0.25 olmuş gözlerin ikisi de. Gözlük takmaya değer mi? Gözlerim gözlüğe alışırsa sonu kötü olabilir mi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Aksine, gözlük o değerin yükselmesini engeller

  • imperio @imperio

   Yok öyle birşey. Gözlük takmazsan değer yükselir diye birşey yok. Şehir efsanesi.

  • Rasko @rasko

   Annem yıllarca gözlük kullandıktan sonra gözlüğünün çerçevesi kırıldı, ihmal ettiğinden 1 seneden fazla yeni gözlük de almadı. Sonra kırık gözlüğün camlarıyla yeni çerçeve yaptırdı ama işe yaramadı, numara 0.75 ilerlemiş o sürede. Artık tesadüf mü şehir efsanesi mi bilemiyorum @protego

  • imperio @imperio

   @rasko Yaştan dolayı normal. Genelde, gençlerde uzak sorunu olur. Belli bir seviyeden sonra büyümesi durur. Yaşlandıkça bu sefer yakın sorunu başlar ve devamlı artar (Genel olarak böyle) Tabiki istisnalar kaideyi bozmaz. Ama biraz düşününce farkedeceksiniz, gözlük takmıyor diye göz numarasının büyümesi mantıklı birşey mi? Gözlük sadece, gözde oluşan basıklıktan dolayı gelen ışınların doğru yere ulaşmamasını engeller. Gelen ışınlar önce gözlük camında kırılır, böylece göz numarasıyla birbirilerini dengelerler. Dikkat ederseniz bazı arkadaşlar da takınca göz tembelleşir artar diyorlar alakası yok halbuki. Dinlendirici gözlük denen şey de gözlük satılması için uydurulmuş birşey. Ha gözünüz ultraviyole ışınlarına karşı hassas ise UV filtreli özel gözlük alabilirsiniz ama orası ayrı mesele. Tüm doktorlar bu dediğimi onaylayacaktır (eğer bir doktor sizi anlattığım şeylerden dolayı özel olarak bir optikçiye gönderiyorsa, veya hastaneden lens vs. gibi ürünler satmaya çalışıyorsa bilin ki o işin içinde başka iş vardır. Çok gördüm böyle anlaşmalı oldukları optikçilerden sizi birşeyler almaya zorlayanları. Eğer tanıdığınız bir göz doktoru varsa ona sorun aynen dediklerimi onaylayacaktır. Ya da internette BİLİMSEL MAKALE seviyesinde yazıları okuyabilirsiniz)

 • Agab @agab

  Keyfine kalmış dedi. Aksesuar olarak takmak isterim tabi sağlık sorunu olmazsa

 • Orhan @soulmy

  1 derece altında olan numaralarda gözlük takınca; bir müddet sonra göz, daha büyük numaralı gözlük istiyor. İlerliyor yani.

  Ben takmamanı öneririm. Yok, illaki takacağım dersen de; sabahtan akşama kadar takma. Ara ara tak.

 • Emre Mert KARACA @mert41994

  Liseye geçerken askeri liseye gitmeye niyetlendiydim. O dönem mülakat sınavından gözden elendim. Sonra ailem sinirlendi ya bu çocuğun gözleri sağlam gidip bi gösterelim diye. Gittik hastaneye gözüm 0.25 çıktı. O zamandan bu zamana baya geçti bir gözüm 0.75 öbürü 0.25. Bilgisayar kullanırken takıyorum sadece normal zamanda takmıyorum. Ben taktıkça gözün büyüyeceğine inananlardanım çünkü gözlük kullandığınızda gözünüz tembelleşiyor, daha az çaba ile daha rahat görmeye başlıyor. Gündelik hayatta sorun yaşamıyorsanız ki 0.25 ile sorun yaşamazsınız (o kadar kusur her insanda vardır) benim gibi bir sistem tavsiye ederim. Bilgisayar başında ultraviole camlı gözlük kullanmak rahatlatır biraz daha hemde başka bir durum varsa birazda olsa önüne geçer.

 • NivTed @nivted

  benim 0.75 ve 1 ben kullanmamaya gayret ediyorum çünkü bana hiç yakışmıyor tv izlerken felan takıyom bir tek