Bu haber çok büyük müjde. Abuk subuk teknolojilerle daha fazla oyalanıp beklemeyeceğiz, geleceğin otomobilleri Hidrojen yakacak...

https://otoseyir.com/gelecegimizin-yakiti-hidrojen-olacak/

Geleceğimizin yakıtı Hidrojen olacak! - OtoSeyir

Yaklaşık yirmi yıldır ekonomik ve siyasi sebeplerle sümen altı edilen tamamlanmış Hidrojenli otomobil projelerinin hayata geçirilmesi için gereken şartlar sonunda olgunlaştı. Başını...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem @huseyinekrem

  litresini 5'ten vermeye kalkarlarsa süverüm.

 • sgur @sgur

  zaten büyük oranda yakıt teknolojisi buna dönecek, elektrik ve hidrojen iki alternatif kalacaklar. elektrikli araçların performansı çok daha yüksek. hidrojen karbon footprint anlamında daha temiz olabilir(şu anda değil) ama performans daha düşük, ek olarak dolumu kolay yani range sıkıntısı yok

  hirojendeki bir nokta istasyon dönüşümü, elektrikte bu dönüşüm işi çok daha basit, hidrojeni yine de taşıman gerekiyor.

  motor teknolojisi olarak ciddi farketmiyor hidrojen, geçişi çok daha kolay.

  ilginç olabilecek bir durum var hidrojende, hidrojen molekülleri ufak, kaçıyorlar depolardan, dolayısı ile garajlar buz gibi olabilir bundan dolayı:) bmw 7 hydrogen'de yanlış hatırlamıyorsam 20 günde boşalıyordu depo. deponun ilginç bir yanıda insulation kısmıydı, depoya kardan adam koysanız 6 yıl mı ne kalır öyle diyordu.

  • Can Akbulut @can

   Bor önemli, kıymetli bir malzeme. Hidrojenin stabil depolanması için en uygun yöntem Sodyumborhidrür formu.

  • sgur @sgur

   @can abi ciddi misin bilmiyorum(bor önemli geyiği:) ). ama sonuçta hala lab ürünü bunlar. bence bu olana kadar belkide farklı teknolojiler çıkabilir. ben kimyasına bu kadar hakim değilim. otomobiller ve yenilenebilir enerjilerden anlıyorum daha çok.

  • sgur @sgur

   @can mesela hidrojenden daha hızlı şekilde gelişirse ve pil teknolojisinde beklenmedik bir gelişim olursa bu hidrojenli araçlar small scale olur, belli alana küçülür.

   bu durum birebir olarak yenilenebilir enerjilerde oldu son 2-3 yılda. pv panellerin fiyatı o kadar düştü ki, experimental yöntemler, hot dry rock, ocean propeller, algea, energy tower, concentrated solar energy gibi teknolojilerin fonu ve desteği çok azaldı, bu açıdan bakınca pv paneller bilime bir darbe vurdu bile denebilir :))

 • sgur @sgur

  otomobil sesi aslında sadece alışkanlıktan hoş geliyor. 150 yıl önce at arabası sesi güzel geliyordu belkide, 50 yıl sonra elektrikli araç sesi hoş gelecek. ama aslında objektif bakıldığında ulaşımda ses rahatsız edici bir faktör.

 • Emre K @emre-k

  Teknoloji açısından sevindirici ancak otomobil ile ilgili hiç bir habere sevinemiyorum bizim ülkede. Yarın hidrojen yaygınlaşsa buna da milyon tane vergi koyup kan kusturacaklar bize. Elektrikli araç yaygınlaşsa güneş ile şarj etmek isteyene güneş vergisi bile gelir.

 • sgur @sgur

  @erkanozdemir ne açıdan? ses mi performans mı? ses olarak sevmeme nedeni alışkanlık olabilir(şu aralar oldukça sessileştiler), ama performans olarak zaten benzin ile farklı teknoloji sonuçta, performans değerleri farklı. dizel daha verimli ve torku daha yüksek mesela.

 • Alp @acpcore

  2 sene önce gittiğim Avrupa daki distribütör toplantısında özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden temsilciler çok yoğun olarak hidrojenli araba ile ilgili çalışmalar yapıldığını ve geleceğin teknolojisi olduğunu belirtiyorlardı. Hatta bu alanda çalışan firmalara distribütörlüğünü yaptığımız firmanın cihazlarının satıldığı konuşuluyordu. Ben ki zaten güzide ülkemizde 40yıl geriden geldiğimiz için, dünyadaki haraketlere de bakarak elektrikli arabanın gelişimi için daha avantajlı olduğunu ve hidrojenin bu şekilde unutulacağını sanıyordum. Demek yanılmışım, özellikle gelişmeyen pil teknolojisi, fiziki kanunlar nedeniyle elektriği "depolama" sorunu ve uzun şarj süreleri, özellikle lityum pillerin söndürülememe ve patlama problemleri ve bu gibi nedenlerle oluşan yüksek maliyetler eletrikli araba işini hidrojenin gerisine atıyor.
  Yine de ben geleceğin teknolojisinin elinde sonunda elektrik olacağını düşünüyorum. Veya belki fallout daki gibi mini nükleer reaktörler güç verir arabalarımıza kim bilir 🙂

  • sgur @sgur

   @acpcore çoğu yenilenebilir enerji sektöründeki kişi transportation kısmında hidrojenin dominant olacağını düşünüyor. elbette tam olarak belli değil bu ama bu yarış 2030 da belli olur. pil teknolojisine çok bağlı bu. eğer bir kırılma yaşanırsa pilde hidrojen sadece otobüs, kamyon gibi araçlarda olabilir. aksi takdirde hidrojen konvensiyonel fosil yakıtın yerini alacak.

   nükleer büyük üretimde olabilir ancak:) ya da büyük cruise gemilerinde.

   pillerde dediğim gibi gelişme olmazsa hidrojen yükselir, ama elektrikli araçların pazarı farklı ve performansı daha yüksek hidrojene göre.

   biraz bu soruların cevabı almanyanın alacağı kararlarda. 2010-2015 arasında yatırım için 20 milyar euroluk fon ayırmıştı e-mobilite için, hatta bmw i3 ve i8 e hızı bu fondan yararlanmak için verdi, leipzigdeki fabrikayı elektrikli araç üssü haline getirdi ve i3 ile i8 i oraya kaydırdı. vw de keza aynı şekilde kassel fabrikasına ciddi yatırımı bu fonu kullanarak yaptı. bunlar tetikleyici şeyler, almanya şu anda e-mobiliteye yatırımı arttırıyor, hidrojendeki adımları nasıl olacak bakalım.

  • Alp @acpcore

   @sgur ab nin sadece hidrojenli araç yapımını desteklemek için kurduğu ve desteklediği fonlar vardı, hatta internet sitesi vardı tüm ab de yapılan gelişmeleri an ve an aktaran; bulabilirsem paylaşırım, bende takip etmedim açıkcası.

 • Can Akbulut @can

  İçten yanmalıda ses aynı. #BRAAAPSTUTUTU

 • Agab @agab

  E her gün değişiyor ama bu gelecek ben anlamadım. Bir uçan araba, bir elektrikli araba, şimdi de hidrojenli araba.

 • HasanEmre Tonguç @hasanemretonguc

  hondanın hidrojenle calısan arabası vardı hidrojen yakıtı alıyo elektrik uretıyo elektrik motoruylada yuruyor en mantıklısı oydu

 • Can Akıncı @akinci-can-99

  Benim de gelecek gördüğüm ayakları en yere basan petrol alternatifi.

 • 3dfx @3dfx

  Hidrojende sesi unut, elektrik motor sonucta.

 • Murtaza Döngeloğullarından @cyraxus

  Hidrojen tehlikeli değil mi.Bence daha tehlikeli.Sonuçta basınç altında sıvılaştırılacak. Bence batarya teknolojisi(lifepo4 pillere bakılabilir az tehlikeli 2000 4000 şarj döngüsü var fakat büyükler) ve malzeme teknolojisi geliştirilmeli(Sürtünme ve verimlilik anlamında).SÜrtünmeyi azaltıp verimi artırırsanız zaten çok fazla enerjiyede ihtiyacınız kalmaz.Mesela atıyorum snapdragon 835 3 watt enerji tüketeceğine 0.3 watt tüketse.Telefonun ekranı 5 watt yerine 0.5 watt tüketse telefonu zaten 1 gün yerine 10 gün kullanırız full şarjla.Sonuç olarak yeni malzeme teknolojileri geliştirilmeli verimlilik arttırılmalı.Sen 14 nm işlemci yapıyorsun stok fanla 80 derece çalışıyor saçmalık.Isınmayacak sürtünmeyecek verimli olacak.

 • alca @alca

  uzun zamandır hidrojenin bir yakıt çeşidi olmadığını iddia etti uzmanlar. bir örneği http://www.nukte.org/node/143 adresinde okunabilir. Bu gelişmeler haliyle kafa karıştırıcı

 • Muratgunay @muratgunay

  Adam doğal yakilabilir halde hidrojen yok diyor. Üretmek lazım. Üretirken harcadığın enerjinin daha azını geri verecektir. Güneş enerjisi depolama için hidrojen e dönüştürulebilir veya bakanın dediği nükleer santraller ihtiyaç olmayınca kapatilamiyor o anlarda üretilen enerji hidrojen olarak depolanabilir. Gerçi başkan borlu bi bilesikten bahsetti ama o bilesigi üretirken de enerji gerekiyordur. Ordaki Prof temiz olamayacagindan bahsediyor eğer güneş den elde edilmemiş ise. Bide güvenlik boyutu var. Ne boyutta çözüldü bilmiyorum.

 • Erhn @erhancu01

  @can Aralikli ariza Sabit geometrili turbo kompresor Referans degere gore yanlis konum cok fazla asiri besleme Satis sonrasi servis. Can bey ne yapmam gerekli bu ariza kodunun aracimdan gitmesi icin acaba. Pegeout 2017 1.4 hdi urban move. Servis Enjektorlere version atilirsa duzelebilir dedi, yoksa turbo sarj sensorunu mu degistirmeliyim onla ilgisi var midir? Tamirciler turboyu sokme degistirme pesinde, cekiste problem yasamiyorum duman falan da atmiyor arac ama bu ariza.kodu zaman zaman yanip sonuyor