Delonghi KG49 Kahve Öğütücü İncelemesi

Eğer sizinde çekirdek kahve içmek zevkiniz varsa ve ucuz ama kaliteli bir öğütücü istiyorsanız buyurun incelememize .
Dış görünüş olarak gayet şık , sade , mat kaplamasıyla her mutfağa yakışacak bir ürün. Boyutları itibarıyla küçük ama standart ev kullanımı için yeterli büyüklükte öğütücü haznesine sahip. Haznelerden bahsetmişken oradan devam edelim. Öğütme kısmı sağlam kırılmaz plastikten üretilmiş. Cam olmasını tercih ederdim ama ısıya maruz kalmayan bir parça olduğu için sağlığa zararlı olduğunu düşünmüyorum. Kapak kısmı ve öğütücü kısmı çıkarılabilir yapıda aynı zamanda yıkanabilir.Yıkama konusunda bir uyarım olacak , öğütücünün alt kısmındaki motora bağlama aparatının aralarında yıkama sırasında su ve deterjan kalabiliyor. Bunları o kısımdan uzaklaştırmak için , içine bir miktar su koyup bir süre bekletmekte fayda var. Kablosu yeterli uzunlukta ve istendiğinde aletin alt kısmına sarabilme imkanımız var.
Şimdi de performans kısmına geçelim. Coarse, medium ve fine olmak üzere üç farklı çekirdek öğütme boyutu ve 2-12 arasında fincan sayısı ayarına sahibiz. Koyduğumuz kahve miktarına göre dönen halka şeklindeki fincan ayarından ayarlama yaptıktan sonra kapağın üstündeki başlatma butonuna basılı tutarak öğütme işlemine başlıyoruz. Kahve büyüklüğü ayari ise bizim basılı tutma süremizle değişiyor ve hangi boyuta geldiğimizi kırmızı ışıklar yardımıyla anlıyoruz. Basılı tutma süremiz boyunca, kalından inceye doğru coarse, medium ve fine ayarlarına zamanla geliyoruz. Burada merak edilebilecek konu olan Türk kahvesi öğütmeye değineyim.
Bunu bir örnekle anlatayım, bu şekilde anlaşılması daha kolay olacaktır. Elimizde 2 fincanlık Türk kahvesi çekirdeği varken, aletin fincan ayarını 4’e getirip, çekme işlemini fine’a kadar yapıp bir süre de bu ayarda çekmeye devam edersek istediğimiz incelikte Türk kahvesi elde edebiliyoruz. Eğer bu şekilde de istediğimiz inceliği elde edemezsek, aynı işlemi tekrar etmemiz iyi olacaktır.
Kahve öğütmenin yanında, keten tohumundan rezeneye kadar farklı baharatları ve çekirdekleri de öğütebiliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken konu, rezene gibi yoğun kokulu baharatların kokuları ne kadar yıkasakta bir kaç gün öğütme haznesinde kalıyor. Ayrıca özellikle daha yağlı kahvelerde ( genelde tropik bölge kahveleri ) öğütme haznesi ve kapak aşırı derecede yağlanmakta bu yüzden yıkamak zorunluluk haline gelmekte.
Çalışma esnasında motor fazla ses çıkarmıyor hatta haznede dönen kahve çekirdeklerinin sesi çoğu zaman daha çok duyuluyor. Sessiz olmasının yaninda titreşim de çok az.
Sonuç olarak fiyatına (79 TL ) göre gayet kullanışlı, iyi performanslı bir ürün ve kullandığım bir ay içinde üründen gayet memnun kaldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler