Apple'a karşı mantıksız tavır alanlara karşı bundan sonra daha sert tepki vereceğim. Özellikle de Apple ürünlerini kullanmamış olanların benden çokça çekeceği var.

Bırakın da rahat rahat eleştrilerimizi yapalım Apple'a. Siz anti-Apple'cılar yüzünden biz Apple kullanıcıları olarak, eksik gedik yönleri konuşamıyoruz bile, çünkü onu da abartıyor, yorumlarınızla paylaşımlarımızı dolduruyorsunuz; bir nevi spamliyorsunuz aslında.

Hayatında Apple ürünü görmemiş, ya da eşinde dostunda, yılların teknoloji editörü becerisi ile 10 dakika inceleyip hemen tüm eksikliklerini görmüş gibi yorum yapanlaradır bu serzenişim...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ISA @isasntrk

  Ben hiç Apple ürünü kullanmadım. Ama Apple saygım büyük valla ne yalan söyliyim. Ürünlerinde hep bir istikrar var pazarlama olayında zaten reiz (jobs) müthiş biriydi. Ar-Ge konusunda birçok firmaya öncülük yapmış.. Kendi içinde ekosistemi var 🙂 Kocaman bir dünya kurmuş adamlar 😀 E haliyle çekemeyen, bu duruma sinir olanlar veriyor gazı 😀

 • KorhanKaradeniz @korhan

  bence de kullanmayanlar çok abartıyor eleştiriyi. şahsen ben iphone ve ipad den vazgeçmem ama macbook promu sattım. tek sebebi solidworks ve catia programlarını çalıştırmaması. bootcamp ile de verimli çalışamadım. benim eleştirim piyasanın ihtiyacına video render programlarına verdiği desteği vermemesi. ama laptop olarak bakarsak günlük kullanımda çok çok iyi ve uzun ömürlü.

 • DDGuclu @ddguclu

  Bunu da anlarım 🙂 Ama daha önce Apple ürünü kullandıysanız. Ben Samsung kullandım ve bu dediğinizin aynısını onlar için söylüyorum.

 • DDGuclu @ddguclu

  @serhatyucell Kesinlikle haklısınız. Kayınvalideme HTC aldırdım. Hatta bence Note 3 yine güzel telefon kuzenime de onu aldırdım. Önemli olan firmaların mantıklı makul ve kullanıcı odaklı çalışmaları. Yarın Samsung da adam gibi teknik servis hizmeti verip, telefon fiyatlarını 5-6 ay sonra yarınyarıya indirmeyip kullanıcısını enayi yerine koymazsa, neden tavsiye etmeyelim. Sonuçta dünya devi.

 • Roy @roy

  forum gibi birşeyimiz olsaydı en azından, kendi aramızda eksik gedik herşeyi tartışır paylaşabilirdik. burda birşey yazıcaz üstüne 2000 yorum gelicek alakasız şeyler ile ilgili..

 • lterlemez :) @lterlemez

  Benim kızdığım firma sadece Apple değil ki, ama en barizi Apple olduğu için didikliyorum. Örnek mi, mesela MacBook Pro 13"; arkadaş o kadar para verilen bir cihazda, bir kere iki çekirdek (2'de ht var ama bir halta yaramıyor ağır işlerde) i7 2640M hangi akla hizmet konur ki? Cihazın giriş seviyesi i7 2640 2+2 ve 4 Gb ram, üstelik en dandiğinden harici bir gpu bile yok. Ya arkadaş, hadi Apple'ı geçtim, hiç mi pc kullanıcılarının dertlerini incelemediniz, üstelik satmıyor diye kendi işlemcinizi bırakıp, pc temelli bir sistem üretimine geçtiniz. Pc'lerin en büyük dertlerinden bir tanesi o/b, o/c gpu'ların sistem ram'ine ortak olmasından dolayı sistemi yavaşlatıyor olmasıdır. Sen şimdi 2000 Liralık bir makineye bari harici gpu takmıyorsun bari 8 Gb ram ile ver, kaldı ki asıl çözüm bu değil i7'nin 4 çekirdekle verilmesidir. Pc üreticileri bile, orta seviye cihazlarını 4 çekirdek veriyor (bana göre, i3 ve i5'in bazı modelleri düşük seviye işlemcidir).
  Kaldı ki bu cihazın, verdiği düşük seviye donanıma bootcamp özelliği tanıyor. Şimdi bu sistem optimum başarıyla nasıl çalışacak? Ha siz birde, 27" Thunderbold Display+Klavye seti ekleyeceksiniz (o şekilde reklamları da var). Bana sormadan i7 gidecek, 8 GB kadar taktığınızda 384 MB (!!! Nasıl yani, hafızalar 2^k şeklinde artmıyor muydu 384 nereden çıktı?) 16 Gb taktığınızda ki bu da 13" standart spesifikasyonunda tanımlı olmayan bir özellik, 512 Mb gpu belleği ayıracak. Sistemde dar boğaz yaratan nedenlerin en önemlilerinden birisi budur zaten.
  Şimdi ben sisteme nasıl güçlü bir sistem derim? İşemci kırpılmış, grafik işleme kapasitesi belli, küçücük ekranlı bir sistem (hadi ekranı geçelim, onun gene Allah'tan mantıklı bir sebebi var) ve tonla para sayıyorum. Bu sistem soygundan farklı bir şey değil benim için; tamam kaliteli malzemedir (ama mesela mighty mouse gördüğüm en dandik faredir, yaklaşık 2 yıldır macbook kullanıyorum, ikinci defa değiştireceğim), müşteri hizmetleri, servisi iyidir, bir şey demiyorum ama benim işlerimi görecek olan bunlar değil ki?
  Şimdi diyeceksin bir üst modele geç o zaman, o kadar parayı da izin verin de aynı özelliklerde daha dolu pc alayım. Neyse daha fazla uzatmayayım. Apple'da bu işi, bana göre, aşırı abartarak yapan bir firma. Stabilmiş, dayanıklıymış felan hikaye bence, o kadar parayı verdikten sonra toplama olsun, marka olsun aynı stabiliteyi, dayanıklılığı alırsınız.
  Tekrar ediyorum, bu yorumlarım sadece Apple için değil ama en çok göze batanı (yani hem firma hem de kullanıcısı tarafından aşırı şekilde abartılan) olduğu için söylüyorum. Sony'de de, Toshiba'da da vb. de abartma var ama hiç birisi Apple kadar değil.
  Herkese, cihazlarını iyi günde kullanmasını dilerim.

 • patpat @pathologic

  Marka bqgimlisi olmak kotu biseydir

 • DDGuclu @ddguclu

  FanBoy'lukla ürünün güzel yönlerini anlatan insanları karıştırıyor bu sitedekiler. İşte özellikle uğraşacağım zihniyetlerden biri de bu.

  Android severler 3GB Ram ile yapabildikkerini sayınca sıkıntı yok ama biz aynılarını 1GB Ram ile yapabildiğimizi söyleyince fanboy oluyoruz.

  Kullanılabilirlik ve optimizasyon dediğimizde bunlar fasa fiso, sen Ram'e gel, çekirdek sayısına gel diyorlar.

  (Laflarım size diil kesinlikle, fanboy kelimesini gündeme getirdiğiniz için buraya yazmayı uygun buldum)