CGN IP (Sanal IP) Havuzuna Dikkat! İSS'lerin (Türk Telekom) Sabit IP Fırsatçılığı!

Bir süredir bilgisayarımda portlarla ilgili sorun yaşıyordum, Türk Telekom'un verdiği Zxyel VMG3312-B10B modemi kullanıyordum. Bir süre öncesine kadar bir kaç haftadır sürekli portların kapalı olmasıyla ilgili sıkıntı yaşıyordum. Zxyel Müşteri Hizmetleri ile görüştüm ayarları falan kontrol edip sorun olmadığını söylemişlerdi, farklı şeyler denedim ama bir türlü çözemedim daha sonrasında tekrar aradım ve görevli modem'in ipsini kontrol etti ve 100'lü bir IP aldığımı gördü, tarayıcıdan whatsmyip ve farklı alternatiflerini kullandı ama sonuç enteresan bir durumdu, orada ki ip 85'li çıkıyordu. Modem'e yazılım güncellemesi ve resetleme işlemlerinden sonra halen devam edince İnternet servis sağlayıcıyı aramamı ve bunu izah edip bu ip'den çıkmamı istediğimi söylememi söyledi.

Türk Telekom Müşteri Hizmetleri her zaman ki gibi hiç bir şeyi bilmediği gibi arıza kaydı açmamak için bile diretti, her neyse arıza kaydını oluşturdum ve saha ekibinden arkadaş geldi ve kontrol etti, bana IP alabildiğimi ve herhangi bir sorun gözükmediğini söyledi. Bende IP almakla ilgili değil, port açmakla ilgili bir sorunum olduğunu söyledim. Kendisine aynen olduğu gibi gösterdim ve evdeki telefon ve tablet'ten de aynı şekilde ip'lerin uyuşmadığını gösterdim, telefonla 1-2 görüşme yaptıktan sonra inceleme yapılacağını ve yarın tekrar geleceğini söyledi.

Ertesi gün tekrar telefonla aradı ve başka birisi görüştü, sorunu tekrar anlatmamı istedi olduğu gibi anlattım bu sorunla ilk defa karşılaştığını ve bilgisi olmadığını söyleyerek eve gelen saha ekibi çalışanına farklı bir modem vereceğini ve onunla denememi istedi, ve sonuç hüsran. Network ekibiyle iletişime geçtiler, yaklaşık 30 dakika sonra geriye dönüş yapıldı bu normal bir şeymiş, farklı görünebilirMİŞ. Akıllı, bir tek o anlıyor ya bu işlerden.

Hızımı düşürdüler, farklı şeyler denediler ama nafile!. Bir türlü ip'ler uyuşmuyordu, bu uyuşma olmadığı için hiç bir port aktifleşmiyordu. Modem'de açılmış gibi gözükse de aslında açılmıyordu. İnternet'te aramalarım sonucunda; https://teknoseyir.com/inceleme/cgn-ip-nedir-httpufukk-comcgn-ip-nedir şurada bir arkadaşın detaylı yazısını bulabilirsiniz açıklamaya pek fazla değinmeyeceğim. Bugün bağlı olduğum ve saha ekibinin bağlı olduğu telekom arıza birimine saha ekibi çalışanın davetiyle gittim, orada ekip lideri ile görüştüm ve böyle bir olaydan ilk defa haberlerinin olduğunu, bununla ilgili beni misafir edip bilgi almak istediğini söyledi. Durumu izah ettim ve çok şaşırdı ilk başta, salağa falan mı yatıyor dedim ama gerçekten adam farkında değildi. Verdiğim link'te ki makaleyi ve google'da 100'lü ip'ler diye çıkan sonuçları okudu, hemen Network ekibiyle iletişime geçerek bu durumu sorguladı ve teyit ettiler. Bu durumdan kurtulmak için ise Sabit IP almam gerektiği söylendi. Sabit IP fiyatı ise 13-15 TL arasında fiyat verildi 444 0 375 Müşteri Hizmetleri tarafından. Bunun yasal olmadığını, taahhüt edilen hizmet için böyle bir prosedür yada ip ile ilgili herhangi bir ibare olmadığını söyledim ama nafile. Ekip lideri Network ile ilgili işlere müdahale edemediğini söyledi, sonuçta yetkileri de kısıtlı. Hemen kontrol edin modem IP ve dış ip'nizi, eğer farklıysa sizi de bu havuza dahil etmişler. Port için kullanmıyorsanız bile bence arayıp arıza kaydı bırakın, çünkü bugün değilse bile ileri de lazım olacaktır. Uzak Masaüstü servislerini falan bile kullanamıyorsunuz, olmayan bir IP atanıyor ve sadece İnternet'e çıkışınıza izin veriliyor. Bu her İSS'te başınıza gelebilir bu arada. Kimi İSS'ler çıkmanıza izin veriyor, kimileri ücret istiyor sabit IP karşılığında.

CGN IP Nedir? // http://ufukk.com/cgn-ip-nedir/

http://ufukk.com/cgn-ip-nedir/ #akış CGN (Carrier Grade NAT) IP bloğu veya CGN Contexinden alınan IPler nedir? Ne işe yarar? Artıları eksileri nelerdir? Uf
BeğenFavori PaylaşYorum yap