Paylaş Paylaş

Evden çalışmanın avantajları ve dezavantajları

Ofisten çalışanlar evden çalışanlara, evden çalışanlar da ofiste çalışanlara özenir. Peki gerçekte durum nedir? Her ikisinin de avantaj ve dezavantajlarını konuşuyoruz.

 

*Spot karikatürü kaynağı: Heike Weichmann

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali

  Süper bir sohbet olmuş, başka bir programda da bu freelance çalışma olayında vergi/fatura stopaj v.s. işini anlatırsanız TAM SÜPER olacak...

 • Mehmet Bozkurt @memobozkurt_1

  İşe gidemedik ya benim yatak odasıynan çalışma odama giden holun orası sen buz tutmuş kar fırtına .d

 • Ali

  Şunu eklemeyi unuttum; evden çalışma olayını ne komşulara ne de akrabalara anlatamıyorsunuz, sizi işsiz güçsüz bütün gün evde takılan "vah vah şekilde nidalarla anarak" bir varlık olarak görüyorlar 😀

 • voli li

  çok güzel bölüm olmuş, tecrubenin konuştuğu belli... 🙂

 • Öner Aydemir @oneraydemir

  Samimi bir sohbet eşliğinde güzel bir konu üzerine program olmuş gene. Çok teşekkürler. Bir de başlardaki el çekimi dikkatimi çekti 🙂 Hoş olmuş ama.

  Son olarak söylemeden edemeyeceğim. Sizden bir ricam daha doğrusu. Ne olur şu ilk yorum diye yazılan saçma sapan yazılar burada bari olmasın. İzin vermeyin lütfen bu yazılara.

 • Remzi hakyemez

  levent baba sen hep bişeyler anlatya sen keşke bizim okulda öğretmenimiz falan olsaymışsınya ahh beee

 • M.Macid

  Böyle saç sakal birbirine girmiş, pijamalarla rahat rahat çalışmak iyidir ya. Erken kalkmak ve tıraş olmak zorunda kalmak oldukça korkutucu 🙂

 • Arena2K

  Gece gece güldürdün hepimizi Levent abi 😀 doğal ve keyifli bir sohbet olmuş her bilişimcinin başına gelen olaylar 😀

 • Gürdal Cihan Hatunoğlu @gurdalcihan85

  L.pekcan neden evlilik proglarına takmış durumda onu anlamadım bak

 • Veysel @spectrum

  Levent Bey söylemiş ama, bu işin düzenli olması için en önemli şey disiplinli olacaksın.

  Sabah 7'de kalkıyorsan, gene 7'de kalkacaksın.
  Yapabiliyorsan, özel bir odayı sadece bu işe ayıracaksın.
  Traş oluyorsan, gömleğini giyip, kıravatını takıyorsan gene aynı şeyi yapacaksın.
  Televizyon açık olmayacak (kar döneminde 4 gün evden çalıştık. Eniştem, ki dehşet bir konsantrasyonu vardır, evlilik programına gözü takılıyordu :))

  Dezavantajlar:

  1. Eğer disiplininiz yok ise, bir süre sonra saatler karışıyor.
  2. Performansınız düşüyor. Evdeki kişiler sürekli szden birşey isteyebiliyor.
  3. Telefonda konuşurken televizyon sesi, evdekilerin sesi karşı tarafça duyulabiliyor. Levent Bey, bunu konsantrasyonun bozulması olarak bildirmiş zaten ama ayrıca, karşı tarafın algılaması da kötü oluyor.
  4. Eğer evinz dışardan kolay ses alabiliyorsa, özellikle yaz aylarında sağdan soldan gelen çocuk sesleri rahatsız ediyor.

  Ben genelde disiplinliyimdir, sabah erken kalkarım vs. Ama ben bile bir süre sonra bozulurum diye düşünüyorum 🙂 O yüzden disiplinli olmak en önemlisi..

  • LP

   Selamlar,

   Evet o telefona karışan ortam sesleri konusu çok önemli. Bir de, eğer evin sabit hattını iş için kullanacaksanız mutlaka telefonu siz açın. Anneniz, çocuğunuz falan açarsa biraz garip olabiliyor. 🙂

   Sevgiler, LP

  • Veysel @spectrum

   Abi o iş zor.

   Annenize anlatırsınız da, evde çocuk varsa, koşup ilk o açıyor 🙂
   "Aloooooo " :))

 • LordSpike

  Yaklaşık 1.5 yıldır evden çalışıyorum. Eşim 8:30-18:30 çalıştığı için erken kalkmak durumunda, çok yorgun olmadığım ve geç yatmak zorunda kalmadığım günlerde ben de onunla birlikte kalkıp en geç 8:30-9:00 gibi işe başlıyorum, böylece akşam -iş yoğunluğuna göre- genellikle 18:00'de "paydos" edebiliyorum. Arkadaşların dediği gibi "disiplin şart" yoksa performans diye bir şey beklemeyin. Başarabilen için çok rahat ve verimli olduğunu düşünüyorum evden çalışmanın.

 • Yalçın Aydın

  Perde olayı kaçınılmaz:)

 • Kaya

  Harika bir sohbet olmuş, Levent abi sen bir harikasın espriler harikaydı çok keyif aldım... Açıkçası ben evde iş yapmıyorum ama evdeki çalışma odama ilk giren "ooo Home office" diyor 😀 keşke evimdeki yarattığım ortamda çalışabilsem, çok özendiğim bir şey... Aklımda Projeler var bakalım ileride belki olur.

 • Polat Büyükarslan

  Evin bir odasını ofis haline getirmeyle ilgili çok az bahsetmişsiniz. Yapılması gerekenleri daha detaylı anlatabilir misiniz?. Bu konuda internette pek fazla bilgi yok. Bununla ilgili bir video hazırlarsanız çok sevinirim.

 • insane @insane

  İstanbul merkezli bir şirketin İzmir bölge sorumlusu olarak neredeyse 4 yıldır homeoffice olarak çalışıyorum ve nihayetide yakın zamanda merkez ofise geçip gerçek ofis ortamını yaşıyor olacağım. Söylediğiniz her şeyin altına imzamı atabilirim çünkü artıları ve eksileri bol bir sistem. Benim eklemek istediğim bir diğer husus ise kişinin kendi kendini motive edebilecek yeteneği olmalı yoksa işleri ha bugün ha yarın diye öteleyerek sonra altından kalkılamaz hale getirmek işten bile değil.

 • Tayfun Uçar @tayfunucar

  Elektrik, su, gaz gibi faturaları "işyeri" tarifesi üzerinden ödüyorsunuz. Sonra yarısını vergi gösteriyorsunuz.

 • Ziyaretçi

  Valla video çok güzel olmuş. Siz bunu iş boyutu olarak anlatmışsınız ama ben bunu öss'ye çalışmak olarak algıladım 😀

 • Veysel @spectrum

  Ben sevindim reklamları görünce 🙂

  TTNET, Turkcell yeni reklamlar 🙂

 • Mert Bozkurt

  Evden çalışmanın benim için en büyük dezavantajı 4 ayda 5 kilo almak olmuştu. İyi ki şu an yüksek tempolu bir iş yapıyorum 🙂

 • Mujko @mussavas

  şu anda ev-ofis çalışıyorum, gerekli olduğunda ofise gidiyorum. Kendime ait odam olacaksa ofisi tercih ederim, açık ofis varsa koşarak kaçarım :).

 • iCloud @icloud

  aaa levent abinin saçlarına ne oldu

 • Batukhan @batukhan

  Bu işi yapmasamda sohbetinizi zevkle izledim. Levent abi sohbetinize doyum olmuyor gerçekten.

 • eeevv

  asgari ucretin 700 TL oldugu bir ulkede merak ediyorum siz ne is yapiyorsunuz

 • umitt @umitt

  levent bey in kendi kendine buldukları aslında bilimsel gerçekler uyduğunuz yer ışık alıyor ve sesler duyuluyorsa uyku kaliteniz düşüyor, saat olarak fazla uyumuş olsanız bile dinlenmemiş oluyorsunuz, levent bey de durumun farkına varmış odanın ışık almasını engelleyebildiğiniz kadar engelleyin dışarıdan gelen sesi engelleyin veya az ses odada yatın ergonometrik yatakta uyuyun.

 • Shark

  Evden çalışırken ilk kural evde çalıştığınızı kimseye söylememektir. Söylediğiniz anda "aman evden çalışıyor, işi gücü yok" diyebilirler. Veya her dakka misafiriniz olur, iş yapamazsınız. En iyi yöntem evden çalışan bir arkadaşınız varsa beraber çalışmaktır, bir gün onun evinde bir gün kendi evinizde çalışırsınız böylece iki kişi birbirini motive eder, diğerlerine de "iş arkadaşımla iş yapıcaz" dersiniz kimse sizi rahatsız etmez.

 • Hüseyin Vurucu @huseyinv26

  macid gibi bir oyun editörü yada benim gibi biri, günün yaklaşık 10-15 saatini pc başınca geçiriyorsa ve yaptığı iş oyun oynayıp inceleme yazmaksa bence hiç sorun olmaz 🙂 şahsen tv yi neredeyse hiç izlemem. pc başında geçiririm günümün tamamını. sadece yemeklerde salona çıkarım. fakat her zaman pc başında olabilmek mümkün olmuyor. o kısım doğru. özellikle ben gece genelde 4 e kadar oturuyorum sabah en geç 10-11 de kalkmaya çalışıyorum. sabah uykusundan dinlenilmiyo. bende çok uyumuyorum çünkü sabah 4 den akşam 4 e kadar uyusanız gene de hiç faydası olmuyo. sersem sersem dolaşıyosunuz ortalıkta. o yüzden uykuyu az tutup, sabah mümkün olduğunca çalışmak iyi olur ama yazı yazanların yazıları genelde gece yazıldığında güzel oluyo 🙂 gece tv kapanıyo evdekiler uyuyo hiç ses yok mükemmel bir çalışma ortamı.

  herkez demiş ama bende söyliyim. levent abi, murat abi, özkan abi, can abi ve macid ile oturup sohbet etmek isterim(hepsini söyledim ama özellikle levent, özkan ve murat üçlüsü 🙂 ). çok hoş sohbetli insanlarsınız cidden. başarılarınızın devamını dilerim. böyle sohbet tadında programlar bekliyoruz...

 • Fatih

  Güzel bir sohbet olmuş ağzınıza sağlık. Ben şahsen evde çalışmak istemezdim. İş ortamında iş arkadaşlarıyla birlikte çalışmanın zevki her zaman daha iyidir.

 • özgür

  geç yatanlara siddetle göz bandı tavsiye ederim %30civarı gözleriniz daha iyi dinleniyor. en azından ben de öyle oldu...

  evden çalışanlara 🙂

  rabbim korusun....

 • Miraç Avcı

  Uyku düzeni konusunda ilkokul yıllarımdan beri peşimi bırakmayan alışkanlığa parmak bastınız... Ama gece oturması kadar gizemli ve uluhiyet içeren başka bi ortam ve zaman yoktur... O sessizlik ve yalnızlıkta gelen ilhamların 1000'de biri sabah gelmiyor... Keşke bir gün 48 saat, bunun geceleri 36 saat olsaydı dediğim çok olmuştur...

 • haydar

  evde en güzel borsacılar çalışıyor..borsanın açılış kapanış saatleri belli çünkü..

 • selim

  guzeldi tsk ederiz 🙂

 • evo @evo

  Teknoseyir için bir ofis turu videosu fena olmazdı 🙂