Paylaş Paylaş

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/33

- Skype görüşmelerinin kısmen dinlendiği ortaya çıktı.

- Xiaomi ve Samsung’tan 108MP kameralı telefon gelecek.

- Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X, Kasım ayına ertelenebilir. 

- Bazı Surface modellerinde ısınma nedeniyle yavaşlama gözleniyor. 

- YouTube’un telif hakkı sistemine güncelleme geldi.

- Apple, yetkisiz servislerde pil değişimini zorlaştıracak.

- Boeing 787’deki güvenlik açığı üzerine güzel bir yazı.

- Xbox’ın başından şaşırtıcı açıklama: Buluttan oyunun yayınlaşmasına çok yıllar var.
- Minecraft’ın gelişmiş grafik paketi iptal edildi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Enes @b-enes

  1:22 Skype görüşmelerinin kısmen dinlendiği ortaya çıktı.

  4:58 - Xiaomi ve Samsung’tan 108MP kameralı telefon gelecek.

  11:24 - Huawei’nin katlanabilir telefonu Mate X, Kasım ayına ertelenebilir.

  16:12 - Bazı Surface modellerinde ısınma nedeniyle yavaşlama gözleniyor.

  17:38 - YouTube’un telif hakkı sistemine güncelleme geldi.

  27:24 - Apple, yetkisiz servislerde pil değişimini zorlaştıracak.

  28:50 - Boeing 787’deki güvenlik açığı üzerine güzel bir yazı.

  31:38 - Xbox’ın başından şaşırtıcı açıklama: Buluttan oyunun yayınlaşmasına çok yıllar var.
  35:28 - Minecraft’ın gelişmiş grafik paketi iptal edildi.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Şu youtube sesinden dolayı benim videomun ortasında 30 saniyelik sesini sildi radyoda fısıltı halinde gelen müzik sesinden dolayı

 • Ali Mali @mali5481

  kasıma kadar diyince yine bi gülüşmeler 😀

 • Ahmet Erken @ahmeterken

  bulut oyun için ben de erken olduğunu düşünmüştüm. stadia çıktı ama son kullanıcının fikri yok stadianın ne olduğundan. milleti hype'ladılar şimdi geri tepecek. 5G yaygınlaştıktan sonra duyursalardı çok daha etkili olurdu. soğudu şimdi herkes.

 • Nostromo @nostromo

  Buluttan oyun oynamak için en erken 10-15 yılı daha var

  • Ahmet Erken @ahmeterken

   10 15 yıl nasıl bir tahmin allah aşkına. Hem fazla hem de %50 gibi bi uçurum var uç noktasında. 5g gelene kadar cloud stream gaming hayal.

  • Nostromo @nostromo

   @ahmeterken55 ''Hem fazla hem de %50 gibi bi uçurum var uç noktasında'' derken ne demek istediğinizi anlamadım ?

  • Ahmet Erken @ahmeterken

   @nostromo hocam 5 yılda tüm telekomünikasyon teknolojileri değişiyor. 5 sayısı 10 sayısının %50 sine tekabül ediyor. Ki bu da 10+5=15 diye belirttiğiniz uç nokta.

  • Nostromo @nostromo

   @ahmeterken55 Türkiye'de Telekomünikasyon sektöründe 5 yılda hiç bir şey değişmez. 5g yi de göreceğiz, bağlı olduğunuz baz istasyonuna atıyorum bin kişi aynı anda bağlandığında bakalım kaç ping ile oyun oynayacaksınız 🙂

  • Ahmet Erken @ahmeterken

   @nostromo 4g, 5g diye birşey yok. kendileri belirli frekans aralıklarında sağlıklı iletişim kurmamızı sağlayan standartlar bütünü sadece. 5g de frekanslar 4g den daha yüksek olacak. frekans değeri arttığı için mesafe azalacak. şöyle söyleyeyim 2g için bir yerde 1 baz istasyonu yetiyorsa 3g için atıyorum 3 baz istasyonu, 5g için 9 baz istasyonu gerekli. Yani teorik olarak baz istasyonu sayısı artacağından dolayı pingi dert etmenize gerek yok. İşte benim sinirlendiğim nokta burası. tabiri caiz ise bir halt bilmediğiniz konuda yorum yapmanız. 10-15 yılı daha var derken hiç mi google stadia'yı düşünmediniz? oradaki mühendisler acaba niye böyle bir servisi başlatmışlar? Niye diğer firmalar da cloud stream'e geçtiğimiz yıllarda yatırım yapıp çalışmalara başladı madem 15 yıl var? Yani susayım diyorum ama teknoseyirde çok enteresan yorumlar var gerçekten.

  • Nostromo @nostromo

   @ahmeterken55 Evinde kablolu bir şekilde internet hizmeti alıyorsun ve oynadığın oyunun dosyaları bilgisayarında yüklü olmasına rağmen taa anasının nikahındaki sunucuya bağlı olduğun için 90-150 ping de oyun oynuyorsun. Belli ki yaşınız genç. Teknoloji ve bilişim sektöründe çıkan her yenilik yağlanır ballanır çok güzel anlatılır ama uygulamada hiç bir zaman tam da öyle olmaz. 5g gelecek ve bu sorunları aşacaksın yani !!! Firmalar ve mühendisleri her zaman her şeyi doğru düşünür diye bir kesinlik söz konusu değil. Öyle olsaydı telefon firmaları katlanabilir telefon sunumu yapmışlardı hani nerede ? Demek ki zamanı değilmiş. Bu telefon olayını örnek olarak söyledim. Firma kataloğuyla konuşan sizin gibi çok bilmiş romantikler her yerde maalesef. Size bildiğiniz haltlar ile mutlu bir yaşam diliyorum.

  • Ahmet Erken @ahmeterken

   @nostromo daha da genelleştirin hocam isterseniz? katlanabilir telefonun başarısızlığı ne alaka ben size burada 5g nin teknik detayına inmeden sonuçlarını söyledim ki kafanız bassın siz hala teknolojide her yenilik çökecek şeklinde genelleme yapıyorsunuz. 5g her yenilik değil bakın yukarıda yazdıklarımı tekrar okuyun sonuçlarını anlayın genelleştirme yapmayın. yaşım genç evet ama sektörün içindeyim elektrik elektronik öğrencisiyim. bu teknolojileri geliştirilmesine katkı sağlayan hocalardan ders alıyorum. Teknoloji platformlarında teknolojilerin kendisi tartışılmalı ama sizin gibi insanlar böyle boş yorumlar yapıyor. prof erdal arıkan'ın araştırmalarına bir göz gezdirin lütfen. gezdirmiyorsanız da bilmediğiniz konularda yorum yapmayın. ya bütün bunları geçtim hadi genelleme yapalım 2g de internet kullanılmıyordu bile. 3g de interneti kullanmaya başladık 8 mbitleri falan alırdık. şimdi 4g de 30 mbitleri görüyoruz. gördüğünüz gibi rakam yükseldikçe internet kalitesi artmış. bunu tahmin etmek çok ta zor olmasa gerek.

  • Nostromo @nostromo

   @ahmeterken Siz mühendislerin her düşündüğüne/yaptığına kesin doğrudur gözüyle baktığınız için katlanabilir telefon örneğini verdim. Alâkasız olduğunu biliyorum yani. Hızın artması başka bir şey bakın ben burada fiziksel bir uzaklıktan bahsediyorum. 1000 megabit hız alsanız bile veriyi çektiğiniz sunucu çok uzakta olduğu sürece yüksek gecikme her zaman olacak. Türkiye'de Facebook, Google, Microsoft gibi firmaların veri merkezi varda biz mi bilmiyoruz ? Bilgisayarınızda batllefield 5 oynuyorsunuz diyelim sunucu taa Almanya'da iken 5g bu sorunu çözmüyor işte. 5G teknolojisi telefonunuz ile baz istasyonu arasındaki hızı ve tepkiselliği artırabiliir ama günün sonunda veri merkezi binlerce km ötede olduğu için yüksek gecikme her halükârda olacak. Yurtdışı giriş çıkışları TürkTelekom üzerinden fiberoptik kablolarla sağlanıyor hatırlatırım. Elektronik öğrencisi olmanız sizi bu konuda yetkin kılmaz zira sizi tenzih ederim ancak eğitim sisteminin durumu ortada, ortalık diplomalı eşekten geçilmiyor. Ayrıca cehaletiniz karşısında da şapka çıkarıyorum.

  • Ahmet Erken @ahmeterken

   @nostromo uzaklık ile pingi bağdaştırmak asıl sizin cehaletinizi ortaya koyuyor. türkiyeden kanadadaki bir servera ping madem mesafeden dolayı var be güzel kardeşim bulgaristan kanadanın dibinde mi? kablo uzadıkça ping artar ne kadar cahilce ve bilgisizce bir yorum. bir kaç milisaniye anca etkiler mesafe. 50, 100 ms etkilemez. Siz büyük ihtimalle devletin, interneti yurt dışına çıkarırken getirdiği denetlemeler ve zorunlu kıldığı eski teknolojiler yüzünden de pingin yüksek olduğundan bihabersiniz. hala konuyu değiştiriyorsunuz eğitimimiz şöyle kötü böyle kötü her önüne gelen mühendis oluyor demek ki sende kötü bir mühendissin buna cevabım düz kafalısınız. yaptığım projeleri duymazsınız tabi ardudino ile kopya proje yapıp reklama para harcamıyorum kusura bakmayın. harvard mit gibi üniversiteler derslerini ücretsiz bir şekilde internette yayınlıyor. ben buraları takip ediyorum hatta signals and systems mit derslerinin bazılarını ben türkçeye çevirdim. her dersin de 50 dakika olduğunu belirtmek isterim. Bu düşüncenizi bir yıkalım. gerçi ben sizin düşüncelerinizi yıktıkça siz saçma sapan bir şekilde yenileri ile geliyorsunuz. ne diyeyim diyecek söz bulamıyorum. bizim insanımızın kanında mı var anlamıyorum arkadaş bir konu hakkında bilgin yoksa susacaksın.

  • Nostromo @nostromo

   @ahmeterken Gündemde Lp'nin konu hakkındaki yorumunu bile dinlememişsiniz. Size laf anlatmaktan yıldım. Daha da uzatmanın manası yok sağlıcakla kalın

 • Mustafa Kaya @mky

  @gamsizm bende surface pro 6 var. bahsettiğiniz sorundan etkinlenip etkilenmediğimi tam olarak nasıl anlarım?içime kurt düştü.

 • otnemem @otnemem

  Kısa gündemlerde şöyle bir uygulama yapılamaz mı acaba? @leventp nin yıllar içinde yaşadığı ve irticalen bile anlatabileceği onlarca olay yaşamıştır Atıyorum; bilişim sektöründeki milenyum sendromu. Bu ve bunun gibi tecrübeleri Levent Bey'in ağzından dinlemek eminim pek çok kişiyi mutlu edecektir, gündemlerin kısa olması mutsuzluğunu da bir nebze gidermiş olursunuz. @gamsizm

  • Murat Gamsız @gamsizm

   O hikayalerin hepsi gündemde benzer bir şey olunca anlatılıyor aslında. Gündemin kısalığı klasik yaz durumu. Eylül'den itibaren normale dönecek.

  • otnemem @otnemem

   @gamsizm Zaten benim aklıma da durup dururken gelmedi. Levent Bey bazen konuya giriyor ama neyse uzatmayalım veya çok dağıttık deyip üstten özet olarak geçiyor. Oysa o anılarda öğrenebileceğimiz, kızabileceğimiz, eğlenebileceğimiz pek çok detay olduğuna eminim. Tabi karar sizin.

 • Fatih Çelikhan @adobe

  Ve LP'den 30 Ağustos göndermesi. Müthişti 🙂

Benzer Videolar