TTNet'ten Turk.net'e Geçiş Süreci

Geçen hafta TTnet'ten Turk.net'e geçtim. Bulunduğum ilde (Şanlıurfa) daha önce Turk.net kullanan görmediğim için geçiş yapmadan önce internette araştırdım. Olumlu veya olumsuz fazla bir şey bulamadığım için epey tereddütle geçiş başvurusu yapmıştım. Benzer durumdaki arkadaşlara yardımcı olması açısından başımdan geçen süreci buraya yazayım dedim.

Uzun uzun okumak istemeyenlere; geçişten "şimdilik memnunum" deyip hızlı özet geçtikten sonra detayları yazayım:

26.12.2018, 00:10 Web Sitesi aracılığıyla abonelik geçişi başlattım. Öncesinde tahattütsüz TT Net 16 Mbit yalın ADSL kullanıyordum.
26.12.2018, Sabah belgelerin çıktısını imzalayıp, MNG Kargo ile gerekli adrese yolladım.Kargocuya "Turk.net'e başvuran çok oluyor mu diye sordum". O da "her ay 100-200 başvuru olduğunu söyledi". Çevremde kimse başvurmadığı için epey şaşırdım çünkü dediğim gibi daha önce bu ISP'yi buralarda kullanana hiç denk gelmemiştim.
28.12.2018, 19:04 Belgelerin Turk.net'e ulaştığına, sesli arama ile onayımın alınacağına dair mail aldım.
29.12.2018, Öğle saatlerinde arandım ve geçiş işlemleri için onay verdim.
31.12.2018, 12:07 Abonelik işlemleri tamamlandı.

Buraya kadar her şey sorunsuz ve çok hızlı oldu. Modemim TP-LINK TD-W9970 v3 (Turk Telekom'un verdiği modem) olduğu için, VDSL başvurusunda bulunmuştum. Turk.net'in direkt hiç bir şeyi değiştirmeden geçiş yapmış. VDSL değil de 16 Mbit ADSL oldu bağlantım.

31.12.2018, 14:37 Konu ile ilgili Online İşlemler'de destek kaydı açtım.
01.01.2019, 09:17 Telefon hattım olmadığı için VDSL bağlantısı alamayağım söylendi. Telefon hattımın aktif edilmesini söyledim.
02.01.2019, 16:35 Telefon hattım aktif edildi. Modemde VDSL bağlantı aktif oldu ama internet ışığı söndü. Bunun için destek istedim.
03.01.2019, 08:49 Bağlantım ADSL olarak aktif oldu. VDSL bağlantısı için tekrar destek açtırdım.
03.01.2019, 16:07 VDSL bağlantım aktif oldu. Ama hız 8 Mbit'ti. Hız ile ilgili şikayet bıraktım.
03.01.2019, 20:55 35 Mbit download/3 Mbit Upload hızına kavuştum.

Bugün eski faturayı ödemek için Türk Telekom'a gittim. 150 TL bağlantı ücreti cezası çıkardığı için yüklü bir fatura ödedim. Turk.net'in 120 TL'ye kadar bunları karşıladığını okumuştum nette ve web sitelerinde. Online İşlemlere bu fatura suretinin ekran görüntüsü yükleyince 6 ay boyunca 20 TL indirim tanımlandı faturama.

Şimdilik Turk.net faturam gelmediği için bilmiyorum ama faturamda sürpriz yaşamam diye umuyorum.

Sorun yaşamama rağmen @turknetdestek hattı beklediğimden daha iyi bir iş çıkardı. Şu an bağlantı stabil değil, arada 1'er dakikalık bağlantı kesiliyor ama şikayet edersem internet hızımı düşürebilirler diye şimdilik böyle kullanacağım 🙂 Kesilmeler bunaltırsa tekrar @turknetdestek 'dan telefon, online işlemler ve Twitter aracılığıyla üç koldan birden destek isteyeceğim.

Şimdilik 65 TL'ye bu hızda internet kullandığım için çok memnunum. İnşallah ilerde pişmanlık yaşatmaz Turk.net.

