Seagate Expansion Portable 1TB Taşınabilir Disk

Merhaba arkadaşlar, sizin için  BİM'den almış olduğum 1TB kapasiteli Seagate marka taşınabilir disk ürününü inceledim.

Seagate Expansion Portable 1TB taşınabilir disk uygun fiyatı ile dikkat çekmekte. Disk basit, sağlam bir kutu ile gelmekte ve kutu içerisinde USB kablo ile dökümanlar yer almakta. 11.7x80x14.8mm siyah plastik kasaya sahip disk 170 gram. Ovalletilmiş kenarlara sahip taşınabilir diskin üst ve alt kısmı dokulu(desenli) yapıda. Üst yüzeyde sağ alt kısma marka yazısı, sol üst tarafta ise 9mm genişliğinde mavi LED durum göstergesi yer alıyor. Alt tarafı ise köşeler daha kıvrımlı ve kaymaya daha dayanıklı yapıda. Ama kaymaz slikon bir yüzey veya malzeme kullanılmadığından sağlam bir yere koymakta fayda var. Alt tarafında aynı zamanda ürün bilgilerinin ve gerekli sertifika amblemlerinin yer aldığı etiket kısmı bulunmakta. Micro B USB bağlantı portu, LED göstergenin üst sırt kısmında yer almakta. Cihazla beraber gelen USB 3.0 kablosu 45cm uzunluğunda(Uçlar dahil) ve kaliteli bir yapıya sahip. Kablonun uç kısımları sağlam yapıda. Cihazın taşınması kolay ve hafif olması iyi ama kasasının malzeme kalitesi çok iyi değil. Hem dayanıksız hemde ince plastik malzeme kullanılmış. Diskin üst tarafında baskı uyguladığınızda içeri doğru bir esneme olmakta. Benden tavsiye, cihazı düşürmemeye çalışın.

 

USB 3.0 arayüzü ile uyumlu cihaz arasında bağlantı gerçekleştiren disk, diğer  2.5 İnç taşınabilir diskler gibi ek güç gereksinimi duymuyor. Ciahz USB 2.0'da desteklemekte. İçerisinde yer alan 1TB dsik 5400RRM dönüş hızına sahip. USB 3.0 bağlantıda ortalama 120mb/s yazma ve okuma vaad etmekte.

Cihaz tak-kullan yapıda olduğundan Windows 10'lu PC'mde kullanırken herhangi bir kurulum, problem yaşamadım. Bazı programlar ile testler ve gerçek kullanım testleri yaptım. Crystal Disk Mark'ta okuma 134.9Mb/s, yazma 125Mb/s hızında çıktı. HD Tuen Pro'da diskin ortalamahızı 103Mb/s. ATTO Disk Bencmark'ta  ortalama 130MB/s yazma ve okuma hızına sahip. Kendi dosya kopyalama testlerinde ise;

 • 10.4GB Karışık resim(6047 dosya),  aktarım süresi 9 dakika 31 saniye.
 • 5.45GB 1080p MP4 video(21.55 dakika), aktarım süresi 45.2 saniye(Ortalama 125Mb/s)
 • 3.5GB yüklü oyun dosyası, aktarım süresi 3 dakika 14 saniye.
 • 3.26GB Windows10 İSO, aktarım süresi 1 dakika 39 saniye.

Disk boyutları ve performans olarak, fiyatına göre beklentilerimi karşıladı. Ama malzeme kalitesi olarak daha sağlam yapıda olabilirdi. Kullanımım sırasında herhangi bir aşırı sınma ve ses çıkartma yaşamadım. Hatta disk hiç ısınmıyor ve ses çıkartmıyor diyebilirim. Uygun fiyatlı taşına bilir disk arayanlara, Seagate Expansion Portable 1TB(Model No: STEA1000400) taşınabilir diski önerebilirim.

#İnceleme #Disk #TaşınabilirDisk #HardDisk #Seagate #5400RPM #1TB #ExpansionPortableHardDrive

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • burak karakus @yokkullaniciadi

  Hayırlı olsun. Geçen ben de almak istedim ama alamadım açıkçası. Benden önce, yaşlı bir teyze/amcanın "bu nekine" deyip kutuyu rafa fırlatma ihtimalini göz önüne alarak, bu tür ürünlere pek yanaşmıyorum bim'de:)

 • imperio @imperio

  İnceleme için teşekkürler, ben de yeni Seagate Ultra Slim 2 TB aldım, gayet memnunum 🙂

  Bir eleştirim olacak yazı ile ilgili. "-mekte", "-makta" eklerini neden kullanıyorsun? Aynı İngilizce'de olduğu gibi Türkçe'de de bu tür geniş zamanın kullanımı kalktı artık. Onun yerine şimdiki zaman kullanılıyor "-iyor" ekiyle. Geniş zaman olarak kullanınca bütünlüğü de bozuyor. Mesela yazıyı başından itibaren oku sen de farkedeceksin. İlk cümlelerin sonu "mekte" "makta" ile biterken sonraki cümle "iyor" ile bitmiş ve yazının bütünlüğünü bozmuş. Dediğim gibi bu tür geniş zamanın yerine şimdiki zaman kullanılıyor, sen de "iyor" eki ile bitirerek sonraki cümlede bunu yapmışsın zaten farketmeden 🙂 İki cümle de "mekte" ile bitirilebilir aslında veya iki cümle de "iyor" ile bitirilebilir 🙂 Aşırı bir resmiyet de katıyor. Ha dersen "bu da neleri dert ediyor" haklısın ama çok kötü geliyor bana okurken 😀

 • alkesilops @alkesilops

  Bu üründen bir adet aldım. Ve evet bozuldu 🙂 Fakat hiç zorluk çıkarmadan ve yokuşa sürmeden ürünü değiştirdiler. Mutluyum, harici disk alırsam bir daha seagate olacağı kesin.

 • ragman @ragman

  Bundan almayı düşünüyorumda dahili olarak kullanılabiliyor mu? Notebooka takıp kullanabilirmiyim.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler