Paylaş Paylaş

Oyun Gündemi 2018/21

Rekabet Kurumu’ndan Sony Eurasia’ya 2.3 milyon TL ceza.

Brian Fargo, Microsoft’un InXile’ı satın alması ile birlikte emekliliğini iptal etti.

Activision ile Blizzard ilişkilerinde birtakım sorunlar mı var? Blizzard, Warcraft temalı Pokemon Go benzeri bir mobil oyun geliştiriyor.

Half-Life’ın 20. Yaşı şerefine Black Mesa: Xen’den ilk video geldi.

Valve, Steam Link’i devam ettirmeme kararı aldı.

Ubisoft, Rainbow Six Siege’den kan, cinsellik ve kumar referanslarının kaldırılması konusunda geri adım attı.

Rebellion, Rogue Trooper filmi ve Judge Dredd dizisi için 100 milyon dolar harcayarak bir film stüdyosu kurdu.

Fallout 76 satışları, Fallout 4’ün %80 gerisinde.

Yeni Alien oyunu, Alien: Blackout olabilir.

Nier: Automata Game of the YoRHa Edition yolda.

Shenmue 3, kitle fonlamada 7 milyon barajını devirdi.

Total War Arena, daha çıkmadan kapanıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Selçuk Atakan @seljukas

  olduğu gibi görünen ve hakkaniyetle davranan mert adamlarsınız! tekrar teşekkürler emeğiniz ve vaktiniz için @nuguryurtsever @harrower

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Kimse de oyun oynayacak veya dinleyecek hal kalmamış sadece 4 yorum var eskiden yıkılırdı buralar

 • tbpmlk @tbpmlk

  giriş çok iyiydi 🙂

  kesinlikle size büyük haksızlık yapıldı. şu ortamda size uzun uzun çıkışan yazılar göndermek tam olarak hırsıza kızıp polisi dövmektir.

  ancak ben sizin motivasyonunuzun etkilenmemesi için şunu vurgulamak istiyorum: yaptığınız işi çok iyi yapıyorusunuz. keyifli bir sohbetiniz var. verdiğiniz bilgiler ve yorumlarınıza eşdeğer bir yayına rastlamadım.

 • Mert @mert567

  Güzel program olmuş tebrikler.

 • muhsin @mhsn

  bu tip konularda "bizi yanlış anladınız" demek ateşe körükle gitmek demek. evet tespit doğru, yanlış anlaşılma var ama bunu yanlış anlayana söylemek durumu iyice girdaba sokuyor. işiniz zor

  • Selçuk Atakan @seljukas

   neden böyle düşünüyorsunuz? eğer niyetiniz öyle değil ve ortada yanlış anlaşılma durumu varsa, "beni yanlış anladın" demez miyiz? çok temel iletişim böyledir. girdaba çetrefilli laflarla, ali cengiz oyunları ile laf dolaştırırsak girmez miyiz?

  • muhsin @mhsn

   @seljukas elinde maşayla birilerine saldırmaya hazır bir şekilde bekleyen bir karşı taraftan bahsediyoruz. temel iletişimde iki taraf da konuşulanı anlamaya çalışır, buradaki bir tarafın öyle bir niyeti yok.

  • Selçuk Atakan @seljukas

   @muhsinulusoy haklısınız. sonuçta, "söyledikleriniz karşınızdakinin anlayacağı kadardır" diye bir atasözü de var. umarım herkesin birbirini olabilecek en iyi ve temiz şekilde anladığı hadiseler olur hep.

 • Bezmialem @bezmialem

  Belirli mecralardaki oyun fiyatlarının döviz-türk lirası bazında yüksekliği herkes tarafından malum. @harrower ve @nuguryurtsever 'in geçen hafta söylediklerinin ise Ticaret Bakanlığı'na şikayet edilen dağıtım platformuyla doğrudan ilgisi yoktu.

  Kişisel fikrini belirtenlerin niyet okumakta yanlış ve ısrarlı oldukları söylenebilir. Bununla beraber birbirleriyle sayı ve yapı bakımından denk olmayan iki taraftan baskın olduğu aşikar olanı, ki kendileri "topluluk cevabı" veriyoruz diye kendilerini bolca övmüşler, varlık amacları olan toplumsal farkındalığı arttırma, yapı olarak kendisiyle eşit ya da kuvvetli olana karşı hak arama özelliğini kaybetmiş, kişilerin haklarına karşı olumsuz girişimde bulunmuşlardır.

  "İnternette Kalite Hareketi" ilerleyen zamanda etkinliğini sürdürmek istiyorsa kendisini en kısa sürede bu türden vasıfsız, kişilere saldırarak yapay gündem oluşturmaya çalışan açıklamalardan kurtaracak kurul ve denetim mekanizmalarını oluşturmalı.

 • acankat @acankat

  Tek bir ricam var; su duvarla olan araliginizi biraz artirin lutfen, acik gorusten sesleniyor gibi duruyorsunuz.

 • Mursili @mursili

  Takriben 6 aydır devam eden bu kroniğin her bölümünü takip etmeden, oyun ücretlerindeki artışla ilgili defaatle ifade edilen düşünceleri bilmeden galeyana gelip linç etme alışkanlığı kadar saçma sapan başka bir şey varsa o da dinlediğini ve okuduğunu anlamayan kişilerin varlığıdır. Maalesef o kişiler sizin bir önceki videonuzu kötü etiketler eşliğinde turuncu mecraya lanse etti.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  10:09 - Brian Fargo, Microsoft’un InXile’ı satın alması ile birlikte emekliliğini iptal etti.
  15:25 - Activision ile Blizzard ilişkilerinde birtakım sorunlar mı var? Blizzard, Warcraft temalı Pokemon Go benzeri bir mobil oyun geliştiriyor.
  21:51 - Half-Life’ın 20. Yaşı şerefine Black Mesa: Xen’den ilk video geldi.
  27:05 - Valve, Steam Link’i devam ettirmeme kararı aldı.
  32:13 - Ubisoft, Rainbow Six Siege’den kan, cinsellik ve kumar referanslarının kaldırılması konusunda geri adım attı.
  33:48 - Rebellion, Rogue Trooper filmi ve Judge Dredd dizisi için 100 milyon dolar harcayarak bir film stüdyosu kurdu.
  36:08 - Fallout 76 satışları, Fallout 4’ün %80 gerisinde.
  43:15 - Yeni Alien oyunu, Alien: Blackout olabilir.
  47:55 - Nier: Automata Game of the YoRHa Edition yolda.
  52:50 - Shenmue 3, kitle fonlamada 7 milyon barajını devirdi.
  56:22 - Total War Arena, daha çıkmadan kapanıyor.
  58:49 - E-Spor Gündemi

 • Koç Mert @maxvolfan

  Takmayın kafaya, muhabbetiniz iyi, bazen kulakları tıkamak gerekir. Türk oyuncular olarak şunu kabul etmemiz lazım, FAKİRİZ KARDEŞİM FAKİR ! Bir amerikalının, bir avrupalının 1 saatte kazandığı parayı 8 belki 9 saat çalışarak ancak kazanabiliyoruz , Bugün gidip Mercedes'e bölgesel fiyatlandırma yap bize bu fiyatlar pahalı, arabanı alamıyorum diyebiliyor musun ?

 • Ömer Yılmaz @omeryilmaz

  İlk başta @nuguryurtsever ve @harrower 'i TS'de görüldüğümde afallamıştım ve yadırgamıştım ama geçen zamanla giderek çok ısındım kendilerine; samimiyetleri, sohbetleri çok güzel ve insanda dinleme isteği oluşturuyor. Kendileri Teknoseyir'e ayrı bir hava kattı, kendilerini gerçekten tebrik ediyorum, kendilerini severek izliyoruz ve başarılarının devamını diliyorum.

 • Can Krmz @cnkrmz

  Almayın abi. Kriz varken keriz gibi 500 liraya oyun almayın, bu kadar basit. Krizde eğlencenize biraz ara verin de krizin nedenlerine yönelip bunun için çözüm üretmek için çabalayın.

 • Mustafa080 @mustafa080

  Videoyu izledikten sonra aklıma gelenleri paylaşmak istiyorum;
  1-Neden BF indirimlerinde hepsi burada firması yeni çıkan ve 449TL fiyat etiketine sahip rdr2 yi ortalama %40 indirim ile 271TL sattı.Yani demek ki %40 indirim yapıldığı anda bile kar edilebiliyor.Lafım şudur;İnsanları her türlü mal/hizmet konusunda gazlayan patronlar,stokçu,komisyoncular bu ülkenin kaymağını yemekte ve biz Halk olarak UYUYORUZ.

  2-Son zamanlarda sizinde dediğiniz gibi kaliteli yapım yapmak çok maliyetli oldu.En azından oyun fiyatlarını(yurt dışından bahsediyorum) düzgün şekilde belirleyip,mikro ödeme gibi ali cengiz oyunlarına gerek kalmaz.

  3-Bu aralar Rocksteady adlı firmadan ses seda yok bir ara Superman projesi üzerinde çalıştıklarını duymuştum.Acaba ne oldu?

  4-Piyasaya şöyle eski tadı verecek bir strateji oyunu gelse.Microsoft'tan AOE 4 konusunda umutluyum.

  5-Uğur sana Alien konusunda katılıyorum.Ben de Alien ve Predator hayranıyım.Fakat 2010 da çıkan Alien vs Predator oyunu ve 2005 te çıkan aynı isimli filmden sonra gelen yapımlar son derece kötü idi.Şöyle adam akıllı bir Ridley Scott olsa fena olmaz.

  Evet bugün de zırvaladım çok şükür.Teşekkürler iyi yayınlar.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Alien Isolation, tam Ridley Scott kafasındaydı. James Cameron kafasında da bir shooter gelse tadından yenmez.

   Strateji oyunları konusundaysa ne yazık ki çok şansımız yok. Zira büyük firmalar, daha doğrusu kalın enseli yatırımcılar, strateji oyunları pazarında ekmek olmadığını düşünüyorlar. Özellikle de koydukları parayı, son derece sığ ve içinden mikro ödeme fışkıran oyunlarla daha kolay katlayabildiklerini fark ettiklerinden beri. Halihazırda devam eden Total War veya Anno gibi serilere rağmen, iyi yapıldığı sürece pazarda yeni oyunlara hala yer olduğunu düşünüyorum ben.

   Rocksteady'nin yeni bir şeyler üzerinde çalıştığını önceki gündemlerde konuşmuştuk, ama bu projenin henüz neyle alakalı olduğu belli değil. Superman söylentileri dışında kayda değer bir fısıltı yok. Yine bir süper kahraman oyunu mu çıkar, yoksa başka bir şey mi biraz daha bekleyeceğiz sanırım.

   Mikro ödemeler ve oyun fiyatları konusunda daha önceki gündemlerde çok konuştuk aslında. https://teknoseyir.com/oyun-gundemi-2018-16 Bu videoda 17:25'ten itibaren bu konuda az çok neler düşündüğümüzü söylüyoruz.

  • o.ctl @octl

   AvP'nin cidden oyun sektörü pek hakkını veremedi. Alien oyunu olarak ise Isolation atmosfer olarak çok güzeldi bir tek onu sayabiliriz. Ridley Scott'ın Prometheus ve Covenant rezaletleriyle serinin içine etmiş olması da tüy dikti film tarafında. AvP'nin bahsettiğiniz filmi çerezlik güzel bir filmdi ama üzerine ne koyulabilir başka o da muamma, Requiem falan geldi ardından ama o da yürümedi. Sonuçta ise Uğur abiye katılıyorum, Alien olsun taştan olsun. Bir göz atarım her zaman.

 • BRN @brnspawn

  Podcast olarak ne zaman gelecek? Spotifyda beklemedeyim.

 • İsmail Hakkı Şen @airsakarya

  teknoseyir'i youtube üzerinden takip ediyorum. bu yorum için buraya geldim. arkadaş neden rahat değilsiniz anlayamıyorum. sakin olun arkanıza yaslanıp gündemi sohbet havasında anlatın. bir de en azından özet çıkarıp programa hazırlansanız yayın daha akıcı geçer. izleyiciye sadece bilgi aktarsanız bile yeterli. fakat konular arasındaki kopukluk olunca insanın dinleyesi gelmiyor.

 • o.ctl @octl

  Blizzard Warcraft temalı Pokemon oyunu, tenecere tava, masa örtüsü falan üreteceğine Warcraft 4'ü çıkarmayı düşünemedi bir türlü. WoW zaten ölmüş diyorlar, dertleri ne bu heriflerin acaba.