Benzer deneyim yaşayanlara sorayım bu vesileyle. Sizce bağlantı kesilme sorunu için destek isteyeyim mi? 35 Mbit stabil bağlantı alabilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tai per Dog Un @alipektas

  Hayırlı olsun, güle güle kullan 🙂 Tecrüben varsa modem arayüzünden dsl hat değerlerini mümkünse ekran görüntüsü olarak at. Belki yardımcı olabilceğimiz bir şeydendir bağlantı kopması.

  • shaq1907 @shaq1907

   Hat değerleri bunlar. Yapılacak bir şey var mı sizce?

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @shaq1907 Değerlerin iyi duruyor. Ev/apartman altyapısında parazit yapan bir şey olabilir belki. Orijinal modem adaptörünü kullanmayanlarda da olduğunu duymuştum böyle bir şeyi. Bunlardan da değilse santral kaynaklıdır. Benşahsen arıza kaydı aç derim. Normal değil çünkü sürekli kesilmesi. Gerçi benim de bir defasında 2 gün bayunca sürekli 15-20 dakikada kesiliyordu, sonra düzeldi ve daha da olmadı. Onlive oyun falan oynamıyorsan biraz süre de tanıyabilirsin aslında arıza kaydı açmadan önce.

  • shaq1907 @shaq1907

   @alipektas Orjinal adaptör var. Online oyun oynamıyorum. O zaman şimdilik arıza kaydı açmayayım, ilerde düzelir belki dediğiniz gibi kendiliğinden. Düzelmezse bir süre sonra açarım herhalde. Teşekkürler.

 • shaq1907 @shaq1907

  Modemi resetledim, fabrika ayarlarına döndürdüm, olmadı. Referans kullanmadım. Aklıma da gelmedi aramak buradan, gece aniden karar verdiğimden dolayı belki de.

 • shaq1907 @shaq1907

  Teşekkürler. Modemden de olabilir diyorum ama elimde başka VDSL modem olmadığından deneyemedim. Çok sıkıntı yaratmıyor kopma şimdilik neyse ki.

 • Gökhan Bilgin @mutlakdeli

  @shaq1907 50 lik paket bile alir bu hat

 • shaq1907 @shaq1907

  @mutlakdeli Teşekkürler. 35 Mbit bile fazlasıyla yetiyor şimdilik bana. Yeni fiyatlar açıklanırsa o zaman düşünürüm belki daha yüksek hızları.

 • Goktug Cantekin @mcgoktug

  Splitter takılı mı? Splitter ile ve spliter olmadan denemeler yapabilirsiniz. Telefon bağlı ise telefonu sökebilirsiniz. Telefon başka bir odaya bağlı ise splitter'ı ona bağlamayı deneyebilirsiniz. Bazen ufak bir ayrıntı sorunu çözebiliyor.

  • shaq1907 @shaq1907

   Splitter ve telefon takılı değil zaten ama ADSL kablosunu değiştim. Onunla ilgili var mı bilmiyorum ama 2 gündür bağlantım çok iyi. Önceki gün 16 saat hiç kesilmeden bağlantı sağlandı. Son bağlantı ise 19 saatin üzerinde şu an (Online İşlemler'de Teknik Bilgiler bölümünden takip ediyorum).

   Türk.net'e geçtiğime şu an fazlasıyla memnunum. Konuya mesaj yazıp yardımcı olan herkese de teşekkürler. @alipektas @krycek @teknolak @mutlakdeli @mcgoktug

  • shaq1907 @shaq1907

   @krycek Hayır, sadece duvardaki telefon hattından modeme giden eski kabloyu, yenisiyle değiştim.

  • Goktug Cantekin @mcgoktug

   @shaq1907 eğer sorun tekrar ederse aynı kablo ile splitter kullanmayı deneyin. Telefon bağlamadan o şekilde kullanabilirsiniz. Çünkü splitter aynı zamanda filtredir ve paraziti önlemeye yardımcı olur

 • Tarana Çorbası @fatihkuzen

  Ben neredeyse 1 sene olacak kullanmaya başlayalı. Tamamen stabil ve sorunsuz kullanıyorum. Hız 35 mbit. 600 tl lik asus modem ile evde Markasız ucuz bi vdsl ilede sorun çıkmadı. Tek sorun her zaman 100 ile başlayan havuz ip (cgn) vermeleri. Bu bağlamda asusun ddns hizmeti anlamsız oluyor. Ama diğerleri de sonradan havuz ip si vermeye başladılar. Yani hepsi aynı şey. Cgn den çıkmak için turknet sitesine giriş yapıp aile korumasına geçmek yada paraya kıyıp sabit ip almak lazım. Ama bunun dışında çok memnunum. Zaten internet işi ilede uğraştığım için tüm firmalarla destek talepleri ile yazışmaya alışıkım. Bundada aynı. Ne olursa olsun destek talebi açmak gerek. Ama hemen cevap geliyor. Vodafon da kullanıyorum. Kesinlikle vodafondan daha hızlılar. Ayrıca ,sınırsız kesintisiz ,kotasız , akn siz vede tahhüt süz olması beni cezbetti.

 • Phasor 1741 @phasor1741

  Merhaba, bağlantı ücreti cezası neden fatura edildi acaba ? Sonuçta taahhütsüz adsl kullanıyormuşsunuz. Ben de bu şekilde geçiş yapacağım aklıma takıldı.

  • shaq1907 @shaq1907

   Normalde ilk bağlantı için ücret alıyor bazı ISS'ler. İlk bağlantı için ücret almamıştı TTnet. Muhtemelen sözleşme okumadığım yerlerden birinde vardır böyle bir madde. Bundan dolayı böyle bir ceza çıkarmışlardır.

 • Phasor 1741 @phasor1741

  Tekrar merhaba,
  Ben de geçiş yaptım 05.07.19'da ve bugün itibariyle Ttnet aboneliğimi hala iptal etmedi. Siz iptal için ayrıca TTnet'e başvurdunuz mu acaba ? Türknet'e verdiğim belgelerde zaten vekaletname benzeri bir belge vardı.

  • shaq1907 @shaq1907

   Hayır, dediğiniz gibi vekaletname var zaten. O başvuruyu Türk.net yapıyor. Bu arada başka bir TTnet aboneliğim de Türk.net'e geçirdim ben ama o hattındaki telefon numaramda santral(pilot) özelliği olduğundan dolayı hattın geçişi yapılamadı Türk.net'e. Yeni hat bağladılar. Sizde de benzer sorun olabilir mi acaba? Geri dönüş isteyin Türk.net'ten konu ile ilgili isterseniz.

 • Phasor 1741 @phasor1741

  Cevap için teşekkürler. Türknet'le görüştüm, Ttnet geçiş onayı vermeden biz zaten sizin hattınızı aktif edemiyoruz dediler. Ttnet zaten geçiş yaptığım tarihte hattımı dondurmuş, o tarihten beri de türknet kullanıyorum zaten. Tek sorun ttnet'in hattımı iptal etmemiş olması. Bakalım göreceğiz ne olacak.

 • mcb @mcb

  Öncelikle bu süreci internette en iyi anlatan içerik olduğundan @shaq1907'ye teşekkürü bir borç bilirim.

  Bu sürecin birebir aynını yaşıyorum. TTNET'te yalın internet (35mpbs) kullanırken TürkNET'te
  ( @turknetdestek ) 35mpbs VDSL'e geçtim. Benimde modemim birebir @shaq1907 ile aynı. (TP-LINK TD-W9970 v3 -Türk Telekom'un verdiği modem) Şu anda model kurulumunu yaptım ancak internet alamadığım basamaktayım 🙂

  Modem kurulumunu yaptım. Modemdeki tüm yanması gereken ışıklar: Power, DSL, Internet ve WiFi yanıyor. Modemin WiFi ağına bağlandığımda TürkNet Logosunun olduğu bir sayfaya yönlendiriyor (bkz. Türknet ss).

  P.S: yorumda tek foto paylaşılabildiği için diğer stepleri aşağıda ayrı yorumlar şeklinde yazacağım.

 • mcb @mcb

  Modem ayarlarına girdiğimde ise DSL Modulasyon Türü: VDSL2 olarak görünüyor. Yine WAN kısmında bulunan dsl internet kısmında ise tüm bilgiler eksiksiz gözüküyor. (bkz: WAN ss) IP alıyor, DNS otomatik atanıyor, DSL'in türü, VPI/VCI vs. her şey olması gerektiği gibi.

