Birden Fazla Ses Kartı Arasında Geçiş (Audio Switch Programı)

Eğer birden fazla ses kartımız varsa bunlar arasında geçiş yapmak isteyebiliyoruz. Mesela bende bir USB kulaklık ve anakartın onboard ses kartına bağlı bir hoparlör mevcut. Zaman zaman hoparlörü veya kulaklığı kullanmak istediğim oluyor. Uzun uzun Denetim Masası'na gitmeden hızlıca bunlar arasında geçebilmek için bir yazılım aradım ve bulduğum yazılımı burada da tanıtmak istedim. Belki sizin de işinize yarayabilir.

Not: Windows 10 kullanıyorsanız Reducto hocamın aşağıdaki yorumda yazdığı gibi programsız bu işi yapabilirsiniz. Windows 7 kullanıyorsanız veya bu programdaki kısayol tuş kombinasyonu ile aygıtlar arası geçiş yapmak istiyorsanız bu yazılımı kullanabilirsiniz.

Yazılıma ve kaynak kodlarına linkten ulaşabilirsiniz:

https://github.com/sirWest/AudioSwitch/releases

Şimdi yazılımı kendi bildiğim kadarıyla biraz tanıtayım.

Ben bu yazılımı Windows 7 ve Windows 10 işletim sistemlerinde denedim. Sıkıntısız çalıştı.

General seçenekleri arasında OSD Skin bölümünde ses açma-kapama ekranı gibi yerlerdeki arayüzü değiştirebilirsiniz. Default GUI seçeneği altından oynatma veya kayıt aygıtlarına varsayılan olarak saatin yanında erişilmesini sağlayabilirsiniz. Ben oynatma aygıtları arasında değişim yaptığım için Playback seçtim. Volume Scrolling seçeneği ile ise seçtiğiniz tuşa basılı tutup fare tekeri ile sesi arttırıp azaltabilirsiniz. Diğer seçenekleri pek denemedim, bilmiyorum. 😀

Playback Devices ekranında oynatma aygıtları ile ilgili ayarlar yapabilirsiniz. Cihazın saatin yanında görünecek simge rengini Hue, Saturation, Brightness seçenekleri ile değiştirebilir, cihazın ismini değiştirebilir, Windows açılışında varsayılan multimedya veya iletişim aygıtı olmasını sağlayabilirsiniz. En alttaki "Hide device from switch list" seçeneği ile aygıtı seçim ekranında gizleyebilirsiniz. Mesela ben SPDIF aygıtlarını kullanmadığım için onları gizledim ve seçim ekranında kalabalık yaratmıyorlar. Gizlenen aygıt burada italik yazı tipi ile görüntüleniyor.

Recording Devices ise yukarıdaki ekranın kayıt aygıtları için olanı. Sadece Headset kulaklık mikrofonu takılı olduğundan burada bende başka bir şey görüntülenmiyor.

Hotkey ekranında ise sonraki/önceki oynatma ve/veya kayıt aygıtları arası geçiş, ses arttırma-azaltma gibi kısayol tuş kombinasyonu belirleyebilirsiniz. Mesela ben önceki oynatma aygıtı için CTRL+Shift+Alt+A, sonraki için CTRL+Shift+Alt+Z tuş kombinasyonunu seçtim.

Program açıkken saatin yanında belirecek simgeye tıklayarak şekildeki gibi istediğiniz aygıtı seçebiliyorsunuz. Burada Headset seçili. Hoparlöre tıklarsam anında geçiyor. Neredeyse hiç bekleme süresi olmuyor diyebilirim.

Benim işimi sıkıntısız gördüğü için 10 yıldız verdim. Aslında Türkçe dil desteği olmadığı için bir yıldız kırpabilirdim ama program arayüzü basit olduğundan bu pek sıkıntı yaratmadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler