Lenovo L340 Kısa İnceleme

Neden bu bilgisayar?

Ziraat bankasının banka kartıyla internette alışveriş yapamayıp çıldırınca parayı karttan çekip teknosa’nın eline düştüm. Neyse bu hikayeyi daha önce anlattım 😀. Geçelim bilgisayarın özelliklerine.

( https://teknoseyir.com/durum/1134825 )

Özellikler

İntel i5 9300h işlemci

Nvidia gtx 1650 ekran kartı

8gb ram(boşta slot yok. Tek slot var ve max 16gb ram takılıyor)

256gb nvme ssd

1080p 60hz ips ekran

İlk bakış

Malzeme kalitesi gayet güzel.

Klavye puanım 10 üzerinden 8 😀. Enter tuşu biraz küçük ve yukarı ve aşağı yön tuşları küçük. Bunun dışında klavye aydınlatması gayet güzel. Caps lock,numlock ve güç tuşlarının üzerinde açık olup olmadığını belirten küçük ışık var.

Cihazda yalnızca 2 tane usb A var. 1 tane de type-c var. Yetersiz tabi. Çoklayıcı almak lazım.

Kameranın önünü kapatmak için fiziksel bir kapak var. Daha önce ismiyle burada dalga geçmiştim😀. Kader😂. Ayrıca kameranın çalışıp çalışmadığına dair yanında küçük beyaz bir led var.

( https://teknoseyir.com/durum/1120510 )

Şu klasik menteşe testini geçemedi. Yani tek elle kapağı kaldıramıyorsunuz. Alt tarafı da tutmanız lazım.

İçinde 5-6 tane gereksiz program var. Temiz kurulum şart.

Performans Testleri

Sebebini bilmiyorum ama performans testlerinde “power limit throttling” uyarısı çıkıyor. İşlemci normalde 45 tdp ama 35 tdp nin üstüne çıkmıyor. Haliyle performans testlerinde biraz geride kalıyor ama ısınmadıktan sonra çok da önemsenecek kadar geri kalmıyor. Oyuna da negatif bir etkisini görmedim ama oyunda çok da fazla test etme şansım olmadı. İnternetim bayağı kötü bu aralar.

İşlemci testleri:

Nvme ssd için testler:

Oyun testi fazla yapamadım. Diğer bilgisayarımda Shadow of Mordor vardı ve notebookcheck sitesinde testi yapılıp bende olan tek oyundu😀. Vsync i kapattım. Ultra ayarlarda 60 ile 80 fps arası dolaşıyordu ama genellikle 70-72fps de sabit duruyordu. Benchmark sonucu notebookcheck teki test ile aynı sonucu verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Termal Durum

Üstte de anlattığım power limit throttling yüzünden pek ısınmıyor. İnternette bu durumu düzeltmek için yığınla öneri var ama ısınmadığı sürece bu kadar performans kaybını göze alabilirim.

İlk önce 15 dakika aida64 stres testi yaptım. Hemen ardından İntel xtu ile 20 dakika stres testi yaptım. 83-86 dereceyi geçmedi. Normal kullanımda da 40-55 derece arası dolanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekleme:Cihaza hdd eklemesi yapmak için Lenovo’dan 200 liraya parça almak gerekiyor. Ram tek slot.  Yani max ram 16gb ve tek kanal kullanılabilir. Batarya kullanımı ise 4 saat youtube’da video açtım. Parlaklık yüzde 50 de. 4 saat gitti ve şarj yüzde 25 düştü. Daha fazla düşmesine izin vermedim çünkü yüzde 20 nin altına düşmesi sakıncalı diyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler