Mazlum bir halkın dünyanın hakim gücüne verdiği tarihin en önemli derslerinden biri.

#18MartÇanakkaleZaferi 'miz kutlu olsun, bu uğurda canlarını feda edenlerin ruhu şad olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Coushya @coushya

  Cümle biraz yanlış olmuş Çanakkale Zaferi çok büyük onur zaferidir. Ancak savaşın seyrine etki etmemiştir yinede savaşı kaybedip İngiltere Çanakkale'yi geçmiştir.

 • Meriç Türkbıkmaz @meric

  @coushya İngiltere'nin Çanakkale Boğazı'nı daha sonrasında geçtiğini tarih bilgisi tam olan herkes bilir. Bu savaşın başka sonuçları olmuştur.

  • Coushya @coushya

   Emin olun ki pek bilen olmaz. Bunun Birinci Dünya Savaşındaki 8 cepheden biri olduğunu kimse bilmez. Diğer tüm cephelerde kaybedip bu cepheyi kazanmak tabi ki savaşın sonucu değiştirmemiştir. Peki size sorayım romantik olmayın savaşın sonucu mağlubiyet olacağını bilseniz. Bu şanlı zaferi mi ister miydiniz ? Yoksa gemilerin paşa paşa savunma görmediği için saldırı yapmadan İstanbul'a geçmesini mi ? Çanakkale'de 500.000 insan öldü. Ben bu soruya şahsen cevap veremiyorum bir yanımda vicdanım bir yanımda duygularım.

  • Özkan Yılmaz @ultimance

   @coushya Diğer tüm cephelerde kayıp mı ettik? Tarih bilgilerinde cidden sıkıntı var çok şey öğrenmen lazım. Ayrıca Çanakkale cephesi taarruz değil savunma cephesidir. Dünyada bu kadar güçlü bir donanmaya karşı zayıf ordumuzla kazanılan zafer başka yerde görülmemiştir. Savunma yapmayıp sizin dediğiniz gibi gemileri İstanbul'a geçirseydik Türkiye diye bir devletten söz edemeyecektik belki de. Savaşın kaybedilip kaybedilmeyeceğini Allah bilir elimizden geleni yapmışız ve kazanmışız. Ben gurur duyuyorum her Türk de gurur duyar. Savaşın sonunda mağlup olmadık sadece mağlup sayıldık. Çünkü Amerika savaşa girdi ve savaşın sona ermesine sebep oldu Wilson ilkelerini öne sürerek.

 • HortumSüleyman @hortumsuleyman

  diğer hangi cephelerde kazandık? @ultimance

 • Coushya @coushya

  @ultimance Bakın beyefendi aramızda konuşuyoruz lütfen zorlamayın. Sizden bahsedilmediği sürece lütfen cevap vermeyin. Size son kez cevap vereceğim;
  Yahu bir dur be adam, insan ilkokul mezunu bile olabilir ancak cahil olabilir ancak bilmediği konuda neden ahkam keser. Sizin gibi insanlar yüzünden insanlar yanlış bilgi edinip başkalarına yanlış bilgiler sunuyorlar. Cehil saçmayı bırakıp erdemli bir insan gibi davranıp ya bilgi edinin yada bilgisizliğiniz ile bilgisizlik saçmayın.

  • Özkan Yılmaz @ultimance

   @coushya Burda bilgisizliğini ve cahilliğini ortaya koyan biri varsa o da sizsiniz efendim 😉 Allah tan savaş sırasında sizin gibi birilerine sahip değilmişiz ki savunmamız başarılı olmuş. Yoksa size kalsa gemileri geçirtir toprakları da kendi ellerinizle düşmana verirdiniz. Sizin gibiler çok var cahil ergen gibi cevaplar veriyosunuz ama tarih bilginiz sıfır zira kendi kendinizi tatmin etmeye çalışıyosunuz. Allah korusun şu anda bir savaş çıksa ülkeyi terkeder kaçarsınız. Zira ben yeni neslin eskiyle kıyaslanamayacağını düşünüyorum.

 • fatihpc @fatihpc

  Sonuç ne olursa olsun şehitlerimizi boşuna vermedik. Burada tarih dersine ihtiyacı yok milletin. Yok şöyle olmuşta yok böyle olmuş. Daha ne olacaktı. Savaşmaması batmamasından daha önemli olan zamanın en büyük makinalarını batırdık.

 • HortumSüleyman @hortumsuleyman

  valla benim bildiğim filistinden sina dan geri çekildik.kudüsü teslim ettik. ben burda bir zafer görmüyorum.elbette buraları savunan ecdadımızdan allah razı olsun.Ama maalesef elde tutamadık buraları