UNIX ile Linux'un Tarihçeleri ve Farkları

Merhabalar. Bu gece UNIX'ten konuşacağız. Belki UNIX'i değil de, Linux'u çoğunuz duymuştur. Kullananlar da çoktur içimizde. Fakat UNIX ile, hatta OS X ile Linux'u karıştıranları görüyorum ve bu konuya bir açıklık getirmek istedim.

UNIX, Dennis Ritchie ve Ken Thompson'un C dilini geliştirmesi ile canlanır. UNIX, aslında taşınabilir, hafif ama performanslı bir işletim sistemi arayışı için üretilmiş, türetilmişir. Gerçekten de öyle olmayı başarmıştır. Zamanının en iyi işletim sistemidir.

Ancak zamanla, farklı görüşler bölünmelere yol açmış, UNIX ikiye ayrılmıştır. BSD ve System (x). BSD, hala güncel olarak FreeBSD, OpenBSD ve NetBSD olarak yaşamını devam ettirmektedir. Ayrıca Apple'ın OS X'inin tabanı olan NeXTSTEP işletim sistemi de aslında BSD'yi temel alır. Bu sırada System kısmı da hala devam ettirilmektedir. Fakat BSD, yavaş yavaş adımlarla ilerlerken, System kısmı tavan yapmıştır. Firmalar tarafından özelleştirilerek donanımlarda kullanılmıştır. Fakat BSD günümüze hala güncel olarak gelirken, System kısmı artık yaygın değildir.

Gelelim Linux'a. Linux, bildiğimiz üzere Linus Torvalds'ın kısıtlı imkanlarla geliştirdiği bir işletim sistemidir. Peki ama, UNIX ile nasıl bir bağlantısı var? Linux yapılırken, adından da anlaşılacağı üzere UNIX'i esinlenerek yapılan, ama çok daha hafif ve özellik bakımından kısıtlı kalmaya çalışan bir işletim sistemi vardı : MINIX. Linus Torvalds kendi bilgisayarında MINIX kullanıyordu ve bu işletim sistemi üzerinde yazılım geliştiriyordu. Ancak daha fazlasını istiyordu. Daha sonra, MINIX'i örnek alarak kendi donanımı üzerinde kendi işletim sistemi çekirdeğini yazmaya başladı. MINIX UNIX'i örnek alıyordu. Torvalds da MINIX'i örnek aldığından, aynı zamanda UNIX'i de örnek almış oldu. (MINIX halen yaşamını sürdürmektedir)

Daha sonra ise Richard Stallman geliyor. Richard Stallman, Özgür Yazılım Vakfı (FSF) ve GNU'nun kurucusu. Bu adam, o güne kadar herkesin çılgınlık olarak gördüğü bir şey istiyordu : Özgür Yazılım. Bunu da gayet iyi niyetle, yardımlaşma amacıyla istiyordu. Kendi yazılımlarını geliştirmeye başladılar, tabii ki hepsi özgür yazılım. Adlarını ve felsefelerini tüm dünyaya duyurmak istiyorlardı. Ancak, bu yazılımları bir çekirdeğin etrafında toplayıp çalıştırmak gerekiyordu. Tam o sırada Linus Torvalds Linux'u geliştiryordu. Linux'u artık lisanslaması gerekiyordu. Ve bu özgür yazılım işini duymuştu, ve biraz da MINIX'in rahatlığından etkilenerek, Linux'u GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) ile lisansladı. Böylece, ortaya GNU'nun kullanabileceği harika bir çekirdek çıktı. Ve iki harika fikrin birleşmesiyle GNU/Linux işletim sistemi oluştu.

Ana konuya dönecek olursak, UNIX ayrı, Linux ayrı bir yapıma, yapımcıya ve yapım tarihine sahiptirler. GNU ise, UNIX'ten hiçbir satır kod kullanmadıklarını belirtmek için açılımını GNU's Not Unix, yani GNU Unix Değildir yapmıştır. Linux ile UNIX'in karıştırılması da, felsefe dolayısıyla Uçbirimlerinin benzemesi (Terminal), dosya yollarının neredeyse aynı olması, bu nedenlerle yazılım uyumluluğu olması ve isim benzerliğinden gelmektedir.

Umarım konuyu düzgünce anlatabilmişimdir, takıldığınız konu olursa yorumlara beklerim 🙂 #GNU #Linux #UNIX #akış #GecePaylaşımları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler