Eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin; terörle bağdaştırıldığı coğrafyalarda sıradan bir durum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Lehimli At @at

  Kadın azınlıkta. Meclise bakalım kadın sayısı çok çok az.

 • Lehimli At @at

  @johnsmith Deliler oy kullanamıyor diye biliyorum. Kullanıyorsa da demokrasi böyle olmaz. Yarı yarıya kadın olan bir ülkenin meclisinde kadın milletvekili oranı %10 dolaylarında.

 • Lehimli At @at

  @johnsmith Çünkü toplumumuzda cinsiyet eşitliği yok. Bir kadın işe alınıyor. İş yeri sağlık raporu istiyor. Kadın aile hekimi, kır dizini evinde otur diyor, ne yapacaksın mardinlerde diyor. Bu gibi olaylar her yerde oluyor.

 • YasinC @yasinc

  @at Araştırirsan erkek katlini de bulabilirsin. Bazı şeyleri tadında bırakmayı bilmiyoruz.

 • Lehimli At @at

  @yasinc Offff, konu o mu? Kadınlar hak isterken katledildi orada. Kadın olduklarından dolayı ayrımcılık gördükleri için.

  Erkek olduğu için katledilen gördün mü hiç?

 • YasinC @yasinc

  @at Erkek olduğu için işten atılan da gördüm öldürülende. Gücü kaldıramayan birisine verirsen yetkileri cinsiyet vs fark etmiyor. Orta doğudan örnek verip durmayın. Kimse normal demiyor bunlara. Kadınlar fiziksel olarak daha güçsüz olduğu icin çok cabuk zarar görüyor. Yoksa her gün herkese şiddet var. Kadınlar günü yerine insan olma günü olsa şimdiye sorunlar çözülürdü.

 • Lehimli At @at

  @yasinc Homofobik işveren yüzünden atılmıştır orada da. İnsan hakları günü de var hiçbir şeye sorun olmadı.

 • YasinC @yasinc

  @at Fobikini falan bilmem. Her hangi birine zarar vermeye kalkan herkesin bir sorunu vardır. Bu sorunların en büyüğü ahlak ve zekadır.

 • Lehimli At @at

  @johnsmith Zorunlu askerlik saçmalık. Mesela ben ne anlarım askerlikten. Gittim cepheye, kahve mi yapayım millete?

 • Rasko @rasko

  @at Bunlar istisna örnekler. Her yerde olan şeyler değil. Tabii ki karşı çıkılması gereken bir durum. Öte yandan "mecliste çok az kadın var" yaklaşımı yanlış. Kimse kadınların siyasete atılmalarına karşı durmuyor (toplum genelinden bahsediyorum). Şuan çok popüler bir partinin genel başkanı kadın ve ben daha kimsenin "kadın olduğu için oy vermem" dediğini duymadım ancak tam tersinin olması gayet doğal karşılanıyor http://haber.dha.com.tr/politika/kilicdaroglundan-cinsiyet-kotasi-icin-kadinlara-mucadele-cagrisi/haber-1568296

  Önceki yorumlarımdan birinde " İleride işyerim olursa kadın çalışan almamaya özen göstereceğim" dememe karşı çıkmıştın. Burada söylemek istediğim "işe kesinlikle kadın almam" değildi. Yine de cümledeki "kadın" kelimesini "erkek" ile değiştirince beni tebrik edecek olman ne kadar eşitlikçi bir yaklaşım?

  ABD'de de aynı yanlışa düşülüyor. İş yerlerine belli oranda kadın çalışan alınması için baskı yapılıyor. Yıllarca çalışmış, kendini geliştirmiş, işi hakederek almış bir insanın yanına sırf kadın olduğu için belki de işi haketmeyen birini almak ne kadar eşit olabilir?

  Çöp toplama, inşaat gibi "pis" işlerde ayrıca muharip kolluk kuvvetlerinde hiç kadın bulunmaması ve bunun kimseyi rahatsız etmemesi ne kadar eşitlikçi bir yaklaşım?

 • ilker @gilker

  Kadınlar günü, kadın olsam ezik hissetmeme neden olacak bir günmüş gibi geliyor.

 • Lehimli At @at

  @aytacesmebasi Benim okuldaki 16. senem. Her yerinden çatlak veren bir sistem var.

 • RemziK @remzi-kurtbasan

  @johnsmith Süper bir örnek oldu hocam. Olaya şöyle bakmak lazım. Pozitif ayrımcılık adı altında kadın haklarını savunmak çok kötü bir davranış. Yani bunun dedeye sahip çıkalım lafindan farkı yoktur ki. Dedeye sahip çıkmak gerekir çünkü dede buna muhtaç bir garibandır. Zaten bir kadın hakkını savunma çabası kadının eziklik ve güçsüzlük göstergesidir. Yani burada yapılan kadına ayrımcılıktır. Adına konan pozitif ibaresi sadece şunun gibi bir şeydir. Mehmet kardeşimize bugün para topluyoruz ona biraz destek olalım millet. Bu cümle yerine Mehmet çok fakir paramıza ihtiyacı var fakir olduğu için Mehmet'e para topluyoruz lafindan hiç bir farkı yoktur ancak biraz kibar olmak bazı durumlarda gereklidir. Ama bir ideoloji haline asla gelemez. Gerçi burada neyi kime anlatıyorum rahatça bir şekilde insanların içinde sevistim seks yaptım diyebiliyoruz ama sikiştim kelimesi bir kabalık olarak görülüyor bu kelimeyi belki ben de kullanmam başka insanlar da rahatsız olmasın diye ancak bazı şeyler sadece sözcüktür. Derin anlamlar yüklemek manasız. Güçlü olan bireydir. Cinsiyet değil. Ahmet güçlüdür Ebru güçlüdür Selim güçlüdür. Ancak takintilarimiz bizi farklı şeylere iter mesela örneğımde neden ilk erkek ismi olan Ahmet'i kullandım neden iki erkek bir kadın ismi kullandım gibi. Anlayana sivrisinek saz, anlmayana davul zurna az...
  @gamsizm yukarıda örnek için kullanılan kelime yine de ne olursa olsun site kurallarına aykırı ise silebilirsiniz. Ancak bu yanlışı yapmayacak olgunluğa sahip olduğunuzu hissediyorum.

 • Lehimli At @at

  @rasko Senaryo şu şekilde, iş başvurusuna iki insan geldi, tek farkı cinsiyetleri olursa ve bunlardan birini seçmen gerekirse... Neyse kimi seçersen seç cinsiyetçi olur. Başım ağrıyor kafamı dağıtacağım biraz.

 • Rasko @rasko

  @at Birebir aynı insan bulmak milyonda bir ihtimal. Her şeyleri eşit olsa bile karakterleri farklı olur. Yine de iki eşit insan geldi diyelim, ben kuvvetle muhtemel erkeği seçerdim, kendime göre nedenlerim var. Kadını seçecek işveren daha fazladır muhtemelen. Ona da saygı duymak lazım. Sırf vitrin olsun diye yeteneksiz, tecrübesiz kadınların işe alındığını gördü bu gözler 🙂 Geçmiş olsun, kahveyi bırak ve bol su iç iyi gelir 🙂