#Öneri
Merhabalar.
Grafik tasarım amaçlı (Photoshop, Corel Draw vb. programlar) kullanılmak üzere bir all in one pc almayı düşünüyorum önere bileceğiniz bir ürün var mı?

(Mac almayı planlıyordum ancak corel draw programı uyumlu olmadığı için vezgeçtim)

Bütçe : 6000TL

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Doğa @doga

  Mac'te Corel yok muymuş? Eğer Mac alma imkanın ve isteğin varsa Corel yüzünden vazgeçme hocam. Corel'i bırakır Illustrator'e geçersin bir şey de kaybetmezsin.

  Surface Studio sanırım direk olarak ülkemizde satılmıyor ama çok iyi bir alternatif bulabilirsen.

  • oLedb @oledb

   Bugün Türkiye temsilcisi ile konuştum yokmus Corel mac desteği

  • Doğa @doga

   @oledb Evet yokmuş. Corel'in neden piyasadan silinip gittiğini açıklıyor bu durum. Dediğim gibi Corel yüzünden Mac almaktan vazgeçme. Corel'i ülkemizdeki matbaalar kullanıyor alışmış hepsi. Sen Illustrator'de de çalışsan matbaa işini halledecek senin. Sektörün gerçeği Illustrator oldu artık.

  • oLedb @oledb

   @dogaylmz öyle ama Corel a daha hakimin şimdi oradan oraya geç bir sürü dosya var elimde corelde hazırlanmış ve bir dergide çalıştığım için bu geçiş ve alternatif programı çözme sürenin kısa olması gerekiyor buda beni korkutuyor

  • Doğa @doga

   @oledb Kaçmanın alemi yok pat diye geç en fazla 1 hafta bocalarsın işe hakimsen 🙂 Ben 4 günde falan alıştım Illustrator'e şimdi eskisinden hızlı ve etkili çalışıyorum. Corel'deyken rahatsın ama Corel insanı bir düzeyde tutuyor. Başka bir programı öğrenmek için harcadığın çaba seni ileriye taşıyor. Hem Corel hem de Illustrator bilen eleman olmak değerli şu an piyasada. Ayrıca dergiye iş yapıyorsan Indesign kullanman daha faydalı olmaz mı?

  • oLedb @oledb

   @dogaylmz indesing kullanmam tabikide mantıklı ancak bastada belirttiğim gibi çalıştığım matbaa ve ya atölyeler Corel kullanıyor galiba gözü karartmam lazım

  • Doğa @doga

   @oledb Evet hocam gözü karart sen. Zaten pdf kaydedip gittiğinde her programda sorunsuz çalışabiliyorlar. Dergi kısmını tam bilmiyorum Indesign da kullanmadım ama dergiye çalışıp hayatında Corel kullanmamış arkadaşım var. Her işi Adobe ailesinde hallediyor matbaalarda sorun yaşamıyor hiç. Yani sorun hep yaşanıyor da Corel yüzünden değil. Yoksa matbaanın derdi bitmez 😀

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @dogaylmz öyle olmuyor işte. Matbaalar pdf ile gelen adam küfür eder 😀 senin 120. sayfaya koyduğun resim bir bakmışın baskıda 180. sayfaya kaymış 😀

  • Doğa @doga

   @ilkercom Çok farklı insanlarla karşılaşıyoruz demek ki hocam. Ben pdf ile gittiğim için kimseden küfür yemiyorum. Matbaa Mac kullanmıyor diye Mac kullanmaktan, Corel kullanıyor diye Illustrator kullanmaktan vazgeçeceksek bu iş nasıl ilerler? Sanat var işin ucunda.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @dogaylmz yüzüne tabii etmezler. Veya piyasa değişti iyice. ben 2 sene önce matbaacılığı bıraktım. öncesinde de üniversite matbaasında olduğum için sektörden kopmuştum.
   benim zamanımda bu işin standardı corel ve quark dı. dizgi bununla yapılırdı. üniversiteye bi gittim adamlar word ile dizgi yapıyor. dünyadan haberleri yok nerdeyse paint ile çalışacaklar. sonra corel illustrator filan kullanmaya başladık.
   PDF işinde ise şöyle bir durum var. PDF aslen matbaalarda kullanılacak format değildir. Tıpkı word gibi. jpeg gibi. baskı öncesi hazırlık sırasında gereksiz çok uğraştırır. pdf de ne sayfa düzeni ne renk kalibrasyonu matbaa tekniğine uygun değildir.
   Ama pratik mi allahı var çok pratik. hele dijital makinalr çıktı deli gibi hız sağladı. önceden bir hocanın kitabı yazıp prova baskı alması aylar alırken şimdi bir mail gönderiyor kitap 15 dakika sonra baskılı ciltli elinde.

  • Doğa @doga

   @ilkercom Buralarda da word ya da jpegle gidenlerden bıkmış adamlar pdf ile gelen görünce seviniyorlar. 😀 Dediğin gibi pratik. Yani en azından tasarlayan için. Pdf verdiğimde hiç sorun yaşamıyorum. Sen baskı tarafına hakimsin tabi o taraftaki sorunları da ben bilmiyorum. Gördüğüm 4-5 baskıcı için konuştum ben 🙂

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @dogaylmz çok bi hakimiyetimiz kalmadı. bizim çıraklığımız 68 model roland rekordlar 46 model kikebusch ( nasıl yazıldığını bile unuttum ) son model heidelberg speedmaster "93 gibi makinalar arasında geçti.
   Baskıcı için sıkıntı değil pdf. baskıcı yazılar ters bile olsa basar geçer. sayfa düzeni yaparken sıkıntı çıkıyordu. tabii sonradan adobe düzeltmiş de olabilirdi.

   2015 de bir arkadaşımın doktora tezini pdf den dijital baskı makinasına yollarken çok uğraşmıştık.

  • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas

   @doga konuyu hortlatacam sanki ama 😄 bende mac üzerinde İllüstrator programını öğrenmeye çalışıyorum. Herhangi tavsiye ve önerilerine açığım, kısa sürede nasıl öğrenebilirim? Gazi 2015 El sanatları öğretmenliği mezunuyum çizimim iyi ama bunu artık mac üzerinde daha iyi geliştirip kendi geleneksel el sanatları tasarımlarımı oluşturmak istiyorum.

  • Doğa @doga

   @muhammet-aktas-89 Bunun için ayrı bir gönderi açalım akışa da belki faydalanan olur 😀

 • oLedb @oledb

  Çalıştığım çoğu firma Corel üzerinden çalışıyor asıl önemli sebebi bu ve pek fazla illustrator kullanmayı bilmemem

 • Sosyobu @sosyobu

  Bence iMac al dual boot yaparsın hangi işletim sisteminde çalışacaksan onu açarsın Windows10 yada MacOs

  http://www.apple.com/tr/imac/

  Müşterilerimiz asus AIO aldı ama mac kadar memnun değiller.

  https://www.asus.com/tr/AllinOne-PCs/

 • Hasan ilker Com @ilkercom

  artık matbaa sektörü deillustrator vs kullanıyor. ama ben olsam ciğerli bir pc toplardım. hele ki ryzen işlemciler çıkmış. yarın öbürgün upgrade imkanın olur. mac ile filan uğraşılmaz. piyasada zaten mac kullanan matbaa kalmadı.

  • Doğa @doga

   Matbaalara göre yaşarsak Windows XP ya da 7 kullanmamız gerek hocam 😀 Onlar geriden gelmeye and içmişler.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @dogaylmz sen öyle zannet. Matbaa teknolojileri tıp ile yarışır. 95 senesinde milimtrenin %1 ile kağıt oluyan fotoselli makina kullanıyorduk. Saatte 13,000 tabaka hız ile yapıyor bunu 😀
   Büyük matbaalarda çılgın teknoloji dönüyor. Xp kullanan matbaa yoktur. Kullanıyorlarsa da bi kaç donanım ve yazılım için gereklidir. 2 milyondolarlık mercedes arabanın 95 model ibm laptop ile diagnos edilmesi gibi bişey.

  • oLedb @oledb

   @ilkercom aynen bazı makinelerin programları guncellenmedigi için eski sürüm windowslu pcler var bazı yerlerde

  • Doğa @doga

   @ilkercom Ben gittiğim matbaaların hiç birinde yeni sürüm işletim sistemi ya da yeni sürüm program görmedim. Tabi büyük işletmeler değil benim gördüklerim hep yerel işler yapıyorlar.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @oledb veya adamın bütün kalibrasyonu belli bir cihaza göre. adam yenisini yapmıyor filan. bi noktada adamın yeniye geçmesine gerek yok.
   theyyy eskiden neydi quark ve corel efsaneydi.

  • Hasan ilker Com @ilkercom

   @dogaylmz kenar mahalle matbaalarda öyle olabilir. sebebi de adamın işini görüyorsa neden değiştirsin ki?
   Ama büyük matbaalar çok eskiye takılmaz. bi dönem piyasanın tamamı 25 senelik ofset makinaları kullanırdı. topkapı matbaacılar sitesinde 4 renk ofset olmadığı zamanları bilirim. şimdi hangi kapıyı açsan 4 renk makina var.
   Matbaacılık çok değişti gelişti. özellikle dijital bakı sürekli yenilik istiyor.
   Ayda 2 dergi basan matbaa ile komple sektörü besleyen matbaa bir değil.
   Bir dönem mac bu işin özel cihazlarıydı. Ama artık piyasa PC kullanıyor. sebep basit. gerektiğinde korsan yazılım kullanabiliyorlar.

 • Doğa @doga

  @oledb Dizüstü almayı düşünmüyor musun? O paraya Asus Zenbook ya da HP Spectre alabilirsin. Freelance çalışıyorsan dizüstü büyük rahatlık.

  • oLedb @oledb

   Ofiste çalışıyorum bir ajansta hem reklam işleri hemde dergiler var yakında gazete falan da olacak o yüzden şuanda kullandığım asus ns182v modelli PC su var yeterli gelmiyor..

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gaming24-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-2tb-256gb-4gb-nvidia-gtx960m-win10-23-6--25488.html
  Gaming tasarımı biraz işi bozabilir ama donanımı işinizi profesyonel seviyede yapacağınız şekilde. 4K ekran, SSD, 16GB Bellek, i7 6700hq, 960m. Bunun yukarısı Mac yada Surface Studio.