 • mcb @mcb

  Gel gelelim internete bağlanamıyorum. Modem arayüzünden İnternet Bağlantı Testi yaptığımda PPP sunucu bağlantı testi başarısız görünüyor. (internet testi ss)

 • mcb @mcb

  Yine WAN testi yaptğımda ise DSL bağlantısında Varsayılan Ağ Geçidine Ping At kısmı haricinde başarılı gözüküyor. (Wan testi ss)

 • mcb @mcb

  zamanımın neredeyse yarısını homeoffice şeklinde geçirdiğim için bu geçişten önce özellikle @turknetdestek ekibi ile geçişin zahmetsiz olup olmayacağını konuştum ve kendileri sadece geçiş esnasında modemi hızlı kurulum yapmam gerektiğini ve 15 dakikalık bir kopma olacağını söylemişlerdi. ancak pazartesi günü biten/bitmesi gereken işlemlerim hala bitmemiş. geçen haftadan bugüne kadar tatilde olduğumdan bugün deneme fırsatı buldum ve maalesef çalışmadığını gördüm. konunun acil çözümü için vakit kaybetmeden destek hattına bir kayıt açtım. umuyorum yarına kadar çözülmüş olur yoksa gerçekten sıkıntı yaşayacağım. acil durum vınn'ı ile çalışmak zorunda kalacağım ve evde tv ve mediaplayer olarak da apple tv kullanıcısı olduğumdan evde adeta elektrik yok gibi oldu/olmaya devam edecek. 15 dakika kesinti sözü şimdilik bir günüme mal oldu. umuyorum daha fazla gecikmeden dönüş olur @turknetdestek ekibinden. eğer ss'lerde bir yanlışlık görürseniz, benim yapabileceğim bir şey var ise yardımcı olursanız da çok sevinirim.

  bu arada tplink'in bendeki modelinin kurulumu türknet'in sayfasında anlatılmamış ancak td serisi için bir video koymuşlar. oradaki tüm değerlerle uyuyor yapılan kurulum. zaten ip de alıyor modem, burada türknet'in sanıyorum hattı aktifleştirmesi gerekiyor. ancak aktifleştirdik diye mail attıkları halde aktif hale gelmemiş. 4-5 defa modemi tamamen resetleyip tekrar denedim. WiFi ile denedim, ethernet ile denedim ancak çözüm alamadım.

  • shaq1907 @shaq1907

   Rica ederim iyi dilekleriniz için.

   Yanlış hatırlamıyorsam telefon hattı bağlanana kadar VDSL aktif olmamıştı bende. Sizin hat yalın mı? Telefon hattı yoksa bağlantınızı ADSL yapmalarını isteyin, telefon hattı bağlamaları için gerekli işlemlere başlamalarını isteyin. Teknik Destek ekibi inşallah yarına çözer sorununuzu.

   Fiyat/performans olarak yazdığım gibi gayet memnunum ben, çok şükür fazla sorun yaşamadım. Hatta adıma kayıtlı başka bir internetini de kendi kendime davetiye kodu yollayarak, Turk.net'e taşıdım. Dolayısıyla 2 fatura ödemekten kurtuldum.

 • mcb @mcb

  NOT: Teknoseyir'e yazmak uğurlu geldi. Bağlantım açıldı 😀 anlık hızım 32,5 Mbps down-, 3.5mpbs upload olarak görünüyor.

 • mustafa budancil @mbudancil

  Merhaba arkadaşım bence türknet çok iyi nedenmi 1 taahhüt yok 2 fiyat çok uygun 3 altyapı uygun ise 50 megabite kadar hız verebiliyor sınırsız gigabit ve web üzerinde arıza çözümleme sizin arıza durumuna gelince aynı kopmaları bende yaşadım tek çözüm modemin degiştirmek üçyüz veya dörtyüz tl lik bir modem ile hem gerçek hız hem kopmalar artık olmayacaktır .AirTies air 5650 al sorunsuz kullan

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler