Sansür düzenlemesinde sona yaklaşıldı. Yıllardır TV izlemiyorum zaten, hem içerik kalitesi hem de gereksiz sansür uygulamaları yüzünden. 4K HDR televizyonla birlikte rahat ve konforlu bir şekilde Netflix keyfini çıkarmaya başlamıştım ki 2 ay içinde sansür konuşmaları başladı, sonrasında aylarca konuşulmadı ve şimdi verilen sürenin dolmasıyla tekrar gündemde.

Çocuklar şöyle çocuklar böyle diye yapılan açıklamalar var, peki yetişkinler? Türkiye Cumhuriyeti yalnızca çocukların yaşadığı hayali bir ülke değil ki, yapılan her düzenleme çocuklarla ilişkilendiriliyor. Ebeveyn denilen kişilerin görevi değil midir çocuklarını uygunsuz içeriklerden korumak? Ebeveyn kontrolleri yok mudur Netflix gibi platformlarda? Bu düzenlemeler kimi neyden koruyor peki? Bugün bunu yapanlar yarın Steam'e, Origin'e, Uplay'e de karışmaya başlarlar.

Kredi kartıyla üye olunan ve ebeveynlerin çocuklarını rahatlıkla kontrol edebileceği yayın platformlarında uygulanmak istenen bu sansürün hiçbir geçerli sebebi yok. Televizyonda kadın gölgesi sansürlenirken, kafasını kapıya çarpan adamın kanayan burnu sansürlenirken Breaking Bad, Sense8, Narcos, The Punisher, 13 Reasons Why gibi dizilere neler yaparlar tahmin etmek bile istemiyorum. Bunlar gibi birçok yabancı dizi RTÜK sansürlerine göre tasarlanmadığı için sansür sonrası içerik kalmayacak.

Çok doluyum gerçekten. Bu konuyla ilgili açılan 4 ya da 5 tane imza kampanyası buldum ve hiçbiri 100 imzaya bile ulaşamamış durumda. Belki sonuç değişmeyecek ancak çaba bile yok ortada. Bu kadar baskı elbet bir gün basıncını boşaltacak. O günlerin çabuk gelmesi dileğiyle...

BeğenFavori PaylaşYorum yap