Tesla @tesla

   O kablo, kameranın şarj yuvası sol üst köşesinde olduğu için ayna arkasında kalıyor. Asla aşağı sarkmıyor. Kamera takılı değilken vantuza tutturabilirsiniz de. Zaten monte ettiğim yerde şoför koltuğundan bakıldığında kameranın bir kısmı da ayna arkasında kaldı. Hiç dikkat çekmiyor. Havalar yağışlı, açılınca dıştan ve içte fotoğraf çekip ekleyeyim.

  • Recai @recai

   @tesla adina hayran 🙂
   Tesekkurler, resimlerde de göruldugu gibi montaji cok guzel yapmissin, disardan ilginc görunuyor araba, ekip otosu bile sanabilirler 🙂 gayet iyi is cikarmissin.

 • srcnylmz @srcnylmz

  Benimde size bir sorum olacaktı. Aynı ürünü bende aldım. Dün elime ulaştı. Mesela bende türkçe dil testeği yok. Asıl sorumsa çakmak kısmını nasıl usb yaptınız? Bana onunda varsa fotoğrafını paylaşabilir misiniz.

  • Tesla @tesla

   Hayırlı olsun. Türkçe dil desteği var benim kamerada. Şaşırdım açıkçası. Ben çakmak adaptörünün tokmak kısmını ve elimdeki atıl bir usb kablonun usb kısmını kestim. USB kabloda yer alan 4 telden siyah ve kırmızı olanları kamera kablosundaki siyah ve kırmızıya bağladım. (yeşil ve beyaz veri aktarımı için)

 • srcnylmz @srcnylmz

  Teşekkürler Valla ben korkuyorum bide bozarım hiç beceremem diye. Kutudan çıkan çakmak aparatı kaba çünkü. Ben usb yapıp daha kibar bişey kullanmak isterim senin yaptığın gibi.

 • ANYTEK @anytek_aracicikayitkameralari

  Tüm anytek ürünlerinin ithalatçısıyız! incelemek isterseniz aracicikayitkameralari.com (Şirketimiz vergi mükellefidir.) http://www.aracicikayitkameralari.com